Pokój dziecięcy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Pokój dziecięcy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Pokój dziecięcy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Jak wygląda idealny pokój dziecięcy?

Każdy ma inną ideę co do tego jak powinien wyglądać idealny pokój dziecięcy. Oprócz warunków gabarytowych pokoju, podczas jego aranżacji powinno się brać pod uwagę osobiste preferencje i zainteresowania dziecka, bo przecież to w tym pokoju dziecko będzie spędzać najwięcej czasu. Dzieci czują się swobodnie w pokoju, który ma przyjemną atmosferę i odzwierciedla ich indywidualizm. Podczas dekorowania pokoju dziecięcego możemy puścić wodze fantazji, ale nie zapominajmy o tym, że pokój ten powinien spełniać pewne aspekty funkcjonalności. Na homify znajdziemy wiele sztuczek na to jak to wszystko połączyć podejmując odpowiednie decyzje. Dowiemy się jakie aspekty wziąć pod uwagę, tak aby zamienić sypialnię dziecka w pokój ich marzeń.

Inspiracje i pomysły na pokój dziecięcy

Kolorowe, przytulne czy proste: w sekcji “pokój dziecięcy” na homify znajdziemy niezliczone pomysły i inspiracje na to by stworzyć piękny pokój dziecięcy dla każdego. Kiedy znajdziemy zdjęcie pokoju, który nam się podoba, przy pomocy jednego kliknięcia myszki znajdzie się ono w naszym Katalogu Inspiracji. W Katalogu Inspiracji możemy zapisywać nasze ulubione pozycje, dodawać i usuwać zdjęcia, a także zmieniać ich kolejność zgodnie z tym jak zmieniają się nasze pomysły. Ponadto, pola tekstowe dostępne pod każdym zdjęciem dają możliwość swobodnego ich komentowania i notowania sobie aspektów, które najbardziej nam się na danym zdjęciu podobają. Raz stworzony Katalog Inspiracji automatycznie zapisuje się na naszym profilu dzięki czemu mamy nasze pomysły i projekty pokoju dziecięcego zawsze w zasięgu wzroku.

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Wraz z wiekiem dziecka, jego potrzeby i oczekiwania zmieniają się, więc już na samym początku musimy zadać sobie jedno podstawowe pytanie: czy ma to być pokój dla niemowlaka, pokój dziecięcy czy pokój młodzieżowy? Prawdą jest, że podstawą podczas urządzania pokoju dziecięcego jest kreatywność ale nie zapominajmy, że aranżacje muszą być dość elastyczne. Pierwsza wskazówka dla rodziców urządzających pokój dziecka i szukających inspiracji: dzieci, czyli przyszli mieszkańcy tego pokoju, mają najlepsze pomysły. Jeżeli biorą czynny udział w projektowaniu i dekorowaniu swojego pokoju będą się z nim czuły o wiele bardziej zidentyfikowane. Ciekawym pomysłem mogłoby być nadrukowanie na zasłony obrazków wykonanych przez dziecko. W ten sposób, te małe dzieła sztuki będą zawsze wyeksponowane jak należy.

Porządek w pokoju dziecięcym

Bardzo ważne jest miejsce na przechowywanie przedmiotów, tak aby zapewnić stały porządek i ład w pokoju dziecięcym. Przed przystąpieniem do planowania, należy dokładnie przemyśleć jak i gdzie będą przechowywane wszelkie samochodziki zabawki, lalki Barbie i materiały szkolne, tak aby nie zajmowały zbyt dużo przestrzeni, a wciąż znajdowały się w miejscu dostępnym dla dziecka. W pokoju młodzieżowym, mimo że ten problem jest mniejszy, dodatkowa przestrzeń wciąż jest bardzo ważna. Zaplanujmy pokój dziecięcy tak, aby w prosty sposób z sali z grami i zabawkami przemienić go w miejsce spotkań młodzieży. Z pomocą przyjdą nam skrzynki i kartony, które pomieszczą ogromne ilości rzeczy a łatwo je schować do szafy, postawić na regale bądź zostawić w zasięgu dziecka. Użycie kartonów jest przede wszystkim zalecane przy małych pokojach dziecięcych, z tego względu, że mogą pomieścić duże ilości przedmiotów a łatwo je wsunąć pod łóżko zyskując sporo wolnej przestrzeni.

Jaki projekt pokoju dziecięcego będzie odpowiedni dla mojego dziecka?

