Pomieszczenia

Schody, no właśnie jakie wybrać?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zwracał większej uwagi na to jak one wyglądają, oraz z jakich materiałów są zrobione. Po prostu miały spełniać  tylko jedno założenie, czyli możliwość wejścia na kolejne piętro. Obecnie stały się dodatkiem do naszego nowoczesnego wnętrza. Wkraczają do salonów, stając się ich główną ozdobą. Podczas wyboru formy schodów ważne jest, aby komponowały się z ogólnym wystrojem naszego mieszkania, a nie były problemem aranżacyjnym, dlatego ich forma oraz konstrukcja jak również materiał z czego będą zrobione musi być bardzo dobrze przemyślana.

Odpowiednie materiały z których zbudujemy nasze schody

Jedną rzeczą, która nie zmienia się to, to że nadal wybieramy drewno. Kiedyś wybierano przede wszystkim liściaste gatunki krajowe, np. dąb, jesion, buk, klon, brzozę, wiśnię, orzech - twarde i odporne na ścieranie, a więc wytrzymałe. Obecnie coraz częściej schody są budowane z drewna egzotycznego (m.in. mahoń, dąb afrykański, merbau, kempas, iroko, sucupira). Coraz częściej zaczyna królować również beton. Surowy materiał sprawdza się bardzo dobrze w skandynawskim stylu mieszkań. Beton również idealnie komponuje się ze szkłem i metalem. Podczas wyboru rodzaju schodów, ważne jest sprawdzenie, czy odpowiadają naszemu stylowi mieszkania. Nie chcemy, aby dominowały one w naszej przestrzeni, ale były idealnie wkomponowane w naszą przestrzeń.

Bezpieczeństwo oraz wygoda, jak je połączyć?

Najważniejsze również jest wzięcie pod uwagę ich bezpieczeństwa oraz wygody w codziennym użytkowaniu. Schody na sam początek możemy podzielić na dwie kategorie. Nowoczesne. Przeważnie są to proste formy jednobiegowe lub zabiegowe czyli tak zwane zakręcane. Jeżeli nasza przestrzeń pozwoli nam na zamontowanie większych schodów w takim wypadku idealnie sprawdzają się schody trzybiegowe. W mieszkaniach prezentują się bardzo elegancko. W mniejszych pomieszczeniach idealnie sprawdzają się schody spiralne, są bardzo efektowne i praktyczne. Wykończenie schodów to kolejny etap aranżacji ich. Tutaj możemy wybierać od tradycyjnych drewnianych po nowoczesne stalowe lub stalowo- szklane. Oprócz estetyki ważne jest również bezpieczeństwo oraz wygoda schodów. Dlatego warto pamiętać o:

- odpowiednich wymiarach - minimalna szerokość stopni wynosi 80 cm, wysokość - 16,5-17 cm, a głębokość - 26-30 cm; 

- wygodnej i stabilnej poręczy oraz balustradzie na piętrze (jej wysokość dostosowujemy do wzrostu mieszkańców);

- zastosowaniu antypoślizgowej okładziny, np. o rowkowanej powierzchni. 

Pamiętajmy również o bardzo istotnej kwestii jak bezpieczeństwo. Przed wyborem materiału sprawdźmy jego fakturę, czy jest śliska, czy możemy łatwo po niej chodzić w butach na obcasach. Jak zachowuje się powierzchnia z wodą. Pamiętajmy, że ten element naszego domu musi być bardzo przemyślany nie tylko ze względów estetycznych ale również bezpieczeństwa. Jeżeli mamy dzieci również powinniśmy je tak zaprojektować aby nie sprawiały kłopotu w poruszaniu się naszych najmłodszych lokatorów, ale również dawały im bezpieczeństwo. Podobnie sprawa będzie wyglądała z naszymi pupilami, jeżeli chcemy aby nasz pupil mógł gościć się na naszym piętrze, zaprojektujemy je tak, aby nie sprawiały im trudności podczas wchodzenia na nie.

Schody na kilka pomysłów

Schody to też idealny schowek naszych rzeczy. Zastanawiasz się jak to możliwe? Otóż schody mają bardzo duży plus ponieważ pod nimi można ukryć wiele rzeczy, jak również zagospodarować je bardziej jako dodatek Twojego mieszkania. Przeważnie mieszkańcy dzielą tę strefę na dwie. Jedna to zakryta przestrzeń,  idealne miejsce na schowek rzeczy których nie musimy eksponować podczas wejścia. Możemy tam ukryć takie rzeczy jak środki czystości, odkurzacz, czy inne rzeczy, które są nam niezbędne do utrzymania czystości naszego mieszkania. Dodatkowo to miejsce również jest idealnym rozwiązaniem na zagospodarowanie go jako małej szafy. Chyba nic nie prezentuje się tak źle, jak ubrania które walają się po całym mieszkaniu. Ale schody to nie tylko nasz schowek rzeczy których nie chcemy pokazywać, lub po prostu chcemy ukryć. Idealnie sprawdzają jako na przykład miejsca na szafki z książkami. Czyli taka mała nasza biblioteczka.

Schody, ukryte miejsce do pracy

Coraz częściej da się zauważyć, że ludzie stają się coraz bardziej świadomi, i nie tylko oczekują od mieszkania miejsca do mieszkania i spania, ale poszukują miejsca, które będzie ich oazą oraz miejscem które ich bardzo reprezentuje. Czasami ciężko w domu wydzielić miejsce do pracy. Jeżeli nasze schody dają nam więcej przestrzeni, warto zastanowić się nad aranżacją w tym miejscu naszego małego biura. Podczas takiej aranżacji ważne jest skupienie się na dobrym oświetleniu, brak okna oraz dostępu do światła dziennego  możemy zastąpić dobrej jakości oświetleniem. Biurko wkomponowane w takie miejsce nie tylko nie rzuca się w oczy ale idealnie kamufluje się z naszymi schodami.

Schody, jako dodatkowy element naszego mieszkania

Jeżeli żadne z tych pomysłów nie jest ukierunkowane Twoim oczekiwaniom, proponujemy pozostawienie tego miejsca wolnego. Dzięki tej przestrzeni Twoje pomieszczenie wyda Ci się większe. Dodatkowo nic bardziej nie działa na zmysły oraz wizerunek jak oświetlenie. Do wyboru mamy wiele rodzajów oświetlenia. Możemy zdecydować się na oświetlenie w schodach, małe ledowe lampki wieczorową porą nie tylko wyglądają pięknie, ale dają dużo ciepła naszemu mieszkaniowi poprzez ich wizerunek. Idealnie sprawdza się też oświetlenie punktowe umieszczone na ścianach przy schodach. Nie tylko oświetlają naszą drogę, ale również dodają elegancji naszego mieszkania. Nie zapomnijmy o ścianach. Wykorzystajmy je na umieszczenie na nich zdjęć, lub obrazów. Każdy dodatek tylko ociepli nasze mieszkanie oraz sprawi, że nabierze on unikalnego wyglądu oraz odzwierciedli nasze pasje oraz zamiłowania do sztuki, czy podróży.