Balkony, tarasy i patio - 1

Obszar usług

Ciepłe letnie dni lub łagodne miesiące to czas na korzystanie ze świeżego powietrza, z zapachów i dźwięków płynących z otaczającego świata. Mając powyższe na uwadze, wspaniałym pomysłem jest zainstalowanie w domu platformy, patio, czy obudowy zewnętrznej, a zatem elementów niezwykle funkcjonalnych i estetycznych oraz idealnie nadających się do podziwiania gwiazd po zmroku. Od czego  należy zacząć organizowanie platformy, patio lub obudowy zewnętrznej?

Eksperci od platform i patio przede wszystkim powinni ocenić wielkość i rodzaj miejsca, na którym ma powstać taka konstrukcja, a także jego dostępność z wnętrza rezydencji. Dopiero po takiej wstępnej diagnozie mogą przystąpić do planowania, projektowania oraz wznoszenia obudowy zewnętrznej naszych marzeń. Specjaliści od platform i patio służą klientowi radą również w kwestii doboru materiałów, które powinny być zastosowane w projekcie, rodzaju mebli oraz akcesoriów, a także w kwestii odpowiedniej konserwacji całości. Eksperci od platform i patio współpracują często z architektami, architektami krajobrazu i różnego rodzaju innymi fachowcami, bez których projekt nie mógłby zakończyć się sukcesem.

Poniżej zamieszczamy bardziej szczegółowy opis konstrukcji, przy wznoszeniu których fachowcy od obudów zewnętrznych są niezbędni.

Patio

Patio to rodzaj dziedzińca rozciągającego się na terenie przyległym do rezydencji i zorganizowanego zazwyczaj na poziomie gruntu. Podłoga pokrywająca patio może być wykonana z naturalnych kamieni, cegły, gliny, betonu, żwiru, płytek, kamyczków lub fragmentów skał. Materiały wysokiej jakości są niezwykle trwałe i niepodatne na jakiekolwiek warunki pogodowe. Dowolne wzory, style, czy kolory są stosunkowo łatwe w osiągnięciu. Ekspert od patio zawsze podpowie, które materiały wybrać, oraz jakie są plusy i minusy każdego z nich. Jeśli go posłuchamy, na pewno będziemy zadowoleni.

Platformy

Platforma to zwykle powierzchnia podwyższona, oferująca lepszy widok na okolicę niż patio, często wymagająca zastosowania balustrad i schodów. Istnieje wiele rodzajów platform: platformy niewysokie- parterowe, platformy podniesione- czyli piętrowe, platformy dwupiętrowe, platformy kilkupiętrowe, platformy wolnostojące. Wybór zależy od naszych możliwości i celu, jaki nam przyświeca. Korzystnym rozwiązaniem jest platforma prowadząca prosto na patio. Platformy najczęściej wykonuje się z drewna lub innych materiałów kompozytowych. Eksperci od platform zwykle zalecają klientowi regularne czyszczenie i uszczelnianie konstrukcji, aby zachowała ona swój urok i nie zgniła.

Tarasy

Taras to płaski obszar znajdujący się na szczycie budynku, idealny dla wszystkich tych, dla których patio lub platforma nie mają racji bytu z powodu braku przestrzeni. Fachowcy od tarasów z reguły służą poradą w kwestii gustownego wykończenia konstrukcji oraz odpowiedniego dostosowania jej do konkretnych potrzeb właściciela.

Werandy

Weranda to osłonięte pomieszczenie przylegające do budynku od przodu. Przy odpowiedniej konstrukcji i wystroju wnętrza, weranda jest zwykle przytulnym kącikiem, w którym można się zrelaksować.

Obudowy zewnętrzne i cień

Fachowcy odpowiedzialni za planowanie i projektowanie platform, patio i tarasów często sugerują swojemu klientowi uwzględnienie w projekcie jakiejś formy zasłony lub baldachimu, idealnie sprawdzającego się w słoneczne dni lub po prostu chroniącego prywatność. Jeżeli klient jest szczęściarzem i posiada drzewa i gęstą roślinność w swoim ogrodzie, a zatem zasłonę naturalną, platforma albo patio mogą być zbudowane bezpośrednio w ich sąsiedztwie. Również wolnostojące parasole, altany, czy kratki ogrodowe mogą zdziałać w tej kwestii cuda. Także pergola, czyli struktura z filarami i skrzyżowanymi belkami, może zapewnić nam zacienioną część wypoczynkową. Zastosowanie różnego rodzaju pnączy zawsze dodaje całości uroku.

Jak udekorować obudowy zewnętrzne?

