Ogród zimowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia│homify Ogród zimowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Ogród zimowy: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Jak zaprojektować idealny ogród zimowy? 

Ogród zimowy (nazywany także oranżerią) pomaga zoptymalizować przestrzeń mieszkalną przy jednoczesnym zaproszeniu natury do wnętrza. Nawet jeśli ogranicza nas metraż, dobrze zaprojektowany może stać się naszą oazą. Powinna ona jednak harmonijnie łączyć się z resztą budynku. Dobry ogród zimowy to taki, którego używamy na co dzień, nie tylko od święta. W domach, gdzie brakuje miejsca, może on zacząć pełnić funkcje jadalni lub pokoju dziennego. Jest to idealna przestrzeń do rozwijania naszych pasji, na przykład do gry na instrumentach lub malowania. W końcu, czy istnieje coś bardziej inspirującego niż natura? 

Gdzie szukać pomysłów i inspiracji na projekt ogrodu zimowego? 

Oczywiście na homify, gdzie czeka na nas ponad 500,000 projektów! Od przestrzeni klasycznej po nowoczesną, od ekstrawaganckiej po minimalistyczną… na homify znajdziemy niezliczone pomysły i inspiracje na to, jak pozornie bez wysiłku połączyć wnętrze z zewnętrzem. Dzięki możliwości szybkiego zapisania projektów ogrodu zimowego w wirtualnych notatnikach – Katalogach Inspiracji, mamy pewność, że nie umkną nam rozwiązania, które szczególnie przypadły nam do gustu. Możemy nawet robić własne notatki! To łatwy i przyjemny sposób na zebranie w jednym miejscu inspiracji i pomysłów. 

Jak zaprojektować ogród zimowy? 

homify to miejsce, które skupia najlepszych profesjonalistów. Wielu z nich ma doświadczenie w tworzeniu fantastycznych ogrodów zimowych i będą wiedzieli, jak urzeczywistnić nasze marzenia. Znalezienie odpowiedniej osoby nigdy nie było tak szybkie i proste! Wykwalifikowany projektant lub architekt to gwarancja udanego projektu i bezbolesnego przeprowadzenia prac tworzenia oranżerii. Wraz z takim ekspertem pracować będzie często kierownik budowy, a zatem naprawdę o nic nie będziemy musieli się martwić. Tutaj na homify na profilu każdego profesjonalisty znajdziemy kontakt do niego, także od razu możemy umówić się na spotkanie.

Ile kosztuje budowa ogrodu zimowego? 

Koszt budowy ogrodu zimowego będzie zależał od wielu czynników. Projekt projektowi nierówny. Zabudowa małej werandy czy przemiana tarasu w ogród zimowy będzie znacznie tańsza, ponieważ nie zajdzie konieczność wylewania fundamentów, chociaż oczywiście trzeba będzie je odpowiednio sprawdzić i ewentualnie umocnić. Przy budowie większych ogrodów zimowych zgoda na budowę może okazać się konieczna. Do tego nowe fundamenty, masywniejsza konstrukcja, a co za tym idzie więcej godzin pracy ekipy budowlanej…Oranżeria to niełatwy projekt, zatem dostosujmy go do naszych możliwości finansowych już na początku. Możemy iść na kompromis jeśli chodzi o wielkość, ale nie o jakość. Nawet jeśli jest w nas żyłka budowlana, pamiętajmy, że takie prace jak połączanie instalacji elektrycznej, gazowej i wody powinno być wykonane przez profesjonalistę. Zapewni nam to bezpieczeństwo oraz uchroni przed problemami w przyszłości. Na homify znajdziemy projektantów i architektów, którzy pomogą nam zrealizować zarówno ekonomiczne, jak i niezwykle wystawne ogrody zimowe. 

Budowa ogrodu zimowego – o czym należy pamiętać? 

Jak już wspominaliśmy, budowa małych ogrodów zimowych jest stosunkowo łatwa i szybka, podczas gdy przy dużych projektach konieczne może okazać się pozwolenie na budowę. Oranżeria sporych rozmiarów będzie wymagała sporo planowania oraz sporych nakładów finansowych. Te ograniczyć może zatrudnienie doświadczonego eksperta, którego nic nie zaskoczy. Efektywny kierownik budowy będzie nadzorował wydatki oraz postęp prac, dzięki temu prawdopodobieństwo zamknięcia się w przewidzianym budżecie wzrośnie dziesięciokrotnie. Pamiętajmy jednak, by przewidzieć zawczasu nieoczekiwane wydatki, które mogą okazać się konieczne do rozwiązywania nagłych problemów. Warto zainwestować w dobrego profesjonalistę do podłączenia instalacji – zaoszczędzi nam to stresu i pieniędzy w przyszłości. Ogród zimowy ma być przedłużeniem naszej przestrzeni życiowej, a zatem powinien pasować do reszty budynku. Nie oszczędzajmy na materiałach, aby szybko po budowie nie musieć decydować się na remont. Jeśli nasz budżet się nie domyka, dobrym pomysłem będzie postawienie na jakość konstrukcji i zaczekanie z zakupem wymarzonego wyposażenia, chwilowe kreatywne wykorzystanie posiadanych już mebli i dekoracji.

Jak urządzać ogrody zimowe? 

