Okna: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Jakie elementy tworzą okna?

Ramy okien są istotne i niezbędne do wyizolowania dowolnego typu domu z czynników atmosferycznych, z gorących i zimnych pór roku, a w konsekwencji mniejszym zużyciu energii do podgrzewania lub chłodzenia samego domu, a także wyciszenia otoczenia. Wymiana ram okiennych oznacza ważną inwestycję ekonomiczną, ale przy wyborze odpowiedniego produktu, z wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, wydatki wyrównają na przestrzeni lat, dlatego trzeba wybrać produkt, który będzie trwał.

W Polsce najczęściej spotykamy się z oknami PCV, których nazwa pochodzi z nazwy tworzywa POLICHLORKU WINYLU. Każde okno PCV, obojętnie jaki ma kształt, składa się z różnych kombinacji kształtowników i wysokoudarowego, czyli  mocno odponego PVC, które nie da się zewnętrznym warunkom pogodowym. Podstawowymi elementami każdego okna, a raczej każdej konstrukcji okna są:

-Szyby zespolone 

-Okucia obwiedniowe 

-Systemy uszczelek przylgowych, przyszybowych, środkowych i płaskich 

-Ramy ościeżnicy, ramy skrzydła i ramy słupka 

-Listwy przyszybowe 

Ile czasu zajmuje instalacja okna? 

Wszystko zależy i rodzaju, kształtu i ilości okien. Sam montaż w całym domu zajmuje profesjonalnej ekipie przeważnie 1-2 dni. Praktyczną zasadą na obliczenie czasu montowania okien jest: 2 fachowców jest w stanie wymienić 4 okna w mniej niż jeden dzień, około 4-5 godzin. Oczywiście wcześniej musi przyjść jeden i wymierzyć aby zamówić prawidłowe. to może potrwać tylko 1 tydzień ale czasem i nawet 3 tygodnie. Zależy od firmy, którą zatrudniamy. Najważniejsze jest aby powierzyć tą robotę wyspecjalizowanym ekipom w tej dziedzinie.

Etapy montażu okien:

1. Sprawdzenie wymiarów i oczyszczenie podłoża jest bardzo ważne, aby zostało wykonane starannie.Jeżeli podłoże nie zostanie oszyscone jak powinno, mogą powstać szczeliny, które spowodują, że wilgoć i powietrze się przedostaje, co doprowadza do przeciągów w domu i grzybów pleśniowych. 

2. Montaż ramy okiennej. 

3. Montaż mechanicznych łączników. 

4. Uszczelnienie okien 

5. Izolacja i zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej

Ile kosztuje montaż okien? 

Zależy od rodzaju i kształtu okna. Generalnie rozróżniamy między oknami standardowymi, balkonowymi i połaciowymi, czyli oknami dachowymi. 

Pod uwagę trzeba wziąć też rozmiar okien i w którą stronę się otwierają. Na rynku znajdujemy:

- Okna nieotwierane, stałoszklone 

- Okna uchylne 

- Okna rozwierane okna uchylno-rozwierane 

- okna przesuwane 

- okna obrotowe

Także tutaj wszystko zależy od ich ilości i rodzaju okien, a także od tego i ile fachowców się będzie tym zajmować.

Stawki są różne ale poruszają się między:

- Montaż surowy, czyli tylko zamontowanie i uszczelnienie pianką montażową może wynosić 10 aż do 24 złotych za metr bieżący.

- Demontaż starych okien + montaż nowych okien + obróbka ościeży może wynosić 28 aż do 48 złotych za metr bieżący 

- ciepły montaż bez obróbek wynosi między 45 do 65 złotych za metr bieżący 

- Montaż parapetów kosztuje między 10 a 20 złotych za metr bieżący

Co jest lepsze dla mojego okna: zasłony, żaluzje czy rolety? 

Firanki są najczęściej wybierane. Ponieważ ich montaż jest bardzo łatwy i  dodatkowo ładne firanki można znaleźć już za niewielkie pieniądze. Przez lata myśląc o żaluzjach i roletach, myślało się od razu o miejscach publicznych, sklepach, itp. Spełniały one funkcję przed nasłoniecznieniem i nagrzewaniem pomieszczeń, a take przed włamaniami. Dzisiaj mają one także funkcję dekoracyjną. Wyrafinowana dekoracja okien nadaje wnętrzu charakter i styl. Na rynku możemy znaleźć wiele różnych typów rolet i żaluzji.

