Piwnica na wino: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Piwnica win – pomysły i inspiracje

Piwnica win to synonim luksusu, marzenie miłośników tego szlachetnego trunku oraz tych, którzy przemyślanie w niego inwestują. Dobra wiadomość dla nich wszystkich jest taka, że aby posiadać własną piwnicę win, nie potrzeba już wcale mieszkać w podmiejskiej rezydencji! Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom jak walk-in pokoje win, piwnice w kształcie silosów czy specjalne jednostki do przechowywania wina w kontrolowanej temperaturze, możliwe jest zebranie nawet kilkuset butelek w zwyczajnym domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w centrum miasta. Na homify znajdziemy pomysły zarówno na klasyczne, jak i na te najnowocześniejsze piwnice win.

Jak stworzyć idealną piwnicę win?

Najważniejszym zadaniem piwnicy win jest oczywiście przechowywanie tego wyjątkowego trunku, zapewnienie mu optymalnych warunków do leżakowania. Co to oznacza? Na pewno musimy pamiętać, by nie narażać go na bezpośrednie działanie światła słonecznego oraz zadbać o stałą temperaturę i wilgotność. Idealny scenariusz zakładałby również wystrój umożliwiający koneserom cieszenie się swoją kolekcją. W takiej piwnicy win powinno znaleźć się wygodne miejsce do degustacji win w gronie przyjaciół. Wspomnijmy jeszcze o tym, że wina należy ustawić tak, by zapewnić im jak najbardziej efektowną ekspozycję. Podziwianie kolekcji ma w końcu przynosić nam dumę i wprawiać w zachwyt naszych gości.

Gdzie szukać inspiracji na piwnicę win?

Zakładając bezpłatny profil na homify zyskujemy dostęp do galerii z realizacjami niezliczonych ekspertów z całego świata – z pewnością znajdziemy tutaj pomysły na własną piwnicę win. Na homify za jednym kliknięciem możemy dodawać inspirujące projekty do wirtualnych notatników, czyli Katalogów Inspiracji. Żadna piękna piwnica win nam nie ucieknie! Dodatkowo, informacje o profesjonalistach są łatwo dostępne, możemy szybko i łatwo się z nimi skontaktować. Pora odkorkować nasz potencjał i zająć się planowaniem!

Jak zbudować piwnicę win?

Kiedy chcemy stworzyć piwnicę win, możemy wybrać spomiędzy wielu dostępnych rozwiązań. Do klasycznej piwnicy win najczęściej adaptuje się istniejące piwnice. Nowocześniejsze piwnice w kształcie silosów mają przeważnie wejście przez rozsuwane drzwi oraz spiralne schody. Dla tych z nas z ograniczonym budżetem dobrym pomysłem mogą okazać się walk-in pokoje win. Przeznaczamy wtedy na nie część domu, na przykład tworząc kuchnię w kształcie litery „L”. Możemy także zdecydować się na przestrzeń pod schodami lub gdziekolwiek indziej przyjdzie nam ochota. Kolejna alternatywą jest salon z efektywną ekspozycją kolekcji. Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzemy, warto skontaktować się z profesjonalnym projektantem. W końcu zależy nam na zapewnieniu optymalnych warunków naszym drogocennym butelkom.

Jakie ściany wybrać do piwnicy win?

Dla tradycyjnej, podziemnej piwnicy win, ściany z odsłoniętym kamieniem będą doskonałym wyborem. Surowy, nieregularny kamień da świetny kontrast z geometryczną konstrukcją półek na wino. Idealnie sprawdzi się on także we wnętrzach nawiązujących swoim sklepieniem oraz odrzwiami do stylu francuskiej winnicy. Alternatywą dla kamienia będzie cegła lub też nieregularnie nałożona na ściany warstwa gipsu. Jeśli chodzi o naziemne „piwnice”, szkło okazuje się doskonałym materiałem. Odgrodzi ono naszą kolekcję, zapewniając mu odpowiednią temperaturę, bez alternacji planu mieszkania.

Gdzie znajdę pomysły na sposoby przechowywania wina?

Na homify swoje prace prezentuje wielu niesamowitych projektantów, w tym również ci wyspecjalizowani w tworzeniu stojaków na wino, które przydadzą szyku każdemu salonowi, lśniących chłodziarek na wino do kuchni czy też drewnianych półek dla początkujących kolekcjonerów. Możemy przebierać w ofertach mebli do przechowywania win, a zatem zaczekajmy z podjęciem decyzji, aż coś naprawdę skradnie nasze serce.

