Ogród i architektura krajobrazu - 2

Obszar usług

Czym zajmują się architekci krajobrazu?

Na pewno słyszeliście o tendencji nazywanej po angielsku „going green”. Zaczynamy nie tylko doceniać zdrowe jedzenie i odkrywać smaki nowych warzyw i owoców, coraz wyraźniejszy staje się dla nas ogromny pozytywny wpływ, jaki przyroda może mieć na nasze życie. Przykładowo otoczenie naszego domu szumem drzew będzie miało zbawienny wpływ na samopoczucie wszystkich mieszkańców. Jednak aby efekty były dokładnie takie, jak sobie wymarzyliśmy, powinniśmy czym prędzej zatrudnić doświadczonego architekta krajobrazu. Taki profesjonalista potrafi stworzyć przestrzenie piękne estetycznie, a do tego niezwykle funkcjonalne. Nasz ogród będzie potrafił zamienić w zaciszny zagajnik lub w zachwycającą feerię barwnych kwiatów. Zatroszczy się także o tarasy oraz chodniki, a czasem nawet i o system oświetlenia.

Architekt krajobrazu musi posiadać niezwykle kompleksową wiedzę. Zna się na geodezji, potrafi oszacować ilość i koszt robocizny oraz materiałów niezbędnych do zrealizowania najróżniejszych projektów. Jest ekspertem z dziedziny ogrodnictwa, zwalczania szkodników i drenażu, rozwiązań ekologicznych, obowiązujących przepisów budowlanych, potrafi swoje wizje narysować lub zaprojektować dla nas w projekcie 3D.

Tak, jak i w przypadku pozostałych profesjonalistów, współpraca z architektem krajobrazu rozpoczyna się od spotkania, na którym opowiadamy mu o naszych marzeniach i potrzebach. Mamy w głowie ogród kwiatowy, ogród skalny, ogród zen, a może jeszcze nie jesteśmy pewni, wiemy tylko, że potrzeba nam wydzielonych stref relaksu i zabawy dla dzieci? Nawet jeśli nasze pomysły wydają się nam ekscentryczne, na przykład mamy ulubiony rodzaj egzotycznych roślin lub zawsze pragnęliśmy mieć w centrum ogrodu ozdobną fontannę, to śmiało podzielmy się nimi z architektem krajobrazu. Może się okazać, że ich realizacja wcale nie będzie tak kosztowna, jak nam się wydaje!

Bardzo istotna będzie wizyta architekta krajobrazu na naszej działce. Oceni on warunki glebowe, położenie terenu, jego nierówności i nasłonecznienie, rodzaje roślin, które już mamy oraz pozna architekturę naszego domu. Dobry projekt ogrodu powinien uwydatniać potencjał budynku, zakrywać jego niedoskonałości, jeśli takowe posiada. Architekt krajobrazu wykona zdjęcia na miejscu i często to ich użyje w wizualizacjach, które przygotuje dla nas potem. Ujmie w nich zarówno istniejące, jak i nowe elementy, połączone ze sobą w sposób harmonijny. Architekt krajobrazu musi potrafić przekazać swoje pomysły nie tylko nam, ale także podwykonawcom i pracownikom budowy. Jeśli wykonuje komercyjny projekt, to często także przygotowuje prezentacje dla odpowiednich instytucji.

Niezwykle ważną umiejętnością dobrego architekta krajobrazu jest stworzenie szczegółowego kosztorysu. Powinny się w nim znaleźć nie tylko ceny roślin, ziemi oraz innych potrzebnych materiałów, ale także wszelkie koszta robocizny. Zatrudnienie osoby potrafiącej nie tylko tworzyć wspaniałe projekty lecz również dobrze zarządzać będzie kluczowe dla sukcesu naszej inwestycji. Architekt krajobrazu powinien często zdawać nam raport z postępów prac oraz konsultować z nami każdą z alternacji oryginalnego projektu.

Jaka jest różnica między projektantem krajobrazu, architektem krajobrazu i ogrodnikiem?

Określenia projektant krajobrazu i architekt krajobrazu są często używane zamiennie mimo pewnych subtelnych różnic. Wykwalifikowany projektant krajobrazu ma dogłębną wiedzę na temat roślin, szkodników, nawozów, gleb, jakości wody i tym podobnych. Przeważnie pracuje on na przy projektach małej skali, które nie wymagają przekształceń terenu. Projektanta krajobrazu możemy zatrudnić, kiedy chcemy na przykład zmienić typ roślinności w naszym ogrodzie oraz jej układ. Innymi słowy projektant krajobrazu nie zmieni naszej działki w plac budowy!