Różowy czy błękit? Projekt nie powinien ograniczać się do tych dwóch kolorów! Jest pełno pomysłów na pokoje, które zachwycą zarówno dziewczynki jak i chłopców. Tak właściwie, inspirację do projektu pokoju dziecięcego łatwo jest znaleźć dokładnie obserwując dziecko i jego upodobania. Projekt pokoju dziecięcego powinien być zgodny z jego zainteresowaniami i hobby, niezależnie czy jest to gra w piłkę nożną czy balet. Nasza pociecha lubi bawić się w rycerzy, czy raczej piratów? A może najlepiej czuje się w roli księżniczki? Pomysły i koncepcje są nieskończone, a wszystko jest możliwe do zrealizowania.

W jaki sposób zaplanować pokój dziecięcy?

Ciężko znaleźć prostszy sposób na aranżację pokoju dziecięcego jak nie za pomocą akcesoriów. Nie są one tylko przysłowiową wisienką na torcie ale mogą całkowicie odmienić wygląd pokoju, a wszystko to osiągniemy przy niewielkim wysiłku. Ogólnie rzecz biorąc, elementy dekoracyjne łatwiej jest wymienić niż meble, przez co można je dostosowywać do zmieniających się zainteresowań i preferencji naszego dziecka. Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasze dzieci podtrzymają swoje preferencje na dłuższy czas, warto jest zainwestować w klasyczne meble a wystrój skupić na elementach dekoracyjnych, które bez wysiłku będziemy mogli wymienić. Takimi elementami z pewnością będą zabawki, dywaniki, poduszki i zasłony ze wzorami, które aktualnie zgrywają się z upodobaniami naszego dziecka.

Jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego?

Są takie meble, które mimo, że niezbędne w pokoju dla niemowlaka, nie przydadzą się w pokoju dla starszego dziecka. Warto jest więc zastanowić się nad tym ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na kołyskę czy przewijak. Na szczęście są meble, które rosną razem z dziećmi. Na przykład, jeśli kupimy biurko o regulowanej wysokości, będzie ono mogło nam służyć przez wiele lat, od maluszka po nastolatka. Oprócz toru dla wyścigówek czy domku dla Barbie, większość dzieci marzy też o wyjątkowym łóżku. Tutaj wyobraźnia nie ma granic, możemy przebierać od wysokich łóżek ze zjeżdżalnią, przez łóżka z baldachimem do łóżek w kształcie samochodu wyścigowego.

Jak zapewnić komfort w pokoju dziecięcym?

Pastelowe kolory, pluszowe tkaniny i wesołe wzory- stworzenie z pokoju miejsca komfortowego i osobistego jest ostatecznie kwestią gustu. Podczas gry przykładowe pluszowe poduszki mogą być powodem do wstydu u nastolatków, dla mniejszych dzieci są najbardziej komfortową z opcji. Zwłaszcza kiedy dzieci zaczynają raczkować, delikatne i mięciutkie tkaniny na elementach dekoracyjnych są mile widziane. Nasycone kolorami pomysły znajdujące się na homify niewątpliwie będą inspiracją dla wielu na to, jak z przestrzeni sypialnianej stworzyć pokój marzeń dla dziecka. Miejsce gdzie można przeglądać książki z obrazkami, grać w gry planszowe lub też zwyczajnie podejmować kolejne przygody z kolegami jest doceniane niezależnie od wieku. Taki kącik dla dziecka łatwo stworzyć na przykład z palet i materacy bądź poduszek, idąc za trendami tak popularnego teraz DIY (zrób to sam).

W jaki sposób można ozdobić ściany pokoju dziecięcego?

Przy dekorowaniu ścian pokoju dziecięcego kolor odgrywa zasadniczą rolę, o wiele bardziej niż w innych pomieszczeniach w domu. Podczas gdy w salonie możemy sobie pozwolić na konserwatyzm, dzieci w swoim małym imperium powinny być otoczone przyjemną atmosferą. W pokoju dla niemowlaka postawmy na motywy z bajek bądź wizerunki bohaterów z komiksów. Dla dzieci dobrze sprawdzą się formy geometryczne lub kolorowe pasy, a młodzież najlepiej będzie się czuła przy fototapecie lub kolażu przedstawiającym ich wymarzone miasto, ulubiony stadion piłkarski bądź ujęcie z koncertu ukochanego zespołu.

W jaki sposób osobowość dziecka może wpływać na aranżację pokoju?

