Znajdź idealnego Architekci w Poznań homify

Poznań : Architekci - 29

Zalety zatrudniania architekta z Poznania

Każdy z nas nie chce przepłacać za pracę czy rzeczy, które kupujemy. Wiele osób, które decydują się na wybudowanie domu, zakłada że uda im się zaoszczędzić pieniądze jeżeli tylko wezmą sprawy na swoje barki. Niestety jest to jedna z najbardziej mylnych rzeczy jakie może nam się przytrafić. Nieznajomość branży, materiałów budowlanych a także podwykonawców, może jedynie przysporzyć nam dodatkowych kosztów. W tym wypadku, najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić to skoncentrować się na rodzinie i pracy. A budowę oraz projekt powierzyć specjalistom w tej dziedzinie. 

Koszt budowy domu w Poznaniu 

Przeszukując Internet często poszukujemy informacji na forach internetowych. Szukamy porad, cen oraz dodatkowych informacji, na które nie znamy obecnie odpowiedzi. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest koszt budowy domu. To chyba jedno z najtrudniej do określenia. 

Wszystko zależy od ceny materiałów, robocizny oraz kwoty zakupu działki. Kupując projekt z typowego katalogu musimy liczyć się z kwotą w przedziale 2000 – 3000 zł. Ale to dopiero początek. Aby bardziej przybliżyć koszt, rozdzielimy je na czynniki pierwsze. Za mapę musimy zapłacić około 1000 zł do tego trzeba doliczyć geologa jest to kolejne 1000 zł. Wybierając gotowy projekt jak już wspomnieliśmy musimy liczyć się z kwotą około 2000 – 3000 zł do tego dochodzą kwoty adaptacyjna w wysokości od 1500 -3000 zł. 

Niestety czytając fora nie wiele osób zakłada koszt projektu zajadu indywidualnego. Jego koszt jest uzależniony od klasy drogi. W naszym budżecie musimy liczyć od 800 zł do nawet 2000 zł. Za projekt przyłączenia wodociągu, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazu to koszt od 2000 zł do 5000 zł. Oczywiście najważniejszą przyczyną różnicy kosztów są nasze wymagania oraz uwarunkowania lokalizacyjne działki oraz wielkość. 

Jeżeli zdecydujemy się na zakup typowego projektu domu który ma około 300 m2 i zaplanujemy spore zmiany w projekcie to niestety musimy liczyć się z adaptacją która jest niczym innym jak przeprojektowaniem całego budynku i stworzenie nowej dokumentacji. Niestety taki koszt może sięgnąć od 5000 do nawet 8000 zł. Warto na samym początku zastanowić się jak chcemy aby nasz przyszły dom wyglądał. Jeżeli chodzi o koszt zakupu działki, w Poznaniu musimy się przygotować na 396,7 zł/mkw. 

Ograniczenia prawne w budowie domu 

Zanim zdecydujemy się na nasz wymarzony projekt domu, musimy przede wszystkim sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. Dzięki niemu dowiemy się czy i jakie domy jednorodzinne mogą zostać wybudowane na naszej działce. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalany przez daną gminę to źródło informacji o tym, jak w przyszłości będzie zabudowany teren, który obejmuje również naszą działkę. Najważniejsze co możemy się dowiedzieć z niego, to czy nasza działka jest budowlana, czy może spełnia inną rolę jak rolną czy leśną. 

Wszystkie powyższe rzeczy powinny być sprawdzone przed podpisaniem umowy. Miejscowy plan zagospodarowania ma bardzo duże znaczenie, bo tak naprawdę on decyduje jak nasz projekt będzie wyglądał. Ma również znaczenie jak wysoki może być nasz dom, czy może być piętrowy czy nie. Czy możemy wybudować poddasze. Określone w nim będą również minimalne odległości domu od granicy działki czy istniejącej już zabudowy.

Okazać się może, że miejscowy plan zdeterminuje wybór projektu nie tylko pod względem wielkości czy kształtu, ale również estetyki. Nie chodzi tu wyłącznie o to, że podany zostanie także maksymalny kąt nachylenia dachu domu, który możemy budować, ale nawet jaka dachówka powinna go pokryć. Dzieje się tak w sytuacji, gdy nasza działka budowlana leży na terenie objętym ochroną konserwatora zabytków. Niekiedy również miejscowy plan narzuca wygląd elewacji ze względu na wpasowanie się w sąsiednią zabudowę. 

Najważniejsze co możemy się dowiedzieć z planu zagospodarowania to co w pobliżu naszego domu się znajdzie. Nasza wizja domu z dala od miasta i sąsiadów może bardzo szybko się zmienić, gdy na planie zobaczymy projekt budowy fabryki lub drogę szybkiego ruchu. Na planie jesteśmy nawet sprawdzić czy nie planowane są również przebiegi sieci i linii elektronicznych. Jak widać wszystkie te rzeczy mogą zadecydować o naszej budowie domu.

Plan który otrzymamy składa się zawsze z części opisowej, która zawiera treść uchwały rady gminy, oraz części rysunkowej, będącej załącznikiem do uchwały. Informacje na które musimy szczególnie zwrócić uwagę to część rysunkowa, która stanowi mapa zazwyczaj w skali 1:1000 terenu, dla którego opracowana dany plan. Na mapie znajdziemy różne kolory i symbole, które oznaczają:

- MN ’ tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

- MW ’ tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.

- U ’ tereny zabudowy usługowej.

- US ’ tereny sportu i rekreacji.

- R ’ tereny rolnicze.

- RM ’ tereny zabudowy zagrodowej.

- P ’ tereny obiektów produkcyjnych.

- ZN, ZP ’ tereny zieleni.

- ZL ’ lasy.

- ZZ ’ tereny zagrożone powodzią.

- KD, KDW ’ tereny dróg. 

Charakterystyka architektury miasta Poznań 

Najbardziej znanym i rozpoznawalnym budynkiem tego miasta jest Stary Browar w Poznaniu, który zalicza się do niekwestionowanej ikony architektury tego miasta. Dominującym materiałami jakimi został wykończony budynek to czerwona cegła, metal oraz szkło. 

Budynek to idealnie połączenie architektury industrialnej XIX wieku ze style „high-tech” końca XX wieku. Od razu możemy zauważyć, że budynek wyróżnia się dbałością o detale. Jednym z najciekawszych miejsc jest wysoki hol starego skrzydła, w którym znajduje się przedstawiająca twarz rzeźba Światło księżyca Igora Mitoraja. 

Elementem wyróżniającym nową część Starego Browaru jest wysoki pasaż z przeszklonym dachem. Obiekt powstał na drodze przebudowy i  rewitalizacji zbudowanego w drugiej połowie XIX w. Browaru Huggera. Na  łącznej powierzchni 130 tys. m kw. Starego Browaru znaleźć można 210 punktów handlowych i gastronomicznych, biura oraz kino.

Przeglądaj obrazy