Baterie słoneczne - 1

Obszar usług

Czym jest energia słoneczna?

Słońce jest jednym z najważniejszych źródeł czystej, zrównoważonej i odnawialnej energii. Światło i ciepło naszej gwiazdy można wykorzystać efektywnie, produkując energię, co staje się coraz bardziej popularne także podczas budowy prywatnych domów jednorodzinnych. W przeciwieństwie do paliw kopalnych lub węgla, energia promieniowania słonecznego nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko i może zaspokoić nasze wciąż rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Czy będziemy częścią ekologicznej rewolucji? Warto przynajmniej się nad tym zastanowić!

Jeśli chodzi o wykorzystanie energii promieniowania słonecznego, to w przypadku jej wykorzystania w architekturze rezydencjonalnej interesują nas dwa sposoby jej uzyskiwania: za pomocą paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych. Konwersja fotochemiczna oraz termoliza wody nie będą nas tutaj zajmować.

Panele fotowoltaiczne

Technologia oparta o panele fotowoltaiczne wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej bezpośrednio przez efekt fotoelektryczny, a zatem wykorzystując właściwości chemiczne określonych materiałów. System fotowoltaiczny składa się z paneli wykonanych z ogniw fotowoltaicznych, akumulatorów, regulatora ładowania lub kontrolera, inwertera, który przekształca energię słoneczną z prądu stałego na prąd zmienny, okablowania oraz ramy montażowej. System ten znajduje szerokie zastosowanie w wielu krajach, zwłaszcza w Chinach, Niemczech i USA. Także w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Z pomocą tej technologii można zapewnić sobie oświetlenie w domu oraz dostarczyć energię wielu urządzeniom elektrycznym, takim jak komputery, telewizory, tostery, kuchenki mikrofalowe, lodówki, etc.

Główną wadą systemów opartych na płytach fotowoltaicznych jest to, że ich ekspozycja na promienie słoneczne powinna przebiegać w sposób niezakłócony przez większość dnia, aby mogły one wytworzyć wystarczająco dużo energii. Pochmurne dni mogą zmniejszyć wydajność tak, że stanie się to zauważalnie.

Kolektory słoneczne

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne mogą na pierwszy rzut oka wyglądać podobnie, jednak podczas gdy te pierwsze przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną, te drugie wykorzystują ją do produkcji energii cieplnej, która dopiero następnie zostać wykorzystana do wytworzenia energii elektrycznej. Ciecz lub gaz roboczy ogrzewa się poprzez działanie promieni słonecznych, może być to woda, olej, powietrze, azot, hel, sole, i tak dalej. Wykorzystywany może być silnik parowy, turbina gazowa lub silnik Stirlinga. Kolektory słoneczne stosowane w tym systemie mogą konwertować wyższy procent promieniowania słonecznego na energię cieplną w porównaniu do systemu fotowoltaicznego. Technologia ta zajmuje mniej miejsca i obecnie uważa się, że w ostatecznym rozrachunku oferuje większy zwrot z inwestycji. Popularne zwłaszcza w USA i Hiszpanii, systemy te zyskują coraz większą popularność w Maroko, RPA, Indii, Chin i wielu innych krajach.

Jakie są najlepsze miejsca do instalacji systemu solarnego?

W celu uzyskania maksymalnej możliwej energii słonecznej, na instalacjach  obszary, które świadkiem najdłuższa ekspozycja na słońce są idealne do instalacji systemów solarnych. Dlatego, że jest to powszechna praktyka, aby umieścić je na strony południowej na dachu lub na ścianie dowolnej powierzchni mieszkalnej lub komercyjnej działalności. Panele słoneczne mogą być również umieszczone w innym miejscu, na przykład na takim, gdzie gospodarstwo, ogród lub trawnik, gdzie jest umieszczony bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wystarczy upewnić się, że żaden przedmiot nie rzuca cienia lub nie blokuje światło. Jakie są zalety i wady energii słonecznej?

Oczywistą zaletą jest wykorzystywanie w pełny odnawialnego źródła energii. Nie zabraknie jej jeszcze przez miliardy lat! Im intensywniej używamy naszych paneli słonecznych, tym bardziej możemy obniżyć nasze rachunki za media oraz towarzyszącą im emisję dwutlenku węgla. Jak wspomniano powyżej, energia promieniowania słonecznego może działać przemieniana na ciepło, podgrzewając wodę oraz zapewniać potrzebną energię urządzeniom elektrycznym. Podczas tych procesów praktycznie nie generuje się hałas, to technologia niezwykle przyjazna. System raz zainstalowany nie wymaga wiele wymaganej konserwacji, także firmy często dają gwarancję trwałości nawet na 20, 25 lat.

