Nowoczesna sypialnia

Nasz dom! Piękny dom jest cenną własnością wielu ludzi, a marzeniem milionów. To czy mieszkamy w wynajętym czy własnościowym domu lub mieszkaniu nie ma większego znaczenia jeżeli chodzi o aranżację ich wnętrza. Projektowanie domu jest czymś bardzo osobistym, ponieważ odzwierciedla indywidualne wybory, zainteresowania i gusta osoby, która się tym zajmuje. Wystrój wnętrz pokoi i dobór dekoracji wpływa na estetykę nieruchomości i sprawia, że budynek staje się prawdziwym domem. Jednym z ważniejszych pomieszczeń jest sypialnia, więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią aranżację właśnie tego pokoju. Jeżeli chodzi o wnętrza, liczy się każda wnęka i każdy zakamarek domu. Jednak dla każdej rodziny, sypialnie mają szczególne znaczenie. Każdy z nas ma pewnego rodzaju potrzebę podkreślenia piękna swojej sypialni znacznie bardziej niż w innych pomieszczeniach.

Sypialnia jako oaza spokoju

Sypialnia jest uważana za najbardziej upragnioną część domu, a to z tej prostej przyczyny, że to właśnie w sypialni szukamy spokoju i ukojenia. Jest to pomieszczenie, w którym możemy pobyć na samotności samemu ze sobą. Sypialnia jest miejscem, które zapewnia nam odpowiedni nastrój abyśmy nawiązali kontakt pomiędzy naszą świadomością i podświadomością, żebyśmy poznali samych siebie. Stąd też ważne jest, aby wnętrze sypialni odzwierciedlało nasze indywidualne gusta i estetykę. W tym pomieszczeniu powinniśmy być w stanie osiągnąć bardzo pożądane ukojenie umysłu i relaks.

Gdzie można znaleźć pomysły i inspiracje na projekt nowoczesnej sypialni?

W pięknym domu zdecydowanie powinna znaleźć się śliczna sypialnia. Tradycyjnie, w każdej rodzinie mogliśmy znaleźć samozwańczego eksperta od wystroju wnętrz, który pomagałby stworzyć oczekiwane aranżacje. W dzisiejszych czasach zaawansowanej technologii, raczej preferujemy pomoc, którą oferują strony internetowe. Już kilka kliknięć myszką przeniesie nas na wiele różnych stron poświęconych tematyce wystroju wnętrz i architektury, co pozwoli nam znaleźć świetne pomysły i inspiracje na aranżację sypialni. Jedną z popularnych stron tego typu jest homify, gdzie znajdziemy wiele pomysłów na wystrój wnętrz, dekoracje, projekty architektoniczne i wiele więcej.  

W jaki sposób zaprojektować sypialnię w stylu nowoczesnym?

Zaprojektowanie nowoczesnej sypialni nigdy nie było łatwiejsze. Współczesna sypialnia opiera się na wyrazie kreatywności uzupełnionym o poczucie stylu. Tak właściwie, jedynym ważnym kryterium, którego nie możemy lekceważyć jest elegancja. Podczas projektowania sypialni, po pierwsze powinniśmy mieć na uwadze to, dla kogo przeznaczona jest sypialnia, którą będziemy projektować. Będzie to miało decydujący wpływ na styl, w którym będzie utrzymana sypialnia, meble, kolorystyka i dodatki. Ponadto, dla każdego rodzaju sypialni, nadrzędną kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę jest dostępna przestrzeń. Użyjmy meble, które są nie tylko eleganckie ale również pomogą zaoszczędzić trochę miejsca. Świetnym pomysłem jest skorzystanie z mebli wielofunkcyjnych, które są zdecydowanie oszczędne względem zajmowanego miejsca. Tapicerka meblowa i szykowne zasłony to dwie rzeczy, które z pewnością dodadzą naszej sypialni ekstra modnego wymiaru.

Porady dotyczące dekoracji nowoczesnej sypialni

Nowoczesna sypialnia powinna być połączeniem kolorów, klasy i elegancji. Wystrój powinien być dopasowany do przestrzeni i potrzeb osób zajmujących daną sypialnię. Na przykład, projektując sypialnię dziecięcą, naszym priorytetem powinno być bezpieczeństwo maluchów. W nowoczesnej sypialni nie ma miejsca na zbędne meble, a minimalistyczne umeblowanie będzie się świetnie uzupełniało z otwartymi przestrzeniami, które zdecydowanie ułatwią nam poruszanie się po pokoju. Młodsi domownicy będą oczekiwali w swojej sypialni jasnych kolorów i dużej ilości elementów dekoracyjnych i akcesoriów. W takim pokoju powinniśmy również zadbać o dodatkowe schowki na zabawki i gniazdka elektryczne, które umożliwią podłączenie wszelkich gadżetów. Sypialnie osób starszych powinny charakteryzować się dużymi przestrzeniami wolnymi ułatwiającymi przemieszczanie się po pokoju i łatwym dostępem zarówno do łazienki jak i do sypialni innych członków rodziny.

