Okna dachowe: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Okna dachowe: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Okna dachowe: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Okna dachowe - ich charakterystyka oraz zalety

W wielu domach posiadających poddasze instaluje się okna dachowe, czyli otwory okienne ustawione na tej samej płaszczyźnie co spad dachu, w celu wpuszczenia do wnętrza światła dziennego. To właśnie przez wzgląd na promienie naturalnego światła decydujemy się na okna połaciowe. Świetnie doświetlą nawet najbardziej niedostępne kąty strychu, bowiem przepuszczają więcej światła niż okna tradycyjne. Nadają się nie tylko do małych pomieszczeń. Doskonale sprawdzą się na modnym suficie o podwójnej wysokości nad pokojem dziennym.

Okna dachowe to nie tylko światło. Często zapewniają także widok na okolicę, którą nierzadko stanowią na ich wysokości korony drzew. Dlatego dobrym pomysłem będzie wykorzystanie ich np. na skośnym suficie łazienki nad wanną.

Dalsze zalety okien dachowych to:   

- Umożliwiają wentylację poddasza. 

- Pomagają regulować temperaturę w pomieszczeniu. 

- W sypialniach z oknem dachowym nierzadko służy ono jako… budzik. Pozwala na przyjemną pobudkę o poranku w promieniach słońca. 

- Wszystkie te zadania mogłaby spełniać w naszym domu także lukarna, czyli pionowe okno wysunięte z połaci dachowej. Jej konstrukcja jest jednak znacznie droższa, przez co okna dachowe zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Te dwa rozwiązania porównujemy poniżej. 

- Okna dachowe mogą mieć różne kształty i rozmiary, choć najpopularniejsze są oczywiście  prostokątne. 

Kiedy warto zainstalować okna połaciowe? 

Doświetlenie pomieszczenia zawsze jest dobrym pomysłem, jednak możemy go wcale nie potrzebować. Jeśli chcemy przeznaczyć dany pokój na składzik, wtedy lepiej zaniechać tych działań. Ale może jest tak, że dawny magazyn na strychu chcemy przerobić na sypialnię? Wtedy okno dachowe będzie jak znalazł!Ponieważ okna połaciowe montowane są bezpośrednio w dachu, nie będziemy potrzebować pozwolenia na budowę, aby zamontować je w istniejącym już budynku. Konieczna będzie jednak pomoc profesjonalisty.

Inny scenariusz to taki, w którym kupujemy gotowy projekt domu i podczas jego konstrukcji stwierdzamy, że chcemy zaoszczędzić. Lukarny zamienić na tańsze okna połaciowe. Co wtedy? Teoretycznie powinniśmy zgłosić zmianę, jednak wymóg ten rzadko jest przestrzegany, bowiem nasze działanie nie będzie wymagać alternacji w projekcie konstrukcji dachowej. 

Ile to kosztuje? 

Za jedno okno o tych samych wymiarach (78 x 140 cm) zapłacimy od ok. 700 zł do nawet 10 tys. złotych! Jak to możliwe? Koszt zależeć będzie od wielu czynników, m.in.: 

- Materiału: PCV, drewna lub drewna powlekanego poliuretanem, które świetnie sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. 

- Sposobu otwierania: do wyboru mamy okna obrotowe (najtańsze i najpopularniejsze), uchylno-obrotowe, wysokoosiowe, kolankowe, włazy dachowe oraz efektowne okna balkonowe. Balkon z okna połaciowego? Tak, to możliwe! Po otwarciu jedna część tworzy balustradkę, a druga zadaszenie. 

- Rodzaju pakietu szybowego: superenergooszczędne czy z ochroną przeciwsłoneczną i redukcją hałasu deszczu? Możliwości jest naprawdę wiele. 

- Rodzaju kołnierza uszczelniającego, którego zadaniem zabezpieczenie przed wiatrem oraz odprowadzanie wody deszczowej i śniegu poza okno. 