Duże inwestycje początkowe, które trzeba zainwestować w zakup i montaż systemu, są elementem, który wielu odstrasza od systemów wykorzystujących energię promieniowania słonecznego. Rozwiązaniem mogą się tutaj okazać różnorakie systemy dopłat oferowane przez samorządy. Wadą jest także to, że wydajność systemów spada w zależności od zachmurzenia.

Ile paneli słonecznych będzie potrzebnych do zasilenia mojego domu?

Na to pytanie możemy odpowiedzieć sobie tylko wtedy, kiedy dobrze znamy już nasze cele. Marzymy o domu ekologicznym, w którym zużycie energii elektrycznej pozyskiwanej nie własnymi środkami będzie zbliżone do zera? Wtedy nasze instalacje powinny powstawać z większym rozmachem. Chcemy jedynie odciążyć nasze wydatki na ogrzewanie wody? Wystarczy jedynie podstawowa instalacja.

   Ile energii jest potrzebne dla całego domu? Najlepszym sposobem, na dowiedzenie się ile energii elektrycznej zużywamy jest najzwyczajniej w świecie przekopanie się przez nasze rachunki, na których powinno być ono podane w kWh. Na tej podstawie możemy przekalkulować nasze dalsze działania. Warto, aby wszystko konsultować ze specjalistą, na przykład wyspecjalizowanym w montażu paneli fotowoltaicznych elektrykiem. Obliczenia samemu mogą nie przynieść precyzyjnych rezultatów.

Ilość paneli słonecznych do zasilenia naszego domu będzie odpowiadała także natężeniu nasłonecznienia w danym miejscu. Informacje o szczytowej liczbie godzin słonecznych są niezbędne w celu ustalenia, ile energii słonecznej może być wytwarzany przez system w konkretnej lokalizacji. Podzielmy dzienne zapotrzebowanie energii w kWh przez liczbę godzin szczytu, by sprawdzić poziom energii, które panele powinny wygenerować co godzinę. A następnie pomnóżmy przez 1000, aby otrzymać wynik w watach.

Nasz wykonawca weźmie również pod uwagę takie dane jak powierzchnia użytkowa dachu, kąt padania słońca, etc. To z nim skonsultujmy ilość paneli, a na pewno udzieli nam szczegółowej informacji na ten temat.

Który profesjonalista pomoże mi wykorzystać energię słoneczną i jak odnaleźć go  w Michalow Grabina?

Internet może przyjść nam z pomocą, gdy trzeba znaleźć profesjonalną firmę zajmującą się sprzedażą oraz instalacją systemów wykorzystywania energii promieniowania słonecznego w Michalow Grabina. Jeśli któryś z naszych znajomych lub członków rodziny niedawno zainstalował taki system, to możemy poprosić go o polecenie nam odpowiedzialnego za tę pracę profesjonalisty. Jeśli zastanawiamy się nad wykorzystaniem energii słonecznej w naszym nowym domy, to poinformujmy o tym architekta na etapie projektowania. Z pewnością będzie on wiedział do kogo się zwrócić o pomoc i tak zaprojektuje bryłę budynku, żeby panele mogły zbierać jak najwięcej promieni przez jak najdłuższą część dnia. Dobrym pomysłem może okazać się także popytanie znajomych elektryków i hydraulików. Wielu z nich specjalizuje się w tego typu instalacjach, w końcu energia elektryczna oraz podgrzewanie wody leżą w zakresie ich kompetencji!

Na co zwrócić uwagę podczas instalacji systemu pozyskiwania energii promieniowania słonecznego?

Instalacja systemu pozyskiwania energii promieniowania słonecznego jest dużą inwestycja, trzeba zdać sobie z tego sprawę już na samym początku. Decydując się na zakup paneli lub kolektorów musimy sprawdzić kilka podstawowych kwestii.

   Kiedy znajdziemy firmę, która zrobi na nas dobre wrażenie powinniśmy zapytać o jej doświadczenie, poprosić o referencje lub opinie byłych klientów. To pomoże nam ocenić jakość pracy, profesjonalizm i niezawodność danych profesjonalistów. Przede wszystkim dowiedzmy się, czy mają oni zezwolenia lub licencje do zainstalowania takiego systemu!

