< >
Hollywood Hostel, ARTEMA PRACOWANIA ARCHITEKTURY WNĘTRZ ARTEMA PRACOWANIA ARCHITEKTURY WNĘTRZ Powierzchnie handlowe Hotele
< >
Hollywood Hostel, ARTEMA PRACOWANIA ARCHITEKTURY WNĘTRZ ARTEMA PRACOWANIA ARCHITEKTURY WNĘTRZ Powierzchnie handlowe Hotele

Cudowny, magiczny Kraków, do którego warto przyjechać o każdej porze roku, ma do zaoferowania wiele ciekawych hoteli, gdzie można zamieszkać na czas pobytu w dawnej stolicy Polski. Choć wydawałoby się, że ich ilość jest wystarczająca to od pewnego czasu dużym zainteresowaniem turystów cieszą się hostele.

Co to takiego? Hostel to tańsza wersja tradycyjnego hotelu, ale przyciąga nie tylko ze względu na cenę. Początkowo kojarzył się z turystyką młodzieżową i niezbyt wysokim standardem, ale od tego czasu wiele się zmieniło. Dziś obiekty tego typu prześcigają się w oryginalnym wystroju wnętrz i niewiele mają wspólnego z pierwowzorem. Niektóre z nich są naprawdę wyjątkowe. W porównaniu z typowymi hotelami i apartamentami bywają zazwyczaj urządzone w stylu bardziej domowym, swobodnym a niejednokrotnie nawet odważnym. Może nie mają basenu, stanowiącego obowiązkowy element wyposażenia pięciogwiazdkowego hotelu, ale posiadają coś, czego nie można kupić – niepowtarzalny klimat.

Na tle krakowskich hosteli, wyraźnie wyróżnia się Hollywood Hostel. Stylistyka wnętrza inspirowana jest kinem amerykańskim. Tu można przenieść się w czasie do lat, gdy swoją świetność przeżywały największe gwiazdy Hollywood. Z nimi możesz się tu spotkać i przeżyć niezapomniane chwile. Hollywood Hostel mieści się w zabytkowym budynku zlokalizowanym w centrum Krakowa. Położony bardzo blisko serca miasta, ale przy cichej i spokojnej ulicy.

Jak powstawał hostel? Najpierw był pomysł‚ marzenie stworzenia takiego lokalu. Właściciele długo szukali odpowiedniego miejsca. Wszystko z myślą o przyszłych gościach. Lokalizacja i lokal w budynku musiały spełniać wiele wymagań. W końcu udało się znaleźć odpowiedni – w kamienicy z 1912 roku. Z roku, w którym w Niemczech powstał pierwszy hostel otwarty przez Richarda Schirrmanna. To oczywiście zbieg okoliczności, ale dobrze wróżył hostelowi. Elewację kamienicy zaprojektował słynny architekt Adolf Szyszko-Bohusz, współpracując z budowniczym Wiktorem Miarczyńskim. Klimatyczna kamienica skrywa wiele pięknych detali architektonicznych. W jej wnętrzu znajdziemy też wyjątkową perełkę – zabytkową windę działającą do dnia dzisiejszego, która pamięta początek XX wieku. Przejażdżka nią jest niezapomnianym przeżyciem. Podczas II wojny światowej właściciele kamienicy oddali jej silnik na rzecz walki z okupantem, co było wielkim gestem w tych czasach. W tej kamienicy historię czuje się w powietrzu.

Nazwa hostelu była pomysłem współwłaścicielki– to była bardzo dobra koncepcja, która dawała inspirujące pole do projektowania. W dodatku goście przyjeżdżający do Krakowa szukają tu historii i klimat minionych lat, odczuwalny w hostelu powinien przypaść im do gustu. Obiekt przeszedł gruntowny remont. Ilość worków z gruzem wynoszona z niego zdawała się nie mieć końca. Chociaż poprzednio w lokalu również funkcjonował hostel, jednak nowi właściciele chcieli, aby był bardziej komfortowy i wykończony lepszymi materiałami.

Remont w zabytkowym budynku może sprawiać wiele niespodzianek. Na szczęście dla większości wykonawców nie było rzeczy niemożliwych. Część pomieszczeń zachowała swój pierwotny układ, ale spora – głównie ze względu na funkcjonalność wnętrz oraz obowiązujące przepisy – została całkowicie przeprojektowana. Założeniem było stworzenie hostelu o wyjątkowym klimacie, takiego, z którego nie chce się wyjeżdżać, a jeżeli już, to tylko po to, aby tu wrócić. Wszystkie elementy wystroju wnętrz zostały skrupulatnie dobrane. Meble, lampy, dodatki mają nietuzinkowy styl. Nie obyło się też bez mebli zrobionych na zamówienie.

We wnętrzach królują czarno-białe zdjęcia gwiazd Hollywood, które swoim dużym formatem wywierają niesamowite wrażenie. Większość została zamontowana na ciemnym tle ścian, co dodatkowo optycznie powiększa ich format. Kolorystyka hostelu jest oszczędna, ogranicza się w większości do bieli, szarości i brązów. Ożywiona jest gdzieniegdzie kolorem amarantowym, który jest nutą nowoczesności w tych klasycznych wnętrzach. Sercem hostelu jest recepcja i jej otoczenie. Po otwarciu drzwi wejściowych wita nas tutaj Audrey Hepburn ze swoim nieziemskim uśmiechem. Tuż obok w ogólnodostępnym pokoju wspólnym Paul Newman dotrzymuje towarzystwa wszystkim chcącym odpocząć. W sąsiednim pokoju gościnnym Marilyn Monroe kokietuje zalotnym spojrzeniem.

Powierzchnia hostelu to prawie 400m2 . Posiada on sporą ilość pokoi gościnnych, które zostały urządzone w różnorodny sposób. Tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Znajdziemy tu pokoje z łóżkami dwuosobowymi, z łóżkami jednoosobowymi oraz piętrowymi. Pokoje dwuosobowe nie odbiegają poziomem od hotelowych. Do części pokoi przynależą łazienki, a część z nich ma do dyspozycji łazienki ogólnodostępne.

Aby całość wnętrza hostelu wyglądała spójnie nawet wnętrza łazienkowe zostały ozdobione podobiznami gwiazd Hollywood. Tym razem dzięki ciekawej serii płytek ceramicznych.

W jadalniach i kuchniach dominuje kolorystyka czarno-biała. Biała cegła połączona z czarną farbą tablicową i dużymi lampami wiszącymi daje klimatyczny efekt. Hostel posiada sporo powierzchni

wspólnej, w której można odpocząć i poznać ciekawych ludzi.

Strona hostelu :

www.hollywood-hostel.pl

Realizacja i tekst: arch. Agnieszka
Krawczyk, Artema zdjęcia: Marcin Krawczyk

Prawa autorskie do zdjęci: ARTEMA AGNIESZKA KRAWCZYK
Podobne zjdęcia

homify - modyfikuj swój dom

4.5

Przeglądaj miliony zdjęć dzięki aplikacji homify!

POBIERZ APLIKACJĘ ZA DARMO
Nie, dzięki