Warszawa : Architekci wnętrz - 225

Obszar usług

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz?

Podczas gdy odświeżyć pomieszczenia możemy często nawet za sprawą samodzielnych projektów DIY, tak niektóre remonty wymagają już profesjonalnej wiedzy architekta wnętrz. Będą to zwłaszcza sytuacje, kiedy odnawiamy pokój w starym budynku albo tworzymy nową przestrzeń od zera. Doświadczony architekt wnętrz wie, jak zrealizować nasze marzenia, nie wychodząc przy tym poza dostępny budżet i trzymając się ustalonego harmonogramu. Jeśli marzymy o oryginalnym, pięknym i wygodnym domu, możemy osiągnąć poszukiwany efekt bez stresu, opierając się na profesjonaliście. Dobry architekt wnętrz zaprojektuje wyjątkową przestrzeń, uwzględniając dostępny metraż, grając kolorem, światłem i materiałami, w której każdy mebel będzie przedłużeniem jego myśli. Architekt wnętrz to skarbnica wiedzy, może posłużyć radą w wyborze stylu lub motywu. Opowiedzmy mu o naszych gustach i przyzwyczajeniach, a on lub ona z pewnością zasugerują ciekawe rozwiązanie i najkrótszą drogę do jego osiągnięcia. Na homify znajdziecie wielu polskich architektów wnętrz, który często specjalizują się w określonych stylach, na przykład klasycznym, nowoczesnym, tradycyjnym, eklektycznym… Warto przejrzeć ich portfolia – wtedy łatwo znaleźć tą właściwą osobę.

Co właściwie robi architekt wnętrz?

Architekt wnętrz robi znacznie więcej niż jedynie dekoruje przestrzeń. On lub ona myśli nie tylko o walorach estetycznych, ale także o bezpieczeństwie i funkcjonalności powierzonego sobie pokoju. Bierze pod uwagę jego kształt, strukturę oraz rozplanowanie. Architekt wnętrz pracuje ściśle z zespołem fachowców, a zatem nie będziemy musieli niczym się przejmować, jeśli powierzymy mu prace w naszym domu. Co istotne, prawdziwi profesjonaliści znają doskonale przepisy obowiązującego prawa i zadbają, by było ono przestrzegana na każdym etapie konstrukcji. Przed rozpoczęciem prac, architekt wnętrz pokaże nam do akceptacji plany z rozmieszczeniem ścian, drzwi, okien, ale także kanalizacji czy instalacji elektrycznej. Często używane są programy do wizualizacji, dzięki którym klient może lepiej zrozumieć pomysły architekta wnętrz. Eksperci wiedzą, jak w pełni wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni, na przykład biorą pod uwagę jej usytuowanie w celu zapewnienia optymalnego dopływu naturalnego światła. Znalezienie odpowiedniego architekta wnętrz z homify to pestka! Nie ważne czy przerabiamy mały pokoik czy cały dom.

Dopasowane wykończenia, mebli i dodatków

Kolejną zaletą zatrudnienia architekta wnętrz jest to, że lubią oni sami tworzyć meble i wykończenia swoich projektów. Dzięki temu zyskamy przestrzeń niezwykle oryginalną, z meblami na miarę o zaskakującym designie, który nada jej charakteru. Każdy architekt wnętrz ma własny styl. Jedni lubią używać szkła, inni marmuru, skóry, stali, miedzi, granitu albo naturalnych materiałów, takich jak drewno czy bambus. Wybór kolorów i tekstów to sprawa kluczowa, a architekt wnętrz będzie doskonale wiedział jak nam w niej doradzić. Szkło jest często używane, by powiększyć pokój optycznie. Z kolei metale, stal i miedź, idealnie nadają się na wyodrębnienie centralnych punktów w przestrzeni. Granit i marmur to materiały, które architekt wnętrz może zasugerować w celu stworzenia spokojnego, relaksującego wystroju. Wykończenia mogą być dobrane, aby podkreślić cechy charakterystyczne konkretnej przestrzeni, na przykład ściany bez kątów prostych czy otwarte piętro. Od tych cech może także zależeć wybór stylu, od rustykalnego, przez klasyczny do futurystycznego. Oczywiście kolor pomieszczenia to jeden z najważniejszych wyborów. Doświadczony architekt wnętrz zasugeruje taką paletę, która będzie odpowiadać dostępnym wymiarom, kształtowi, wiekowi budynku oraz wybranemu przez nas stylowi. Akcesoria są, wbrew pozorom, również bardzo istotne. To od przemyślanego wprowadzenia interesujących akcentów będzie zależał przyszły charakter pomieszczenia.

