Siłownia: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Siłownia: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Siłownia: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Pomysły i inspiracje na domową siłownię 

Kiedy poszukujemy inspiracji na projekt idealnej siłowni domowej, możemy w prosty sposób zapisać wszelkie zdjęcia, które przykują naszą uwagę w Katalogach Inspiracji na homify. Po pewnym czasie na pewno będziemy mieli jasny obraz tego, jaki układ siłowni i jej wyposażenie doskonale spełni nasze wymagania i wpisze się w styl aranżacji naszego domu. Zawsze pamiętajmy o wszelkich obowiązujących nas ograniczeniach, niezależnie czy związane są z kosztami, przestrzenią lub stylem. Pamiętajmy o tym, że wyposażenie domowej siłowni będzie musiało się zmieścić w ograniczonej przestrzeni, a w zależności od sprzętu, może budzić pewne obawy budżetowe. Przy projektowaniu siłowni i aranżacji jej wystroju, zawsze pamiętajmy o tym, dlaczego w ogóle chcieliśmy umieścić to pomieszczenie w naszym domu.

Jak wygląda doskonały projekt siłowni domowej?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Tak właściwie nie ma innej prawdziwej odpowiedzi na pytanie jaki styl czy projekt domowej siłowni jest doskonały, z tego względu, że każdy z nas ma różne oczekiwania względem swojej prywatnej domowej siłowni. Z reguły, najlepiej jeżeli w tym pomieszczeniu postawimy na wygląd organiczny, wypełniając całą przestrzeń lecz zostawiając swobodę ruchu. Jeżeli według projektu, nasza siłownia będzie sprawiać wrażenie zagraconej, zdecydowanie nie będziemy mieli ochoty z niej korzystać, przez co nie spełnimy głównego, pierwotnego zamierzenia tworzenia siłowni. Projekt powinien zakładać stworzenie pomieszczenia o atmosferze komfortu, w którym będziemy się czuć pewni siebie, i w którym produktywnie będziemy podchodzić do zamierzonych działań. Koniec końców, jeżeli projektujemy i budujemy domową siłownię, po czym nie korzystamy z czasu poświęconego na ćwiczenia mądrze i produktywnie, to tak naprawdę, cały nasz wysiłek idzie na marne.

Gdzie można znaleźć pomysły na domową siłownię?

Inspirację możemy czerpać z dowolnej liczby miejsc. Jedną z najważniejszych rzeczy, które powinniśmy mieć na uwadze to, żeby zawsze dodać coś od siebie, jakąś część która wyrazi nasze prywatne gusta i spersonalizuje domową siłownię, bo przecież to też część naszego domu. Na homify znajdziemy wiele pomysłów i inspiracji dzięki niezliczonym przykładom ilustrującym różne style, rozplanowanie sprzętu i sprzętu samego w sobie. Dzięki Katalogom Inspiracji na homify, które działają na zasadzie wirtualnych notatników skupiających w sobie wyselekcjonowane przez nas zdjęcia i aranżacje, nasze ulubione pomysły będą zawsze pod ręką. Katalogi Inspiracji dają nam możliwość dodawania tekstu pod zdjęciami, dzięki czemu możemy w łatwy sposób notować wszelkie nasze spostrzeżenia i z czasem zbudować klarowny wizerunek domowej siłowni naszych marzeń.

Jak sprawnie przeprowadzić budowę siłowni?

Zwyczajowo, istnieją dwa sposoby na projektowanie i budowę domowej siłowni. Najpopularniejszą metodą jest oczywiście własnoręczne wykonanie projektu i przeprowadzenie prac, co zazwyczaj okazuje się bardzo czasochłonne, ale za to o wiele bardziej ekonomiczne. Drugim sposobem na uzyskanie domowej siłowni jest zatrudnienie specjalisty, który będzie potrafił przemienić dodatkowy pokój w naszym domu w domową siłownię, a także pomoże przy zakupie i instalacji odpowiedniego sprzętu. Chociaż ta druga opcja zapewni nam spokój ducha i pewność, że w krótkim czasie będziemy w posiadaniu profesjonalnie wyposażonej domowej siłowni naszych marzeń, wiąże się ona ze znacznie wyższymi kosztami.

Jaki kolor ścian należy wybrać do domowej siłowni?

