Okna do piwnicy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Okna do piwnicy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Okna do piwnicy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Adaptacja piwnicy - kiedy potrzebne nam będzie okno?

Nasz dom powoli zaczyna robić się za ciasny? Czas wykorzystać potencjał piwnicy! Pomysłów na zaadaptowanie najniższego poziomu budynku może być wiele. Jednak, aby stał się on w pełni użytkowy, powinniśmy pomyśleć o wprowadzeniu do piwnicy naturalnego światła. W pokojach bez okien trudno będzie czuć się dobrze nam lub naszym gościom.

Zanim jednak oddalimy się w krainę marzeń, pamiętajmy, że wedle obowiązującego prawa budowlanego pomieszczenia mieszkalne muszą mieć minimalną wysokość 2,5 metra. W niższej piwnicy nie powinniśmy planować sypialni, chyba, że uda się obniżyć jej podłoże. Wiązać się to będzie niestety z dodatkowymi kosztami. Z wysokością 2,2 metra, w świetle prawa możemy pozwolić sobie na aranżację “pomieszczenia przeznaczonego na czasowy pobyt ludzi”. Co kryje się za tym sformułowaniem? Gabinet do pracy, siłownia, pokój gier, domowy bar… Czego dusza zapragnie!

Jeśli piwnica ma pozostać magazynem, wypełnionym po brzegi składzikiem, wtedy okna nie będą ani konieczne, ani wskazane. Wymagają one bowiem chociaż minimalnej pielęgnacji, a jakakolwiek nieszczelność może doprowadzić do zniszczenia naszych cennych przedmiotów.

Nad czym należy się zastanowić przed wyborem okna do piwnicy? 

- Funkcjonalność: Decyzja o przyszłym przeznaczeniu piwnicy będzie kluczowa. 

- Wilgotność: Czy są z nią problemy i czy będziemy starać się rozwiązać je już teraz? Zawilgocenie pomieszczenia to najczęstsze zmartwienie przy remoncie najniższego poziomu budynku. Wentylacja z pomocą okna piwnicznego może stanowić wyjście z sytuacji.

- Rozmiar: Jak duże może być okno i jak duże będzie nam potrzebne? Walory estetyczne: Choć w tym przypadku powinny ustąpić miejsca funkcjonalności, nie mogą zostać całkowicie zapomniane.

- Zatrudnienie eksperta: Zanim cokolwiek postanowimy, koniecznie spotkajmy się z konstruktorem. To ten fachowiec jest będzie najlepiej przygotowany do doradzenia nam w kwestii montażu okna piwnicznego.

Jak wygląda piwnica, w której chcemy zamontować okno? 

Stary garaż 

Metamorfoza tej przestrzeni będzie najprostsza. Jeśli nasze miejsce parkingowe znajdowało się pod poziomem ulicy, to najmniej inwazyjną i najbardziej efektowną przeróbką będzie wymiana drzwi garażowych na duże przeszklenie. Takie pomieszczenie ma ogromny potencjał, by szybko stać się ulubionym miejscem domowników. Potrzebujemy czegoś mniej oryginalnego? Dawne drzwi zamurujmy, pozostawiając miejsce na nowe okno w satysfakcjonujących nas rozmiarach.

Piwnica z podpiwniczeniem ponad powierzchnią gruntu 

Takie przestrzenie zazwyczaj posiadają już okna, te jednak mogą nadawać się do wymiany lub możemy chcieć zmienić ich rozmiar. Jeśli konieczne będzie wstawienie nowego nadproża i wykucie nowego otworu okiennego, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Zmieniamy bowiem konstrukcję budynku.

Piwnica całkowicie pod powierzchnią gruntu 

Nie ma sytuacji bez wyjścia, nawet tutaj uda się wstawić okno! Trzeba będzie wykopać studzienki, przez które światło i powietrze będą mogły dostać się do pomieszczenia, a następnie wykuć nowy otwór okienny. Wszystko to oczywiście po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Same okna mogą pozostać pod ziemią… wystarczy zainstalować specjalny doświetlacz do pomieszczeń piwnicznych. Przypomina on szeroką i płaską rurę z tworzywa sztucznego, która zamykana jest stalowym rusztem. Koszt takiego doświetlacza może wynieść od 400 do 800 zł. 

