Odbudowa i renowacja - 24

Obszar usług

Zanim za bardzo podekscytujemy się pomysłem dokonywania ulepszeń w nowo nabytej, lub od dawna będącej w naszych rękach, nieruchomości i zaczniemy szukać dekoratora wnętrz lub konkretnego wykonawcy, warto dowiedzieć się czego tak właściwie wymaga nasza posiadłość: remontu czy renowacji? Zrozumienie tego aspektu jest bardzo ważne, ponieważ prawdopodobnie będzie to miało duży wpływ na budżet, który będziemy musieli zainwestować. Jaka jest więc różnica pomiędzy remontem a renowacją?

Restauracja, czyli renowacja zazwyczaj jest konieczna w przypadku starszych budynków, kiedy przyświeca nam idea przywrócenia oryginalnej struktury i wyglądu nieruchomości. Na przykład, może się to odbyć poprzez naprawy starych opraw i obramowań, lub zastąpienie ich dokładnymi replikami. Renowacje to również odnowienie starej, drewnianej podłogi lub wypełnienie dziur w ścianach. Renowacje zazwyczaj wymagają zero lub niewiele nowych zasobów i często też są bardziej ograniczone niż remonty.

Remont będzie niezbędny jeżeli zamierzamy odnowić część budynku, konkretne pomieszczenie, lub nawet całą nieruchomość. Stare elementy poddane są naprawie, a ponadto dodaje się nowych. Ogólnie rzecz biorąc, aranżacja wnętrz lub wygląd elewacji zmienia się. Remonty bywają droższe niż renowacje, ale na pewno są tańsze niż przebudowy, które wiążą się ze zmianami w strukturze budynku.

Warto również dowiedzieć się paru rzeczy o metodach konserwacji, rehabilitacji budynku, a także rekonstrukcji. W ramach ochrony budynku stosuje się pewne metody konserwacji, dzięki czemu ogranicza się lub eliminuje pogarszanie się stanu budynku. Oczywiście nie możemy całkowicie wyeliminować negatywnego wpływu czasu na budynek, ale możemy go ochronić przed deszczem, ogniem, nadmiernym słońcem, a nawet wiatrem. Rehabilitacja budynku oznacza nie mniej i nie więcej niż odnowę pewnych elementów – zazwyczaj wymienia się je na nowe o takim samym wyglądzie, dzięki czemu wygląd budynku się nie zmienia, a można go bezpiecznie użytkować. Rekonstrukcja oznacza naprawę uszkodzonych części budynku przy użyciu nowych materiałów, przy czym końcowy efekt powinien przypominać oryginalny wygląd nieruchomości. Można powiedzieć, że wiele z tych określeń ma bardzo zbliżone definicje.

W jaki sposób odbywa się renowacja budynku? Zasadniczo musimy nastawić się na kilka ważnych kroków. Po pierwsze, zanim zaczną się jakiekolwiek prace, musi odbyć się kontrola i ocena stanu budynku. Główne problemy jakich możemy się spodziewać to rdzewienie, ataki termitów, przebarwienia, nieszczelność dachu, pęknięcia na ścianach, słaba struktura, lub uszkodzone elementy, między innymi. Analizuje się przyczyny usterek, po czym przeprowadza się natychmiastowe naprawy. Sporządza się strategiczne plany działania, które rozwiążą napotkane problemy, wzmocnią strukturę i przywrócą nieruchomości dawną świetność. Oczywiście, mocno zniszczone elementy mogą zostać wymienione. Przeprowadzając renowację budynku, zazwyczaj usuwa się wszelkie współczesne elementy, a rekonstruuje brakujące elementy oryginalnej aranżacji. W konsekwencji, trwałość budynku jest zwiększona. Renowacjom można poddać również pojedyncze elementy, takie jak drzwi, okna, stare meble, i tym podobne.

