Third house from the sun minimalistyczne domy od le 2 workshop minimalistyczny | homify
< >
Third House from the Sun Minimalistyczne domy od Le 2 Workshop Minimalistyczny
< >
Third House from the Sun Minimalistyczne domy od Le 2 Workshop Minimalistyczny
< >
Third House from the Sun Minimalistyczne domy od Le 2 Workshop Minimalistyczny

Third House From The Sun to trzeci, docelowo „ostatni“ dom Inwestorów z Łodzi.

Zrealizowany jako budynek energooszczędny. Swoją nazwą nawiązuje do tytułowej Ziemi z utworu Third Stone From The Sun Jimi’ego Hendrix’a.

Dom został zaprojektowany na niewielkiej działce o kształcie wielokąta. Dzięki trudnym uwarunkowaniom lokalizacyjnym powstał charakterystyczny i nietypowy układ funkcjonalny budynku.

Third House From The Sun jest domem parterowym z wejściem głównym zlokalizowanym na samym środku jego planu. Układ pomieszczeń opracowany został tak aby zapewnić mieszkańcom jak największy dostęp do światła słonecznego na przestrzeni całego roku. Duża ilość przeszkleń została przemyślana tak, aby nie odbierać mieszkańcom ich prywatności.

Sercem domu jest wspólna, podwyższona przestrzeń salonu i kuchni, która dostępna jest bezpośrednio z niezależnych stref nocnych rodziców i dzieci. Ciekawym elementem programu funkcjonalnego jest pomieszczenie rozrywki zlokalizowane przy salonie. Zaproponowany układ komunikacyjny zapewnia wszystkim domownikom pełną swobodę poruszania się po domu i stały kontakt z otoczeniem zewnętrznym.

Prosta i ekonomiczna forma budynku podkreślona została oszczędnym wykorzystaniem materiałów w elewacjach. Bryła podzielona jest na dwie części, białą i czarną. Kamień frontowej elewacji przechodzi przez wnętrze domu i wychodzi na część ogrodową. Charakterystycznemu przecięciu budynku towarzyszą liczne otwarcia widokowe sprzężające ze sobą przestrzenie przegrodzone szkłem. Dzięki temu wnętrze domu sprawia wrażenie przestronnego i lekkiego, a zarazem jest pełne światła.

Forma domu została skomponowana w oparciu o proporcje złotego podziału.

Third House From The Sun wyróżnia się na tle chaotycznego zagospodarowania okolicznych działek i przypadkowej, katalogowej zabudowy swoją harmonijną, prostą i logiczną architekturą.

Dodatkowym atutem prezentowanego projektu jest jego charakterystyka energetyczna, która zgodnie z klasyfikacją Stowarzyszenia Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju pozwala opisać go jako „Energooszczędny“. Zgodnie z wykonanymi po realizacji pomiarami budynek posiada parametry:

EU = 51,1 kWh(m2 x rok)

EK = 21,4 kWh(m2 x rok)

EP = 66,3 kWh(m2 x rok)

Podobne zjdęcia
Komentarze