Pokój dla dziecka: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Pokój dla dziecka: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Pokój dla dziecka: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Jakie są podstawowe zasady dla pokoju dziecka?

Ważne jest, aby dziecko miało mały narożnik, w którym zebrano wszystkie przedmioty, które są im znane. Ale oczywiście idealnym scenariuszem jest to, że powinni mieć własny pokój. Pomieszczenie dla niemowląt pomaga również rodzicom lepiej zorganizować się i upraszcza zadania związane z opieką nad dzieckiem.

Podstawowe zasady dla pokoju dziecka:

Wentylacja Pokój dziecka powinien być regularnie wentylowany w celu zmniejszenia rozprzestrzeniania się roztocza kurzu domowego. Wentyluj pomieszczenie codziennie przez godzinę, przez cały sezon.

Redukcja tkanin Z tego samego powodu, jakie zostały wymienione przy wentylacji  należy ograniczyć użycie dywanów, tkanin i innych materiałów pochłaniających kurz w pomieszczeniu w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia różnych alergii.

Nie palić To może być dla ciebie oczywiste, ale zawsze warto pamiętać: nikt nie powinien palić w pokoju dziecka, nawet wtedy, gdy dziecko nie jest obecne w pokoju, ponieważ pozostałość dymu i jego zapach powoduje problemy z oddychaniem Twojego dziecka.

Temperatura Jeśli chodzi o temperaturę, pokój dziecka nie powinien być cieplejszy niż 18 lub 19°C. Mieszkając w ciepłych krajach nie powinno się używać klimatyzacji na ochłodzenie pokoju, ponieważ wysycha powietrze. Jeśli nie ma innego wyboru to trzeba to zrobić, gdy dziecko znajduje się w innym pokoju i wyłączyć klimatyzację przed doprowadzeniem dziecka do swojego pokoju. Sprawdzaj również źródła wilgoci.

Jakie meble i akcesoria potrzebuję w pokoju dziecka? 

Głównym elementem jest oczywiście łóżko, w którym dziecko spędza dużo czasu w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Zdecyduj się na dwie opcje dostępne, mianowicie standardową kolebkę lub skalowalne łóżko. Standardowa kołyska będzie dobrym pomysłem, jeśli zamierzasz mieć inne dzieci do ponownego użycia. Regulowane łóżko z drugiej strony będzie cieszyć się dłużej swoim użytkiem, ponieważ kiedy dzieci podrosną, można dostosować łóżko do potrzeb. 

Niezależnie od decyzji, wybierz łóżeczko dziecięce, które pozwala dziecku zobaczyć, co je otacza. Przestrzeń pomiędzy prętami powinna wynosić od 4,5 do 6,5 cm. Jakość materaca jest równie ważna. Musi być twardy, aby nie wpływał fizycznie na organizm i powinien idealnie pasować do wymiarów łóżka.

Upewnij się, że przestrzeń między materacem a ścianami łóżka nie przekracza 1 cm. Jest to bardzo ważne i musi spełniać bardzo surowe normy bezpieczeństwa. Jeśli różnica jest większa, istnieje ryzyko, że kończyny niemowlęcia się tam zatrzymają i zranią.

Ponadto łóżko nie może być pełne niepotrzebnych elementów. Dlatego też lepiej wyeliminować kołdry, poduszki i koce i używać śpiworów dla niemowląt w celu wyeliminowania ryzyka uduszenia.

Zapewnienie bezpiecznego środowiska dla dziecka

Pokój niemowlaka jest bardziej pokojem funkcjonalnym. On musi spełnić wiele funkcji i być przede wszystkim bezpieczny dla dziecka. O czym nie możemy zapomnieć?

Oto lista 8 najważniejszych rzeczy, dla bezpiecznego pokoju dziecięcego:

1. Zadbaj o niskie łóżko,aby w razie ewentualnym wypadku z łóżka wysokość nie będzie zagrażać niebezpieczeństwu. 

2. Przymocuj meble przymocuj do ściany. 

3. Zabezpiecz rogi mebli.

4. Zabezpiecz kontakty, aby dziecko nie miało możliwości wcisnąć tam jakiś małych części, które mogą doprowadzić do kopnięcia się prądem. 

