Żaluzje: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Żaluzje: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Żaluzje: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Dlaczego chcemy zasłonić okna? 

Pytanie wydaje się proste, jednak warto odpowiedzieć sobie na nie przed decyzją o zawieszeniu na oknach żaluzji, rolet bądź zasłon z firankami (lub bez). Od tego, co jest naszym głównym celem, zależeć powinien nasz wybór sposobu wystroju okna w danym pomieszczeniu:

Zachowanie prywatności 

W miejscach o dużej gęstości zabudowy sąsiad często zagląda do okna sąsiadowi, nawet mimowolnie. Po co kusić bliźniego? Odpowiednia aranżacja okna, a i my, i on poczujemy się o wiele swobodniej.

Blokowanie nadmiernego oświetlenia oraz izolacja cieplna wnętrza 

Gdy latem słońce jest zbyt mocne, zasłonięte okna pozwala zachować przyjemny chłód w mieszkaniu, zimą natomiast pomagają zatrzymać w nim przyjemne ciepło. Grube zasłony świetnie się sprawdzają, gdy chcemy obejrzeć ulubiony program telewizyjny w ciągu dnia. O tak podstawowej funkcji jak blokowanie światła, kiedy przychodzi czas na sen, chyba nie musimy wspominać...

Dekoracja 

W niektórych wypadkach piękna aranżacja okna będzie pewną wypadkową zdarzeń, jednak w wielu pomieszczeniach przyozdobienie pomieszczenia będzie główną funkcją zasłon, rolet czy żaluzji. Tak, te ostatnie też mogą prezentować się świetnie. Nie wierzycie? Wyobraźcie sobie żaluzje drewniane w eleganckim gabinecie.

Ochrona bezpieczeństwa

Ta ostatnia odpowiedź może nie przyszłaby nam do głowy jako pierwsza, jednak okna zasłaniamy również w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszemu domostwu. Kiedy mamy je odsłonięte, a światło pali się po zmroku, wtedy włamywaczowi bardzo łatwo jest zlokalizować cenne sprzęty. Bardziej dosłownym potraktowaniem kwestii bezpieczeństwa będzie zamontowanie rolet antywłamaniowych w naszym domu. Są one tańsze niż okna antywłamaniowe oraz świetnie blokują światło i gwarantują głęboki sen w całkowitej ciemności. 

Żaluzje, zasłony, rolety... co najlepiej sprawdzi się w każdym z pomieszczeń?

Żaluzje wewnętrzne 

Dawno minął czas, kiedy kojarzyły nam się tylko z przestrzenią biurową, wciąż jednak nie będą typowym wystrojem okna w salonie. Ogromną zaletą większości żaluzji jest możliwość regulacji ilości światła wpadającego do wnętrza - wystarczy zmiana kąta nachylenia lameli, czyli poziomych listew. Pozwalają na doświetlenie pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu prywatności, działają niejako niczym współczesne firanki. Będą wyglądać świetnie w domowym biurze, w pokoju dziecka, w sypialni w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym.

Rolety 

Są lekkie i praktyczne, któregokolwiek z ich rodzajów nie wybierzemy, wprowadzą do wnętrza atmosferę subtelności. Te wykonane z materiału prezentują się najlepiej, najbardziej zachęcająco. Rolety nie mają w sobie pewnej “sztywności” żaluzji czy pompatyczności lub designerskiego szyku zasłon. Świetnie budują domową atmosferę. Doskonale nadadzą się do jadalni, kuchni lub pokoju dziennego w stylu rustykalnym.

Zasłony 

Wciąż uważane są za najbardziej reprezentacyjne z możliwości aranżacji okna, toteż najczęściej spotkamy je w salonie oraz w innych pomieszczeniach, w których zależy nam na zrobieniu wrażenia, na przykład w efektownej sypialni. Zasłona zasłonie nierówna: te ciężkie, atłasowe, dadzą zupełnie inny efekt niż te wykonane z lekkiego materiału z zabawnym wzorem. Nasz wybór powinien zależeć od stylu, który próbujemy stworzyć w danym pokoju.

Rolety antywłamaniowe 

Najczęściej montowane są na parterze, w sypialniach z balkonem oraz na oknach połaciowych. Zapewnią głęboki i spokojny sen.   

Rodzaje żaluzji wewnętrznych 

- Poziome i pionowe: Chociaż najbardziej typowe są żaluzje poziome, to żaluzje pionowe, czyli wertikale, coraz pewniejszym krokiem wchodzą do naszych wnętrz. Kiedyś można je było spotkać tylko w biurach lub gabinetach lekarskich, teraz mogą w domu lub mieszkaniu pomóc nie tylko zasłonić okno, ale nawet wydzielić funkcjonalne strefy wewnątrz pomieszczenia.

- Żaluzje dzielą się też przez wzgląd na materiał, z którego są wykonane. Do najpopularniejszych należą: żaluzje aluminiowe (bardzo trwałe i lekkie, odbijają światło dzięki czemu dobrze jest zawiesić je na oknach od strony południowej - pomogą w izolacji cieplnej pomieszczenia), żaluzje bambusowe (świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach, wprowadzając do nich powab egzotycznej natury), żaluzje drewniane (eleganckie i stylowe lecz ciężkie - nie stosujmy ich na dużych przeszkleniach) oraz żaluzje PCW (najtańsze, łatwo się odkształcają, ale spełniają swoją funkcję).

- Istnieje również możliwość zainstalowania żaluzji zewnętrznych, które pomogą w regulacji dopływu światła do wnętrza. 

Rodzaje rolet okiennych:

- Ekranowe, czyli ze zwijanego pasa materiału 

- Austriackie, czyli podnoszone niczym kurtyna dzięki specjalnemu systemowi sznurków 

- Rzymskie, czyli zwijane do góry falami 

- Plisowane, czyli równomiernie składane niczym harmonijka 

Jaką długość zasłon wybrać? 

W wystroju naszego wnętrza nic nie powinno być przypadkowe. Możemy zdecydować się na różną długość zasłon lecz wybór ten powinien być przemyślany.

- Do parapetu: dekoratorzy wnętrz radzą, aby długość tę wybierać tylko wtedy, kiedy przestrzeń pod oknem jest zabudowana.

- Do podłogi: od odległości pomiędzy podłogą a karniszem odejmijmy dwa centymetry.

- Delikatnie opadające: w tym przypadku do wspomnianej odległości dodajmy pięć centymetrów.

- Leżące na podłodze: tutaj może ponieść nas fantazja! Jednak dodatkowe centymetry nie powinny raczej przekroczyć liczby trzydziestu. 

Z firanką czy bez? 

Moda na zasłony zmienia się dynamicznie. W domach naszych mam i babć nie sposób było znaleźć je bez firanek, teraz jest to normą. Warto jednak pamiętać o zaletach firan, które pozwalają na zachowanie prywatności przy jednoczesnym wpuszczaniu światła do wnętrza oraz redukcji jego intensywności. Tylko uwaga! Bardzo szybko widać na nich kurz, więc jeśli chcemy, aby firany spełniały też swoją dekoracyjną funkcję, to pierzmy je regularnie.

Sposoby wieszania zasłon: 

To, jak będzie się układała nasza zasłona, zależeć będzie od sposobu jej podwieszenia na karniszu. Mamy na nie kilka sposobów:

- Na taśmie marszczącej: może być zamontowana również na szynie 

- Na metalowych kółkach: powinny być one dopasowane kolorem do karnisza 

- Na szelkach: świetnie sprawdzi się przy jednolitym kolorze zasłony

- Na kanale: karnisz zostaje całkowicie zasłonięty