Skalnik: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Skalniak

Umiejętnie skomponowany ogród skalny to coś, co wzbogaci każdy ogród. Ten typ ogrodu doskonale sprawdza się przy naturalnych pochyłościach terenu, jednak jeżeli krajobraz wokół naszego domu jest płaski, skarpę możemy również usypać. Skalniak wygląda najpiękniej, gdy jest odpowiednio wyeksponowany. Wszelkiego typu wzniesienia, czy skarpy będą bardzo naturalnym dla takiego ogrodu środowiskiem. Są jednak miejsca, w których będzie wyglądać bardzo nienaturalnie. W dalszych częściach artykułu przedstawimy, jak wybrać miejsce, rośliny oraz jak dbać o całość kompozycji. 

Gdzie umiejscowić ogród skalny? 

Mimo, że rośliny, które najczęściej sadzimy w takim ogrodzie pochodzą z cieplejszych i dużo suchszych klimatów to doskonale radzą sobie również w Polsce. Bardzo istotną sprawą jest jednak wybór odpowiedniego miejsca. Pochyłość terenu to nie jedyny warunek, który musi spełnić wybrany przez nas kawałek terenu. Najistotniejsze dla naszej roślinności jest nasłonecznienie terenu. Część roślin lubi jednak lekki półcień, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie by posadzić również jakieś krzewy, które będą osłaniać bardziej wrażliwe na słońce rośliny. Najlepszy będzie stok południowo-wschodni lub też zachodni. Pamiętajmy jednak, by na tym drugim posadzić typowo ciepłolubne rośliny. Stok północny jest w ciągu dnia najbardziej zacieniony i trudno jest zbudować na nim spektakularny skalniak. Skalniak nie będzie wyglądać dobrze na płaskim terenie, a w szczególności na trawniku. Tak nienaturalny układ będzie mocno rzucać się w oczy. Dobry architekt krajobrazu pomoże nam wybrać najodpowiedniejsze miejsce. 

Jak wybudować ogród skalny? 

1. Wybór miejsce, oczyszczanie go i umocnienie 

Kiedy znajdziemy już odpowiednie miejsce musimy je odpowiednio przygotować. Bardzo istotne jest usunięcie wszelkich starych pni i korzeni. Prawidłowo zbudowany ogród skalny powinien być również wzmocniony. Przy użyciu gruzu budowlanego, żwiru, czy też innych przepuszczających wodę materiałów przygotowujemy bazę, która utrzyma odpowiedni kształt naszej skarpy. Podkład usypujemy po uprzednim wybraniu ziemi, a później pokrywamy nią naszą skarpę.

2. Wybór kamieni 

Dobór kamieni zależy od charakteru ogródka, który chcemy osiągnąć. Jednym z najpopularniejszych rodzajów skał używanych w takich projektach jest granit, które nadaje naprawdę surowego wyglądu. Jednak wybór kamieni nie jest jedynie kwestią estetyczną. Wiele roślin posiada bardzo konkretne wymagania odnośnie Ph  gleby, dlatego musimy zastanowić się, jaki odczyn przyniesie wybrana przez nas skała. Skalniaki z granitem mają kwaśny odczyn gleby, natomiast w przypadku wapienia, który szybko się wypłukuje, Ph zamienia się  na zasadowe. Podobnie kwestia ma się z popularnym bazaltem. Jeżeli planujemy krajobraz skalny z płynącą wodą, wybór twardości skał może okazać się naprawdę ważny.

Prócz większych kawałków skał nasz ogród można uatrakcyjnić kamieniami znalezionymi gdzieś na okolicznych polach, czy też kupionymi w kamieniołomach. Ciekawe kolory, a może kształty? Kamienie potrafią być naprawdę zaskakujące.

3. Instalowanie głazów i wszystkich innych elementów

Przed posadzeniem roślin musimy mieć gotową konstrukcję skarpy oraz umieszczone w niej kamienie, skały i elementy wodne. Dopiero po czasie, gdy cała konstrukcja się nieco osadzi, możemy przystąpić do sadzenia roślin.

4. Wybór roślin 

Komponując nasz skalniak powinniśmy unikać nadmiernej różnorodności. Mała ilość roślin danego gatunku może zginąć pośród skał, dlatego też lepiej sadzić je w większych skupiskach. W ten sposób uzyskujemy efekt silniejszego skupienia kolorów, który przypomina efekt z wysokich partii górskich, czy też skalistych formacji roślinnych okolic Morza Śródziemnego. Bardzo naturalnie wyglądają w skalnym krajobrazie skarlałe drzewa iglaste oraz krzewy. Pięknie wyglądać będą kosodrzewiny, jałowce, a nawet berberys.