5. Przymocuj do drzi gąpokowe podkowy, które zapobiegają zatrzaśnięciu. 

6. Powieś firany wyżej niż dziecko może sięgnąć

7. Używaj koszyków na zabawki i miarę możliwości ustawiaj je nisko najlepiej na podłodze. 

8. Podłoga może być dowolna, ale odradza się używania dywanów

Dekoracja pokoju dziecięcego

Oczywiście, że chcemy mieć pięknie udekorowany pokój dla dziecka. Ale co trzeba wziąć po uwagę podczas dekorowania pokoju dziecięcego? Oczywiście można wezwać eksperta w każdej chwili. Ważną rzeczą jest to, że dekoracja odpowiada Twoim natchnieniu i Twoim potrzebom. Pamiętaj, że w pokoju dziecka potrzebujesz niewielkiej ilości mebli. Wymiana stołu i wystarczająca ilość szafek na wyposażenie dla niemowląt jest bardzo istotna, a dekoracja nie powinna zastępować tych elementów i raczej je uzupełniać. Niezależnie od tego czy to pokój dla dziewczynki czy dla chłopca, powinniśmy trzymać się tych zasad dekoracyjnych:

Jakie kolory? Zdaniem naszych ekspertów, użyj neutralnych kolorów takich jak beżowy, szary, kremowy i przynosząc kolor z akcesoriami. Są to, co wyróżnia nastrój dziecka. Po urodzeniu wizja niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięta: niemowlę widzi w odległości od 18 cm do 20 cm. Ale oko dziecka szybko się rozwija i dlatego nie warto grać na jasnych kolorach lub silnych kontrastach, które mają tendencję do podrażniania i uniemożliwiają zaśnięcia. 

W pierwszych miesiącach życia Twojego dziecka, w wieku około 3 miesięcy dziecko postrzega kilka podstawowych kolorów, pierwsze są czerwone i zielone. W wieku około 4 miesięcy mogą wyróżnić tyle kolorów, co osoby dorosłe. Przejrzystość wzroku poprawia się w przeciągu miesięcy. Aby osiągnąć maksymalny poziom po 10 roku życia.

Przechowywanie 

Aby przechowywać zabawki, wybierz kolorowe plastikowe pudełka z rolkami, które okazują się bardzo praktyczne. Jeśli wybierzesz bardziej tradycyjne pudełko zabawkowe, weź takie, który nie ryzykuje przyczaśnięcia palców dziecka.

Oświetlenie

W przypadku oświetlenia wybierz lampy ze ściemniaczami, które pozwolą dostosować jasność w zależności od pory dnia. Szczególnie dlatego, że niemowlęta są na początku znacznie bardziej wrażliwe na światło niż ludzie dorośli: postrzegają one 5% światła, podczas gdy dorosły otrzymuje tylko 1 do 2%. 

To wyjaśnia, dlaczego noworodek otwiera oczy znacznie łatwiej, gdy znajduje się w ciemniejszym pomieszczeniu. Nie polecamy światła nocnego, ponieważ ciemny pokój jest dobry dla dziecka, aby jak najszybciej zrozumieć rytmy dnia i nocy.

Muzyka w pokoju dziecięcym 

Jaki jest wpływ muzyki na rozwój dziecka i jakie rodzaje muzyki są zalecane? Ważne jest, aby niemowlęta słuchały muzyki przed ukończeniem 3 roku życia. Musimy powiedzieć, że pobudzenie muzyczne rzadko jest priorytetem rodziców. I to jest tak wielka szkoda, bo niemowlęta, które słuchają muzyki, mają dużą wyobraźnię. Istnieje wiele badań, które dowodzą, jak bardzo muzyka jest ważna dla rozwoju mózgu dzieci i ich przyszłego sukcesu w szkole i ich dorosłym życiu. 

Dlatego bardzo ważne jest, aby Twoje dziecko słuchało muzyki na urządzeniach wysokiej jakości, a nie na małym i złym sprzęcie. Więc pomyśl dwa razy, kiedy zdobędziesz pokój dziecka i zainwestuj w dobry produkt, którego dziecko może używać nawet wtedy, gdy dorośnie. W tej sprawie unikaj słuchania muzyki zbyt głośno dla dziecka, ponieważ może uszkodzić aparat słuchowy.