Metamorfoza szeregowca ANIEA Dom szeregowy fasada,facade,white,oak,concrete
Metamorfoza szeregowca ANIEA Dom szeregowy fasada,facade,white,oak,concrete

Na początku zamierzenie polegać miało na niewielkiej przebudowie ograniczającej sie na kosmetyce: korekcie kilku ścianek działowych, wymianie posadzek etc. Projekt jednak ewoluował i okazało się iz będzie to prawdziwa rewolucja szeregowca zatopionego do tej pory głęboko gdzieś między latami '80 a '90.

Jako że od początku wiadomym było iż ma to być bezpieczna przystań dla modelu 2+2, istotnym było uzyskanie funkcjonalnej powierzchni parteru oraz odpowiedniej liczby sypialni na piętrze. Wszystko to oczywiście z poszanowaniem możliwości technicznych konstrukcji budynku datowanego gdzieś na połowę lat '70.

Parter zatem, dzięki układowi konstrukcyjnemu, pozwolił na utworzenie otwartej przestrzeni przechodzącej płynnie z kuchni, poprzez jadalnię, serce domu, aż do salonu otwartego na ogród. Nowoprojektowane, szerokie na całą ścianę pokoju dziennego okno nie tylko rozświetli wnętrze ale też umożliwi wgląd do ogrodu który to widok do tej pory był mocno ograniczony.

Piętro uzyskało nieco inny podział przestrzeni z wydzieleniem 3 sypialni, garderoby oraz współnej łazienki. Tu ograniczenia i budżetowe i techniczne nie pozwoliły na znaczną modyfikację zarówno schematu funkcjonalnego jak i układu wewnątrz łazienki.

Jako że Inwestorzy, pomimo bezpośredniego sąsiedztwa morza, wciąż przejawiają fascynację żeglarstwem, we wnętrzu przemycono kilka elementów które mają na celu łatwiejsze i przyjemniejsze oswojenie nowej dla nich przestrzeni. Stoliki przypominające polery cumownicze, oświetlenie rozpięte na linkach czy pleciona lina stanowiąca przegrodę między salonem a klatką schodową. Stonowana kolorystyka i naturalne materiały stanowić mają tło dla energii i pomysłowości pociech odkrywających każdy zakamarek dostępnej dla nich przestrzeni parteru i przyległego ogrodu.

Wspólne gotowanie wymusiło na projekcie dostosowanie tej przestrzeni do funkcjonowania w niej kilku osób jednocześnie stąd rozmiar kuchni i odległości pomiędzy poszczególnymi elementami: zlewozmywak – płyta indukcyjna – lodówka. Kuchnia nie stanowi oddzielnego pomieszczenia, udało się tak zorganizować przestrzeń aby w obrębie parteru zapewniony był kontakt wizualny nawet pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie punktami. Nie ma też widocznych barier. Symboliczne wydzielenie kuchni poprzez wolnostojącą wyspę mieszczącą lodówki i piekarnik nie stanowi bariery nie do pokonania tym bardziej że obejść ją można swobodnie z dwóch stron. Wyspa ta jest meblem dwustronnym oferując po stronie wewnętrznego korytarzyka schowki oraz duże lustro z półką.

Umiejscowiony centralnie stół stanowi prawdziwe serce domu spajając kuchnię z salonem ale też stanowiąc wielofunkcyjny mebel na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych prowadzących z piętra na parter i z parteru do piwnicy jak również w poziomie, z frotnu domu, poprzez wnętrze, do ogrodu.

Ingerencja w elewacje zewnętrzne ograniczona została do minimum celem uszanowania pierwotnego rytmu i podziału elewacji. Elementy dodane, nowe nie zaburzają tegoż rytmu a wnoszą dodatkowe walory, do tej pory nieobecne. Dostawione do elewacji od strony frontowej prostopadłościany, pełnią funkcję donic z jednej, zadaszenia wejścia z drugiej strony. Biały kolor frontu jest neutralny i nie konkuruje z sąsiedztwem. Od strony ogrodu zaś, wnęki balkonów zostały ocieplone wyściełającymi je panelami w kolorze jasnego drewna, obramienia wnęk zaś, podobnie jak elewacja frontowa, będą białe.

Wnętrze i zewnętrze stanowi spójną całość bez oscentacyjnego odcinania się od sąsiedztwa.

Lokalizacja: Gdańsk, Polska;

Status: w trakcie realizacji;

Powierzchnia użytkowa: ok. 130m2

Autor: Andrzej Niegrzybowski


Podobne zjdęcia

homify - modyfikuj swój dom

4.5

Przeglądaj miliony zdjęć dzięki aplikacji homify!

POBIERZ APLIKACJĘ ZA DARMO
Nie, dzięki