Przy projektowaniu ogrodu skalnego nasz projektant zieleni powinien zwrócić uwagę na okres kwitnienia poszczególnych gatunków, tak aby krajobraz był równie piękny wiosną, latem i jesienią. W tej ostatniej porze roku niekwestionowanym liderem jest tak popularny w Polsce wrzos. Koszt jednego krzaka nie przekracza często 2 zł, a pokryta fioletowymi, białymi i różowymi plamami skarpa wygląda zachwycająco.

Tak, jak wspomnieliśmy, większość skał wymaga zasadowego podłoża i dużego nasłonecznienia. Do takich możemy zaliczyć dzwonek karpacki, skalnicę Arendsa, gęsiówkę skalną, czy też goździk alpejski. Spektakularna azalia japońska, rojniki i nasz ulubiony wrzos pospolity, wymagają podłoża kwaśnego. Istnieje również szereg roślin, które mają niewielkie wymagania odnośnie gleby, takie jak macierzanka, czy chaber górski.

5. Ostatni etap 

Przestrzenie pomiędzy roślinami warto wysypać drobnymi kamieniami lub też korą drzewną, która nie tylko zapobiega rośnięciu chwastów, ale również odżywi nasze rośliny. Po posadzeniu bylin możemy zainstalować również jakiś niewielki chodniczek, czy też, oczywiście zaplanowane wcześniej, schody. To też czas na umieszczenie elementów dekoracyjnych, jak jakieś dzbany lub figurki.

Jak dbać o ogród skalny? 

Taki skalny krajobraz, zwłaszcza jeżeli używamy w jego projekcie również wody, jest bardzo spektakularny. Jednak w porównaniu do zwykłego ogródka, wymaga on więcej uwagi. Skalniak trzeba kontrolować co tydzień, gdyż nawet niewielkie zaniedbania mogą być zabójcze dla samej struktury skarpy. Roślin nie należy również nadmiernie podlewać. W większości są to byliny przystosowane do trudnych warunków i nie potrzebują zbyt dużo wody. Zbyt częste podlewanie powodowałoby również wymywanie gleby i spłukiwanie jej w kierunku dołu. Skupmy się na walce z pojawiającymi się chwastami i nawożeniu naszych roślin, by były piękne i kwitnące. Zimą konieczne jest przykrycie tych najbardziej wrażliwych roślin. Doskonale sprawdzi się tu gruba warstwa kory, która dodatkowo odżywi nasz skalniak. Jednak musimy kontrolować jakość podłoża po zimie. Jeżeli będzie w niej zbyt wiele martwych roślin, być może czas na jej wymianę.

Dbając o glebę w naszym malowniczym ogródku skalnym powinniśmy unikać używania chemikaliów. Nasze rośliny będą nam wdzięczne za kompost wykonany z odpadków oraz za fosforan wapnia. 

Jak wyhodować mech na skałach? 

Mech dodaje skalnemu krajobrazowi bardzo ciekawego klimatu i autentyczności. Jednak w naturze trzeba czekać naprawdę długo na pojawienie się mchu i porostów. Nikt z nas nie chce czekać kilku lat, by jego skały porosły w naturalny sposób. Mamy jednak rozwiązanie tego problemu. Wybierz część skalniaka, która znajduje się w częściowym, a najlepiej w pełnym cieniu. Możesz spróbować przesadzić mech z innego miejsca i czekać, aż się rozrośnie, lub też zrobić mieszankę z jogurtu i suszonego (bądź też świeżego mchu) i nią posmarować skały, które powinny być porośnięte. Aby mech mógł rosnąć, jego podłoże musi być cały czas mokre, dlatego bardzo istotne będzie utrzymywana

Japoński ogródek skalny 

Na koniec chcielibyśmy poruszyć temat ogrodu japońskiego. Ten specyficzny rodzaj ogrodu skalnego całkowicie różni się od naszego pochyłego skalniaka. Jest on bowiem tworzony na płaskiej powierzchni. Stworzona przez Japończyków kultura ogrodowa mówi o naśladowaniu natury, bez prób jej podboju, czy ujarzmienia. Wszystkie japońskie ogrody są bardzo harmonijne ogrody i metaforyczne. Istnieją nawet ogrody złożone z samych kamieni, które symbolizują odpowiednio fale morskie, góry, słońce, ziemię. Niezbędnym elementem klasycznych ogrodów japońskich jest wnosząca pierwiastek życia woda. Tak wyważona całość wprowadza atmosferę Zen, która sprzyja zadumie i wewnętrznej harmonii. W tworzeniu idealnego można także skierować się do architektów krajobrazu!