Podwórko: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Podwórko: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Podwórko: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Podwórko frontowe w kilku krokach. Jak założyć ogródek przed domem i dlaczego warto?

W idealnym scenariuszu decyzja o założeniu podwórka frontowego byłaby podejmowana już na etapie projektowania domu. Wtedy jego kształt i rozmiar możemy idealnie dopasować do fasady budynku, dodatkowo wykorzystując ewentualne nierówności terenu. Jednak jeśli przed domem mamy po prostu trawnik, a marzy nam się jego przeobrażenie w piękny ogród, to i na to znajdą się pomysły. Zacznijmy od podjęcia decyzji, jak dużą przestrzeń chcemy poddać metamorfozie. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto zastanowić się: 

- czy chcemy wprowadzić do projektu werandę, mały taras lub po prostu zadaszenie nad drzwiami, 

- czy przydałoby nam się wytyczyć nowe miejsce parkingowe albo zmienić kształt ścieżek, a może zawsze chcieliśmy mieć przed domem fontannę?   

Wszystkie te stałe struktury powinny zostać wykonane jako pierwsze, po odpowiednim ukształtowaniu gleby. Na tym samym etapie prowadzimy instalacje elektryczne, co powinniśmy pozostawić w rękach specjalistów. Oświetlenie ogrodowe sprawi, że nawet małe podwórko będzie prezentowało się imponująco.   

Zakładanie podwórka frontowego nie różni się wiele od tego na tyłach domu. Jednak jego projekt powinien być przystosowany do swojego miejsca. Ma wydobywać zalety fasady, prezentować się zapraszająco, robić wrażenie. Kluczowe będzie wytyczenie atrakcyjnej ścieżki od furtki do wejścia głównego. 

- To, kiedy założyć podwórko przed domem, zależy od skali prac do przeprowadzenia. Większość roślin lepiej jest sadzić wiosną oraz we wrześniu, aby uniknąć upałów. Gdy mamy do wykonania prace budowlane na dużą skalę, wtedy zacznijmy latem, by rośliny móc zasadzić pod jego koniec. 

- Przygotujmy glebę, zaczynając od jej oczyszczenia z wszelkich pozostałości po pracach budowlanych. Następnie przekopmy ją i sprawdźmy jej kwasowość (wystarczy nam do tego zakup kwasomierza) oraz czy jest ona odpowiednia dla roślin, które chcemy zasadzić. Przy zbyt wysokim pH następnym krokiem powinno być wapnowanie, czyli dodanie do gleby kredy. Dopiero potem będziemy mogli zabrać się za nawożenie. 

- podwórko przed domem trzeba będzie tak samo podlewać jak i podwórko na jego tyłach. Dlatego zastanówmy się nad montażem systemu nawadniania. Moment na jego instalację następuje po przygotowaniu gleby, zanim rozpoczniemy sadzenie. 

- Podczas sadzenia roślin w naszym podwórku frontowym miejmy na uwadze, że będą one rosnąć. Rozmieśćmy je tak, by w przyszłości nie zasłaniały dostępu światła do wnętrza domu lub można je było łatwo przyciąć. 

- Na koniec przychodzi czas, aby wprowadzić w życie nasze pomysły na dekoracje podwórka frontowego. Mogą być to kolorowe donice z kolejnymi roślinami, rzeźby ogrodowe, domki dla ptaków czy też latarenki. Nie zapomnijmy o wykorzystaniu obszaru wejścia do domu, np. o podwieszeniu efektownych doniczek na zadaszeniu nad wejściem. 

- Aby cała ta praca nie poszła na marne, zastanówmy się nad typem ogrodzenia, które pozwoli nam na pochwalenie się przechodniom naszym ogrodem frontowym. Płot z prześwitami czy ogrodzenie z kutego żelaza nadadzą się do tego wspaniale. 

Jakie rośliny wybrać na podwórko przed domem? 

Wybór roślin do ogrodu do łatwych nie zależy, a podwórko frontowe ma jeszcze to do siebie, że nasze decyzje oceniać będą wszyscy przechodnie. Oto kilka naszych pomysłów:   

Drzewa -  najwyższe z roślin będą dobrym pomysłem przy zakładaniu dużego podwórka, inaczej mogą z czasem zasłonić fasadą domu. 

Krzewy - świetnie nadają się przed dom, ponieważ przemyślanie zasadzone zasłaniają, co mają zasłonić, prezentując się przy tym wspaniale. Można też przycinać je regularnie i nadawać im efektowne, rzeźbiarskie kształty. 

Rośliny jednoroczne - podwórko frontowe ma przyciągać uwagę, dlatego wybierajmy do niego kolorowe rośliny o długim okresie kwitnienia. Zaletą wyboru roślin jednorocznych jest to, że co roku możemy zmienić wygląd przestrzeni przed fasadą naszego domu. Do najpopularniejszych należą: maciejka, nagietek, groszek pachnący, ostróżka ogrodowa, słonecznik, aksamitki, begonie. W centrach ogrodniczych na pewno znajdziemy coś, co się nam spodoba. 

Byliny - zawsze wyglądają dobrze, nie potrzebują wiele uwagi, stworzą piękny podwórko przed domem osoby nie mającej czasu na ich regularną pielęgnację. 

Trawy - tradycyjny trawnik może wydawać się najprostszym rozwiązaniem, jednak wymaga on regularnego koszenia, podlewania, plewienia oraz nawożenia. Możemy też zdecydować się na różne rodzaje wysokich traw, co szczególnie warto przemyśleć przy zakładaniu podwórka frontowego przed minimalistycznym budynkiem.

Podwórko frontowe a… miejsce do parkowania. Jak harmonijnie je połączyć? 

Założenie podwórka frontowego może okazać się świetnym rozwiązaniem dla “oswojenia” miejsca parkingowego przed domem. Piękne rabaty skupią uwagę gości i przechodniów na efektownym wejściu do domu, a nie na funkcjonalnej strefie. 

Najważniejsze, aby zadbać o funkcjonalność. Miejsce parkingowe powinno zostać połączone z wejściem głównym ścieżką, która może być zakamuflowana, malowniczo wijąca się lub też szeroka i wygodna. Nasz wybór powinien zależeć od tego, czy przy zadaszonym miejscu parkingowym znajdują się boczne drzwi wejściowe czy nie. Piękna, wąska ścieżka przestanie nas zachwycać, jeśli będziemy nadkładać sobie drogi, niosąc do domu ciężkie zakupy. 

Wielu z nas wybiera budowę garażu zamiast miejsca parkingowego, co w naszej strefie klimatycznej jest bardzo dobrym pomysłem. Drzwi garażowe często nie prezentują się zbyt efektownie, założenie ogródka frontowego może to zmienić. Dwa wysokie krzewy przy wjeździe i od razu zrobi się ciekawiej. 

Jak wyróżnić nasze podwórko frontowe w zabudowie szeregowej? 

W zabudowie szeregowej ogród frontowy będzie szczególnie ważny. To on nada indywidualny rys naszemu domowi, wyróżni go na tle innych: 

- Nie szalejmy z różnorodnością. Przeważnie będziemy mieć do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, dlatego trzymajmy się początkowego projektu, a unikniemy poczucia przeładowania. 

- Najpiękniejszą ozdobą są kwitnące rośliny. Pozostawmy miejsce na rabaty dla roślin jednorocznych, które prezentują się najbardziej efektownie. 

- Wybierzmy jeden, charakterystyczny element, który stanie się swego rodzaju symbolem naszej rodziny. Może to być atrakcyjna rzeźba ogrodowa, ale również dekoracja wykonana wspólnie z dziećmi.