Przygotowując się do remontu musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Na początek, budynek, który ma być poddany remontowi powinien być oceniony pod względem swoich wad i zalet. Oprócz grupy remontowej, bardzo prawdopodobne, że będziemy musieli zatrudnić inżeniera lub konstruktorów, którzy pomogą nam wykryć wszelkie istniejące problemy ze strukturą budynku. Jeżeli jakiekolwiek części budynku są zniszczone, będą mniej odporne na warunki pogodowe, przez co stanowią zagrożenie dla całej nieruchomości. Oprócz wilgoci, powinniśmy zwrócić uwagę na rozwój grzyba i inwazje szkodników. Aby zapobiec takiemu rozwojowi wypadków, struktura powinna być odpowiednio zabezpieczona na czas trwania remontów. Przede wszystkim osłońmy drzwi i okna deskami, a o ile to możliwe, zabezpieczmy je wodoszczelną powłoką. Szczególnie przy większych remontach powinniśmy zadbać również o stronę prawną. Są pewne przepisy, których musimy przestrzegać. Dlatego też, najlepiej odwiedzić lokalne rady i dowiedzieć się co możemy robić, a czego nam nie wolno. Przy remontach na dużą skalę, zaleca się również zatrudnienie architekta lub projektanta. Są to specjaliści, którzy wskażą nam odpowiedni kierunek działania. Pamiętajmy, aby załatwić wszelkie pozwolenia zanim zaczniemy remont, dzięki czemu unikniemy opóźnień. Jeżeli nie jesteśmy pewni od czego zacząć, zawsze możemy skonsultować się z inspektoratem budowlanym. Zanim rozpoczniemy prace remontowe, upewnijmy się, że na placu budowy mamy nieprzerwany dostęp do wody oraz energii elektrycznej.

Remonty często wiążą się z dużą ilością odpadów, które muszą być odpowiednio zutylizowane. Wszystko, co może być ponownie wykorzystane powinno być bezpiecznie przechowywane. Pamiętajmy, że wilgoć i szkodniki to największe przekleństwo starych budynków. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj ich konstrukcja opiera się na kamieniu, dębowych słupach, cegle i ewentualnie kredzie. Jest jednak sposób na rozwiązanie problemu wilgoci i insektów w takich domach. Wystarczy poprawić wentylację, ulepszyć drenaż i naprawić podniszczone elementy. Jeżeli walczymy z kornikami lub zgnilizną, warto zainwestować w odpowiednie środki chemiczne. Stan instalacji wodno-kanalizacyjnej i studzienek musi być zbadany! Zadbajmy o to, aby nasz dom był w pełni funkcjonalny. Kiedy już będziemy mieli jasny obraz tego, w jakim stanie jest nasza nieruchomość i jakie prace należy wykonać, przystąpmy do działań. Podczas prac, każda podatna na zniszczenia część budynku powinna zostać odpowiednio zabezpieczona. Następnie, rury i odpływy muszą być naprawione lub wymienione, co dopiero pozwoli na kolejne etapy remontu. Na koniec, możemy zająć się aranżacją wnętrz, oraz przestrzeni poza domem, takich jak ogród, podjazd, lub taras. Kiedy dysponujemy już zdrowym budynkiem w stanie surowym, możemy zacząć instalować gniazdka, przełączniki, układać podłogę, montować armaturę łazienkową, wyposażenie kuchenne, i tak dalej. Kiedy już układanie płytek ceramicznych, wstawianie okien i drzwi, oraz układanie wykładzin jest skończone, możemy wnieść sprzęt elektroniczny. Ostatnim etapem każdego remontu jest dokładne wyczyszczenie domu, usunięcie folii ochronnych z okien i urządzeń elektrycznych, zawieszenie firan, zasłon, lub rolet, oraz ustawienie elementów dekoracyjnych. Oczywiście, remont może ograniczyć się do jednego pomieszczenia. Możemy wykonać remont w kuchni i sprawić, że stanie się ona nadzwyczaj nowoczesna.

Jak znaleźć specjalistę od remontów i renowacji w Tokyo?

Przede wszystkim, nie zapominajmy o tradycyjnym sposobie znajdywania specjalistów- książce telefonicznej! Oczywiście, w dzisiejszych czasach możemy uciec się do wyszukiwania online. Istnieje wiele stron internetowych, które pomogą nam znaleźć kontakt do najlepszych specjalistów w mieście. Jedną z takich stron jest homify! Znajdziemy tu dużą liczbę najwyższej klasy specjalistów. Oprócz danych kontaktowych, na homify zobaczymy również opinie o danych specjalistach, a także zdjęcia ilustrujące ich projekty. Dzięki dostępnym informacjom z łatwością zweryfikujemy, który specjalista będzie najlepszy do naszego projektu. Inną opcją jest podpytanie znajomych, przyjaciół i członków rodziny, którzy niedawno korzystali z usług firm remontowych. Może się okazać, że dany specjalista sprawdzi się również u nas.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zatrudniając specjalistę od remontów i renowacji w Tokyo?

Zanim zatrudnimy danego specjalistę, powinniśmy zadać sobie i jemu kilka pytań. Po pierwsze, sprawdźmy jakim doświadczeniem może się on pochwalić. Poprośmy o zdjęcia wykonanych przez niego projektów. Upewnijmy się również, że dany specjalista posiada wszelkie niezbędne uprawnienia, licencje i kwalifikacje. Nie bójmy się również poprosić o referencje od poprzednich zleceniodawców. O ile to możliwe, skontaktujmy się z poprzednimi zleceniodawcami i potwierdźmy słowa specjalisty.

