< >
Dom G z widokiem na 26 szczytów, STOPROCENT Architekci STOPROCENT Architekci Nowoczesne domy
< >
Dom G z widokiem na 26 szczytów, STOPROCENT Architekci STOPROCENT Architekci Nowoczesne domy

PROJEKT:

100% Architekci Przemek Kaczkowski

mail: biuro@stoprocentarchitekci.pl tel (+48) 509 155 731 / 889 945 038 www.stoprocentarchitekci.pl lub https://www.facebook.com/przemek.kaczkowski.stoprocent

JOANNA SKÓRZYŃSKA Architekci

mail: joannaskorzynska@gmail.com

OPIS

ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE

Projekt powstał z myślą o stworzeniu domu, który będzie optymalnie odpowiadał wymaganiom Inwestora jednoczesnie harmonijnie wpisze się w otaczający krajobraz . Geometrycznie dom został podzielony na trzy mniejsze bryły, połączone głównym holem w postaci łącznika. Ustawienie brył zdeterminowane jest ich funkcją, doświetleniem pomieszczeń i przedewszystkim widokami górskiego krajobrazu, który ujawnia się w tle. Obrys całego założenia, dzięki zróżnicowanym wysokościom poszczególnych dachów przypomina 'sylwetkę' beskidzkich gór. Dachy trójspadowe są rozwiązaniem, które umożliwia racjonalne pogodzenie zapisów MPZP o dachach skośnych z wymogiem Inwestora zeby dom był parterowy. Zastosowana forma pozwala stworzyć mniejszą kubaturę w środku i tym samym ogranicza koszty ogrzewania budynku. Rozczłonkowana bryła domu odpowada oczekiwaniom Klienta dotyczącym ochrony przed silnym wiatrem. Kompozycja brył od strony ogrodu zamyka się w literę 'V', dzięki temu taras i atrium są całkowicie odcięte od wiatrów i od ulicy. Część wspólna i sypialnie 'patrzą' na część południowo-zachodnią ogrodu, a widok na góry (z salonu i sypialnii) jest specjalnie wykadrowany dużymi oknami-ramami.

UKŁAD FUNKCJONALNY

Budynek wyraźnie podzielono na trzy strefy funkcjonalne . Dwie bryły od strony ogrodu to część dzienna oraz prywatna, bryła od strony wjazdu pełni funkcję garażu i pomieszczeń technicznych. Wejście znajduje się od strony północnej, przez hol umieszczony się w samym centrum budynku. Z holu mozna dostać się na zadaszony taras, który jest naturalnym przejsciem pomiedzy domem a ogrodem. Salon zlokalizowano w najbardziej wysuniętej, najwyższej cześci budynku z fantastycznym widokiem górskim za oknem. W salonie przewidziano miejsce na piec kaflowy, ktory dodatkowo odzieli strefę pracy od strefy wypoczynku. Gabinet zlokalizowano pomiędzy salonem a kuchnią i jadalnią, tak aby umożliwić wszystkim mieszkańcom stały kontakt ze sobą.

Część prywantna składa sie z dwóch mniejszych sypialni ze wspólną łazienką i dużej sypialni połączonej z własną garderobą oraz oddzielną łazienką. Uzupełnieniem tej strefy jest pralnia z suszarnią.

KONSTRUKCJA

Posadowienie budynku przewidziano na ławach fundamentowych żelbetowych ze względu na zróżnicowaną wysokość terenu. Rzeźba terenu będzie musiała być dość znacząco zniwelowana ze wzgędu na rozłożysty charakter budynku i przyjęty stały poziom posadzki we wszystkich pomieszczeniach Założono konstrukcję ścian nośnych żelbetową monolityczną, ściany wewnętrzne murowane. Więźba dachowa w zależności od projektu konstrukcyjnego może być żelbetowa, drewniana bądź stalowa.

ELEWACJE

Elewacje budynku zaprojektowano z białych płyt włókno-cementowych ( Swisspearl) układanych na podkonstrukcji aluminiowej. Przyjęta technologia pozwala zastosować ten sam materiał na dachu I ścianach , co jest kluczowe dla założeń projektu. Przewidziano rynny ukryte z rurami spustowymi w ociepleniu ścian. Środkowa część domu (łącznik) jest przewidziana jako wykończona płytami z lokalnego kamienia – szarego piaskowca breńskiego.

ZESTAWIENIE POWIERZCHNI

Podobne zjdęcia

homify - modyfikuj swój dom

4.5

Przeglądaj miliony zdjęć dzięki aplikacji homify!

POBIERZ APLIKACJĘ ZA DARMO
Nie, dzięki