Wiejski ogród pomysły i inspiracje | homify Wiejski ogród
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Wiejski ogród

Co sprawi, że nasz wiejski ogród będzie idealny?

Idealny wiejski ogród to kolorowe miejsce pełne ciepła i świeżości. To najczęściej rozległy zielony trawnik otoczony białym, drewnianym płotem oraz porośnięty pięknymi, zielonymi drzewami, kwitnącymi krzewami oraz kolorowymi kwiatami. W wiejskim ogrodzie zwykle rozlokowane są meble i altany w starym stylu. Ich obecność dodaje całości romantyzmu, sprawia, że wszędzie panuje atmosfera miłości i czułości. Starodawne meble, a także rozstawione gdzieniegdzie używane dawniej akcesoria ogrodnicze, umożliwią osobom spacerującym po ogrodzie niemalże cofnięcie się w czasie o kilka, jeśli nie kilkadziesiąt dekad. Zabytkowe narzędzia, o których mowa, to między innymi stalowe puszki do podlewania, zardzewiałe widły, czy podniszczone łopaty.

Gdzie można znaleźć pomysły na aranżację wiejskiego ogrodu?

Pomysły na aranżację wiejskiego ogrodu można znaleźć praktycznie wszędzie, zwłaszcza w różnego rodzaju książkach oraz czasopismach. Nieocenieni w tej kwestii są także eksperci ogrodniczy i architekci krajobrazu. Poszukując inspiracji na wiejski ogród bezwzględnie warto zajrzeć również na stronę homify, na której zamieszczono bardzo zróżnicowane pomysły jeżeli chodzi o ogród w całości, jak i niezbędne w ogrodzie detale, takie jak akcesoria ogrodnicze i meble. Dzięki homify nie musimy nawet wychodzić z domu, żeby zaplanować swój wymarzony ogród, a nie ma chyba nic bardziej przyjemnego niż przeglądanie pięknych zdjęć i Katalogów Inspiracji w atmosferze relaksu i domowego zacisza przy szklance gorącej herbaty. homify umożliwia ponadto stworzenie listy swoich ogrodowych faworytów, a nawet skontaktowanie się z ekspertami w celu uzyskania dodatkowych wskazówek i porad umożliwiających urzeczywistnienie naszych marzeń.

Jak stworzyć funkcjonalny wiejski ogród?

Zanim przystąpimy do planowania wiejskiego ogrodu powinniśmy rozważyć wiele istotnych kwestii. Pierwsza z nich dotyczy naszych oczekiwań względem ostatecznego rezultatu, a zatem odpowiedzenia sobie na pytanie, czego tak naprawdę pragniemy. Czy chcemy wykorzystywać nasz ogród w celach towarzyskich, czy raczej bardziej kameralnie do spędzania czasu tylko z najbliższą rodziną? Czy nasz ogród ma być niedrogi w utrzymaniu i przyozdobiony tylko kilkoma doniczkami z kwiatami, czy wręcz odwrotnie – bardzo rozległy i pokryty licznymi klombami kwiatowymi? Na tego rodzaju pytania odpowiedzieć sobie powinniśmy jeszcze przed przystąpieniem do planowania ogrodu, o realizacji projektu nawet nie wspominając. Jednak sprecyzowanie swojego celu i wybranie roślin to dopiero wierzchołek góry lodowej. Istotną kwestią do rozważenia jest także z pozoru małoistotny płot. Aby nasz wiejski ogród wyglądał idealnie, warto otoczyć go tradycyjnym płotem wykonanym z białych drewnianych sztachet. Nie ma wiejskiego ogrodu bez pięknych kwiatów, które perfekcyjnie prezentują się zwłaszcza w dużych, drewnianych donicach. Donice te przykuwają uwagę same w sobie, ale czasem również dobrym pomysłem jest pomalowanie ich na różne zabawne kolory w celu dodania ogrodowi jasności i oryginalności. W wiejskim ogrodzie nie powinno ponadto zabraknąć ścieżek, które zdecydowanie ułatwiają dbanie o rosnące dookoła rośliny, a także umożliwiają spacerowanie pomiędzy nimi. Dzięki wspomnianym ścieżkom będziemy mogli również systematycznie podcinać trawę bez konieczności jej deptania. Ogrodowe meble należy rozmieścić tak, aby nie utrudniały wzrostu roślin, ale jednocześnie żeby były łatwo dostępne. Uwzględnienie tych wszystkich kwestii niewątpliwie sprawi, że nasz ogród będzie funkcjonalny, a my z chęcią będziemy spędzać w nim swój wolny czas i z przyjemnością chwalić się nim przed znajomymi.

Gdzie można znaleźć pomysły na aranżację małego ogrodu?

