Dom Ujazd, profesjonalista: APLUS Studio Architektury Maciej Skaza | homify
APLUS Studio Architektury Maciej Skaza
APLUS Studio Architektury Maciej Skaza

APLUS Studio Architektury M…

edit edit in admin Poproś o opinię Nowy projekt
Edit project Dodaj zdjęcie
APLUS Studio Architektury Maciej Skaza
APLUS Studio Architektury M...
Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Wysłane!
Ten profesjonalista odpowie tak szybko, jak to możliwe!

Dom Ujazd

Dom zbudowano w niedalekiej odległości od Krakowa, gdzie daje się jeszcze odczuć oddech i tempo życia metropolii. Wystarczy jednak wybrać się na krótki spacer, aby po przejściu jednego, może dwóch kilometrów móc obcować z pomnikami przyrody Wyżyny Krakowsko–Częstochowskiej, a może nawet spotkać ludzi wspinających się na jurajskie skały.

W miejscu, gdzie lokalna społeczność zadbała o powstanie planu zagospodarowania przestrzennego – intencje planisty stanowiły podstawową wytyczną dla kształtowania przestrzeni działki i budowli na niej postawionej. Sąsiedztwo Jurajskiego Parku zobowiązywało zarazem do uwzględnienia przepisów szczególnych dotyczących kształtowania architektonicznej formy.

Być może największą ambicją każdego architekta jest zaprojektowanie „Maszyny do mieszkania”. Ale jak uczy historia Twórcy „Maszyn do mieszkania”, „Maszyn do modlitwy”, „Maszyn do debat politycznych”, najważniejszy w życiu człowieka jest DOM. Pod koniec swojego życia Le Corbusier zaprojektował niewielki dom z bali w pobliżu nadmorskiej plaży, w którym zamieszkał. Nawet wtedy, gdy idea Maszyny rozpalała umysły i wzniecała burzliwe debaty, najważniejszym dla Le Corbusiera miejscem domu czy mieszkania była kuchnia – centrum życia rodzinnego. Ścieżką tą podążali także inni architekci.

Zbudowanie rzeczy niewielkiej, pozostającej w zgodzie z lokalną tradycją, podążającej za intencjami prawodawców, nie pozostawiającej wątpliwości co do zasadności przyjętych rozwiązań, a jednocześnie ładnej, lub przynajmniej dającej satysfakcję projektantowi i użytkownikom, być może jest pracą trudniejszą niż zaprojektowanie Maszyny.

Dom jest osią życia, rajem na ziemi, centrum prywatnego wszechświata, celem powrotów i schronieniem przed zgiełkiem dzisiejszej rzeczywistości. Czasem, śledząc zapisy planistyczne, przepisy i procedury, można zapomnieć o tym, czym przede wszystkim jest dom.

Dom może też sprawiać przyjemność – projektantowi i inwestorowi. Szczególnie wtedy, gdy wspólna praca – wszak dom jest nieustającą dyskusją – wzbudzi u inwestora entuzjazm, zainspiruje go, da impuls do poszukiwania drogi do najlepszych rozwiązań i decyzji, nauczy patrzenia na przestrzeń architektoniczną, widzenia tej przestrzeni. Domy spełniają więc funkcję społeczną – są najbliższymi, najbardziej dotykalnymi, najbezpieczniejszymi przestrzeniami kontemplacji. Są pierwszymi lekcjami widzenia przestrzeni.

Dom składa się też z detali – począwszy od bryły i elewacji, gdzie spotykają i łączą się różne materiały, kolory odcienie i nastroje, na solniczce, łyżeczce, lampie i klamce skończywszy. Okazało się, że możliwe jest, że w domu zbudowanym w otulinie Jurajskiego Parku, niemal każdy przedmiot przechowuje pamięć o sześcianie – ideę doskonałości formy. Jak kryształ pirytu.

Lokalizacja
Ujazd
 • Widok od strony ogrodu Nowoczesne domy od APLUS Studio Architektury Maciej Skaza Nowoczesny

  Widok od strony ogrodu

  Edytorskie Katalogi Inspiracji z tym zdjęciem
  Katalogi Inspiracji: 1
  ["PL"] [Published] TOP 10 – najlepsze projekty domów w Polsce w 2015!
 • Widok od strony drogi Nowoczesne domy od APLUS Studio Architektury Maciej Skaza Nowoczesny

  Widok od strony drogi

  Edytorskie Katalogi Inspiracji z tym zdjęciem
  Katalogi Inspiracji: 1
  ["RU"] [Published] 10 интересных польских проектов домов
 • Widok od strony wejścia Nowoczesne domy od APLUS Studio Architektury Maciej Skaza Nowoczesny

  Widok od strony wejścia

  Edytorskie Katalogi Inspiracji z tym zdjęciem
  Katalogi Inspiracji: 1
  ["AR"] [Published] Casas americanas, diferentes versiones por el mundo
 • Dom Ujazd od APLUS Studio Architektury Maciej Skaza

  Dom Ujazd

Admin-Area