Przeciwnie rzecz się ma z architektem krajobrazu. Podoła on nawet najambitniejszym wyzwaniom! W Polsce architekci krajobrazu mogą mieć tytuł inżyniera lub magistra w tej dyscyplinie. Jeśli marzymy o skalniaku na stromym zboczu, o skomplikowanej kaskadzie wodnej i tym podobnych, to architekt krajobrazu jest osobą, do której należy się zwrócić. Oczywiście realizuje on także mniejsze projekty. Doskonale zna się na systemach nawadniania, oświetlenia. Może podsunąć nam ciekawe ekologiczne rozwiązania, takie jak zbiorniki na wodę deszczową czy też zasłonić roślinnością panele słoneczne. Architekci krajobrazu znają się nie tylko na roślinności! To oni zasugerują nam najlepsze rozwiązania kwestii ścieżek, podjazdów i miejsc do parkowania.

Choć projektant i architekt krajobrazu mogą się nam mylić, tak chyba niewiele osób ma wątpliwości co do kompetencji ogrodnika. Także i on często może poszczyć się certyfikatami oraz dyplomami potwierdzającymi jego kwalifikacje. Zasadnicza różnica pomiędzy ogrodnikiem a projektantem czy architektem krajobrazu jest taka, że dwaj ostatni zajmują się planowaniem oraz tworzeniem nowego ogrodu, natomiast ogrodnik taki ogród pielęgnuje i utrzymuje w świetnym stanie. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogromnej działki, to powinniśmy zastanowić się nad zatrudnieniem ogrodnika. Nasz ogród będzie zawsze zadbany, a my będziemy mogli się nim jedynie delektować.

Jak znaleźć profesjonalnego architekta krajobrazu w Zory?

Internet to doskonałe miejsce do poszukiwania architektów krajobrazu, także z Zory. Choć mówi się, że od przybytku głowa nie boli, tak w mnogości zalewających nas ofert trudno wybrać tę najlepszą, najbardziej odpowiednią dla nas. Z pomocą przychodzi homify! Tutaj mamy możliwość wyszukiwania architektów tylko z Zory, a dodatkowo od razu możemy porównać ich portfolia. Oczywiście warto zatrudniać osoby z polecenia. Od rodziny czy znajomych dowiedzieć się możemy bardzo wiele o danym profesjonaliście, nie tylko poznać jego realizacje, ale także usłyszeć o jego metodach pracy.

Na co należy zwrócić uwagę przy zatrudnianiu architekta krajobrazu w Zory?

Mówi się, że rzecz piękna jest radością na zawsze, jednak niektóre piękne rzeczy potrzebują stałej troski! Jeśli nasz ogród, a więc w domyśle miejsce, w którym powinno panować piękno, nie spełnia naszych oczekiwań, to może być to niezwykle rozczarowujące. Gdy nasza działka nie wzbudza w nas wyłącznie pozytywnych emocji, czas zwrócić się do projektanta lub architekta krajobrazu. Wybór odpowiedniego profesjonalisty powinien zostać podjęty w sposób przemyślany, w końcu przebudowa ogrodu oraz same rośliny do tanich nie należą. Stoimy przed sporą inwestycją i powinniśmy dobrze się do niej przygotować.

Architekta krajobrazu w Zory najłatwiej znaleźć przez platformę homify. Tutaj w jednym miejscu zebrane są realizacje wielu ekspertów, od razu możemy porównać je ze sobą i wybrać tego architekta krajobrazu, którego styl najbardziej odpowiada naszym gustom. Dobrze jest poszukać profesjonalisty mającego już duże doświadczenie w projektach tego typu, jaki nas interesuje. Architekci krajobrazu często specjalizują się w konkretnych realizacjach, na przykład w tworzeniu strumyków biegnących przez ogród czy też skalniaków na stromych spadkach terenu. Niektórzy eksperci wyróżniają się na tle innych swoją wiedzą na temat ekologicznych rozwiązań. Zanim rozpoczniemy nasze poszukiwania zastanówmy się zatem dobrze nad tym, czego oczekujemy i w zależności od tego wybierzmy właściwego architekta krajobrazu.

Kiedy przychodzi do spotkania z architektem krajobrazu możemy zapytać go o certyfikaty oraz referencje od poprzednich klientów. Koniecznie też sprawdźmy go w Internecie, być może znajdziemy o nim opinie, oby tylko pozytywne! Do dużych prac w naszym ukochanym ogrodzie jest nam potrzebna niezawodna, pracowita osoba, z głową pełną innowacyjnych pomysłów.

W pierwszej rozmowie bardzo ważne jest, aby dobrze wytłumaczyć architektowi krajobrazu naszą wizję. Dopiero kiedy pozna on nasze potrzeby i marzenia, będzie w stanie opowiedzieć nam krok po kroku jak mógłby pomóc nam je zrealizować. Nie obawiajmy się zadawać pytań, nawet jeśli odpowiedź na nie wydaje się oczywista. Musimy mieć gwarancję, że architekt krajobrazu będzie konsultował z nami każdy szczegół projektu oraz nawet najmniejszą zmianę we wstępnie zaakceptowanym budżecie.