Jak w każdym innym pomieszczeniu w naszym domu, kolor ścian, tak właściwie, będzie w dużej mierze zależał od naszych prywatnych preferencji, ale należy pamiętać o tym, że niektóre kolory nie pasują do pewnych konkretnych pomieszczeń i nie współgrają z funkcją pomieszczenia, które właśnie aranżujemy. Podczas gdy w salonie najlepiej sprawdzają się ciepłe i przyjazne kolory, w siłowni powinny znaleźć się kolory, które nas zmotywują do ciężkiej pracy, dodadzą wiary w siebie. Nie oznacza to, że kolory w siłowni muszą kojarzyć się ze szpitalną sterylnością. Różne kolory mogą wpłynąć na zmianę klimatu naszej domowej siłowni. Na przykład, kolor pomarańczowy wprowadzi dużo energii do pomieszczenia, dzięki czemu na pewno pozytywnie nastawi nas do ćwiczeń. Blade lub pudrowe odcienie niebieskiego utrzymają pomieszczenie chłodniejszym, a przynajmniej sprawią takie wrażenie, a dzięki temu wpływowi na naszą podświadomość, będziemy w stanie dłużej ćwiczyć, nawet jeżeli zaczniemy się pocić. Delikatny żółty jest o wiele bardziej subtelny i doskonale sprawdzi się w siłowniach, w których nie ma okien, ponieważ tworzy bardzo pozytywny klimat nawet w pomieszczeniach, które nie mają dostępu do naturalnego światła. Jedną z rzeczy, które często pomijamy jest fakt, że sufit jest piątą “ścianą” w pomieszczeniu, a w siłowni na pewno spędzimy dużo czasu wpatrując się właśnie w sufit, podczas gdy będziemy ćwiczyć przysiady, brzuszki, wyciskając ciężary i przy wielu innych ćwiczeniach. Głębokie, bogate kolory, takie jak szary lub granatowy z pewnością dodadzą nam trochę determinacji.

Jaki rodzaj podłogi należy użyć w naszej domowej siłowni?

Niezależnie od tego, czy nasza siłownia znajduje się na parterze czy na wyższych piętrach, bardzo ważne jest aby podłoga była wykonana z wytrzymałego, trwałego materiału o powierzchni antypoślizgowej, nie tylko ze względów bezpieczeństwa osoby ćwiczącej, ale również ze względu na strukturę domu. Szczególnie jeśli w naszej siłowni znajdują się dużej wagi ciężary, upewnijmy się, że gdyby miały upaść z większej wysokości, nie uszkodzą struktury domu. Popularną nawierzchnią podłogową w profesjonalnych siłowniach jest guma, czy to w formie rozwijanych mat czy też w formie wzajemnie blokujących się płyt gumowych. Dywany gumowe używane w stajniach (a szczególnie w boksach i przyczepach do transportu koni) są nie tylko wystarczająco wytrzymałe aby zabsorbować wszelkie wstrząsy spowodowane spadającymi sztangami, ale są również niedrogie i dostępne we wszelkich rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do każdej wielkości pomieszczenia. Podłogi laminowane są jednym z najtańszych sposobów na wykończenie podłogi w naszej domowej siłowni, jednak ze względu na to, że łatwo je zarysować i zniszczyć, są zalecane jedynie w siłowniach, w których nie znajdziemy ciężkich hantli ani sztangi.

Jaki sprzęt do ćwiczeń będzie potrzebny w naszej domowej siłowni?

To, w jaki sprzęt powinniśmy wyposażyć naszą siłownię zależy głównie od tego, jaki jest nasz cel i powód tworzenia domowej siłowni. Jeżeli chcemy skupić się na treningu siłowym, to nie pomylimy się kupując różnej wagi hantle, sztangi, ławy i oczywiście solidne stojaki, aby przechowywać nasz sprzęt. Jeżeli jesteśmy zainteresowani ogólnym rozwojem naszej sprawności, przydatne wyposażenie obejmie maty do jogi, piłki do ćwiczeń, ławki i odważniki (znane również jako kettlebells). W zależności od naszych możliwości finansowych, możemy również zakupić bieżnię, ergometr wioślarski (wioślarz), oraz rower treningowy. Jednym z bardziej opłacalnych sposobów na wyposażenie siłowni jest zakupienie maszyny wielofunkcyjnej, takiej jak wieża pięciostacyjna. Takie urządzenia mocno wahają się w cenach, ale dzięki swojej wielofunkcyjności pozwalają na pracę nad większością głównych grup mięśni w naszym ciele, wliczając ramiona, plecy, wszystkie części nóg i tułowia.

Jak przekształcić wolny pokój w domową siłownię?

