Taras na dachu: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Taras na dachu

Istnieje wiele popularnych rozwiązań dachowych, które są wykorzystywane w naszym kraju. Z uwagi na klimat najczęściej wybieramy dachy dwuspadowe, bądź też czterospadowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, na które możemy sobie pozwolić. Jeżeli mamy płaski dach to może wykorzystać jego przestrzeń w sposób bardzo kolorowy i kreatywny - budując na nim ogród.

Taras na dachu to rozwiązanie, które staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Bardzo często nasze działki nie mają dostatecznie dużej powierzchni, by móc pozwolić sobie na stworzenie wymarzonego ogrodu. Przestrzeń dachu jest powierzchnią jak gdyby dodatkową, taką, która zazwyczaj nie jest zagospodarowana, dlatego też taras na dachu może w niespodziewany więc sposób uczynić nasz dom bardziej komfortowym. Takie rozwiązanie sprawdza się w szczególności w dużych miastach, gdzie ludzie pragną zieleni, jednak zabudowa przestrzenna nie daje odpowiedniej ilości parków i ogrodów. Dzięki wykorzystaniu przestrzeni stworzymy sobie miejsce, gdzie można się spokojnie zrelaksować wśród natury.

Dom, który wieńczy wielka weranda pełna drzewek, krzewów i kolorowych kwiatów, zdecydowanie wyróżnia się na tle budynków z tradycyjnymi dachami. Sprawia, że nasz ogród będzie obiektem pożądania i upiększy całą, najbliższą nas okolicę. Taki taras podniesie też realną wartość naszego domu w wypadku, gdy chcielibyśmy go sprzedać.

Jak zbudować taras na dachu? 

Jeżeli nasz taras ma powstać na istniejącym już dachu musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Konieczne jest wykonanie osobnego projektu i zgłoszenie go do urzędu. Tak duży remont całkowicie zmienia charakter naszego domu, dlatego należy wykonać szereg ekspertyz.

Do zbudowania tarasu konieczne jest zatrudnienie architekta lub też architekta zieleni, którzy pomogą zaplanować całe przedsięwzięcie od strony technicznej. Samodzielne wykonanie planu jest praktycznie niemożliwe, gdyż w przypadku dachu pojawia się szereg tak istotnych kwestii, jak izolacja oraz ciężar, który udźwignąć może cała konstrukcja budynku. 

Taki taras spełniać musi naprawdę wiele warunków technicznych:

- Szczelność i izolacja cieplna: te dwa podstawowe zadania, jakie spełnia dach, nie mogą być zaniedbane z powodu umiejscowienia na nim tarasu

- Odprowadzanie wody opadowej: w przypadku dachów płaskich jest to istotny do rozwiązania problem, który może być potęgowany przez ogród. Kwestia ta jest kluczowa dla trwałości dachu.

- Odpowiednie zabezpieczenie wejścia na dach: podstawą jest jego szczelność

- Topniejący śnieg - musi istnieć sposób odprowadzania wody tak powstającej, by uniemożliwić zalewanie wnętrza budynku

- Trwała i bezpieczna powierzchnia: prócz technicznych kwestii ważna jest tu również estetyka. Mimo, że blacha jest tworzywem szczelnym, całkowicie nie nadaje się na pokrycie tarasu.

Jeżeli mamy już gotowy plan tarasu i odpowiednio dobrane materiały, możemy przystąpić do wykonywania prac. Zanim poniesiemy jednak jakieś koszty finansowe, warto jest porozmawiać z sąsiadami i zapytać, czy nie mają nic przeciwko naszym planom. Ta grzecznościowa konwersacja bardzo pozytywnie wpłynie na atmosferę naszej społeczności.