Dekorowanie piwnicy win – porady homify

Planując naszą piwnicę win, miejmy świadomość, jak duża jest nasza kolekcja. Ile stojaków nam potrzeba? Jak często dokupujemy nowe butelki? Stojaki to nie tylko miejsce do przechowywania, ale także element dekoracyjny – pamiętajmy o tym! Od samego początku dobrze jest pomyśleć o obszarze do degustacji. Może być to bar z kilkoma stolikami lub też kameralne miejsce ze stylowym stołem i krzesłami. Wszystko to odnosi się zarówno do piwnic win w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Klasyczne stojaki będą wykonane z drewna, które może mieć interesującą fakturę lub intensywny kolor. Współczesne z kolei mogą być pomalowane w zaskakujące barwy lub wyróżnić się zaskakującym designem. Oświetlenie to kolejna ważna kwestia, o której nie możemy zapomnieć. Żarówki mogą wytworzyć dużo ciepła i narazić na nie wino. Jednak dzięki nowoczesnemu oświetleniu LED nasza piwnica win nie musi być wcale ciemna i ponura. Zamontowanie go od góry i od dołu regałów może fantastycznie wyeksponować kolekcję, dodatkowo ułatwiając odczytywanie etykiet.

Jakie akcesoria wybrać do piwnicy win?

Odpowiedź na to pytanie zależy od stylu, na jaki się zdecydujemy. Lubimy styl rustykalny, który przypomina o francuskich czy hiszpańskich winnicach, a może bardziej przemawia do nas styl nowoczesny z jego zaskakującym designem i elegancją? Zapomnijmy o modach i pomyślmy o sobie, to my przede wszystkim mamy się cieszyć naszą kolekcją. W pomieszczeniu utrzymanym w stylu rustykalnym wspaniale sprawdzą się baryłki z winem, ciężkie drewniane drzwi i wykończenia z kutego żelaza. Elegancki styl nowoczesny z kolei zaproponuje skórzane obicia, proste linie oraz doskonałe doświetlenie. Na którąkolwiek z opcji się zdecydujemy, na pewno warto wyposażyć naszą piwnicę w zestaw kieliszków, korkociągów i tym podobnych. Jak już wspominaliśmy, jeśli tylko pozwala nam na to metraż, możemy wprowadzić stół i krzesła. Piwnica win ma potencjał by stać się jadalnią na te najbardziej wyjątkowe okazje, na posiłki spożywane w blasku świec. Może ona także być miejscem, gdzie zgromadzimy naszą kolekcję sztuki, związaną z winem bądź nie, z pewnością bowiem wyjdzie jej na korzyść kontrolowana temperatura, a my zyskamy kolejny temat do konwersacji z gośćmi. Tematyczna biblioteczka to również świetny pomysł.

Jakie są pozostałe style wystroju piwnicy win?

Piwnica win w stylu klasycznym

Styl klasyczny to połączenie tradycyjnych i nowoczesnych elementów w celu stworzenia luksusowego, wysmakowanego i czytelnego efektu końcowego. Ściany często pomalowane są na biało bądź prezentują odsłoniętą cegłę. Współgrają z nimi drewniane lub kamienne podłogi oraz drewniane stojaki na wino. Styl klasyczny nadaje się zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń. Łatwo go dopasować do większości domów, a nawet mieszkań. Piwnica win w stylu klasycznym będzie stanowić idealnie dopełnienie nowoczesnych wnętrz.

Piwnica win w stylu eklektycznym

Eklektyczny styl to ekscentryczne, młodzieńcze wręcz podejście do prezentacji i przechowywania wina. Jego przykładem może być kolorowy stojak o zaskakującym kształcie powieszony w salonie lub bar oświetlony światłem LED z oryginalnymi dekoracjami. To styl, który zaciera granice pomiędzy piwnicą win a resztą domu. Nie ma tutaj sztywnych zasad, wszystko zależy od fantazji właściciela. W harmonijnym połączeniu najróżniejszych elementów pomóc może doświadczony profesjonalista.

Piwnica win w stylu skandynawskim

Styl skandynawski okaże się idealny dla tych, który delektowanie się winem wyobrażają sobie przy kominku, wygodnie siedząc w rogu domu. Sprawdzi się on zwłaszcza w drewnianych domach. Ściany malujemy na ogół na spokojne, stonowane odcienie niebieskiego, zieleni lub szarości. Fotele mogą mieć dyskretną tapicerkę w paski lub kratkę. Pomiędzy nimi powinien stanąć mały, okrągły stolik. Drewniane stojaki na wino mogą być podmalowane wapnem. Butelki mogą również znaleźć swoje miejsce w obudowanych drewnem, przeszklonych regałach.

Piwnica win w stylu industrialnym

Piwnicę win w stylu industrialnym cechuje chropowatość betonu lub cegły ze lśniącymi, gładkimi elementami metalowymi, na przykład drzwiami, stołami i stolikami. Świetnie wpasują się tutaj dekoracje pochodzące ze starych winiarni, na przykład beczki przerobione na szafki. To idealny wybór dla tych kolekcjonerów, którzy cenią sobie nowoczesność, ale chcą nawiązać do historii i dziedzictwa znakomitych win. Jeśli jednak nie mamy ochoty na nostalgię, możemy zdecydować się na bardziej eleganckie wykończenia z jasnymi, wypolerowanymi powierzchniami.