Oświetlenie

Oświetlenie jest sprawą najwyższej wagi przy każdym projekcie domu czy mieszkania, a nikt tak dobrze nam nie doradzi w jego wyborze, jak właśnie architekt wnętrz. Ma on dostęp do programów komputerowych z symulacjami, sprawdzonych dostawców i projektantów. W kreatywny sposób potrafi dopasować rodzaj oświetlenia do poszukiwanego przez nas nastroju wnętrza. Co oczywiste, pierwszą kwestią, którą zajmie się każdy architekt wnętrz bez względu na preferencje estetyczne, będzie znalezienie źródła naturalnego światła. Wszyscy dobrze wiemy, że jest ono na wagę złota w każdym pomieszczeniu. Jednak architekt wie, jak dopasować do usytuowania naszego pokoju takie wykończenia i meble, aby wpadało do niego jak najwięcej światła. Kiedy zaś słońce zajdzie, pora na sztuczne oświetlenie – kolejne pole do popisu dla profesjonalistów. Utalentowany architekt wnętrz potrafi osiągnąć zdumiewające efekty świetlne w alkowach, na ścianach, sufitach, a nawet podłogach i regałach. Światło może być przyjemne estetycznie, będąc zarazem praktycznym. Może być delikatne i eleganckie, kolorowe i jasne, może dawać niesamowite efekty specjalne. Każdy pokój jest inny, potrzebujemy, by spełniał inne funkcje – architekt wnętrz wie, jak dopasować do nich odpowiednie oświetlenie. Białe fluorescencyjne światło sprawdzi się w kuchni i pralni, ale w sypialni już niekoniecznie. Abażury lamp mogą dać interesujące efekty, zbudować przytulną atmosferę, ale nie przepuszczą wystarczającej ilości światła do wygodnej lektury. Coraz bardziej popularne staje się wykorzystanie taśm LED jako źródła światła w pomieszczeniach. To rozwiązanie powinno jednak być wprowadzone przez profesjonalnego architekta wnętrz, aby podkreślić walory wystroju, a nie stać się prześladującym nas koszmarem. Na homify mnóstwo jest zdjęć niesamowitych realizacji świetlnych naszych ekspertów.

Akustyka pokoju

Przyznajmy, że sami urządzając nasz pokój, nigdy nie wzięlibyśmy tego punktu pod uwagę, a potem moglibyśmy tego srogo pożałować! Nawet jeśli pięknie go pomalujemy, położymy drogi parkiet, kupimy piękne meble, efekt naszej pracy może zepsuć zła akustyka. Tutaj pomoc architekt wnętrz może okazać się nieoceniona. On lub ona rozumie doskonale jak rozprowadza się dźwięk. Inaczej w dużych, przestronnych pomieszczeniach z małą ilością mebli, a inaczej przy ograniczonym metrażu, wypełnionym meblami i dekoracjami. Architekt wnętrz potrafi stworzyć idealną przestrzeń do pracy, na przykład tłumiąc dźwięk poprzez pokrycie ścian skórą. Dla wielu osób z kolei ważne jest, by muzyka ze sprzętu grającego roznosiła się po całym domu, ale już niekoniecznie docierała do sąsiadów. I tutaj pomoże architekt wnętrz.

Jak znaleźć odpowiedniego architekta wnętrz?

Znalezienie architekta wnętrz na homify jest dziecinnie proste. Na naszej stronie możesz przejrzeć portfolia wielu profesjonalistów i wybrać takiego, którego realizacje najbardziej do Ciebie przemawiają. Mamy też praktyczną opcję, pozwalającą na wprowadzenie kodu pocztowego oraz odległości od niego, w jakim promieniu jesteśmy gotowi poszukać profesjonalisty. Warto przejrzeć lokalne oferty. Miejscowy architekt wnętrz będzie znał klimat oraz budownicze tradycje regionu.

Jakiego architekta wnętrz potrzebujemy?

Zastanówmy się, czego konkretnie szukamy. Architekci wnętrz specjalizują się, tak jak profesjonaliści w każdej innej dziedzinie, ci doświadczeni mają swój wypracowany, charakterystyczny styl oraz stałą bazę projektantów, z którymi ściśle współpracują. Taki stan rzeczy skutecznie zawęża listę potencjalnych kandydatów. Należy wybrać takiego architekta wnętrz, którego gusta najbardziej odpowiadają naszym. Jeśli w portfolio na homify widzimy, że ktoś lubuje się w stylu eklektycznym, może on nie być najlepszym wyborem do stworzenia naszego wyśnionego, minimalistycznego salonu. Marzymy o bogatych wykończeniach z marmuru a może o tradycyjnych meblach spod ręki lokalnych rzemieślników? Ważna jest dla nas troska o środowisko? Znajdźmy kogoś, kto będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania.