W ostatnich latach małe ogrody stały się bardzo popularne, zwłaszcza ze względu na to, że można je zaaranżować praktycznie wszędzie, nawet w centrum dużego miasta. Mały ogród może powstać na tarasie, obok podjazdu, ale również w rogu każdego podwórka. Wystarczy ku temu choćby niewielka przestrzeń. Na stronie homify znajduje się szeroka gama propozycji dotyczących organizowania małego ogrodu. Katalogi Inspiracji zamieszczone na homify są nieocenionym źródłem pomysłów podpowiadających wszystkim zainteresowanym, jak nawet najmniejszą przestrzeń urządzić efektownie i efektywnie. Na homify każdy znajdzie coś odpowiadającego jego indywidualnym gustom i potrzebom.

W jaki sposób efektywnie zaplanować wiejski ogród?

Efektywne planowanie ogrodu wymaga gruntownego przemyślenia oraz dobrego rozeznania w temacie. Sama chęć to zbyt mało. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt należy zapoznać się z panującymi na danym terenie warunkami glebowymi, pogodowymi, jakością wody oraz ewentualnymi szkodnikami występującymi w najbliższym sąsiedztwie, które niestety mogą negatywnie oddziaływać na nasze przedsięwzięcie. Wszystkie te informacje są niezbędne, jeżeli chcemy być pewni, że zakupione rośliny będą miały zapewnioną należytą ochronę i będą mogły spokojnie wzrastać i cieszyć nasze oczy. Przystępując do prac warto ponadto dowiedzieć się, jakie rośliny będą najlepiej pasowały do konkretnych części ogrodu, niektóre bowiem preferują miejsca nasłonecznione, a inne zacienione. Znalezienie odpowiedzi na te wszystkie pytania to niewątpliwie zadanie męczące, trudne i częstokroć bardzo zniechęcające, dlatego czasem warto zasięgnąć opinii profesjonalnych architektów krajobrazu oraz ogrodowych ekspertów. Skorzystanie z ich porad jest często wręcz zalecane przed przystąpieniem do jakichkolwiek znaczących prac w ogrodzie. Dzięki stronie homify dotarcie do specjalistów jest bardzo łatwe i nie wymaga nawet wychodzenia z domowego zacisza. Specjaliści ze strony homify nie tylko służą radą na ogólne tematy ogrodowe, ale również mogą podpowiedzieć, które z roślin są najbardziej ekonomiczne w utrzymaniu i w które warto zainwestować. Po wybraniu roślin, kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich mebli do aranżowanego ogrodu. Przede wszystkim warto najpierw przejrzeć domowe zasoby. Być może w naszej rezydencji znajdzie się bowiem coś, z czego nie korzystamy, a co znacząco wpłynęłoby na urok ogrodu i co niewątpliwie moglibyśmy w ogrodzie zainstalować. Nawet zwykłe kloce drewna potrafią zdziałać cuda i stać się urokliwą dekoracją, której pozazdroszczą wszyscy odwiedzający.

Jak zorganizować wiejskie patio albo taras?

Wiejskie patio albo taras powinny komponować się z pozostałą częścią ogrodu na tyle, na ile to tylko możliwe. Organizując je nie można zapomnieć o wyblakłym stole i krzesłach otoczonych kolorowymi kwiatami, czyli nieodłącznym elemencie wszystkich wiejskich aranżacji. Najlepiej, aby podłoga takiego patio lub tarasu została wykonana z drewna lub ewentualnie z kamienia, który całości dodaje zwykle odrobiny chłodu. Ciekawym pomysłem jest ustawienie na patio grilla w starodawnym stylu. Taki grill jest w swoich rozmiarach znacznie większy niż współczesne kompaktowe modele. Robi też większe wrażenie. Aranżując wiejskie patio lub taras mamy możliwość skorzystania z szerokiej gamy różnego rodzaju materiałów. Te, które wybierzemy, zależą tylko i wyłącznie od naszego gustu i kreatywności.

Jakie meble najlepiej wybrać do wiejskiego ogrodu?

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych mebli ogrodowych, które mogą sprawić, że nasz ogród będzie wyjątkowy i przepełniony wiejskim klimatem. Podstawowy zestaw mebli do wiejskiego ogrodu składa się z klasycznego drewnianego stołu oraz z drewnianych krzeseł. Aby uczynić miejsce bardziej ciepłym i przytulnym, dobrze jest poukładać na krzesłach miękkie i kolorowe poduszki lub koce. Krzesła dla odpowiedniego kontrastu najlepiej pomalować na pomarańczowo albo niebiesko. Solidna, drewniana huśtawka to również element, którego nie może zabraknąć w żadnym wiejskim ogrodzie. Wykorzystanie staromodnych krzeseł wyplatanych trzciną lub metalowych mebli to także pomysł wart rozważenia.

