Pomysły na mały ogród | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3
Nowoczesny ogród od GARDEN TROTTER Nowoczesny

Pomysły na mały ogród

Pomysły na mały ogród

homify to prawdziwa skarbnica najlepszych inspiracji dla tych poszukujących pomysłów na mały ogród. Znajdziecie tu świetne realizacje wykonane przez ekspertów z całego świata!
homify to prawdziwa skarbnica najlepszych inspiracji dla tych poszukujących pomysłów na mały ogród. Znajdziecie tu świetne realizacje wykonane przez ekspertów z całego świata!

Projektowanie ogrodu to nie lada wyzwanie. A co dopiero, gdy do zagospodarowania mamy naprawdę niewielką przestrzeń! Musimy wtedy precyzyjnie określić role, jakie nasz ogród ma spełniać oraz z niezwykłą dokładnością zaplanować każdy jego metr kwadratowy.

Jak zaprojektować mały ogród? 

Projekty małych ogrodów wymagają dokładności i konsekwencji – nie można w nich popełnić błędów, które na dużych przestrzeniach nie będą aż tak widoczne - w małych ogrodach od razu rzucą się w oczy. Ważne jest, jeszcze przed rozpoczęciem procesu planowania, określenie, jakie funkcje ogród ma spełniać – czy ma być miejscem, w którym zasadzimy ulubione owoce i warzywa? Czy też oazą relaksu? Czy w końcu jedynie ozdobą terenu wokół domu, obsadzoną pięknymi roślinami i krzewami? Sprecyzowanie naszych własnych potrzeb pomoże nam zadecydować, co do ogrodu kupić i jak zaplanować przestrzeń. Najważniejszą zasadą, którą rządzi się projektowanie małych ogrodów, jest prostota i minimalizm. Im mniej przedmiotów się w nim znajdzie, tym lepiej będzie się on prezentował. To samo dotyczy roślin – nie powinny być one przesadnie duże, należy wybrać gatunki, które nie będą się w przyszłości zbytnio rozrastać. Istotną kwestią jest ogrodzenie. Należy unikać materiałów masywnych, takich jak beton czy kamień, a stawiać na konstrukcje lekkie, drewniane czy metalowe. Tak jak i w aranżacji wnętrz, tak też w ogrodzie ważną rolę odgrywają kolory – te jasne wizualnie rozjaśnią ogród i optycznie go powiększą. 

Jakie rośliny i elementy małej architektury pasują do małych ogrodów? 

Mały ogródek najlepiej jest otoczyć żywopłotem lub pnączami, które stanowią dobre, zielone tło dla innych roślin. Drzewa i krzewy powinny być relatywnie niskie i niezbyt rozłożyste- sprawdzić należy także, w jaki sposób będą się rozrastać. Rośliny w małym ogrodzie najlepiej jest sadzić w grupach, skupiając w jednym miejscu te same gatunki. Najlepiej sprawdzą się rośliny charakteryzujące się długim okresem kwitnienia. W małym ogrodzie nie ma miejsca na liczne elementy małej architektury ogrodowej. Można jednak pozwolić sobie chociażby na dekoracyjną pergolę czy lekkie meble o ażurowej konstrukcji. 

Skąd czerpać pomysły na projekty małych ogrodów? 

Architekci krajobrazu i projektanci ogrodów zarejestrowani na homify specjalizują się w projektowaniu ogrodów o różnych rozmiarach. Jeżeli chcecie znaleźć najbardziej interesujące Was projekty, przejrzyjcie kategorię ogród w zakładce pomieszczenia – nasza bogata baza danych pięknych zdjęć z pewnością zainspiruje nawet tych najbardziej wymagających!

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!