Przekształcenie wolnego pokoju w domową siłownię jest stosunkowo prostym procesem. Pokój należy najpierw całkowicie opróżnić, co oznacza wyniesienie wszystkich mebli i zerwanie nieodpowiedniej podłogi. Zastanówmy się nad tym, w jakiej części domu ma się znaleźć nasza siłownia, gdyż jej użytkowanie może powodować roznoszący się hałas, który może przeszkadzać w innych pomieszczeniach. W ramach możliwości, idealnym rozwiązaniem jest pokrycie ścian pianką izolującą, dzięki czemu uzyskamy dźwiękoszczelne pomieszczenie i żadne hałasy nie dojdą do innych części domu. Kiedy już zadbamy o dźwiękochłonność ścian, pomalujmy ściany i sufit na odpowiedni kolor, po czym połóżmy podłogę (o ile jest to konieczne). Wreszcie, upewnijmy się, że dokładnie wiemy jak rozmieścić wszystkie sprzęty. W ten sposób zaoszczędzimy sobie czasu i wysiłku, który musielibyśmy zainwestować w ewentualne zmiany.

W jakim stylu urządzić domową siłownię?

Wystrój wnętrza domu może powiedzieć wiele o jego właścicielu. To samo dotyczy wystroju wnętrza domowej siłowni. Upewnijmy się więc, że wybieramy projekt domowej siłowni, który nie tylko jest wyjątkowo praktyczny, ale również pasuje do nas i naszego charakteru. Wszystko, od wybór kolorystyki, po rozstawienie sprzętu sportowego, znacznie wpłynie na ogólny wygląd siłowni. Z pozoru niewielka zmiana, może drastycznie wpłynąć na klimat w tym pomieszczeniu. Dlatego też, bardzo ważne jest aby rozumieć własne potrzeby i dokładnie wiedzieć czego się oczekuje od designu naszej siłowni. Podczas projektowania domowej siłowni wybierzmy styl, który najlepiej odzwierciedla nasz charakter, ale pamiętajmy, że możliwe jest mieszanie różnych stylów, dzięki czemu na pewno stworzymy coś wyjątkowego.

Siłownia w stylu nowoczesnym 

O stylu nowoczesnym zazwyczaj mówi się, gdy mamy do czynienia z szarą strefą i zatartymi granicami pomiędzy stylem klasycznym i minimalistycznym. Celujemy w design, który jest na bieżąco z obecnymi trendami, przy czym pozostaje bardzo funkcjonalny. Piękno stylu nowoczesnego polega na tym, że nawet przy szybko zmieniających się trendach, wszystko co musimy zrobić by pozostać na bieżąco z panującą modą, to wprowadzić kilka kosmetycznych korekt w wystroju. Niewielkie zmiany w kolorystyce ścian, wzorach tapety, czy też modernizacja sprzętu (o ile pozwalają nam na to nasze fundusze) to wszystko na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby utrzymać naszą domową siłownię w stylu nowoczesnym. Delikatne, subtelne kolory takie jak żółty i blady niebieski pomogą nam wizualnie powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie, szczególnie jeżeli nie ma w nim okien.

Siłownia w stylu wiejskim 

Na styl wiejski składa się głównie drewno, cegła i przytulna atmosfera. Do tego momentu, jest on podobny do stylu skandynawskiego. W ostatnim czasie, styl wiejski odnotował spory wzrost popularności, szczególnie przy urządzaniu salonów. Wyeksponowane drewniane belki i elementy naturalnej cegły, futra, drewniane podłogi i przytulne kolory jak głębokie brązy i zielenie są tym, co może stworzyć w naszej siłowni prawdziwie rustykalny klimat. Łatwo jest się dać ponieść przytulnym aspektom stylu wiejskiego, ale pamiętajmy, że mniej może oznaczać więcej! Siłownia w stylu wiejskim może więcej zyskać przy prostym projekcie niż przy przesadnym wystroju.

Siłownia w stylu minimalistycznym 

W stylu minimalistycznym ważne jest pozostanie przy niezbędnym minimum. Kluczem do uzyskania prawdziwie minimalistycznej siłowni jest wyeliminowanie bałaganu i zmniejszenie do minimum ekspozycji prywatnych rzeczy. Czyste linie, dużo przestrzeni i prosta kolorystyka to znaki rozpoznawcze dla tego stylu. Kolory takie jak biały, ciemny niebieski, zielony i czarny są jednymi z najprostszych, ale również efektywnych sposobów na wydobycie minimalistycznego klimatu. Dużo wolnej przestrzeni jest czymś niezbędnym, więc w mniejszych pomieszczeniach zadbajmy o schowek, podwieszane szafki lub inny sposób na utrzymanie porządku. Goły beton lub naturalne drewno, to dwa najbardziej typowe rodzaje podłóg w stylu minimalistycznym.