Jakie kolory w sypialni będą odpowiednie?

Kolory w sypialni powinny być kojące dla oczu i atrakcyjne dla zmysłów. Dobór kolorów będzie w dużej mierze zależał od grupy wiekowej osób, dla których przeznaczona jest projektowana sypialnia. To, czy dana osoba jest płci męskiej czy żeńskiej też powinno być wzięte pod uwagę podczas doboru kolorystyki w sypialni. Dla małych dzieci, idealnym rozwiązaniem jest pozostawienie białych ścian, dzięki czemu będziemy mieli swobodę przy doborze dekoracji i dodatków w różnych kolorach. Sypialnia dla malucha powinna być urządzona w delikatnych kolorach z minimalistycznym wystrojem i przystosowanymi (pod względem wysokości i bezpieczeństwa) meblami. Najlepszą opcją dla dziewczynek będzie fiolet lub róż. Sypialnia małej dziewczynki pięknie będzie się prezentować jeżeli fiolety i róże połączymy i pomieszamy między sobą lub z innymi kolorami przy pomocy tapicerki meblowej. Połączone w różne kombinacje kolory pastelowe świetnie sprawdzą się w designie typowo kobiecym. Z kolei wnętrza opierające się na kontrastach na pewno znajdą uznanie wśród młodego pokolenia.

Jaki rodzaj podłogi należy umieścić w nowoczesnej sypialni?

Urządzanie nowoczesnej sypialni wymaga ułożenia pięknej podłogi pasującej do pięknych ścian i okien. Dawno minęły czasy, gdy jedyną dostępną opcją były parkiety. W dzisiejszych czasach, poświęca się wyjątkowo dużo uwagi na estetycznie ułożone podłogi, a podłogi nowoczesnych sypialni poddawane są wielu eksperymentom designerskim. Współcześnie, każdy może sobie pozwolić na pasujące do wnętrz podłogi, a jest z czego wybierać. Mowa tu o wielu opcjach takich jak twarde drewno, podłogi korkowe, marmurowe, winylowe i laminowane między innymi. Dobór odpowiedniej podłogi powinien zależeć od osoby, która będzie ją użytkowała najczęściej. Każdy rodzaj podłogi ma bowiem swoje wady i zalety. Podłogi korkowe lub wykonane z miękkiego drewna drzew iglastych są bardzo komfortowe dla stóp, ale są też bardzo podatne na zadrapania. Dywany i wykładziny są przyjemne w użytkowaniu i wyglądają luksusowo, lecz są wyjątkowo trudne w czyszczeniu. Twarde drewno jest atrakcyjne dla oka i wytrzymałe, ale jego użytkowanie nieodzownie oznacza dźwięki tupania. Podłogi winylowe są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji ale w ich skład wchodzą środki trujące. Podłogi laminowane z początku wyglądają dokładnie jak te z drewna twardego, lecz bardzo szybko się niszczą, a wrażenie podobieństwa do prawdziwego drewna bardzo szybko mija. Mając na uwadze, że każdy rodzaj pokrycia podłogowego posiada specyficzny dla siebie zestaw zalet i wad, powinniśmy rozważyć na czym nam konkretnie zależy i na tej podstawie (oprócz aspektu finansowego, oczywiście) dokonać racjonalnego wyboru.

Jak odpowiednio wyposażyć sypialnię?

Akcesoria wyposażenia sypialni stanowią integralną jej część i to dzięki nim możemy przeobrazić nudny pokój w klasyczną, elegancką sypialnię o mocnym, stylowym wydźwięku. Dobór akcesoriów do sypialni, jak w przypadku innych kwestii, opiera się głównie na spełnieniu naszych potrzeb. Wybrane akcesoria będą się od siebie różnić w zależności od osoby korzystającej z sypialni.