Nad czym należy się zastanowić przed zatrudnieniem architekta wnętrz?

Przed decyzją o zatrudnieniu konkretnego architekta wnętrz miejmy świadomość ograniczeń wynikających z wielkości naszego mieszkania oraz zasobności portfela. Nawet jeśli portfolio architekta wnętrz nas zachwyci, to zwróćmy uwagę w jakiego typu przestrzeniach się on specjalizuje, czy ta, którą chcemy mu powierzyć jest do nich podobna? Jeśli profesjonalista jest znany ze swoich metamorfoz wiejskich domów, niekoniecznie okaże się dobrym wyborem do stworzenia industrialnego loftu w centrum miasta. Idąc tym tokiem myślenia, raczej nie powierzajmy wystroju podmiejskiej rezydencji osobie zajmującej się wydobywaniem potencjału z małego metrażu. Jeśli wciąż się wahamy, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie rekomendacji poprzednich klientów interesującego nas architekta wnętrz – ci najlepsi chętnie się nimi chwalą na swoich stronach internetowych.

Od czego zależą koszty zatrudnienia architekta wnętrz?

Koszty zatrudnienia architekta wnętrz będą zależały od wielu czynników. Naturalnie, drożej wyjdzie nam zatrudnienie kogoś o ustabilizowanej pozycji, działającego w znanej firmie, niż młodego architekt o skromnym doświadczeniu. Ta druga osoba z kolei ma świeżość myślenia i może nas pozytywnie zaskoczyć. Najlepsza metoda wyboru to przeglądnięcie portfoliów na homify. Rozmiar pomieszczenia lub pomieszczeń również będzie miał wpływ na ostateczną cenę. Naturalnie, jeden pokój będzie kosztował nas mniej niż jednorodny projekt wystroju całego domu lub mieszkania. Specjalne materiały to kolejny punkt na liście wydatków. Jeśli już teraz marzymy o marmurze czy szkle, warto przewidzieć dodatkowe koszta. Na koniec nie zapominajmy, że czas to pieniądz! Aby poznać konkretną kwotę należy skontaktować się bezpośrednio z architektem, a ten na pewno udzieli nam informacji po wstępnej konsultacji.

Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z architektem wnętrz?

Świetnym pomysłem na pierwszym spotkaniu z architektem wnętrz, będzie pokazanie mu naszych Katalogów Inspiracji na homify. Podobające się nam zdjęcia różnych realizacji możemy zapisać na naszym profilu jednym kliknięciem i pokazać je profesjonaliście, który tak pozna nasz gust. Zróbmy sobie także listę spraw, które są dla nas szczególnie ważne. Jakie materiały, kolory i tekstury lubimy? Jaki styl chodzi nam po głowie? Czego oczekujemy? Jakie funkcje ma spełniać dane pomieszczenie? Architekt wnętrz powinien wiedzieć te wszystkie rzeczy, aby móc stworzyć projekt idealnie do nas dopasowany. Jeśli nie powiemy mu, że w salonie musi znaleźć się wygodne biurko do pracy, to on lub ona nie będzie mieć szansy się tego domyślić. Rozmawiajmy szczerze o dostępnym budżecie oraz planowanym czasie realizacji. Oprócz opowiadania o sobie, przygotujmy się także na zadawanie pytań. Architekt wnętrz z pewnością z chęcią rozjaśni wszystkie nasze wątpliwości i będziemy mogli spać spokojnie.

Jakich innych profesjonalistów warto zaangażować?

Projektant kuchni

Projektant kuchni będzie pracować ramię w ramię z architektem wnętrz, pomagając wybrać odpowiadający nam sprzęt, który jednocześnie będzie współgrał z projektem całej kuchni. Znajomość produktów dostępnych na rynku jest tutaj kluczowa.

Projektant łazienek

Łazienki to szczególnie trudne przestrzenie do zaprojektowania. Muszą być wygodne i praktyczne, ale także tworzyć atmosferę relaksu i wypoczynku. To miejsce, gdzie w pośpiechu myjemy zęby, a innym razem bierzemy wielogodzinną kąpiel. Warto zatrudnić projektanta łazienek, który pomyśli zawczasu o wszystkich naszych potrzebach.

Projektant zieleni wnętrz

Zieleń we wnętrzach to już nie tylko staromodne doniczki. Projektant zieleni wnętrz pomoże nam stworzyć prawdziwy ogród w środku mieszkania, na przykład konstruując ścianę z podwieszoną roślinnością. Profesjonalna wiedza jest tutaj bardzo ważna – nie chcemy zniszczyć pozostałych elementów wystroju oraz liczymy na trwały efekt naszych działań.