Okna drewniane: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Okna drewniane – czy warto?

Krąży o nich wiele mitów. Wiele osób swoją opinię bazuje na doświadczeniach ze starymi oknami sprzed kilkudziesięciu lat, mając przed oczami obraz łuszczącego się lakieru z drewnianych ram i zdając sobie sprawy jak bardzo technologia poszła do przodu. Dzisiejsze produkty w niczym nie przypominają tych z okresu PRL-u, a drewniane okna uważa się wręcz za wytrzymalsze od okien plastikowych.

Stolarka okienna najbardziej narażona jest na uszkodzenia spowodowane nadmierną wilgocią, czemu zapobiegać ma proces impregnacji fabrycznej. Drewno nasączane jest niewymywalnymi preparatami chemicznymi, które mają zapewnić mu trwałość, nawet jeśli powłoki ochronne uległyby zniszczeniu. Impregnacja eliminuje możliwość zagnieżdżenia się insektów w naszych ramach okiennych. Oprócz regularnej konserwacji nie powinniśmy się zatem niczym przejmować!

Okna drewniane wybierane są często ze względu na to… że świetnie wyglądają. Przydadzą klasy każdemu pomieszczeniu, a mnogość rodzajów gatunku drewna do wyboru oraz dostępnych kolorów może przyprawić o zawrót głowy. 

Rodzaje okien drewnianych 

Wybór właściwych dla nas okien nie sprowadza się do decyzji o materiale, z którego zostaną wykonane.

- Przez wzgląd na sposób otwierania wyróżniamy okna uchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne. Różnice w sposobie użytkowania są ogromne, dlatego decyzja o sposobie otwierania powinna być dobrze przemyślana. Przykładowo w kuchni wychodzącej na taras może zależeć nam na oknie rozwieranym, dzięki któremu szybciej podamy dania do jadalni na świeżym powietrzu.

- Wedle sposobu konstrukcji: okna jednoramowe (rama, a w niej pojedyncze skrzydła szklone szybami zespolonymi), krosnowe (z pojedynczym skrzydłem otwieranym do wewnątrz), ościeżnicowe (dawny styl polski, do ościeżnicy mocowano podwójne skrzydła okienne), skrzynkowe (z ramą okienną złożoną jest z ościeżnicy i krosna), zespolone (na ramie, na wspólnym zawiasie mocowane są podwójne skrzydła). 

Jak dbać o okna drewniane? 

Wydawać by się mogło, że zamontowaliśmy nowe okna w naszym domu i teraz już tylko wystarczy od święta przemyć szyby, a o nic innego nie musimy się martwić. Niekoniecznie! Jeśli chcemy, aby nasze okna drewniane długo i bezawaryjnie nam służyły, musimy regularnie je pielęgnować.

- Do mycia szyb używajmy wody lub delikatnych środków chemicznych. Wszelkie ich pozostałości od razu wycierajmy, bowiem mogą uszkodzić powłokę lakierniczą. Wystrzegajmy się przecierania okien “na sucho”, możemy wtedy zarysować szklaną taflę.

- Przynajmniej raz w roku nasmarujmy okucia smarem dla sprawniejszego użytkowania.

- Na wiosnę i jesienią przetrzyjmy elementy drewniane specjalnym środkiem od producenta, przeznaczonym specjalnie do naszego konkretnego rodzaju powłoki. Pozwoli to na zwiększenie jej trwałości.

- Co kilka lat konieczna będzie wymiana powłoki lakierniczej. 

Jak odnowić stare okna drewniane? 

Dawne ramy okienne w większości nie były impregnowane, dlatego proces ich niszczenia przebiega szybciej niż okien nowych. Czasu cofnąć nie możemy, jednak wciąż pozostają nam do wykonania konserwacje powierzchniowe.

Pierwszym etapem będzie usunięcie starej powłoki malarskiej. Jest na to kilka sposobów, jednak któregokolwiek byśmy nie wybrali musimy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na żmudne działania. Żmudne lecz konieczne. Najpopularniejsze jest użycie opalarki elektrycznej. Strumienie gorącego powietrza sprawiają, że farba pęcznieje i odpada. Niestety jest to narzędzie wyspecjalizowane i nie każdy sobie z nim poradzi. Spróbować możemy również papieru ściernego, specjalnych środków chemicznych lub mechanicznie usunąć pozostałości farby cykilną, ostrym narzędziem używanym dawniej podczas cyklinowania parkietów. Oczywiście możemy również zadzwonić po profesjonalistę i zlecić mu to zadanie. Wszystko zależy od tego, ile czasu i środków finansowych chcemy przeznaczyć na renowację okna.

Zanim weźmiemy się za malowanie, czeka nas kluczowe zadanie, jakim będzie wymiana kitu. Pełni on ważną funkcję, bowiem uszczelnia styk szyby z wrębami ramy i zapobiega wnikaniu pod nie wilgoci, co z kolei mogłoby spowodować uszkodzenia drewna. W starych oknach kit przeważnie jest wysuszony i albo już się wykruszył, albo właśnie zaczyna się wykruszać. Najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie nożykiem całości starego kitu. Uważajmy tylko, by nie zarysować szyby. Następnie przystąpmy do kitowania. Jest ono bardzo proste. Wąski wałeczek masy wciskamy w szczelinę i ugniatamy tak, by jego przekrój zyskał formę trójkąta.

Jeśli w ramiaku znajdują się ubytki, możemy wypełnić je masą akrylową. Zanim to zrobimy, upewnijmy się, że ma taką wytrzymałość, jakiej oczekujemy od naszego okna. Musi “trzymać się” w wysokich i niskich temperaturach. Dodatkowo konieczne jest, aby dało się pokryć ją farbą.

Dopiero teraz przystąpić możemy do naniesienia nowej warstwy farby. Jaką wybrać? Farby alkidowe są trwalsze od farb akrylowych, jednak trzeba uważać, ponieważ podczas w trakcie wysychania odparowują z nich substancje szkodliwe dla zdrowia. Dlatego nie będą rekomendowanym wyborem na przykład podczas remontu okien w sypialni lub pokoju dziecięcym. Na jakąkolwiek opcję się nie zdecydujemy powinniśmy nanieść na nasze okno przynajmniej dwie powłoki.

Teraz pozostaje już tylko regularna pielęgnacja! 

Okna drewniane czy plastikowe? Na które się zdecydować? 

Drewniane ramy okienne wymagają regularnego odnawiania powłoki malarskiej co kilka lat. Jej trwałość zależy od zanieczyszczenia powietrza w miejscu, w którym żyjemy oraz od tego, czy właściwie ją pielęgnujemy.

Okna PCW pod wpływem zmian temperatury mogą się odbarwić oraz odkształcić - wystarczy drobny błąd przy ich montażu. Jest to spowodowane ich wysokim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej. Dlatego na dachy lub miejsca nasłonecznione lepiej jest wybrać okna drewniane.

Parametry naturalnego materiału nigdy nie będą mogły być tak skontrolowane jak tworzywa sztucznego. Drewniane ramy okienne są zatem bardziej podatne na uszkodzenia powodowane przez wilgotność. Rozwiązanie? Specjalne powłoki. Większość producentów w swojej ofercie będzie miało wyszczególnione okna drewniane, które nadają się do łazienki.

Chociaż wspomniane różnice między materiałami występują, to w przeciętnych warunkach użytkowania i przy poprawnym montażu okien będą miały one prawie identyczne właściwości. Zamiast zbyt długo dywagować nad przewagą jednego materiału nad drugim, warto zatem poświęcić czas na wybór producenta. To jakość wykonania będzie miała największe znaczenie.