Najpopularniejszymi roletami są rolety rzymskie. Roleta rzymska lub firana rzymska idealnie nadaje się na dekorację okna zamiast tradycyjnych firanek. Takie rolety najlepiej nadają się na do kuchni i salonu. Rzymskie rolety dodają pomieszczeniom elegancję i są niesamowicie wygodne w obsłudze. Dodatkowo można uszyć je samemu, co oznacza, że mogą być wykonane z dowolnych tkanin. Przez co Twoje pomieszczenie może stać się jeszcze bardziej oryginalne. Wybierasz materiał, kolor i wzory, które Twoim zdaniem najlepiej pasują do wystroju wnętrza. 

Także możesz się poradzić u dekoratorów wnętrz, jakie będą najlepiej pasować do Twojego domu lub mieszkania. Na rolety rzymskie nadają się tkaniny lniane, syntetyczne i płótna bawełniane. 

Przy wyborze tkanin trzeba wziąć pod uwagę ich grubość. Im materiał grubszy, tym cięższy i im cięższy, tym gorzej się układa. Także nie powinno się decydować na materiały wełniane, grube obiciowe i żakardy, jeżeli decydujemy się na rolety rzymskie. 

Wybierając firanki, możemy wybrać nawet i materiały grube obiciowe. Jeżeli chcemy aby rolety rzymskie także przyciemniały wnętrze, powinny one mieć dodatkowo podszewkę z lewej strony rolety, czyli od strony okna. Rozróżniamy między dwoma rodzajami: black out, czyli zaciemniająca i thermo, czyli odbijająca energię słoneczną. Jak już było wspomniane, rozmiar okien jest jednym z czynników na podjęcie prawidłowej decyzji. Nie należy dawać rolet rzymskich na okna szersze niż dwa metry. 

Przy takiej szerokości nie będą się one układać ładnie, i poza tym ciężko znaleźć  materiał takiej szerokości. Będąc alergikiem, także odradza się decyzji na rolety rzymskie, ponieważ materiale montowanym od razu przy oknie gromadzą się dużo kurzu, więcej niż przy normalnych firankach.

Myśląc o żaluzjach, pierwsze co nam przychodzi do głowy to żaluzje aluminiowe. Jednak takie odeszły w zapomnienie. One wyszły po prostu z mody. Żaluzje zostały zastąpione przez przez rolety. Żaluzje nie nadają ładnego wyglądu, takiego jakie mogą nadać rolety poprzez odpowiedni wybór tkanin i ich kolorów i wzorów. 

Ale w domach znajdują się miejsca, gdzie żaluzje nadają się najlepiej. Przykładowo żaluzje drewniane lub z bambusa nadają się idealnie do kuchni. Ocieplają one wnętrze i drewniana struktura sprawdza się o wiele lepiej w warunka kuchennych.

Jak zmienić zwykłe okna w okna francuskie? 

Okna francuske mogą nadać uroku każdemu wnętrzu. Okna francuskie charakteryzują się różnorodnością elementów i są pełne elegancji i szyku. Mając odrobinę cierpliwości i precyzji nie jest to trudne aby zmienić zwykłe okna na okna francuskie.

Zmiana nudnego zwykłego okna w okno francuskie krok po kroku:

1. Zmierz szerokość i wysokość szyby 

2. Podziel szybę na mniejsze okiennice, np. na 4 równe części (2x2), lub nawet na 20 równych części (5x5). Podziel na takie, jakie uważasz za właściwe. 

3. Narysuj linie za pomocą ołówka 

4. Pomaluj listewki na taki kolor, w jakim są ramy okna 

5. Jak już wyschną potnij je na odpowiednią długość

6. Teraz możemy naklejać listwy na okno. Ważne jest aby przykleić je taśmą malarską aż do wyschnięcia kleju. Inaczej listwy opadną. 

7. Po wyschnięciu kleju odklej ostrożnie taśmę malarską i usuń klej z szyb, w przypadku wydostania się kleju spod listwy.