Staw kąpielowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Staw kąpielowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Staw kąpielowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Czym jest staw kąpielowy?

Moda na przydomowe baseny dotarła do Polski już jakiś czas temu i wspaniale się u nas zadomowiła. Dziś czas na poznanie kolejnego trendu, którym są stawy kąpielowe, czyli świetne ekologiczne baseny. To rozwiązanie, które spodoba się osobom nastawionym na naturalny wygląd i zdrowie, stawy bowiem zapewniają naturalne oczyszczanie wody bez użycia chemii. Za filtrowanie odpowiadają odpowiednio dobrane rośliny, które dbają o jakość wody. Nie musicie się też obawiać, że przeszkodzą Wam w pływaniu czy zabawie w wodzie, gdyż są sprytnie oddzielone od przestrzeni kąpielowej. W dodatku stawy przepięknie wyglądają w otoczeniu zieleni i wspaniale wpisują się w krajobraz ogrodu, co niekoniecznie zawsze udaje się basenom. Brzmi intrygująco? Przyjrzyjmy się bliżej tej interesującej idei. 

Style, wzory, dekoracje 

Główna różnica między stawem kąpielowym a basenem polega na tym, że nie używa się w nich chloru, a tym samym nie zabija życia w stawie. Dzięki temu możemy cieszyć się bogactwem roślin, ryb, a nawet zwierząt zamieszkujących nasz zbiornik wodny. Kształt stawu może być praktycznie dowolny, ważne jest jednak zachowanie obu stref, kąpielowej i oczyszczającej. Nie poleca się budowy stawów o powierzchni sporo mniejszej niż 50 metrów kwadratowych, a jeśli chodzi o styl, zazwyczaj stawia się na naturę i ekologię. Dno i brzegi ozdabia się kamieniami i wysypuje żwirkiem. W kwestii zejścia do wody najwygodniejsze będą schodki lub pomost, choć równie dobrze sprawdzą się też duże i płaskie kamienie. Pięknie wygląda mostek przerzucony przez wodę, który dodaje nastrojowej, romantycznej atmosfery. A może postawisz nieopodal ławkę lub leżaki i stworzysz przyjemny kącik do relaksu? Pamiętajcie, że staw najlepiej sprawdzi się w nasłonecznionym miejscu, więc warto też rozważyć parasol ogrodowy. 

Materiały i wyposażenie stawu kąpielowego 

W skład stawu wchodzą dwie części, kąpielowa oraz oczyszczająca wodę. W tej drugiej posadzone są rośliny, które biorą udział filtrowaniu i samooczyszczaniu się wody. Są starannie dobrane do konkretnego akwenu, aby mogły się rozwijać oraz walczyć z rozwojem glonów i bakterii, a także odkażać wnętrze stawu.

Nie możemy jednak mylić stawu kąpielowego ze zwykłym oczkiem wodnym. Tak naprawdę jest to skomplikowana konstrukcja, która bardziej przypomina domową oczyszczalnię ścieków. Część z nich wyposażona jest w wydajne pompy, które poruszają wodę i wspomagają filtrację. Dno uszczelnia się przy pomocy gliny lub specjalnych folii hydroizolacyjnych, na przykład PE lub PVC, a następnie uszczelnienie zostaje pokryte grubą warstwą żwiru, piasku i kamieni. Ważne jest, by odpowiednio wzmocnić brzeg niecki, by zapobiec zapadaniu się gruntu i wylewaniu wody. Teraz tylko odpowiednie rośliny oraz dekoracje i możemy zaczynać napełniać staw wodą!

Budowa kąpieliska 

Czy budowa stawu kąpielowego jest trudna? Tego typu zbiornik wodny często mylony jest z oczkiem wodnym, które jak wiadomo, nie wymaga trudnych prac. Staw natomiast to skomplikowany technologicznie system i bardzo ciężko będzie go wykonać samodzielnie. Kluczowa jest tu filtracja, która zapewnia nam czystą i bezpieczną wodę do kąpieli, a spełnienie tego warunku wymaga naprawdę specjalistycznej wiedzy. Od odpowiednich technik wykonania, przez dobór materiałów, gatunki roślin, skład gleby i złóż filtracyjnych, a także urządzeń wspomagających typu pompy, ważny jest każdy szczegół. Specjalna folia nie dopuści do przedostawania się do stawu wód gruntowych, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że jakość wody zawsze będzie taka sama.

Obszar kąpielowy oraz strefa filtrująca oddzielone są od siebie przegrodami, zbudowanymi z kamienia lub betonu. Bardzo ważne jest, by obszar oczyszczania był odpowiednio duży, choć może być też wspomagany przez pompy i specjalne złoża mineralne. Woda ze strefy kąpielowej jest cały czas zasysana, mamy więc pewność, że nasz staw sam o siebie zadba!

Koszty budowy i utrzymania 

Budowa stawu kąpielowego nie jest ani łatwa, ani szybka, co oczywiście przekłada się na koszty. Niestety w przeciwieństwie do basenów, nie jest to inwestycja na każdą kieszeń. Przyjmuje się, że cena zazwyczaj waha się w granicach 600 - 1500 złotych za metr kwadratowy, chociaż w przypadku trudnego terenu lub fantazyjnych pomysłów może oczywiście wynieść dużo więcej. Decydując się na staw o powierzchni większej niż 50 metrów kwadratowych potrzebne będzie również pozwolenie na budowę.

Na szczęście późniejsza eksploatacja kosztuje niewiele, zazwyczaj jedynie 20 - 30% kosztów utrzymania tradycyjnego basenu. 

Plusy i minus posiadania stawu 

Na koniec zastanówmy się, dla kogo staw kąpielowy będzie rozwiązaniem idealnym. Jeśli chodzi o plusy, na pewno najbardziej znaczącym z nich jest możliwość kąpieli bez użycia jakichkolwiek chemikaliów. To szczególnie ważne, jeśli mają z niego korzystać dzieci lub osoby z alergiami. Oczywiście na plus możemy też zaliczyć piękny, naturalny wygląd, wspaniale komponujący się z ogrodem. To świetne miejsce do obserwacji przyrody, a także zwierząt. Staw praktycznie oczyszcza się sam i wymaga naprawdę niewielu zabiegów konserwacyjnych. Niskie koszty eksploatacji oraz zużycia energii ucieszą wielu z Was.

Z drugiej strony trzeba niestety przyznać, że nie jest to rzecz tania. Koszty budowy znacząco przekraczają postawienie tradycyjnego basenu, aczkolwiek późniejsza eksploatacja jest już dużo tańsza. Naturalny system oczyszczania zaliczyliśmy do plusów, ale z brakiem profesjonalnego sprzętu czyszczącego wiążą się też niedogodności, jak choćby mniejsza przejrzystość wody. Dodatkowa strefa roślin wymaga większego zbiornika wodnego, więc staw nie będzie dobrym pomysłem w niewielkich ogrodach. No i ostatnia, lecz bardzo ważny szczegół, woda w stawie kąpielowym nagrzewa się jedynie od słońca i nie ma możliwości jej regulacji. W praktyce Polacy skorzystają z tego pięknego zbiornika wodnego jedynie w lecie.