Jaki wystrój wiejskiego ogrodu najlepiej wybrać?

Wystrój wiejskiego ogrodu zależy tylko i wyłącznie od preferencji i gustów osoby, która przystępuje do jego aranżacji. Istotny wpływ na wszelkie decyzje mają także kwestie takie, jak budżet, który możemy przeznaczyć na realizację całego projektu, warunki pogodowe panujące w najbliższej okolicy oraz nasz styl życia, a zwłaszcza godziny pracy i dni spędzane poza domem. Strona homify pozwala na dotarcie do wielu utalentowanych specjalistów i ekspertów ogrodowych, którzy na nasze życzenie są w stanie przeanalizować demografię terenu, na którym ma powstać ogród oraz podpowiedzieć, jak zorganizować całość począwszy od wiejskiego tarasu, a na ogrodzie skalnym kończąc. Nie jest dla nich żadną przeszkodą ograniczony budżet czy przestrzeń. Z każdą sytuacją poradzą sobie bez najmniejszego problemu i na pewno spełnią nasze oczekiwania.

Jakie rośliny najlepiej wybrać do wiejskiego ogrodu?

Wybór odpowiednich roślin do wiejskiego ogrodu to kwestia na tyle istotna, że powinna zostać rozstrzygnięta jeszcze przed sfinalizowaniem samego ogrodowego projektu, o dalszych pracach nawet nie wspominając. Aby wybrać dobrze, należy przede wszystkim rozeznać się w jakości gleby, która dominuje na danym obszarze. Zwykle wystarczy ku temu prześledzenie informacji dostępnych w Internecie, jednak czasem warto również zasięgnąć opinii lokalnego dostawcy roślin, który zapewne najlepiej wie, jak różne rośliny zachowują się na konkretnym rodzaju gleby. Projektując ogród nie można zapomnieć o przeanalizowaniu warunków pogodowych panujących w najbliższej okolicy. Aby rośliny ładnie rosły warto wiedzieć, czy w danym miejscu mamy do czynienia z czterema porami roku, silnymi deszczami lub przeszywającym chłodem w okresie zimowym i znacznymi upałami w okresie letnim. Rozeznanie w tych kwestiach bez wątpienia może okazać się pomocne w podjęciu decyzji, czy nasz ogród powinien być otwarty, zamknięty, czy jedynie częściowo zamknięty. Kolejny dylemat, przed którym staje każdy właściciel ogrodu dotyczy czasu, jaki jesteśmy w stanie wygospodarować na codzienne przebywanie w ogrodzie, a który związany będzie z niełatwym zadaniem, czyli pielęgnacją posadzonych roślin. Jeżeli praca zarobkowa sprawia, że jesteśmy zwykle bardzo zajęci oraz większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, powinniśmy zainwestować w rośliny łatwe w utrzymaniu, które będą w stanie przetrwać nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Aby nasz wiejski ogród stał się idealny, należy pamiętać przy jego aranżacji o wszystkich powyższych kwestiach. Pominięcie którejkolwiek może spowodować, że całe przedsięwzięcie zakończy się fiaskiem, a tego na pewno chcielibyśmy uniknąć.

Kilka innych, popularnych stylów aranżacji ogrodu

Ogród w stylu nowoczesnym 

Ogród w stylu nowoczesnym to przede wszystkim różnego rodzaju akcesoria dekoracyjne pokrywające praktycznie całą powierzchnię trawnika lub patio. Ciekawe podwyższenia w połączeniu z modnymi fontannami i klatkami na ptaki sprawiają, że przebywanie w takim ogrodzie staje się przyjemnością i miłym doświadczeniem. Ogrody w stylu nowoczesnym charakteryzują się symetryczną geometrią, która kładzie nacisk na każdy, nawet najdrobniejszy ogrodowy element. Kontenery na rośliny oraz jasne doniczki z terakoty dodają całości jasności i koloru.

Ogród w stylu kolonialnym 

Ogród w stylu kolonialnym swoim wyglądem nawiązuje do ogrodów organizowanych, jak sama nazwa wskazuje, w okresie kolonialnym. Ogrody kolonialne były całkowicie pozbawione jakichkolwiek doniczek i waz dekoracyjnych. Ich miejsce zajmowały prostokątne lub kwadratowe kwietniki pokrywające cały ogród. Gdzieniegdzie kwietniki te poprzecinane były ścieżkami umożliwiającymi spacerowanie. W ogrodach kolonialnych stawiano głównie na rośliny wieloletnie, stale narażone na działanie promieni słonecznych i deszczu. Całość otaczano niewielkimi żywopłotami lub płotami.