Śródziemnomorska sypialnia pomysły i inspiracje | homify

Pomieszczenia

Urządzamy sypialnie, czyli jak urządzić sypialnię w stylu śródziemnomorskim

Ile osób wyobraża sobie zasypianie w miejscu, które przywołuje im wspaniałe chwile z wakacji? Chyba nie ma nic lepszego jak zapach oraz rzeczy, które oddają nam ducha wakacji. W naszym klimacie, gdzie zawsze brakuje nam słońca styl śródziemnomorski nie tylko pozwoli nam na przywołanie wspomnień, ale również pobudzi nasze hormony szczęścia za sprawą ciepłych kolorów oraz otaczającej zieleni.

Jak możemy opisać styl śródziemnomorski?

Styl śródziemnomorski to przede wszystkim odwołanie się do wzornictwa. Cechuje się przede wszystkim prostotą, która połączona jest z oryginalnymi materiałami oraz formami oddaje ducha tego stylu. Słoneczny klimat tego regionu sprawia, że kolorystyka ścian oraz dodatków również nawiązuje do tego klimatu. Częstym kolorem używanym do malowania ścian jest kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Kolejnym określeniem stylu śródziemnomorskiego jest przede wszystkim harmonia, prostota połączona z naturą i elegancją. Sypialnia w stylu śródziemnomorskim wyróżnia się przede wszystkim wysokiej jakości materiałami takimi jak kamień, ceramika czy drewno. Ceramika, idealnie sprawdza się w naszym pokoju jako dodatek do mebli, nie tylko sprawdza że nasze pomieszczenie nabiera stylu śródziemnomorskiego ale idealnie wkomponowuje się w inne naturalne tworzywa jak drewniane meble. Najważniejszym elementem domów w stylu śródziemnomorskim to okna. Okna muszą być otwarte na słońce, oraz powinny być duże aby promienie słońca oraz ciepło wpadały do naszej sypialni. W stylu śródziemnomorskim możemy również dostrzec piękne drewniane okiennice, zazwyczaj chronią one przed nadmiarem słońca, które przeważnie wychodzą na południe. Dodatkowo okiennice chronią drewniane ramy okienne. Najbardziej popularnymi w tym regionie są okiennice żaluzjowe tak zwane shuttersy. Składają się one w harmonijkę, ze zmiennym kątem ustawienia listewek umożliwiającymi regulację dopływu światła.

Odpoczynek i relaks w domu

Jednym z najważniejszych pomieszczeń naszego mieszkania jest sypialnia. Daje nam nie tylko odpoczynek po ciężkim dniu, ale również buduje harmonię otoczenia. Dostęp do słońca jest jedną z najistotniejszych rzeczy, która wyróżnia styl śródziemnomorski. Zieleń, kwiaty to kolejny nieodłączny element naszej sypialni. Sypialnia to przede wszystkim połączenie różnego rodzaju tkanin, w kolorach beżu oraz koloru kremowego idealnie łączy się z paletą niebieskich odcieni lub brązów połączonych z kolorem pomarańczowym. Zasłony jakie idealnie sprawdzą się w sypialni powinny być gładkie z delikatnym mało  widocznym wzorkiem, w kolorze kremowym. Dekoracje łóżka to jedna z rzeczy, których nie możemy pominąć. Łóżko będzie się ładnie prezentowało z piękną pościelą, narzutą i poduszkami, które nie tylko umilą nasz czas podczas odpoczynku, ale również podkreślą styl śródziemnomorski. Przykładowym kolorem pościeli, która idealnie wkomponuje się w nasz styl będzie kolor kremowy, idealnie zawsze sprawdzają się odcienie trochę jaśniejsze od naszej podłogi.   Dywany to dodatek o którym również nie możemy zapomnieć. Pięknie będą się prezentowały na podłodze drewnianej jak również na podłodze wyłożonej naturalnym kamieniem. Kolor dywanu, który najbardziej odnosi się do stylu śródziemnomorskiego powinien być koloru kremowego. Styl śródziemnomorski to przede wszystkim naturalne kolory oraz materiały. Nie zapomnijmy o tym podczas aranżacji naszej sypialni.

Jak wybrać meble do naszej sypialni w stylu śródziemnomorskim?

Meble, to najważniejszy zakup podczas aranżacji naszej przestrzeni. Podczas zakupu powinniśmy kierować się przede wszystkim naturalnymi materiałami jeżeli chcemy oddać w 100% stylu w jakim zamierzamy mieszkać. Jeżeli chodzi o łóżko, szukajmy takiego które jest wykonane z drewna, i jest pomalowany na ciepły kolor brązu, Unikajmy jasnych białych kolorów, ponieważ one nie do końca oddają ducha tego stylu. Jeżeli jest taka możliwość, wybierając szafę wybierzmy również w takim samym kolorze jak nasze łóżko. Drewniana szafa nada naszej przestrzeni ciepła. Mały stolik kawowy to nieodłączny element, kraju w którym kawa to najważniejszy napój który spożywamy z samego rana. Idealnie podana kawa na pięknym stoliku sprawi, że dzień rozpoczniemy nie tylko z energią witalną ale również pozytywnie nastroi nasze samopoczucie. Nieodłącznym elementem każdego domu, który jest wzorowany na styl śródziemnomorski są kwiaty, zioła, rośliny pnące. Idealnie nasza roślinności będzie się prezentowała w kolorowych donicach lub skrzynkach wykonanych z naturalnych materiałów. Fotel, czym by była nasza sypialnia bez dodatkowego miejsca na spoczynek, czy wygodne czytanie ulubionych książek. Zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia, nie bójmy się ich i nie bójmy się że przesadzimy z ich umieszczeniem na ścianach. Podczas wyboru zdjęć podzielmy je na dwie kategorie takie jak miejsca, domy, natura oraz takie które przywołują wspomnienia naszych wyjazdów ze znajomymi czy ukochanymi osobami. Dodatki takie jak małe regionalne pamiątki sprawdzają się zawsze, bo tylko one mogą nie tylko przywołać nasze wspomnienia, ale również ukazać styl w jakim chcemy urządzić naszą sypialnie. 

Mimo, że daleko nam do strefy śródziemnomorskiej możemy bez problemu zaprojektować - także przy pomocy projektantów i dekoratoró wnętrz -  tak naszą sypialnie tak aby przywoływała nasze wspomnienia z wakacji. Dawała ciepło, przyjazny klimat oraz cieszyła swoim widokiem nas przez cały rok. Właściwy efekt na pewno otrzymamy poprzez naturalne dodatki takie jak kamień, czy drewno, ciepłe kolory ścian drewniane meble o charakterze rustykalnym, hodowlane w doniczkach zioła czy kwiaty. Małe dodatki z wakacji tylko dodadzą ciepła oraz charakteru naszej sypialni. Obecnie na rynku mamy bardzo dużą możliwość wyboru materiałów, więc w zależności od naszego budżetu możemy dobrać te materiały na które w obecnym momencie nas stać.