Dekoracja zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób planujemy naszą platformę użytkować. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia jej wielkości oraz posiadanego przez nas budżetu. Aby całości nadać minimalistycznego charakteru, do przyozdobienia konstrukcji warto wykorzystać wygodne i wytrzymałe meble ogrodowe oraz przytulne światło. Ciekawym pomysłem jest ponadto instalacja telewizora, wanny z hydromasażem lub jacuzzi a nawet miejsca na ognisko, czy grill. Rośliny doniczkowe bez wątpienia dodadzą platformie życia. Bujny ogród na tarasie to zdecydowanie rozkosz dla oczu.

Jak dbać o obudowę zewnętrzną?

Bez względu na to, czy mówimy o patio, platformie, czy werandzie, ich codzienny kontakt i ekspozycja na kurz, brud, niewłaściwe użytkowanie i różne warunki pogodowe może wiązać się ze stopniowym niszczeniem i podupadaniem konstrukcji, a co za tym idzie kosztami związanymi z koniecznymi renowacjami. Jeżeli nasze patio wyłożone jest kostką brukową z cegły, czyszczenie i uszczelnianie może sprawić, że będzie ona ładnie prezentować się latami. Kostka wykonana z betonu na pewno będzie wymagała od czasu do czasu użycia pestycydów, które pomogą wyeliminować chwasty pojawiających się na stykach kostek. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku kamiennej kostki brukowej, która, aby być gładka, wymaga systematycznego polerowania. Fachowcy często doradzają regularne zamiatanie i mycie tarasów. Pomaga to w utrzymaniu ich ogólnej czystości.

Drewniane tarasy lub platformy zwykle wymagają różnorodnych metod czyszczenia, dobranych odpowiednio do pory roku. Zamiatanie oraz mycie całości tylko specjalnie do tego przeznaczonymi środkami to najlepsze metody na pozbycie się plam ze smaru, rdzy oraz pleśni. Od czasu do czasu warto również pokusić się o sprawdzenie, czy na naszym tarasie nie ma żadnych luźnych śrub, gwoździ, oznak gnicia, odprysków lub pęknięć na belkach i słupach. Przegląd balustrad gwarantuje bezpieczeństwo. Jeżeli w pobliżu rosną drzewa, należy systematycznie je przycinać w celu utrzymania patio w czystości. Sporadyczne przesuwania mebli oraz roślin znajdujących się na tarasie zapobiegnie ewentualnym przebarwieniom podłogi.

Jeżeli chodzi o konserwację werand, ważne jest, aby regularnie sprawdzać drzwi wejściowe, ściany, dach, kolumny i ramy. Takie działanie umożliwia stosunkowo szybkie wykrycie wilgoci lub robaków i podjęcie odpowiednich kroków mających na celu ich eliminację. Oświetlenie, przewody i cały osprzęt z nimi związany powinien być testowany okresowo. Pozwala to na uniknięcie zagrożeń elektrycznych. Fachowcy od obudów zewnętrznych posiadają zwykle znacznie więcej informacji dotyczących konserwacji tego typu konstrukcji.

Jak znaleźć profesjonalnego wykonawcę platformy, patio i obudowy zewnętrzne w Gaj?

Profesjonalny wykonawca platformy, czy patio realizuje przedsięwzięcie od początku do końca, a zatem sugeruje klientowi, który projekt jego zdaniem jest najlepszy oraz jakie materiały będą niezbędne do jego urzeczywistnienia. Potrafi również doradzić w kwestii umeblowania tarasu, jak i dobrania do niego ozdobnych dodatków, a zwłaszcza podpowiedzieć, w jaki sposób należy dbać o efekt finalny, aby służył nam przez lata. Strona homify umożliwia skontaktowanie się z doświadczonymi i wykwalifikowanymi specjalistami. Poszukując fachowca warto także przejrzeć inne strony internetowe albo po prostu zajrzeć do książki telefonicznej. Jeżeli słyszeliśmy o jakimś lokalnym wykonawcy, dobrze poprzedzić jego zatrudnienie zebraniem kilku informacji o nim, informacji dotyczących jego wiarygodności i jakości prac, które wykonuje. Sprawdzonym krokiem w poszukiwaniach jest poproszenie o radę przyjaciela lub jakiegoś członka rodziny, który w przeszłości miał już taki taras wykonywany.

Na co zwrócić uwagę zatrudniając wykonawcę platformy, patio i obudowy zewnętrznej?

