Dom w Lublińcu 2, Dyrda Fikus Architekci Dyrda Fikus Architekci Nowoczesny salon
Dom w Lublińcu 2, Dyrda Fikus Architekci Dyrda Fikus Architekci Nowoczesny salon

Obiekt wypełnił pustkę na niewielkiej działce (510 m2) w gęsto zabudowanej dzielnicy domów jednorodzinnych.

Ulica, na której zaprojektowano dom ma eklektyczny charakter — jest zbiorem różnorodnych budynków, tworzących razem stylistyczny chaos. Nieład formalno-stylistyczny zabudowy kontrastuje z uporządkowaną przestrzenią ulicy. Znaczący stał się kontekst w sensie urbanistycznym, a nie w wymiarze formalnym, tzn. ważniejsze było odpowiednie wpisanie domu w uporządkowany charakter ulicy (zwarta bryła, mocno podkreślona linia zabudowy, proporcje bryły), a nie sama forma projektowanego domu, która jaka by nie była to dom zawsze będzie tylko następnym elementem składowym zastanego stylistycznego chaosu.

Mała powierzchnia parceli oraz wjazd od strony południowej zdecydowały o lokalizacji domu. Maksymalne zbliżenie się do granic działki z trzech stron, pozwoliło uzyskać możliwie największą powierzchnię ogrodu od strony zachodniej i w maksymalny sposób wykorzystać mały potencjał przestrzenny działki.

Zwarta, energooszczędna bryła, zamknięta od strony ruchliwej ulicy, otwiera się na ogród. Niemal kwadratowy w obrysie rzut podyktował przykrycie domu dachem namiotowym. Proste, czterospadowe zadaszenie poddano następnie transformacji. Przechylenie wierzchołka w stronę ogrodu pozwoliło optycznie odsunąć się od sąsiada, a pochylenie w stronę ulicy umożliwiło bardziej sugestywne podkreślenie istniejącej linii zabudowy. Tak ukształtowany dach został pozbawiony szczytu, który został ’ścięty’. Powstał duży (2.5 m x 1.8 m) świetlik dachowy. Umożliwiło to w dodatkowy sposób dotrzeć światłu dziennemu do wnętrza domu.

Formalnie dom odbiega od budynków w najbliższej okolicy. Pozbawiony zewsząd otaczającego detalu i pastelowego oblicza zwraca uwagę radykalną formą i ciemnym asfaltowym kolorem. Manifestuje wyższość proporcji nad dekoracją i urbanistyki nad formą.

Totalny charakter obiektu udało się uzyskać stosując technologię natrysku membrany poliuretanowej. Technologia wykorzystywana zazwyczaj w budownictwie przemysłowym została w taki sposób zastosowana w Polsce po raz pierwszy.

Projektowany dom ma dwa oblicza. Niedostępny i ciemny z zewnątrz, wewnątrz jasny i przestrzenny.

Kontrast zamierzony.

Podobne zjdęcia

homify - modyfikuj swój dom

4.5

Przeglądaj miliony zdjęć dzięki aplikacji homify!

POBIERZ APLIKACJĘ ZA DARMO
Nie, dzięki