Skoro o budżecie mowa, to dobrze jest już na początku dowiedzieć się, ilu pracowników oraz podwykonawców zamierza zatrudnić architekt krajobrazu do pracy w naszym ogrodzie. Ich wynagrodzenie znacząco zwiększy koszta inwestycji, jednak bez nich nie będzie ona możliwa. Zapytajmy, czy architekt oferuje ubezpieczenia dla zatrudnionych przez siebie osób oraz czy sam oferuje odszkodowania, jeśli z jego winy terminy nie zostaną dotrzymane lub efekt końcowy nie spełni naszych oczekiwań. Wyjaśnienie tych wszystkich spraw od razu zdejmie z nas stres, a w razie potrzeby będziemy wiedzieli, jak postępować.

Możemy zapytać architekta krajobrazu także o bardziej szczegółowe kwestie, na przykład jak postępuje, jeśli wystąpi nieoczekiwane załamanie pogody. Dopytujmy o wszelkie możliwe do posadzenia na naszej działce rośliny. Jak wygląda ich pielęgnacja? Czy konieczne będzie zatrudnienie ogrodnika? Dobrze się zastanówmy ile czasu oraz środków zamierzamy przeznaczyć na utrzymanie ogrodu. Ta informacja będzie kluczowa dla naszego profesjonalisty podczas projektowania. Poświęćmy też trochę czasu na rozmowie o tym, potrwa rozwinięcie się roślin, które planujemy posadzić na działce. Musimy mieć świadomość, że efekt uzyskany przez architekta krajobrazu pokaże pełnie swojego piękna dopiero jakiś czas po ukończeniu przez niego prac. Ogólnie rzecz biorąc duże krzewy w pełni rozwinąć się przez rok, podczas gdy trawie i sukulentom potrzeba około 6 miesięcy.

Po rozmowie z nami oraz wizycie na naszej działce, architekt krajobrazu wykona dla nas szczegółowy rysunek koncepcyjny. Zanim go zaakceptujemy, wszystko powinno być dla nas jasne. Nie obawiajmy się prosić o korektę – to my płacimy za ten projekt i to my będziemy korzystać z ogrodu przez długie lata. Ostateczny rysunek powinien zostać dostarczony do nas z kosztorysem oraz przewidywanym terminem ukończenia prac.

Ile kosztują usługi architekta krajobrazu w Zory i jak można je ograniczyć?

Koszty zatrudnienia architekta krajobrazu w Zory będą zależeć od wielu czynników. Po pierwsze liczy się renoma oraz doświadczenie profesjonalisty. Jednak wpływ na kształt budżetu będzie miała skala planowanej realizacji, jej złożoność oraz rodzaj roślin i innych potrzebnych materiałów. Szczególnie kosztowne jest tworzenie skalniaków na stromych spadkach terenu, ponieważ należy je dobrze zabezpieczyć – w kwestiach bezpieczeństwa nie powinno być mowy o cięciu wydatków! Drogie są także instalacje wodne. Jeśli marzymy o szumie wody w naszym ogrodzie, jednak mamy ograniczone środki, to zamiast strumyka przecinającego działkę poprośmy architekta krajobrazu o przyjemne oczko wodne na środku ogrodu. Z naszym profesjonalistą rozmawiajmy wprost o naszych możliwościach finansowych – kto, jak nie on, zna się na tańszych odpowiednikach wymarzonych przez nas materiałów lub efektownych lecz bardziej ekonomicznych roślinach niż te, które planowaliśmy do tej pory? Wiele drobnych prac w naszym ogrodzie możemy wykonać sami, na przykład tworząc stylowe donice z materiałów z recyklingu.

Jakich innych profesjonalistów warto zatrudnić przy urządzaniu ogrodu?

Architekt krajobrazu, projektant krajobrazu, ogrodnik… to wcale nie jedyni profesjonaliści, jakich możemy zaangażować, by nasz ogród stał się naprawdę wyjątkowy. Jeśli pozwalają nam na to środki, to wszelkie prace pozostawmy ekspertom!

Ogrodzenia i bramy – projektowanie oraz instalacja w Zory

Nasz piękny ogród krajobrazowy powinniśmy zabezpieczyć. Ważne, aby zrobić to stylowo. Nie ma nic gorszego niż niesamowity ogród zniszczony przez szpetne ogrodzenie z metalowej siatki! Specjaliści od ogrodzeń oraz bram wjazdowych będą wiedzieli, jaki model dopasować do stylu naszego ogrodu oraz domu.

Basen i spa – projektowanie oraz instalacja w Zory

Dla wielu osób piękny ogród musi posiadać basen! Niektórzy projektują go od razu z prywatny centrum spa w pobliżu. Typów basenu jest nieskończenie wiele, jeśli o nim marzymy, to z pewnością znajdziemy taki, na który pozwolą nam nasze możliwości finansowe.

Elektrycy w Zory

Doświadczeni elektrycy pomogą wspaniale doświetlić nasz ogród, taras, werandę, podjazd, a nawet elewację naszego budynku, nadając mu charakteru, gdy zapadnie zmrok. Znają się też oni doskonale na energiach odnawialnych i mogą pomóc założyć panele słoneczne w naszym ogrodzie.