Odprowadzanie wody spod nowego okna piwnicznego 

Boicie się, że przeprowadzenie wspomnianych prac skończy się powodzią? Oczywistym jest, że podczas ich wykonywania nie można zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniego odprowadzenia wody. Po opadającym terenie woda będzie naturalnie spływać w kierunku okien. Najlepiej, jeśli pokierujemy ją bezpośrednio do odpływu kanalizacji deszczowej.

Jakie okna sprawdzą się w piwnicy? 

Jeśli w przypadku pozostałych pomieszczeń w Waszym domu mieliście problem z wyborem pomiędzy oknami drewnianymi a plastikowymi, to tutaj decyzja jest prosta: tylko PCW! Drewno może świetnie sprawdzać się w oknach połaciowych lecz już okno piwniczne powinno być wykonane z tworzyw sztucznych. Głównym powodem jest wilgoć, na którą naturalny materiał reaguje kiepsko. Również o zabrudzenia tutaj nietrudno, więc delikatna powłoka lakiernicza okien drewnianych miałaby spore kłopoty. PCW jest łatwe w utrzymaniu, jego pielęgnacja nie zajmuje wiele czasu i nie potrzeba do niej specjalnych środków.

Okna uchylne, rozwierne czy rozwierno-uchylne? Wszystko zależeć będzie od naszego pomysłu na adaptację przestrzeni wewnątrz lecz okna rozwierne nie będą w tej lokalizacji funkcjonalne. Musimy mieć możliwość uchylenia okna na co dzień, bez narażania się na nieprzewidziane sytuacje podczas jego całkowitego otwierania.

Okna ewakuacyjne 

Podczas przerabiania piwnicy na pomieszczenia mieszkalne musimy zastanowić się nad drogą ewakuacyjną dla ich lokatorów. Otwierające się na zewnątrz okno ewakuacyjne, przez które swobodnie wydostaną się na zewnątrz w sytuacji zagrożenia, powinno znaleźć się w naszym projekcie.

Co zamiast okna w piwnicy? 

Przeraża Was skala prac, które należałoby wykonać, aby wpuścić do Waszej piwnicy naturalne światło? Możecie odłożyć te plany w czasie i skupić się na zabezpieczeniu budżetu na przeprowadzenie potrzebnych prac w niedalekiej przyszłości. W tym czasie poszukajmy innych rozwiązań, montując wewnątrz piękne oświetlenie. Sznur białych lampek to najszybszy i najtańszy sposób na stworzenie przyjemnej atmosfery w piwnicy. 

Dekoracja i pielęgnacja okna w piwnicy

Aranżacja okien piwnicznych będzie zależała od przeznaczenia pomieszczenia, w którym się znajdą. Nawet małe i wąskie okno nad poziomem gruntu zasłonimy firanką lub roletą, jeśli we wnętrzu urządzimy sypialnię lub saunę. Istotna też będzie odległość od ulicy.

Kiedy okno naszego mieszkanka znajduje się na wysokości publicznego chodnika, dobrze będzie zadbać o to, jak jego wystrój będzie prezentował się od zewnątrz. Zabawne dekoracje rozśmieszą i nas, i przechodniów.

Okno piwniczne pielęgnujemy podobnie jak każde inne. Przecieramy wilgotną szmatką bądź delikatnym środkiem chemicznym. Różnić się jednak może mycie jego części zewnętrznej, bowiem dostęp do niej często jest ograniczony. Szybciej też się brudzi. Mycie okna jedynie od święta nie będzie tutaj możliwe - regularne czyszczenie jest konieczne, by móc choć trochę nacieszyć się naturalnym światłem.