>
Seminarium Duchowne | Lublin, H+ Architektura H+ Architektura Minimalistyczne domy
>
Seminarium Duchowne | Lublin, H+ Architektura H+ Architektura Minimalistyczne domy

Projekt zdobył pierwszą nagrodę w European Prize of Sacred Architecture 2015
Projekt wyróżniony w konkursie Architektura Betonowa 2012

„Seminarium duchowne – okres propedeutyczny” to specyficzna funkcja, która ma
za zadanie spełniać wiele potrzeb młodego człowieka chcącego zostać duchownym Kościoła Katolickiego. Mieszkanie, wiara, nauka, izolacja, rekreacja, rozrywka, spotkanie, cisza, skupienie, modlitwa – to wszystko musi zapewnić seminarium duchowne.

Projektowany budynek zawiera w sobie ideę „drogi” młodego kandydata, który chce wejść w sferę duchową, w sferę przemiany. Przez cały okres swojego pobytu w seminarium towarzyszy mu nauka, wiedza, poznanie i spotkanie z Bogiem – aby spotkać się Bogiem trzeba zrozumieć i posiąść wiedzę. Efektem i jednocześnie końcem drogi, jaką musi przebyć alumn (kandydat na duchownego) jest pełna dojrzałość, przemiana i gotowość do dalszej edukacji – nowy byt, którego symbolem jest drzewo na tafli wody.

Proponowany obiekt został ukształtowany na wzór wspomnianej drogi i podzielony na etapy (strefy), które łączy wspólna oś widokowo – kompozycyjna oraz centralnie usytuowana kaplica. Oś podkreślona jest ciągiem drewnianych, pionowych belek biegnących przez całość założenia.

Beton oraz drewno w postaci pionowych podziałów stanowią motyw przewodni w kształtowaniu elewacji budynku. Drewniana elementy nieregularnie umiejscowione na budynku nawiązują do leśnej lokalizacji seminarium.

Główne wejścia do budynku znajdują się w części mieszkalnej (poziom +/-0,00)

oraz w części edukacyjnej (poziom -3,65m). Obie części połączone są symboliczną „kopalnią wiedzy” – biblioteką (czytelnia i zbiór książek). Powyżej biblioteki zaprojektowano kaplicę, które wspólnie symbolizują spotkanie z Bogiem i poznanie Go.

Układ funkcjonalny projektowanego budynku odpowiada planowi dnia przebywających

tam alumnów. Bezpośrednio przy części mieszkalnej znajduje się kaplica, ponieważ na początek dnia odbywa się Eucharystia, po której następuje pierwszy posiłek – śniadanie – w tym celu należy przejść wzdłuż biblioteki do refektarza. Miejsce przeznaczone na spożywanie posiłku zlokalizowane jest w części edukacyjnej, gdyż po posiłku uczniowie udają się na zajęcia.

Czas wolny przyszli księża spędzają w swoich pokojach oraz przestrzeni wspólnej zlokalizowanej w części mieszkalnej – do dyspozycji mają salę TV oraz salę z tenisem stołowym,. Całość dzielona ruchomymi ściankami, dzięki którym istnieje możliwość dowolnego organizowania przestrzeni wspólnej. Dodatkowo, w części edukacyjnej znajduje się sala informatyczna, z której można korzystać w ustalonych godzinach po zajęciach.

W projektowanym seminarium znajduje się audytorium mogące pomieścić wszystkich uczniów oraz gości (100 os.). Zlokalizowane jest przy głównym wejściu do części edukacyjnej i poprzedza

je reprezentacyjny hall z szatnią i schodami do sali konferencyjnej.

Całość założenia stanowi połączenie brył, które tworzy interesujące przestrzenie i wnętrza.


Podobne zjdęcia

homify - modyfikuj swój dom

4.5

Przeglądaj miliony zdjęć dzięki aplikacji homify!

POBIERZ APLIKACJĘ ZA DARMO
Nie, dzięki