Zanim zatrudnimy wykonawcę platformy, patio lub jakiejkolwiek innej obudowy zewnętrznej, przede wszystkim powinniśmy upewnić się najpierw, czy posiada on licencję, odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty. Warto dowiedzieć się także, czy jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Brak ubezpieczenia może wiązać się dla nas z późniejszymi wydatkami na pokrycie szkód, które fachowiec ewentualnie wyrządzi. Każdy profesjonalista udziela na swoje prace również odpowiedniej gwarancji zapewniającej klienta, że wszelkie niezbędne naprawy w określonym przedziale czasowym zostaną przeprowadzone bezpłatnie przez wykonawcę. Współpraca powinna zostać udokumentowana pisemnie, ponieważ taka forma kontraktu jest znacznie bardziej bezpieczna i chroni klienta. Jednym z pytań skierowanych do fachowca powinno być także pytanie o to, czy zapewnia on kompetentne konsultacje w przypadku, gdybyśmy zechcieli przedyskutować nasze pomysły oraz czy będzie wstanie zastosować najlepsze dla nas rozwiązania na każdym z etapów przedsięwzięcia. Dobrze jest wiedzieć szacunkowo, ile osób będzie jednocześnie z takiej obudowy korzystać oraz do czego ona będzie wykorzystywana. Kwestia fundamentów, zwłaszcza w przypadku patio oraz platform, jest w takim przypadku kwestią bardzo istotną.

Zatrudnienie kontrahenta należy ponadto poprzedzić zapoznaniem się z opiniami o nim oraz pozyskaniem jego referencje od poprzednich klientów. Warto sprawdzić także oferowane przez niego ceny i poprosić o zdjęcia lub szczegóły związane z ostatnio wykonywanymi projektami. Pomoże to ocenić schludność i czystość jego wcześniejszych realizacji. Nie można przy tym zapomnieć o poruszeniu kwestii planu prac, w którym znajdują się informacje o początku i zakończeniu robót. Jeżeli czujemy, że to konieczne, powinniśmy rozmawiać z fachowcem wiele razy.

Ile kosztuje zbudowanie platformy, patio oraz obudowy zewnętrznej i jak można obniżyć koszty?

Koszty budowy mogą się różnić w zależności od rodzaju i złożoności projektu, powierzchni, na której taras ma powstać, materiałów niezbędnych do jego wykonania, projektu, wystroju i wyposażenia. Bardzo często zdarza się tak, że różni wykonawcy mają różne ceny uzależnione od ich doświadczenia, reputacji oraz jakości wykonywania projektów. Również lokalizacja naszej rezydencji może wpływać na koszty inwestycji. Na przykład, naturalne kamienie są droższe niż cegła i beton, którymi często wykłada się patio. Budowa wielopoziomowej platformy jest oczywiście droższa niż budowa platformy jednopoziomowej. Jeżeli chcemy uzyskać trochę cienia, pergola jest droższa niż parasol.

Aby wszystko przebiegło zgodnie z naszymi oczekiwaniami i aby uniknąć nieoczekiwanych wydatków w trakcie robót, warto zwrócić się już na samym początku do profesjonalnego wykonawcy w celu oszacowania całkowitych kosztów przedsięwzięcia. Obniżeniu kosztów sprzyja ponadto zastosowanie tańszych, ale równie ładnych i solidnych materiałów. Warto pokusić się także o poszukanie różnych promocji i obniżek na materiały. W Internecie można znaleźć nawet instrukcje, jak samemu wykonać takie konstrukcje krok po kroku. Jeżeli czujemy się na siłach, możemy spróbować budować samodzielnie.

Jacy jeszcze specjaliści są niezbędni przy budowie platformy, patio i obudowy zewnętrznej w Gaj?

Oto specjaliści, którzy mogą okazać się niezbędni podczas wznoszenia platformy, tarasu, czy innej obudowy zewnętrznej. Skontaktuj się z nimi dzięki homify.

Projektanci krajobrazu w Gaj

Projektanci krajobrazu są odpowiedzialni za estetyczne, środowiskowe oraz funkcjonalne aspekty przedsięwzięcia. Na ich barkach spoczywa przede wszystkim obowiązek zaplanowania i zaprojektowania ogrodów i trawników oraz wybrania upiększających całość roślin. Ich działania przyczyniają się do zwiększenia uroku obudowy zewnętrznej.

Architekci w Gaj

Architekci to osoby, które planują i projektują wszelkie przedsięwzięcia budowlane. Ich pomoc jest nieoceniona przy ocenie dostępności, bezpieczeństwa i rentowności jakiegokolwiek wnętrza lub otoczenia rezydencji.

Wykonawcy basenów i SPA Gaj

Jeżeli posiadamy basen lub planujemy takowy posiadać, pomoc wykonawców basenów i SPA może okazać się nieoceniona. Bez problemu zaprojektują oni i zbudują basen wzbogacony wieloma wodnymi atrakcjami takimi, jak wodospady i leniwe rzeki. Remont starych basenów do dla nich także nic trudnego.