Dobrym sposobem na osiągnięcie tego celu jest pozostawienie kilku decyzji, takich jak kolor ścian, rodzaj dywanika czy pojedyncze meble dziecięce, w kwestii samego dziecka, o ile wiek mu na to pozwala. W momencie kiedy dzieci są małe rozmieszczenie mebli jest całkowicie w naszej kwestii, kiedy jednak dorosną też chcą mieć w tym temacie coś do powiedzenia. Nawet jeśli te pomysły nie zostaną zrealizowane, zawsze powinny być brane pod uwagę. W ten sposób pomagamy kształtować charakter i indywidualną osobowość dziecka.

Porady na to, jak urządzić pokój dziecięcy

Aby łatwo udekorować pokój dziecięcy miejmy kilka rzeczy na względzie. Zanim zaczniemy zrywać tapetę, wymieniać podłogi czy wnosić meble, miejmy pełną świadomość tego, jak chcemy rozplanować pokój. Która część pokoju ma być poświęcona na strefę odpoczynku, która na przestrzeń do zabawy, a w której dziecko będzie odrabiało lekcje? Dziecko potrzebuje jasno wytyczonych granic nie tylko w edukacji ale również w swoim pokoju. Jeśli od początku w pokoju znajdą się jasno wytyczone strefy, lekcje będą się praktycznie odrabiać same, szczególnie jeśli na widoku będzie strefa zabawowa, która będzie przypominała o zbliżającej się nagrodzie za dobrze wykonaną pracę.

Pokój dla niemowlaka

Pokój dla niemowlaka jest pewnie najcięższy do urządzenia. Jak przecież mamy urządzić nasz pierwszy pokój dziecięcy? W pierwszych miesiącach pokój i tak pewnie nie będzie przez nikogo zamieszkany a raczej będzie pełnił funkcję magazynu na wszystkie akcesoria dziecięce. Większość z nas i tak ustawi kołyskę w głównej sypialni. Nie zwlekajmy jednak z przeniesieniem dziecka do pokoju dziecięcego. Już od początku dzieci powinny przyzwyczajać się do spania we własnym łóżku i własnym pokoju. Dodatki i możliwość przechowywania rzeczy są, obok kolorów, podstawowymi punktami do rozważenia podczas planowania pokoju dla niemowlaka. W użyciu powinny się znaleźć jak najjaśniejsze odcienie z palety barw. Meble powinny być przystosowane specjalnie do pokoju dla niemowlaka, tak aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Nie możemy zapominać, że pokój dla niemowlaka w niedługim czasie będzie musiał przejść transformację. Dlatego też, tapeta na ścianę może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Pokój dla chłopca

Chłopcy bardzo lubią przygody. Ich świat to zabawa w piratów, rycerzy czy też w ulubionych sportowców. Wszyscy idole chłopców to postacie przepełnione energią; postacie, które nie siedzą w miejscu bezczynnie. Jest wiele wspaniałych sposobów na poprawne urządzenie pokoju dla chłopca. Po pierwsze, w pokoju dziecięcym powinien dominować ulubiony kolor przyszłego mieszkańca. Zazwyczaj jest to niebieski i zielony. Na ścianach możemy pozawieszać logo lub szaliki chłopca ulubionego klubu lub przymocować do drzwi obręcz do koszykówki. W ten sposób okażemy wsparcie dla jego pasji i wspomożemy jego rozwój, a za razem, sprawimy, że chłopiec będzie czuł się wspaniale w swoim małym królestwie. Wraz z wiekiem dziecka, jego zainteresowania będą się zmieniać więc przygotujmy się na coraz to większe wyzwania. Nie zdziwmy się jeśli w pewnym momencie będzie trzeba do pokoju wstawić perkusję…

Pokój dla dziewczynki

U dziewczynek istnieje pewna tendencja do jasnych, ciepłych kolorów. Nie musi to być od razu typowy różowy pokój dla naszej księżniczki. Nie jedna dziewczynka woli, szczególnie we wczesnych latach, kolor jasnoczerwony. Niebo nad łóżkiem i poduszki w kształcie chmurek tylko wspomogą ten piękny obraz snu, w którym każda dziewczynka chciałaby żyć. Z wiekiem, kiedy lalki Barbie pójdą w zapomnienie i zostaną zastąpione plakatami ulubionego Boys Bandu, pora na kolejną zmianę. Podczas gdy zabawki są bohaterami pokoju dziecięcego we wczesnych latach, w wieku młodzieńczym ten protagonizm przejmują ubrania. Gdy przyjdzie czas na te zmiany, każdy rodzic będzie szczęśliwy, że w swym czasie postawił jednak na regały i szafy.

