Sauna: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia│homify Sauna: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Sauna: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

 1. PURE GENIUS | V | Wnętrza domu: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez ARTDESIGN architektura wnętrz
 2. Mieszkanie na wynajem w Gdańsku: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Tomasz Miotk Fotografia
 3. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
  Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 4. Sauny: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Ogrodosfera
 5. Sauny: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Ogrodosfera
 6. Sauny: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Ogrodosfera
 7. Sauny: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Ogrodosfera
 8. Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
  Potrzebujesz pomocy ze swoim projektem?
 9. Sauny: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Ogrodosfera
 10. Beżowe otoczaki na ściany i podłogi do łazienki: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Lux4home™
 11. Prostokątna umywalka z kamienia na blat: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Lux4home™
 12. Projekt wnętrz domu jednorodzinnego w Rudzie Śląskiej: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Archi group Adam Kuropatwa
 13. Sauna Perfect Line : styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Sauna Line Sp. z o.o.
 14. Sauna Modern Line z prysznicem: styl , w kategorii Sauna zaprojektowany przez Sauna Line Sp. z o.o.
 15. Projekty, Sauna zaprojektowane przez MIDE architetti
 16. Projekty, Sauna zaprojektowane przez KOERNER SAUNABAU GMBH
 17. Projekty, Sauna zaprojektowane przez Çilek Spa Design
  Ad
 18. Projekty, Sauna zaprojektowane przez Stefan Necker BadRaumKonzepte
 19. Projekty, Sauna zaprojektowane przez Saunas Durán
 20. Projekty, Sauna zaprojektowane przez Bau-Fritz GmbH & Co. KG
 21. Projekty, Sauna zaprojektowane przez Cleopatra BV
 22. Projekty, Sauna zaprojektowane przez corso sauna manufaktur gmbh
 23. Projekty, Sauna zaprojektowane przez lesadesign
 24. Projekty, Sauna zaprojektowane przez lesadesign
 25. Projekty, Sauna zaprojektowane przez FCARQUITECTO
 26. Projekty, Sauna zaprojektowane przez Saunas Durán
 27. Projekty, Sauna zaprojektowane przez дизайн-группа 'Лестница'
 28. Projekty, Sauna zaprojektowane przez edictum - UNIKAT MOBILIAR
 29. Projekty, Sauna zaprojektowane przez edictum - UNIKAT MOBILIAR
 30. Projekty, Sauna zaprojektowane przez KOERNER SAUNABAU GMBH
 31. Projekty, Sauna zaprojektowane przez KOERNER SAUNABAU GMBH
 32. Projekty, Sauna zaprojektowane przez KOERNER SAUNABAU GMBH
 33. Projekty, Sauna zaprojektowane przez KOERNER SAUNABAU GMBH

Korzyści płynące z sauny

Sauny od czasów starożytnych znane są ze swoich zdrowotnych i relaksujących właściwości. Dziś również bardzo lubimy przebywać w saunie, grzejąc się i odprężając. Nie tylko poprawiają samopoczucie, ale też pozytywnie wpływają na krążenie, drogi oddechowe i skórę. Czy kogoś dziwi więc to, że wiele osób marzy o saunie we własnym domu? To wielka przyjemność wypocić zmęczenie, szczególnie w chłodne jesienne i zimowe wieczory. Przyjrzyjmy się bliżej procesowi budowy sauny, ich rodzajom oraz kosztom. 

Rodzaje saun 

Sauny pochodzą z naprawdę wielu zakątków świata i kultur, nic więc dziwnego, że powstało ich wiele rodzajów. Dzięki temu każdy może wybrać najbardziej odpowiadający mu model, czy to ze względu na wysokość temperatury, czy sposób grzania. Oto najpopularniejsze rodzaje:

Sauna fińska: znana też jako sucha, to najpopularniejszy model w Polsce. W jej wnętrzu znajduje się piec, w którym umieszcza się kamienie. Po nagrzaniu się długo trzymają ciepło, a powietrze osiąga temperatury dochodzące do 80 – 100 stopni Celsjusza. Oprócz tego cechuje ją bardzo niska wilgotność, co sprawia, że w połączeniu z gorącem działa bardzo mocno.

Sauna parowa: łagodniejsza wersja, mogą się w niej również odbywać ziołowe inhalacje. Temperatury wahają się od 45 do 65 stopni Celsjusza, przy czym wilgotność to aż 50%. Ogrzewanie odbywa się poprzez działanie specjalnego generatora pary. To sauna dla tych, którzy nie lubią ekstremalnych temperatur. Sauna infrared: działa na podczerwień. Nie ma tu ani pary, ani gorącego powietrza, a skórę nagrzewa podczerwień. Mogą z niej korzystać osoby, którym odradza się sauny tradycyjne.

Sauna dymna: szczególnie popularna w Finlandii. Polega na ogrzewaniu wnętrza poprzez spalanie dużych ilości drewna, a dym wypuszczano na chwilę przed wejściem gości. Dziś stosuje się tradycyjne piece opalane drewnem.