Akcesoria do sypialni można ogólnie rzecz biorąc podzielić na dwie główne kategorie: akcesoria wynikające z potrzeby i te wynikające z piękna. Akcesoria, których potrzebujemy to takie, bez których ciężej byłoby nam funkcjonować. Może to być na przykład mały mebel jak stolik albo lampa, zegar ścienny, półka na książki i wiele innych. Obiekty, których obecność wynika z piękna to między innymi fotografie, pamiątki, czy elementy dekoracyjne, czyli wszystko to, co może wzbogacić wygląd naszej eleganckiej i estetycznej sypialni. Podczas wybierania akcesoriów z pierwszej grupy, bardzo pomocne może się okazać wstępne planowanie przestrzeni. Możemy potrzebować szafeczki nocnej, na której postawimy designerską lampkę, dzięki czemu upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Dobierając zegar ścienny, weźmy pod uwagę kolor mebli i ogólną atmosferę w sypialni, tak aby zegar idealnie wpisał się w otoczenie. Dodatki z tej drugiej grupy powinny być dobierane odpowiednio do wieku osoby zajmującej tą sypialnię. Jeżeli jest to sypialnia młodzieżowa, zawieszenie plakatu przedstawiającego ikonę popkultury lub ulubione hobby, albo pięknego obrazu malowniczych scenerii powinno zdać egzamin. W przypadku sypialni małżeńskiej, wspaniale sprawdzą się portrety rodzinne albo bardziej lub mniej tradycyjne obrazy (możemy pokusić się również o obrazy typowe dla sztuki współczesnej), które podkreślą pozytywną atmosferę.

Jak umeblować małą sypialnię?

Meblowanie niewielkich sypialni nie jest trudnym zadaniem w dobie innowacji i ciekawych rozwiązań. Jest wiele dostępnych dla nas pomysłów na zaprojektowanie pięknej małej sypialni. Wstawmy minimalną ilość mebli i unikajmy niepotrzebnych nam w sypialni przedmiotów. Rozważmy wstawienia wysokiego łóżka z szufladą. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy miejsce na przechowywanie pościeli. Mądrze rozporządźmy przestrzenią od podłogi po sufit. Zbudujmy szafę na powierzchni całej ściany, która pozwoli nam na przechowywanie wszelkiego rodzaju rzeczy, włącznie z ubraniami. Weźmy pod uwagę użycie mebli wbudowanych w ścianę lub składanych. Jeżeli chcemy mieć w sypialni telewizor, powinniśmy rozważyć opcję telewizora podwieszanego. Na ścianach możemy porozwieszać elementy dekoracyjne, a także przymocować do nich kinkiety zamiast używania standardowych lampek nocnych.

Jakie tapety i kolory użyć na ściany w nowoczesnej sypialni?

Ściany to pierwsza rzecz jaką zauważamy wchodząc do budynku. W dzisiejszych czasach jest wiele opcji, które mogą zastąpić tradycyjne gładkie ściany. Możemy stosować różne kombinacje kolorystyczne, włącznie z kolorami ze sobą kontrastującymi. Ściany mogą być również pokryte wzorami kwiatowymi, lub innymi naszego wyboru. Wybranie tapety zamiast farby jest również świetną, a przede wszystkim ekonomiczną opcją. Jeżeli decydujemy się na tapety, wybierzmy je starannie, biorąc pod uwagę, że posłużą nam one przez lata. Jeżeli chodzi o ściany w sypialni dziecięcej, zadbajmy o to, by ich pokrycia były łatwe do czyszczenia.

Pomysły na stylizację sypialni

Zaprojektowanie pięknej sypialni nie powinno być wielkim problemem w dobie Internetu i niezliczonej ilości dostępnych w nim pomysłów na sypialnie w stylu, który najbardziej nam odpowiada. Na homify znajdziemy wszystko co potrzebne, żeby zaprojektować sypialnię naszych marzeń, która nie tylko będzie spełniać nasze wymagania, ale również harmonijnie wpisze się w wystrój całego domu.

Sypialnia w stylu skandynawskim 

Sypialnia w stylu skandynawskim cechuje się prostotą, elegancją, funkcjonalnością i komfortem. W takiej sypialni znajdziemy podłogi z naturalnego drewna w zestawieniu z bielą ścian. W stylu skandynawskim podkreśla się czystość pomieszczenia. Dlatego też, w sypialni urządzonej w tym stylu nie znajdziemy nadmiernej ilości dodatków ani ornamentów.

Sypialnia w stylu wiejskim 

Sypialnia w stylu wiejskim to przede wszystkim wygoda i ciepło. W takiej sypialni znajdziemy dużo elementów drewnianych, które przybliżą nas do natury. Wygodne łóżko z narzutą z motywem kwiatowym, dużo kolorowych poduszek, plisowane zasłony i miękki dywan to sztandarowe elementy wystroju w stylu wiejskim.

Sypialnia w stylu eklektycznym 

Sypialnia w stylu eklektycznym to doskonały wybór dla osoby, która znudzona jest standardowymi wyborami designerskimi. W stylu eklektycznym możemy stosować niekonwencjonalne połączenia, gdyż jedyne co nas ogranicza to nasza własna wyobraźnia. Bawmy się więc kolorami, wzorami i materiałami. Łączmy je w zaskakujący sposób a stworzymy cudowną sypialnię w stylu eklektycznym.