Pokój młodzieżowy

Jak nasze maluchy już wcale nie są maluchami, musimy dostosować ich pokój do ich nowych potrzeb i gustu. Wiele osób ma problem z rozstaniem się ze swoimi zabawkami, ale też nie chce mieć ich na widoku. Najlepiej, żeby zabawki znalazły się gdzieś blisko ale pod kluczem. Dlatego też, pokój młodzieżowy wymaga dużej powierzchni magazynowej. Potrzebna też będzie spora strefa do nauki. Dobrze jeśli jest możliwość podzielenia całkowicie pokoju na dwie różne strefy: część sypialnianą i część do nauki. W tej drugiej powinno znaleźć się biurko, szuflady i regał. Co do stylu, w którym będzie urządzony pokój, pierwsze skrzypce powinien zagrać sam lokator, bo przecież najlepiej wie w jakim otoczeniu czuje się najlepiej. Niemniej jednak, młodość jest czasem zmian więc może warto zamontować na ścianach kilka tablic korkowych, tak aby wymiana plakatów i zdjęć przechodziła sprawnie.

Jakie są najpopularniejsze style w pokojach dziecięcych?

Pokój dziecięcy w stylu wiejskim 

Poduszki w kratę, kremowy kolor na ścianach i meble rattanowe- styl wiejski emanuje, przede wszystkim, wygodą. Najważniejszą częścią tego tak klasycznego stylu jest bez wątpienia użycie drewna. Od łóżka po szafę, w żadnym pokoju dziecięcym urządzonym w stylu wiejskim nie może zabraknąć drewna. Pod względem dekoracji do pokoju dziecięcego, małe szczegóły odgrywają szczególnie ważna rolę. Przykładem może być wiązanie zasłon sznurem lub naszycie lamówek na poduszki.

Pokój dziecięcy w stylu minimalistycznym 

Czyste linie i niewyszukane kolory- w pokoju dziecięcym urządzonym w stylu minimalistycznym wszelkie dobra ruchome powinny być zredukowane do minimum i utrzymane w prostocie. Zgodnie z mottem “mniej znaczy więcej”, wskazane jest regularne oddzielanie starych i zniszczonych zabawek od reszty, a te które zostawimy, należy utrzymać uporządkowane, na swoim miejscu schowane w pudełkach lub skrzyneczkach. Schowane! Schowki są całkowitą podstawą w pokojach dziecięcych w stylu minimalistycznym. Czym przestrzeń jest bardziej funkcjonalna, tym łatwiej utrzymać porządek na dłużej.

Pokój dziecięcy w stylu eklektycznym 

Jeśli chcemy spełnić marzenia naszych dzieci, pokój w stylu eklektycznym jest idealnym rozwiązaniem. W kwestii kolorów, kształtów i wzorów wyobraźnia nie ma granic. Zamiast tradycyjnego łóżka możemy stworzyć łóżko piętrowe w kształcie łodzi lub wyścigówki, wyposażyć je w ślizgawkę lub zadaszyć tworząc jaskinię rozbójnika. Bądźmy twórczy podczas aranżacji pokoju dziecięcego! Dozwolone jest wszystko to co nam się podoba- czym bardziej kolorowe i ekstrawaganckie, tym lepsze.

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim 

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim wyróżnia się przede wszystkim dużą ilością bieli i całej gamy szarości, a także formami geometrycznymi i użyciem naturalnego drewna. Mimo, że delikatne wzory i jasne, kolorowe odcienie na tkaninach i elementach dekoracyjnych mogą zwracać uwagę, nigdy nie powinno się ich łączyć. Aby zachować prostotę, a mimo to podkreślić pewne punkty pokoju, można zainstalować latarenki z białym oświetleniem.

Jak urządzić mały pokój dziecięcy?

Zrobienie projektu małego pokoju dziecięcego może być prawdziwym wyzwaniem. Jednak przy odpowiednim podejściu, metry kwadratowe nie będą miały wpływu na to, jak dobrze nasza pociecha będzie się czuła w swoim pokoju. Znacznie ważniejsze niż metraż jest dokładne rozplanowanie pokoju, tak aby utrzymać porządek i nadać pokojowi niepowtarzalny ton. Czym lepiej nasze plany odzwierciedlą życzenia i marzenia dzieci, tym lepiej będą się one bawiły w swoich czterech ścianach.