- Wentylacji: możemy zdecydować się na okna z nawiewnikiem lub bez.

Na czym polega montaż okna dachowego? Czy można zrobić to samemu?

W dachu najczęściej montuje się okna drewniane. Poddawane systematycznemu działaniu wilgoci może ulec szybkiemu zniszczeniu, jeśli nie zostanie zamontowane poprawnie. Nawet osoby ze smykałką do budowlanki montaż okien powinny pozostawić w rękach ekspertów. Tutaj nie ma miejsca na błąd, bowiem cena za każde potknięcie będzie po prostu zbyt wysoka. Dekarz powinien poradzić sobie z tym zadaniem lecz warto zatrudnić profesjonalistę posiadającego certyfikat od producenta, którego okna wybraliśmy do naszego domu. Ryzyko błędu zostanie wtedy zmniejszone do minimum.

Dlaczego najpopularniejsze są podłużne, prostokątne okna połaciowe, które wszystkie wydają się być tych samych rozmiarów?

- Ponieważ najprościej jest je zamontować. Wstawia się je pomiędzy dwie krokwie dachu i mocuje na  nich - producenci dostosowują swoje produkty do ogólnie przyjętych, standardowych wymiarów. 

- Gdy okno jest znacznie mniejszej szerokości niż odległość pomiędzy krokwiami, stosuje się montaż na łatach, które przymocowanych uprzednio do konstrukcji dachu. Zaletą jest tutaj możliwość manewrowania oknem w poziomie. 

- Najtrudniej montuje się okna, których szerokość jest większa niż rozstaw krokwi. Krokwie należy wyciąć, a podtrzymywany przez nie ciężar rozłożyć na ‘wymiany’. Są to dodatkowe, poziome belki nad i pod oknem. 

Utrzymanie okna dachowego 

Okna dachowe montujemy, by doświetlić pomieszczenie. Dzięki ich skośnemu ustawieniu wpuszczają one do wnętrza aż 40% światła więcej niż okna tradycyjne. Nic nam jednak z tego nie przyjdzie, jeśli nie będziemy ich regularnie myć! Wystarczy wilgotna, delikatna szmatka. Nigdy nie używajmy szorstkich gąbek bądź szczotek. Na drobne zadrapania i zarysowania powłoki ram okien najlepsze będą zestawy naprawcze od producenta, które przystosowane są do konkretnego rodzaju wykończenia okna. Wiele nowoczesnych okien posiada filtry powietrza. Zatrzymują one kurz, brud i… owady. Pamiętajmy o ich czyszczeniu. Wystarczy wyjąć filtr i odkurzyć go bądź przemyć wodą. Raz do roku nasmarujmy okucia. 

Okno połaciowe czy lukarna? Jak lepiej doświetlić poddasze? 

Na to pytanie powinniśmy sobie odpowiedzieć już podczas projektowania naszego domu bądź być gotowi na wystąpienie o pozwolenie na budowę, jeśli postawimy na lukarnie. Pomimo wszystkich zalet okien dachowych, o których pisaliśmy powyżej, mają one także i swoje minusy: 

- mogą doprowadzić do szybkiego przegrzania się pomieszczenia, 

- raz zostawione otwarte podczas deszczu pozwolą, by napadało nam do mieszkania, 

- stosunkowo szybko się brudzą.

Lukarna nie ma tych wad, a do tego jej budowa pozwoli nam zyskać nieco więcej przestrzeni na poddaszu. Stworzy miejsce bez skośnego sufitu, gdzie będzie można wygodnie rozprostować plecy. Ostatecznie decyzja sprowadza się do dwóch kwestii: estetyki oraz budżetu. Budowa jednej lub kilku lukarn będzie o wiele bardziej kosztowna niż wybór okien połaciowych, które dodatkowo bardziej wpisują się we współczesne gusta i zamiłowanie do czystych linii.