Willa: pomysły, inspiracje & zdjęcia

Willa

Dla wielu, willa na pewno jest domem marzeń. Duża przestrzeń, luksusowy wystrój, piękny ogród ... można dostać się do roju.

Słowo willa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza dom. W Imperium Rzymskim willa była terminem na rezydencje właścicieli ziemskich. W późniejszym renesansie wymieniono także reprezentatywne krajobrazy klasy wyższej. W XIX w. Określenie to wykorzystywane było również do domów burżuazji, a wreszcie poszerzono o domy jednorodzinne o wysokich standardach.

Jeśli mówimy dziś o ogólnym języku willi, oznacza to duży, luksusowy dom jednorodzinny na stosunkowo dużej nieruchomości. Willa może być jako posiadłość wiejska na zielono, ale także jako willa miejska w małych i dużych miastach. Najczęściej znajdują się one w tak zwanych willach na obrzeżach miasta. 

Co dokładnie charakteryzuje willę? 

Willa ma dużo miejsca do zamieszkania i nie rzadziej mieści się w przedziale od ośmiu do dwudziestu pokoi. Obraz pokoju charakteryzuje się zwykle wysokimi sufitami, sztukaterią i desek podłogowych, przynajmniej jeśli willa jest starym budynkiem. Nowo wybudowane wille mogą być oczywiście bardziej nowoczesne. Pokoje są zawsze obfite i zalane dużymi oknami. Wewnątrz, większość willi ma ekskluzywne wykończenie, takie jak podłogi, łazienki i kuchnia. Ponadto, często znajdują się w klasycznej atmosferze.

Częste dekoracje często determinują reprezentatywny obraz fasadowy i nadają budynkowi swój ekstrawagancki wygląd. Niekiedy takie domy mają duże balkony i tarasy z pięknym widokiem na duży ogród. Spektakl jest zazwyczaj piękny, a czasami niemal zaprojektowany w parku i często zawiera wodną zabawę w postaci basenu lub fontanny. 

Wady i zalety willi 

Życie w willi ma wiele zalet. Ponieważ jest to dom wolnostojący, tutaj przede wszystkim chodzi o ochronę prywatności. Często przez duży ogród jest stosunkowo daleko od sąsiadów. Dzięki dużej powierzchni metrów kwadratowych willa z dużą ilością miejsca zajmuje powierzchnię. Tutaj nie przeszkadza się tak szybko innym członkom rodziny ze względu na swój własny obszar.

Jeśli poważnie myślisz o inwestowaniu w własną willę, najpierw trzeba wziąć pod uwagę pewne praktyczne rozważania. Przede wszystkim pamiętaj, że mieszkasz w Polsce, gdzie a) często pada, pogoda jest bardzo zmienna, i b) ceny domów są wyolszone. Jednym z głównych punktów sprzedaży tego typu domu jest to, że są one zasadniczo przeznaczone do wypoczynku i luksusu. Trzeba mieć piękny czas, jeśli ukryjesz się w wielopoziomowym, palmowym siedzeniu z ostentacyjnymi balkonami i kolumnami. Inne zalety są takie same jak w przypadku dużych domów jednorodzinnych - obfite na świeżym powietrzu, dużo miejsca na wielu kondygnacjach i przyzwoite widoki z okien górnych. Z drugiej strony, potencjalną wadą tych typów domów jest to, że mogą nie być praktyczne dla całorocznego życia. Będąc wielkodusznymi właściwościami, zarabiają też przy zakupie lub budowie ogromną sumę, a koszty konserwacji i rachunki nie będą tanie.

Ile kosztuje mnie willa? 

Jak długi jest kawałek sznurka? Jeśli twoje serce zacznie zdobywać fantazję, najpierw musisz wykonać kilka dokładnych badań i skorzystać z pomocy architekta, aby poprowadzić Cię przez cały proces. Zacznij od bezpłatnej konsultacji w sprawie na homify - powinieneś odpowiedzieć na wstępne pytania aby skierować Cię na właściwą drogę. Ale ile może taka willa kosztować?

Przykładowo dwupiętrowa willa z ośmioma pokojami na około 9500 metrach kwadratowych może wynosić około 6 mln złotych! Wiadomo, że cena może się różnić od miejscowości i zasobów willi, np. czy jest tam basen albo ile ma balkonów, jakie wyposażenie i jaki ogrodów, itp. Na rynku można znaleźć także mniejsze wille, które dużo więcej kosztują, nawet i 20 milionów złotych. Zależy to znacznie od lokalizacji i typu willi, które Cię interesuje, ale daje ci do zrozumienia, co trzeba wydać. Niektórzy sprzedawcy willi czekają latami na interesanta. Przede wszystkim te najbardziej ekskluzywne i ekstrawaganckie o niesamowitej cenie czekajo 5-10 na nowych właścicieli. Ponieważ wille są w kierunku luksusowego końca skali mieszkaniowej, prawdopodobnie będą kosztować więcej niż mniej. Jeśli chcesz samodzielnie zbudować, musisz wziąć pod uwagę koszty gruntów, robociznę i materiały. Ponownie zapytaj i porównaj ofertę z innymi projektami lokalnymi, aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze. Taka inwestycja jest na całe życie i powinna być podjęta z rozsądkiem.

Jakie są niektóre style willi? 

Jeśli chcesz zbudować sobie willę, ważne jest, aby przeprowadzić kilka badań, aby znaleźć styl, który jest odpowiedni dla Ciebie. Ponieważ te domy ewoluują w cieplejszym klimacie, typowe cechy odzwierciedlają to, a zatem mogą nie pasować do każdej lokalizacji w Polsce. Jedna z najpopularniejszych stylów willi, a prawdopodobnie najbardziej pożądana przez turystów lub emerytów w Hiszpanii, jest toskańskim lub śródziemnomorskim przykładem z charakterystycznymi glinianymi kafelkami, łukowymi oknami i zadbanymi ogrodami. Tradycyjnie urządzone wille często skłaniają się w pejzażowe przestrzenie, z wieloma kondygnacjami, symetrycznym wzornictwem, kolumnami i balkonami. Jak wiele willi jest używane jako międzynarodowe domy wakacyjne, mają tendencję do budowania się na wybrzeżu z olśniewającymi widokami na morze. Te mieszkania mają tendencję do charakterystycznych cech nadmorskich, takich jak bielone ściany i otwarte tarasy. Wille z tropikalnymi i arabskimi stylami oferują dachy strzechą i palmy lub epickie proporcje pałacowe. Można nawet wybrać nowoczesną, współczesną willę o mniej rustykalnej i bardziej podobnej do kostki formie.