   Upewnijmy się, że otrzymujemy właściwe doradztwo od wykonawcy, że na wszystkie nasze wymagania i pytania otrzymujemy odpowiedź. Powinniśmy na samym początku zostać poinformowani, w jaki sposób zostanie obliczona liczba paneli potrzebnych do zapewnienia energii w naszym domu. Instalator powinien móc metodycznie przewidzieć ile energii będzie produkowane, biorąc  pod uwagę takie kwestie jak zacienienie naszego budynku oraz dynamiczne zmiany warunków klimatycznych.

Zadawajmy pytania, kiedy tylko czegoś nie rozumiemy – to żaden wstyd, lepiej się przyznać i mieć niż udawać, nie przyznać, by następni o to, kto właściwie będzie zainstalować system na dachu, ścian, itp i jak skuteczne są. Sprawdź, czy podwykonawcy są zatrudnieni. Zorientujmy się, ile instalacja zajmie i jeśli mamy być obecni w trakcie procesu.

Dowiedzmy się, czy inspekcja dachu będzie przeprowadzona i czy wiek lub rodzaj dachu wpłynie na wydatki instalacji w jakikolwiek sposób. Sprawdź, istnieje opłata za odwołanie zamówienia, jeśli dach lub na ścianie okażą się nieodpowiednie.    Zapytaj, co stanie się w przypadku ewentualnego wycieku, czy firma pokrywa koszty naprawy.    Nie zapomnijmy zapytać, czy panele oraz ich instalacja oferowane są z gwarancją.    Wiele firm oferuje oszacowanie energii, którą wytworzy dla nas ich produkt w przyszłości. Warto na tej podstawie napisać umowę, jeśli nie bylibyśmy przekonani co do ekonomicznych korzyści płynących z inwestycji, w przyszłości możemy się do niej odnieść.

Ile kosztuje system pozyskiwania energii promieniowania słonecznego i czy faktycznie będzie to oszczędność dla naszego portfela?

Koszt zależy oczywiście od wielkości, wydajności i mocy w watach paneli słonecznych jakich użyjemy. Ogólnie rzecz biorąc, ceny paneli fotowoltaicznych mogą się bardzo między sobą różnić. Dużo zależy od lokalizacji, powierzchni dachu, dostępności, typu generatora zapasowego. Ceny kolektorów słonecznych także różnią się w zależności od swojej jakości, od wybranej przez nas firmy. Pamiętajmy, że w cenę paneli oraz kolektorów nie zawsze wliczona jest instalacja. Dobrze sprawdźmy te informacje przed dokonaniem zakupu!

Zysk dla środowiska,w którym żyjemy będzie ogromny. Wykorzystamy jedynie odnawialne źródło energii. Jak będzie z naszym portfelem? Oczywiście rachunki za energię elektryczną znacznie spadną, być może nawet do zera, jednak całość inwestycji zwróci się dopiero po 10-20 latach. Wiele zależy tutaj od lokalnych cen energii, subwencje i technik pomiarowych. Nad jakimi jeszcze usługami specjalistów dobrze się zastanowić przy budowie domu w Michalow Grabina?

Kiedy myślimy o energii promieniowania słonecznego, to machinalnie spoglądamy na górę, na dachy naszych domów. Oto kilku specjalistów, którzy mają związek z zadaszeniem! Tych z największym doświadczeniem i renomą znajdziemy na homify.

Blacharstwo w Michalow Grabina

Eksperci od blach mogą pomóc w instalowaniu, naprawie i wymianie zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych systemów dachowych. W projektach nowoczesnych domów nierzadko wykorzystuje się blachę także na fasadach, możemy zatem chcieć zatrudnić tych profesjonalistów przy wznoszeniu naszego nowego gniazdka.

Dachy w Michalow Grabina

Specjaliści od dachów mogą dla nas wykonać wszystkie prace związane z pokryciami dachowych każdego typu, ich instalacją, konserwacją i wymianą. Firmy zajmujące się dachami mogą specjalizować się w różnych pokryciach, na przykład w wykonywaniu tych najbardziej tradycyjnych ze słomy.

Elektrycy w Michalow Grabina

Jeśli zdecydujemy się na panele fotowolkaiczne, to z energii promieniowania słonecznego otrzymamy energię elektrycznej będziemy chcieli przecież użyć. Do obiegu wprowadzi ją najlepiej doświadczony elektryk. W tym przypadku zatrudnienie specjalisty jest wręcz obowiązkowe!