Elektrycznie podgrzewana: za ogrzewanie odpowiedzialny jest piec elektryczny

Oprócz tego istnieją również sauny solne, lodowe lub rosyjskie, ale raczej nie spotykane są w polskich domach. 

Sauna w domu 

Najchętniej wybieranym modelem sauny jest kabina, którą łatwo można zamontować w domu. Jej ściany muszą być odporne na działanie wysokich temperatur, więc najczęściej wybiera się solidne gatunki drewna, jak świerk, cedr lub jodła. Również elementy wyposażenia najczęściej są drewniane, co podkreśla naturalny charakter tego pomieszczenia. Piękny zapach drewna to dodatkowy atut.

Jeśli chodzi o koszt wybudowania sauny to jest on być może niższy, niż wydaje się wielu z Was. Niewielki model w zwykłym standardzie można wybudować już za około 6 – 7 tysięcy złotych. W tej cenie dostaniemy kabinę o powierzchni 4 metrów kwadratowych wraz z piecem. Sauna ogrodowa to już o wiele większe wymagania, a co za tym idzie cena. Przede wszystkim musimy dodać koszt budowy osobnego domku, a także podłączenia do niego prądu i wody.

Koszt eksploatacji zależy głównie od jakości i mocy wybranego przez nas pieca. Jeśli piec jest ekonomiczny, za jedno posiedzenie w saunie zapłacicie zaledwie kilka złotych. Pamiętajcie, że dobre ocieplenie i izolacja to mniejsze koszty przyszłej eksploatacji!

Sauna wewnątrz czy na zewnątrz 

Rozważając budowę sauny, należy przemyśleć jeszcze jedną sprawę. Wolimy kabinę w domu, czy może osobny domek w ogrodzie? Każda z tych opcji posiada pewne plusy i minusy, które zaraz wspólnie rozważymy.

Sauna montowana w środku domu jest przede wszystkim o wiele tańsza. W końcu odpada nam największy koszt, czyli przestrzeń, którą już posiadamy. Prócz tego, do domu doprowadzone są już prąd i woda, czyli podstawowe media wykorzystywane w saunie. Ten element również wpływa na obniżenie kosztów. Dom zapewnia nam także prywatność, a żaden z ciekawskich sąsiadów nie będzie zaglądał i zastanawiał się, co robimy. Niestety w domu musimy wydzielić kawałek przestrzeni, którym nie zawsze dysponujemy.

Co więc powiecie na saunę na zewnątrz? Jak już wspominaliśmy, tu zdecydowanie wzrastają koszta, potrzebujemy bowiem i osobnego budynku i doprowadzonej instalacji elektrycznej oraz wody. W zamian otrzymujemy nieograniczoną przestrzeń! Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprosić całą rodzinę lub przyjaciół i urządzić wspaniałe przyjęcie w saunie. Cena sauny ogrodowej w kształcie kabiny o wymiarach 4 m długości x 2,4 m szerokości x 2,5 m wysokości może wynosić około 15.000 złotych, więc więcej niż domowa. W zamian możecie cieszyć się otoczeniem natury, a jeśli dodatkowo posiadacie basen to tym lepiej! Schłodzenie się w chłodnej wodzie po nagrzaniu w saunie to czysta przyjemność.

Design saun 

Dochodzimy do ostatniego punktu, czyli wyposażenia. Zastanówmy się, czym powinna się wyróżniać wygodna i piękna sauna? Na pewno nie może zabraknąć w niej siedziska, zrobionego z dobrych gatunków drewna. Zazwyczaj do budowy ścian wybiera się drewno drzew iglastych, takich jak skandynawskie świerki i sosny, a także jodłę i cedr kanadyjski. Elementy wyposażenia, czyli siedziska, oparcia lub osłonę pieca są natomiast wykonywane w drzew liściastych, poddanych wstępnej obróbce termicznej. Bardzo popularna jest na przykład osika. Nie oszczędzajcie na siedziskach i zamontujcie ich kilka na różnych wysokościach. Na górze jest zawsze goręcej, więc każdy będzie mógł samodzielnie wybrać natężenie ciepła, w którym chce przebywać. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie. Zazwyczaj montuje się nastrojowe, punktowe światło lub całkowicie zasłania lampy abażurem. Nie może być ono zbyt silne, w końcu mamy się w saunie relaksować i poczuć niczym w luksusowym SPA! Oczywiście mile widziane będą wszelkie akcesoria i kosmetyki typu rękawice do masażu, olejki lub przyjemne naturalne zapachy, które posłużą do aromaterapii. Najczęściej wybierane olejki eteryczne to olejek eukaliptusowy, cedrowy, sosnowy lub wszelkie wonie owoców cytrusowych, jak pomarańcza, grejpfrut lub bergamotka. Olejki są wchłaniane przez skórę i drogi oddechowe, co potęguje przyjemność pobytu w saunie.  Pozwoli to jednocześnie zadbać i o zmysły, i ciało.