Okna plastikowe: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Okna plastikowe: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Okna plastikowe: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Okna plastikowe - z czego są zrobione? PCV, PVC czy PCW?

Wykonuje się je z bardzo trwałych tworzyw sztucznych. W mowie potocznej używany jest na nie skrót PCV, który pewnie wskazałaby bez zawahania większość z nas. Mówienie o “PCV” będzie jednak niepoprawne. Słowo to powstało zapewne z połączenia angielskiego skrótu, PVC, z polskim, PCW. Co się za nimi kryje? Poli Vinyl Chloride czyli Polichlorek Winylu. Nie zdziwmy się zatem szukając okien PCV, a odnajdując same okna PCW bądź PVC. Chodzi o dokładnie to samo, o polimer syntetyczny z grupy polimerów winylowych. Jest on odporny na działanie wielu rozpuszczalników, ma dużą wytrzymałość mechaniczną oraz właściwości termoplastyczne. Cechy te czynią go świetnym materiałem do produkcji ram okiennych.

Jakie szyby znajdziemy w oknach plastikowych? 

W nowoczesnych oknach PCW motuje się szyby zespolone: składają się one z dwóch i więcej tafli szkła oddzielonych ramkami dystansowymi z tworzywa sztucznego. Pomiędzy nimi szczelnie zamyka się suche powietrze bądź szlachetny gaz, np.: argon. Co daje takie rozwiązanie? Wszystko dla lepszej izolacji cieplnej. Obecnie najpopularniejsze są okna dwukomorowe o współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,7. Szyby zespolone dwukomorowe, a zatem składające się z trzech tafli. Z kolei okna czteroszybowe z kryptonem w komorach pomiędzy nimi dadzą nam już współczynnik Ug=0,3. Wybór szyby zespolonej do okna plastikowego będzie miał znaczący wpływ na jego cenę. Warto jednak zainwestować, bowiem w ogólnym rozrachunku stworzymy bardziej energooszczędny dom.

Jeśli myślimy o oknie o niestandardowych wymiarach, to warto wiedzieć, że metr kwadratowy dwukomorowej szyby zespolonej to ok. 60 zł.

Oczywiście jest wiele innych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie szyby do naszego domu:

- Na parterze, który szczególnie narażony jest wszelakie nieprzewidziane sytuacje, możemy zainstalować szyby bezpieczne. Nie rozpryskują się one po wybiciu - szkło zostaje w ramie okna. 

- W miejscu łakomym dla złodziei szyby antywłamaniowe skutecznie zastąpią stalowe pręty, bez zwracania na siebie szczególnej uwagi. Różnią się one od siebie klasą, więc przed wyborem warto trochę o nich poczytać. 

- Z kolei szyby z filtrami UV pozwolą nam na utrzymanie latem przyjemnego chłodu we wnętrzu. Jest w czym wybierać! 

Czy opłaca się wybrać okna plastikowe? 

Dużą zaletą wyboru okien plastikowych jest ich odporność na wilgoć oraz łatwość w utrzymaniu:

- Nie wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy regularnie przemyć je wilgotną szmatką bądź delikatnym środkiem chemicznym. 

- Doskonale izolują ciepło. Świetnie sprawdzą się w każdym energooszczędnym domu. 

Okna z PCW są atrakcyjniejsze cenowo od okien drewnianych. Ich cena będzie jednak rosła jeśli zamarzy nam się inny kolor niż biały lub inny od prostokątnego kształt. Kolor od strony zewnętrznej będzie kosztował nas o ok. 10-30% więcej, a rezygnacja z bieli po obu stronach może kosztować nas nawet połowę ceny standardowego okna. Zakończenie otworu okiennego łukiem podwoi koszta, nieco tańsze są trójkąty, zwieńczenia trójkątne, szprosy, dodatkowe podziały pionowe lub poziome. Za każdą z tych alternacji stoją konkretne pieniądze, dlatego też inwestorzy często decydują się na najprostsze rozwiązanie - wybór białego, prostokątnego okna. Wciąż jednak wybór okeiny drewnianej na okno PCW będzie tańsze niż zakup podobnego jakościowo okna drewnianego.

Wady okien PCW: 

- Wysokie temperatury mogą doprowadzić do odkształceń.  

- Z czasem się przebarwiają, a początkowo śnieżna biel zaczyna wpadać w nieprzyjemną dla oka żółć. 

- Ograniczona dostępność innych kolorów do wyboru.

- Trudno jest dokonać napraw. Rozmontowanie nie jest proste, trudno też znaleźć pojedyncze części do wymiany. 

- Nie prezentują się tak atrakcyjnie jak okna drewniane. Zamontowane w tradycyjnym domu mogą wyglądać niekorzystnie.

- Pożar domu może spowodować uwolnienie się trujących substancji. 

- Żywotność okien plastikowych to zaledwie 10-15 lat.

Okna PCW czy drewniane? 

Drewno i plastik to materiały, które bardzo różnią się od siebie. W skrócie możemy powiedzieć, że okna plastikowe lepiej radzą sobie z wilgocią, a drewniane ze zmianami temperatur. Jednak obecnie wybór pomiędzy oknami plastikowymi oraz drewnianymi ogranicza się właściwie do estetyki. W przeciętnych warunkach użytkowania nie powinniśmy zauważyć żadnych różnic pod względem wytrzymałości obu typów okien. Jedynie na silnie nasłonecznionym dachu wskazane jest użycie drewnianych okien połaciowych. W pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnia i łazienka, tańszy będzie montaż okien PCW, jednak i drewniane ramy ze specjalnymi powłokami dobrze się sprawdzą.   

Wymiana starych okien drewnianych na plastikowe - jak zrobić to z głową? 

Jeśli jesteście właścicielami wiekowej nieruchomości, to bardzo możliwe, że już zdecydowaliście się na ten krok bądź o nim myślicie.

- Po pierwsze zastanówmy się, czy okna plastikowe będą pasować do starego budynku. Niekiedy renowacje przeprowadzane są bez patrzenia na estetykę, a wystarczyłoby przecież zamówić okna plastikowe w kolorze innym niż biały bądź z okleiną imitującą drewno.

- Kolejnym krokiem będzie dokładne wymierzenie otworu na okno. Musi on być nieco większy od nowego okna dla swobodnego montażu oraz naturalnych odkształceń zachodzących podczas użytkowania. 

- Podczas przygotowywania miejsca pod montaż dokładnie oczyśćmy mury. Wszelkie luźne tynki należy usunąć. Pustaki, nad którymi ma być zamontowane okno należy wypełnić na przykład zaprawą murarską. 

- Wydawać by się mogło, że teraz przychodzi moment po prostu na wstawienie okna do otworu - jednak nie. Na nasze nowe przeszklenie nie mogą napierać żadne siły, mury nie mogą się na nim opierać. Zapobiega temu mocowanie okna na dyblach bądź kotwach oraz wypełnienie pozostałej przestrzeni pianką poliuretanową. 

- UWAGA! Jeśli zamówiliśmy okna z montażem, to pamiętajmy, że w cenę usługi wchodzi demontaż starego okna.