Jak zbudować taras na dachu? 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, newralgicznym miejscem jest tutaj wejście na dach, który ma pełnić funkcję tarasu. Idealnie byłoby umiejscowienie go nieco powyżej powierzchni samego tarasu tak, by woda nie mogła wlać się do środka. W dachach tarasowych istnieje również pewien spadek, czyli kąt nachylenia dachu. Nie jest on całkowicie płaski, a nachylony pod kątem 2-5 stopni, co jest niewyczuwalne dla człowieka, jednak ułatwia odpływanie wody. Istotne jest zainstalowanie dodatkowych sposobów odprowadzania wody z powierzchni tarasu. Do wyboru mamy dwie podstawowe metody: powierzchniową i drenażową. W przypadku tej pierwszej woda spływa bezpośrednio po tarasie. W drugiej wersji część wody wnika w głębsze warstwy, z których jest odprowadzana.

Może się zdarzyć, że warstwy izolacyjne dachu nie są wystarczające na potrzeby nowego projektu, dlatego konieczna będzie ich wymiana. Sposób odprowadzenia wody, który wybierzemy, warunkuje też rodzaj powierzchni, którą możemy pokryć nasz taras. W przypadku tego powierzchniowego, możemy zastosować płytki ceramiczne lub też kamień naturalny. Jeśli mówimy o opcji drenażowej to doskonale sprawdzają się tu płyty betonowe i kruszywo kamienne. 

Czym pokryć taras?

Ostatnia, dekoracyjna warstwa pokrycia naszego tarasu może znacznie podnieść koszty całego przedsięwzięcia. Mamy bowiem do wyboru szereg przeróżnych pokryć:

- Drewno: mimo, że ten ciepły i naturalny materiał jest zazwyczaj polecany w przypadku tarasów, nie sprawdzi się w przypadku dachu, gdyż jest zbyt wrażliwy na wilgoć

- Deski kompozytowe: dzięki dodatkom polietylenowym są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Ich koszt to 25 do nawet 150 zł za metr kwadratowy. Istnieje jednak szeroki wybór tego pokrycia i jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie

- Kamień: jest kolejnym świetnym rozwiązaniem. Odporny na wilgoć i mróz doskonale sprawdzi się również na dachu. Ceny mogą być bardzo różne, ale przygotowany do łatwej instalacji kamień w formie płyt można zakupić już za 90 zł za metr kwadratowy. Jego kolejną zaletą jest ogromna trwałość

- Płytki ceramiczne: to najpopularniejsze rozwiązanie, które wygrywa nie tylko trwałością, ale również szeroką dostępnością wzorów. Pamiętajmy, że to inny rodzaj płytek niż te, które instalujemy w domu. Ceny zaczynają się, co prawda od 30 zł za metr, jednak istnieje przepaść jakościowa pomiędzy nimi, a kaflami w przedziale cenowym 100-150 zł za metr kwadratowy. 

Elementy wykończeniowe 

Pamiętajmy, że taras to nie tylko jego powierzchnia oraz izolacja wodno termiczna. O ostatecznym wyglądzie i kształcie naszego projektu będą decydować wykończeniowe detale. W przypadku tarasów instalowanych na dachu, musimy szczególną uwagę przykładać do kwestii bezpieczeństwa, dlatego nie żałujmy pieniędzy na zainstalowanie solidnych barierek i innych niezbędnych zabezpieczeń.

Jeżeli pragniemy się tam relaksować to zadbać musimy również o wygodne meble ogrodowe, na których będziemy mogli naprawdę komfortowo spędzać czas. Oszczędzanie na wyposażeniu to jeden z najgorszych błędów, które można popełnić przy aranżowaniu takiego tarasu. Pamiętajmy również, że jesteśmy narażeni na negatywne działanie promieni słonecznych, dlatego zainstalowanie zadaszenia jest koniecznością.

Czym byłby jednak taras bez roślin? Zatrudnijmy architekta zieleni, który zamieni nasz dach w kwitnący ogród! Na pewno nie będziemy żałować pieniędzy wydanych na ten cel. Odpowiedni dobór roślin oraz oświetlenie sprawią, że cały projekt ożyje ciesząc nasze oko.