Pamiętajmy, aby uzyskać gwarancję, że dana firma lub specjalista wykona projekt dokładnie według wytycznych. Taka gwarancja powinna obejmować pewien okres po ukończeniu prac. Każda usługa podlega okresowi gwarancji, remonty również! Z góry ustalmy jasny harmonogram prac. Poważna firma powinna być w stanie już na wstępie określić w jaki sposób będzie realizować remont lub renowację. Zaleca się również omówić nasze pomysły ze specjalistą i sprawdzić czy zamierza je wziąć pod uwagę, czy ma oko do szczegółów, itd. Nie zapomnijmy już na wstępie omówić kwestii finansowych! Porównajmy stawki dwóch lub trzech firm, aby mieć lepszy obraz sytuacji. Wreszcie, ustalmy racjonalny plan płatniczy. Nie gódźmy się na płacenie całości z góry, mimo, że prawdopodobnie z takim wnioskiem wystąpi nasz specjalista. Trzymajmy się wyznaczonych terminów wpłat i nie każmy czekać wykonawcom na wypłatę.

Ile może kosztować remont lub renowacja i jak obniżyć te koszty?

Zazwyczaj, koszty renowacji są niższe od kosztów remontu, a wynika to z faktu, że remonty są zazwyczaj bardziej obszerne i wymagają dużego nakładu nowych materiałów. Jednak musimy się dowiedzieć, jaką kwotą planuje obciążyć nas wybrana firma. Koszt będzie zależał od wielkości i poziomu skomplikowania naszego projektu, lokalizacji nieruchomości, używanych materiałów, oraz od doświadczenia i renomy wybranej firmy.

Aby uniknąć ryzyka bycia zbombardowanym dodatkowymi kosztami, które nagle pojawiają się po drodze, najlepiej jest z góry poprosić o dokładny szacunek kosztów. Upewnijmy się, że nie pomija się w nim żadnych dodatkowych marż ani opłat. Jeżeli mamy na myśli niewielkie, proste prace, możemy wykonać je sami! Zaczerpnijmy pomysłów z Internetu, gdzie znajdziemy wiele projektów typu DIY, zdjęć i opisów projektów. Na homify znajdziemy szeroką gamę Katalogów Inspiracji, które na pewno zmotywują nas do działania.

Usług jakich innych specjalistów może wymagać nasz projekt domu w Tokyo?

Niezależnie od tego, czy planujemy renowację czy remont naszej nieruchomości, zapewne będziemy musieli się skontaktować z kilkoma innymi specjalistami, poza firmą zajmującą się renowacjami i remontami. Z łatwością skontaktujemy się z nimi poprzez homify.

Projektanci wnętrz w Tokyo

Projektanci wnętrz są nieocenieni podczas rozwijania koncepcji projektu, a także w trakcie jego realizacji. Są to profesjonaliści, którzy nie tylko doradzą nam w kwestii ogólnej aranżacji wnętrza naszej nieruchomości, ale dobiorą wszelkie dodatki w taki sposób, abyśmy czuli się wyjątkowo komfortowo we własnym domu.

Czyszczenie budynków w Tokyo

Po wykonanym remoncie lub renowacji, a nawet w czasie jego trwania, prawie na pewno będziemy musieli zatrudnić firmę zajmującą się czyszczeniem budynków. Są to fachowcy, którzy efektywnie usuną i zajmą się odpadami i śmieciami, uzyskując dla nas idealnie czystą przestrzeń. W uporządkowanej przestrzeni łatwiej jest prowadzić jakiekolwiek prace, nie mówiąc już o ukończonym projekcie, który docenimy dopiero w momencie, kiedy zobaczymy blask czystości. Z przyjemnością zamieszkamy w świeżo wyremontowanym i wyczyszczonym mieszkaniu lub domu!

Malarz w Tokyo

Nie da się ukryć, że praktycznie każdy remont wiąże się z malowaniem, a jeżeli oczekujemy dobrych efektów, powinniśmy zatrudnić odpowiedniego specjalistę, który nam ten efekt zagwarantuje. Dobry malarz nie tylko dobierze odpowiedni typ farby i wyliczy potrzebną jej ilość, ale podpowie nam jakich kolorów użyć i jaka kombinacja najlepiej spełni nasze oczekiwania. Doświadczony malarz jest również wykwalifikowany, żeby przygotować powierzchnię pod malowanie. Oznacza to, że możemy mu zlecić łatanie dziur i pęknięć, oraz wyrównanie powierzchni.