Kiedy już przystąpimy do właściwego urządzania naszego ogrodu zimowego, postarajmy się wykorzystać jego potencjał w pełni. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę jego rozmiar. W małych ogrodach zimowych sprawdzą się lekkie, jasne meble. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsza jest wygoda – z niej nie wolno rezygnować! W większych oranżeriach możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa przy wyborze mebli. Najbardziej popularna i praktyczna jest jasna, stonowana paleta barwna. Sprawdza się idealnie w wielofunkcyjnych pomieszczeniach. Dobrym pomysłem będzie wybór motywu. Jeśli oranżeria będzie służyła nam do gry na pianinie, dekoracje dyskretnie nawiązujące do muzyki okażą się strzałem w dziesiątkę. Unikajmy podążania za przemijającymi trendami, zainwestujmy raczej w ponadczasowy design, który nam się nie znudzi.

Kupno mebli do ogrodu zimowego – o czym nie wolno zapomnieć? 

Tanie meble to kusząca opcja przy wystroju ogrodu zimowego. Możemy jednak szybko zacząć żałować naszej krótkowzrocznej decyzji. Takie meble szybko się niszczą i trzeba je wymieniać, co generuje dodatkowe koszty. Nie lepiej zainwestować w jakość już od początku? Poza tym zależy nam przecież na relaksu i wygodzie, nasz ogród zimowy ma być naszą oazą spokoju – a nie miejscem, gdzie będziemy kręcić się na plastikowym krześle, próbując znaleźć jak najmniej niewygodną pozycję. Świetną decyzją będzie zatrudnienie projektanta lub dekoratora wnętrz. Oczywiście możemy też wybrać wyposażenie sami. Zwracajmy wtedy uwagę na recenzje klientów, można się z nich wiele dowiedzieć! Jeśli nasza oranżeria ma spełniać konkretną funkcję, już na samym początku powinniśmy zadbać o odpowiednie meble. Na przykład urządzając w nim jadalnię, patrzmy na wiele lat do przodu.

Pomysły na wystrój małego ogrodu zimowego 

Kiedy urządzamy mały ogród zimowy, wyciszona paleta barwna okaże się doskonałym pomysłem. Dzięki niej pomieszczenie będzie mogło spełniać wiele funkcji. Ogród zimowy z definicji jest zalany naturalnym światłem, ma wiele okien, a czasem wręcz cały jest przeszklony. Lekki wystrój doskonale wpasuje się w jego rześką atmosferę. Dekoracje możemy ograniczyć do minimum, w końcu będzie nas otaczać piękno przyrody, któremu nic nie może się równać. Oczywiście i tutaj możemy chcieć wyrazić naszą indywidualność. Wystrój oranżerii może okazać się świetną okazją do eksploracji naszej kreatywnej natury. Warto pomóc sobie tworząc na homify Katalog Inspiracji, który pomoże podjąć ostateczne decyzje. Jeśli wolimy dostać efekt końcowy na tacy, wystarczy zatrudnić jednego z doświadczonych profesjonalistów homify do realizacji naszego wymarzonego ogrodu zimowego.

W jakim stylu urządzić ogród zimowy? 

Są dwa czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy urządzaniu ogrodu zimowego. Po pierwsze, wybrany styl ma wyrażać naszą indywidualność i sprawić, że nowa przestrzeń stanie się prawdziwie „nasza”. Po drugie, nie możemy zapomnieć o istniejącej konstrukcji, ogród zimowy musi do niej pasować. Od klasyki do współczesności, na homify znajdziemy nieskończoną ilość inspiracji i, przeglądając realizacje profesjonalistów, na pewno szybko zauważymy, który styl najbardziej do nas przemawia.

Nowoczesny ogród zimowy 

Nowoczesny ogród zimowy to współczesne materiały, gładkie krawędzie i lekki design, dopasowujący się do każdej funkcji pomieszczenia, nie stający na drodze promieniom słońca. Ogrody zimowe w stylu nowoczesnym bezwarunkowo muszą stać się integralną częścią domu. Warto zastanowić się nad zacytowaniem pewnych rozwiązań, a może i materiałów, z istniejącej konstrukcji. Ogrzewanie podłogowe nie zabierze cennej przestrzeni i nie zakłóci minimalizmu wystroju, jednocześnie zapewniając komfort.

Eklektyczny ogród zimowy 

Eklektyczny ogród zimowy to wspaniałe miejsce, by dobitnie wyrazić naszą indywidualność. Naturalnie, nie musimy tego robić sami – wystarczy, że dobrze opiszemy oczekiwany efekt profesjonaliście. Od sztuki współczesnej po klasyczne meble, egzotyczne rośliny i nowoczesne materiały. Oranżeria to miejsce, w którym to my mamy czuć się dobrze. Tutaj możemy realizować swoje hobby, bądź ćwiczyć rzemiosło. Świetnie sprawdzają się elementy z różnych epok, nadając przestrzeni charakteru. Uważajmy jednak, by genialny wystrój nie odwracał zbytnio uwagi od otaczającej nas natury.

Klasyczny ogród zimowy 

Ogród zimowy w stylu klasycznym to przepis na idealne miejsce do relaksu. Styl wiktoriański to chyba najbardziej spektakularna jego odmiana, gdzie każdy detal odgrywa swą rolę perfekcyjnie. Wykorzystywana do konstrukcji często jest cegła z jej wyjątkowym urokiem. Możemy zdecydować się na formę namiotu, która jest niezwykle efektowna. Styl klasyczny harmonijnie wpisze się w przestrzeń mieszkalną większości domów, jego elegancja z pewnością przyda jej szyku. Taka oranżeria idealnie sprawdzi się jako salon lub jadalnia.