Znajdź idealnego Architekci w Lublin homify

Lublin : Architekci - 6

Zalety zatrudniania architekta z Lublina

Nikt nie zna lepiej miasta oraz jego potrzeb jak lokalny architekt. Zawód nabiera na znaczeniu i popularności. W Internecie łatwo wyszukać odpowiednią dla nas osobę. Taki architekt pewno wyczuje poczucie estetyki danego miasta, ponieważ wychował się w nim zna historię, ale co najważniejsze może nam zagwarantować najlepsze materiały wykończeniowe w mieście. 

Wielu architektów ma już sprawdzonych dostawców, co za tym idzie mogą im zaoferować specjalne zniżki. Przy tak dużej inwestycji, każdy rabat nabiera na znaczeniu. Dzisiejsze portale oferują listę osób które oferują swoje usługi, możemy również sprawdzić ich opinię w Internecie. 

Decyzja, jaką podejmiemy zależy głównie od nas samych. Ale w momencie, gdy nasza wiedza dotycząca projektowania i budowania domu opiera się tylko na informacjach wyszukanych w  Internecie, lepiej taką decyzję oddać specjalistom w danej dziedzinie. Wiele osób obawia się, że projekt domu zostanie nam narzucony i bardzo ciężko będzie zmusić architekta do zmiany jego zdania. Podczas wyboru najważniejsze jest sprawdzenie, czy nasz podwykonawca potrafi nas słuchać, oraz czy do przygotowania projektu zebrał wszystkie niezbędne dane. 

Koszt budowy domu w Lublinie 

Lublin zaczynają doceniać inwestorzy, jak również coraz więcej osób decyduje się zamieszkać w tym mieście. Ceny działek znacznie wzrosły, z początkiem roku koszt, obecnie zakup działki wynosi 264,1 zł/mkw w porównaniu do stolicy należy do relatywnie tanich miejsc. Poszukując informacji dotyczących budowy domu możemy natknąć się na wiele informacji. Tak naprawdę, oszacowanie kosztu budowy domu jest bardzo ciężkie. Jest to proces indywidualny uzależniony od lokalizacji, materiałów budowlanych oraz firmy która wykona dla nas projekt oraz budowę. 

Najważniejsze jest podzielenie kosztów, w pierwszej kolejności jest wybór firmy która zajmie się budową drugim najważniejszym lokalizacja czyli koszt zakupy działki na której stanie nasz dom. Gdy już znajdziemy działkę, musimy wziąć pod uwagę przygotowanie jej pod budowę. Co niestety jest związane z kosztami. Do przygotowania działki musimy liczyć że wydamy od 1300-1500 zł. 

Działka zostanie oczyszczona oraz zostanie przygotowana droga dojazdowa i oczywiście zostanie przygotowany miejsce pod fundament. Materiały budowlane to tylko część naszej inwestycji. Do budżetu musimy dodać jeszcze instalację elektryczną. Przeciętny koszt rozprowadzenia elektryki w jednorodzinnym domu bez poddasza to około 12 000 zł. 

Ograniczenia prawne w budowie domu

Zanim zdecydujemy się na nasz wymarzony projekt domu, musimy przede wszystkim sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. Dzięki niemu dowiemy się czy i jakie domy jednorodzinne mogą zostać wybudowane na naszej działce. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalany przez daną gminę to źródło informacji o tym, jak w przyszłości będzie zabudowany teren, który obejmuje również naszą działkę. 

Najważniejsze co możemy się dowiedzieć z niego, to czy nasza działka jest budowlana, czy może spełnia inną rolę jak rolną czy leśną. Wszystkie powyższe rzeczy powinny być sprawdzone przed podpisaniem umowy. Miejscowy plan zagospodarowania ma bardzo duże znaczenie, bo tak naprawdę on decyduje jak nasz projekt będzie wyglądał. Ma również znaczenie jak wysoki może być nasz dom, czy może być piętrowy czy nie. Czy możemy wybudować poddasze. Określone w nim będą również minimalne odległości domu od granicy działki czy istniejącej już zabudowy.

Okazać się może, że miejscowy plan zdeterminuje wybór projektu nie tylko pod względem wielkości czy kształtu, ale również estetyki. Nie chodzi tu wyłącznie o to, że podany zostanie także maksymalny kąt nachylenia dachu domu, który możemy budować, ale nawet jaka dachówka powinna go pokryć. 

Dzieje się tak w sytuacji, gdy nasza działka budowlana leży na terenie objętym ochroną konserwatora zabytków. Niekiedy również miejscowy plan narzuca wygląd elewacji ze względu na wpasowanie się w sąsiednią zabudowę. Najważniejsze co możemy się dowiedzieć z planu zagospodarowania to co w pobliżu naszego domu się znajdzie. Nasza wizja domu z dala od miasta i sąsiadów może bardzo szybko się zmienić, gdy na planie zobaczymy projekt budowy fabryki lub drogę szybkiego ruchu. Na planie jesteśmy nawet sprawdzić czy nie planowane są również przebiegi sieci i linii elektronicznych. Jak widać wszystkie te rzeczy mogą zadecydować o naszej budowie domu.

Plan który otrzymamy składa się zawsze z części opisowej, która zawiera treść uchwały rady gminy, oraz części rysunkowej, będącej załącznikiem do uchwały. Informacje na które musimy szczególnie zwrócić uwagę to część rysunkowa, która stanowi mapa zazwyczaj w skali 1:1000 terenu, dla którego opracowana dany plan. Na mapie znajdziemy różne kolory i symbole, które oznaczają:

- MN ’ tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

- MW ’ tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.

- U ’ tereny zabudowy usługowej.

- US ’ tereny sportu i rekreacji.

- R ’ tereny rolnicze.

- RM ’ tereny zabudowy zagrodowej.

- P ’ tereny obiektów produkcyjnych.

- ZN, ZP ’ tereny zieleni.

- ZL ’ lasy.

- ZZ ’ tereny zagrożone powodzią.

- KD, KDW ’ tereny dróg. 

Charakterystyka architektury miasta Lublin 

Perełką architektoniczną miasta Lublin na pewno możemy zaliczyć Grand Hotel Lublinianka. Ten 4 gwiazdkowy hotel zachował w sobie wszystko co najlepsze z historii. Barokowa styl hotelu idealnie wpasowuje się w wizerunek miasta. Co przykuwa każdego odwiedzającego to tradycyjne, ciemnobrązowe meble,  oraz marmur którym zostały wykończone łazienki hotelowe. Wnętrza są eleganckie i klimatyczne, a ich układ pozostał niezmieniony od XIX wieku. 

Budynek został wzniesiony w 1900 roku. Przez ten czas hotel wiele widział, jego początku zaczynają od biura Kasy Przemysłowców Lubelskich, podczas wojny budynek został przejęty przez Niemców, gdzie został zagospodarowany jako Dom Niemiecki, tuż po wojnie obiekt został przekształcony jako hotel, który działa do dziś.

Przeglądaj obrazy