Skandynawska sypialnia pomysły i inspiracje | homify

Pomieszczenia

Jak zaprojektować sypialnię w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski to jeden z najbardziej popularnych stylów jakie wybieramy do naszych mieszkań. To również jeden z niewielu stylów, który sprawdza się w każdym pomieszczeniu, a chyba najbardziej uwielbianym jest w sypialni. 

Sypialnia w stylu skandynawskim jest jasna oraz wygodna i przytulna. Ten styl również ma zadanie pomóc  nam się zrelaksować oraz dobrze wypocząć po ciężkim dniu. Jasne kolory również sprawiają, że możemy się zrelaksować i uspokoić. To właśnie te cechy sprawiają, że ten styl jest tak często wybierany.

Urządzamy sypialnie w stylu skandynawskim – czyli dobór odpowiedniej bazy 

Urządzając swoje mieszkanie zawsze zaczynamy od bazy. Podobnie jak w sypialni również zaczniemy od wyboru odpowiedniej bazy czyli ścian i podłóg. Styl skandynawski to głównie dominacja białego koloru oraz szarości i jasne barwy. Te kolory idealnie sprawdzą się na naszych ścianach w stylu skandynawskim. Jeżeli chodzi o podłogi możemy zostawić naturalne drewno lub pokryć je białą farbą. Oba te przypadki będą bardzo dobrze się prezentowały. To od nas już zależy w jakim kolorze dobrze się czujemy. Jeżeli chodzi o styl skandynawski to niestety, ale wykładziny dywanowe nie cieszą się dużą popularnością, za to duży nacisk jest stawiany na dywany. Chyba nic nie cieszy nasze stopy jak miły i ciepły dywan umieszczony tuż koło łóżka z którego wstajemy.

Meble, jak je dobrać co naszej sypialni?

Po wybraniu odpowiedniej bazy czas na meble. W stylu skandynawskim nie powinniśmy się bać bieli, nawet jeżeli chodzi o meble. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się jasne drewniane meble w kolorze szarym lub po prostu białym. Łóżko odgrywa tutaj kluczową rolę, po pierwsze musi być bardzo wygodne, czyli zanim wybierzemy ramę łóżka musimy wyszukać odpowiedni materac. Sen to podstawa naszego codziennego funkcjonowania, więc bardzo ważne jest, aby materac był wykonany z bardzo dobrych materiałów. Można też ograniczyć się jedynie do materaca położonego bezpośrednio na podłodze. W sypialniach w stylu skandynawskim często można spotkać także łóżko z palet. Na pomalowanych paletach położony jest materac. Jeżeli zastanawiacie się jaką wybrać ramę, proponujemy proste elementy z wykończeniem drewnianym. Zagłówek nie jest elementem stylu skandynawskiego, ale na pewno sprawdzi się podczas np. pracy w łóżku lub oglądania ulubionego filmu. Idealnie koło łóżka sprawdzają się małe nocne stoliki lub małe szuflady. W stylu skandynawskim podstawa to prostota, również ma się ona do mebli. Jeżeli szukacie szafy do swojej sypialni, to podpowiadamy, że najpopularniejszym meblem jest wieszak. Najczęściej jest to prosty drewniany wieszak na kółkach. Ta konstrukcja idealnie wpisuje się w estetykę oraz styl skandynawski.

Styl skandynawski a dodatki, jak je dobrać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, styl skandynawski jest bardzo prosty, nie ma rzeczy które dominują bardziej w naszej przestrzeni. Ale to nie oznacza, że wnętrza są pozbawione ciepła czy stylu. Podczas doboru dodatków najważniejsze są tkaniny, czyli pościel, koce, poduszki, narzuty czy zasłony. Oczywiście, możemy sobie również pozwolić na delikatne wzory, ale w jasnych i bardzo stonowanych odcieniach. Ta zasada jedynie nie dotyczy poduszek, tutaj możemy sobie pozwolić na odrobinę koloru. Jeżeli chodzi o nasze ściany, to idealnie tutaj wpasowują się zdjęcia, ramki, oraz punktowe oświetlenie. Łącząc różne style pamiętajmy o umiarze. Bezpieczną opcją jest wybór np. takich samych rodzajów zdjęć np. z podróży, czy czarno białych, lub obrazów które przedstawiają podobną stylistykę. Warte także poradzić się profesjonalisty od materiałów!

Światło ma znaczenie, jak zagospodarować nasze okna Skandynawskie wnętrza to przede wszystkim umiejętność wykorzystana naturalnego światła. Ważną rolę odgrywają również nasze okna oraz parapet. Okna w stylu skandynawskim są bardzo minimalistycznie zagospodarowane, przeważnie w oknach widzimy zasłony lub same rolety. Bardzo rzadko możemy spotkać firany. Niestety w tym stylu nie są popularnym dodatkiem. Okna stanowią bardzo ważną rolę, ponieważ wprowadzają naturalne światło do naszego mieszkania. Jeżeli chodzi o parapet, bardzo ładnie sprawdzają się na nich świeczniki, lampki. Ciepło również dają ładnie ułożone poduszki lub kolekcja książek.

Lampy i żyrandole jako istotny dodatek do naszej sypialni

Jeżeli chodzi o lampy również pamiętajmy, aby wybierać te o najprostszych formach. Bardzo dobrze sprawdzają się małe lampki, dają dużo ciepła oraz światło które wydobywa się jest bardzo przyjemne szczególnie wieczorową porą. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy styl skandynawski to również ciepło. Nic nie ociepli naszego mieszkania, jak dobrze dobrane ciepłe światło, nie bójmy się zakupu kilku małych lamp. Idealnie również sprawdzają się świecie. Do wyboru mamy obecnie wiele form oraz zapachów. To od nas zależy jaki zapach wybierzemy. Tutaj nie powinniśmy się bać, że możemy kupić ich za dużo. Podobnie jak z poduszkami nie mamy limitu. Świecie, również bardzo ładnie prezentują się w różnego rodzaju abażurach. 

Styl skandynawski to przede wszystkim ciepło i prostota. Podczas odpoczynku powinniśmy mieć jak najmniej zewnętrznych bodźców. Światło również ma bardzo duże znaczenie, wieczorem powinniśmy mieć lekko przygaszone światło, które będzie uwalniało naszą melatoninę i dzięki temu zaśniemy szybciej, a rano powinniśmy wstać wypoczęci i zrelaksowani. Dlatego tak ważne jest, aby okna przepuszczały najwięcej jak się da światła dziennego. Jasne barwy zawsze będą nas uspokajały, a naturalne dodatki to podstawa stylu skandynawskiego.  Jeżeli chodzi o dywany, nie powinniśmy się ich obawiać są bardzo miłym dodatkiem do naszego wnętrza.