Oczko zen: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Oczko zen: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Oczko zen: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Co to jest ogród Zen i jak go zaprojektować?

Jeśliby podążać za pradawną praktyką, to prawdziwy ogród Zen mógłby stworzyć jedynie mistrz zaznajomiony biegle z praktyką medytacji. Tworzenie krajobrazu ma być bowiem działaniem intuicyjnym, przypominać moment oświecenia. Chociaż znajdujemy się w innym kręgu kulturowym, to jednak możemy poszukać pomysłu na projekt ogrodu w Azji, aby wokół naszego domu stworzyć przestrzeń do relaksacji i wyciszenia.  

Zen jest nurtem buddyzmu, którego szkoła rozwinęła się w Chinach i stamtąd przybyła do Japonii, skąd z kolei wywodzą się interesujące nas dzisiaj ogrody. Warto jednak zaznaczyć, że ogrody zen a ogrody japońskie, to nie to samo. Pierwsze, związane z praktyką medytacji, są skrajnie minimalistyczne, podczas gdy w drugich znajdziemy wiele roślin kwiatowych oraz dekoracje. Oczywiście dla naszych potrzeb możemy we własnym projekcie stworzyć miks tych inspiracji.   

Prostota i jeszcze raz prostota - oto najlepsza zasada podczas projektowania. Klasyczny ogród Zen jest kompozycją złożoną z kamieni oraz piasku bądź drobnego żwiru. Nie musi występować w nim roślinność, choć jego symbolem stała się powyginana, sękata sosna. Zieleń trawników czy mchów jest tutaj o wiele ciekawsza od wielobarwnych kwiatów.   

Podczas zakładania ogrodu chodzi o osiągnięcie spokojnego umysłu, kontrolowanie procesu myślenia. Mamy nauczyć się przeżywać “tu i teraz”. Przebywanie w ogrodzie ma przybliżać nas do tego celu. Dlatego też wybierajmy takie elementy, które pozwolą naszym myślom swobodnie płynąć, które wyeliminują wszelkie nerwy i stres. Zazwyczaj są to po prostu kamienie o zaokrąglonych krawędziach.   

Nie znajdziemy tutaj zazwyczaj oczek wodnych lub strumyków, w przeciwieństwie do ogrodów japońskich. Wedle popularnej interpretacji piasek jest metaforą morza, a kamienie to wyspy bądź góry. Są jednak i tacy eksperci, którzy twierdzą, że powinniśmy starać się tworzyć abstrakcyjny, nie symboliczny krajobraz.   

Jeśli chcemy przeobrazić istniejący już ogród w duchu buddyjskiej filozofii, nie odrzucajmy stanu obecnego lecz w pełni go zaakceptujmy. Nie ma miejsca na drastyczne zmiany i wjazd ciężkiego sprzętu. Stopniowo wymieniajmy rośliny, dyskretnie przycinajmy, usuńmy zbędne dekoracje.     

Jakie materiały będą Ci potrzebne do zrealizowania projektu ogrodu Zen? 

Kamienie i drobny żwir bądź piasek - czy na nich nasza lista zakupów powinna się zakończyć? Nie! Aby uniknąć inwazji chwastów w przyszłości, wybraną przestrzeń wyrównajmy, wybierając kilka centymetrów nawierzchni. Następnie rozwińmy na niej włókninę i dopiero na niej rozsypmy żwir.   

Jeśli planujemy do naszego projektu wpleść rośliny, nie możemy zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu dla nich rabat z ziemią oraz o systemie nawadniania. 

Jakie rośliny wybrać? I czy w ogóle są nam potrzebne? 

Do stworzenia ogrodu Zen wystarczą nam kamienie i drobny żwir, jednak niewielu z nas będzie chciało w pełni zrezygnować z roślinności. Drzewa, rośliny żywopłotowe, krzewy, krótko przycięta trawa, mchy - oto nasza doza zieleni. Najbardziej emblematyczny gatunek to oczywiście sosna karłowata.  

A może stawiamy na azjatycką mieszankę stylów? W ogrodach japońskich najpopularniejsze rośliny to magnolie, azalie, różaneczniki, wiśnie, klony palmowe i peonie. Wybierajmy te ich odmiany, które dopasują się do polskiego klimatu lub pozostawmy te decyzje doświadczonym architektom krajobrazu.   

Ciekawym tłem dla żwiru i kamieni będzie również bambus. 

Pielęgnacja ogrodu zen 

Zaczniemy od najbardziej przyziemnej sprawy: do naszego ogrodu nie mogą mieć wstępu czworonogi. One, jak wiadomo, lubują się w zakopywaniu, a przecież podczas relaksacyjnego grabienia piasku nie chcemy natknąć się na przykre niespodzianki. Ukochana psia kość to najbardziej pozytywny scenariusz.  

Oddzielmy grubą kreską pielęgnację od wypoczynku. Podczas medytacji, pisania wzorów na piasku mamy oczyścić nasz umysł z wszelkich niepotrzebnych myśli. Nie ma tu zatem miejsca na wyszukiwanie chwastów czy papierków. Rada homify: wyznaczmy sobie jeden dzień w tygodniu na sprzątanie ogrodu, a przed każdą relaksacją szybko przeczeszmy go wzrokiem, a nic nie wytrąci nas ze stanu medytacji.   

Mini ogród Zen… w domu lub w biurze 

Japońskie ogrody Zen działają kojąco na zmysły, pozwalają się wyciszyć. Dobrze byłoby móc korzystać z ich dobrodziejstw nie tylko podczas ciepłych miesięcy. Jest na to sposób: mini ogród Zen we wnętrzu. Może stać się on dekoracją salonu bądź pomóc naszym pracownikom zrelaksować się we wspólnej strefie biura. 

Projekt ogrodu Zen to przecież piasek i kamienie, skala nie ma znaczenia!   

Pomysł na projekt ogrodu w wersji mini możemy zaczerpnąć z Internetu, chociażby z naszej strony, bądź pozwolić na działanie naszej kreatywności. Najważniejszy będzie wybór materiałów, reszta niech podlega nieustannym zmianom.   

Co będzie nam potrzebne do założenia mini ogrodu? 

- Duża, płytka misa bądź taca w jednolitym, ciemnym kolorze. Chociaż może się wydawać, że mini ogród będzie substytutem ogrodu w ludzkiej skali, to historycznie jest dokładnie na odwrót. Najbardziej dojrzała forma ogrodów Zen nazywana karesansui, przypominająca malowidła, wywodzi się właśnie od krajobrazów usypywanych z białego piasku na ciemnych tacach. 

- Piasek do wypełnienia misy lub tacy: biały piasek kwarcowy prezentuje się najbardziej atrakcyjnie lecz możemy również zdecydować się na drobny, różnokolorowy żwir. Wystrzegajmy się jednak sztucznych materiałów, takich jak żwirek silikonowy. 

- Kamienie rzeczne lub ozdobne kamienie szklane - umieśćmy je na piasku lecz pozostawmy sobie dużo miejsca do rysowania po nim. Elementy te powinny mieć zaokrąglone kształty. 

- Drewniane grabki i wałek. 

- Tradycyjny mini ogród Zen nie zawiera roślin w swoim projekcie, ale możemy je dodać dla większej atrakcyjności.