Śródziemnomorski ogród pomysły i inspiracje | homify

Śródziemnomorski ogród

 1. ​Zielone otoczaki na siatce - mozaika kamienna z otoczaków: styl , w kategorii Podwórko zaprojektowany przez Lux4home™
 2. ​Zielone otoczaki na siatce - mozaika kamienna z otoczaków: styl , w kategorii Podwórko zaprojektowany przez Lux4home™
 3. Potrzebujesz pomocy ze swoim ogródkiem?
 4. Projekt ogrodu śródziemnomorskiego: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Design We Are 3D
 5. TARAS / OGRÓD w stylu śródziemnomorskim: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Ogrodowa Sceneria
 6. TARAS / OGRÓD w stylu śródziemnomorskim: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Ogrodowa Sceneria
 7. TARAS / OGRÓD w stylu śródziemnomorskim: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Ogrodowa Sceneria
 8. Potrzebujesz pomocy ze swoim ogródkiem?
 9. TARAS / OGRÓD w stylu śródziemnomorskim: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Ogrodowa Sceneria
 10. Projekty, Ogród zaprojektowane przez homify
 11. Aranżacje płytek cementowych w salach i na tarasach: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Kolory Maroka
 12. Projekt wyątkowej bramy/ogrodzenia.: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez TORA bramy i ogrodzenia
 13. Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Pink Pug Design Interior
 14. Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Pink Pug Design Interior
 15. Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Pink Pug Design Interior
 16. Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Pink Pug Design Interior
 17. Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Pink Pug Design Interior
 18. Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Pink Pug Design Interior
 19. Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Pink Pug Design Interior
 20. Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Pink Pug Design Interior
 21. Projekty, Ogród zaprojektowane przez JARDIMGARVE
 22. Projekty, Ogród zaprojektowane przez Vivero Sofia
 23. Projekty, Ogród zaprojektowane przez MIMESIS INTERIORISMO
 24. Projekty, Ogród zaprojektowane przez Arquiespacios
 25. Projekty, Ogród zaprojektowane przez Ebru Erol Mimarlık Atölyesi
 26. Projekty, Ogród zaprojektowane przez iammies Landscapes
 27. Projekty, Ogród zaprojektowane przez SOL AG
 28. Projekty, Ogród zaprojektowane przez Rimini Baustoffe GmbH
 29. Projekty, Ogród zaprojektowane przez Brick Serveis d'Interiorisme S.L.
 30. Projekty, Ogród zaprojektowane przez 윤성하우징
  Ad
 31. Projekty, Ogród zaprojektowane przez MC3 Arquitetura . Paisagismo . Interiores
 32. Projekty, Podwórko zaprojektowane przez Otto Medem Arquitecto vanguardista en Madrid
  Ad
 33. Projekty, Ogród zaprojektowane przez LANDSHAFT

Jak zagospodarować balkon lub ogród w stylu śródziemnomorskim?

Ogród śródziemnomorski to doskonały sposób na stworzenie wakacyjnej atmosfery. Kawałek Grecji czy Hiszpanii możemy przenieść w pobliże naszego domu, a kolorowe kwiaty i zapach ziół będą nas cieszyć przez całe lato.

Cechy charakterystyczne ogrodu w stylu śródziemnomorskim

Ogrody śródziemnomorskie to ogrody suche, skąpane w słońcu, wymagające osłon murów lub budowli i niekoniecznie rozległych tarasów. Na kamiennym tarasie ustawiamy donice z terakoty (wazy, urny) do uprawy drzew oliwnych, cyprysów, oleandrów, palm lub drzew cytrusowych. Idealne rośliny kwitnące do ogrodów w stylu śródziemnomorskim to lawenda, kuflik, rozmaryn, agapant, bugenwilla, ołownik, prusznik, jaśmin nagokwiatowy.

Ogród śródziemnomorski , czyli jak go urządzić

Ogród śródziemnomorski najlepiej zaaranżować wokół nasłonecznionego tarasu. Wykończenie ogrodu najlepiej będzie prezentowało się w kamieniu naturalnym lub terakotą, która podkreśli śródziemnomorski nastrój, będzie też doskonałym miejscem do wystawienia donic z naszymi roślinami które planujemy wyhodować w naszym ogrodzie. Wokół tarasu możemy posadzić krzewy i kwiaty. Niektóre z nich występują w polskich ogrodach od lat, inne są mniej jeszcze popularne, ale dostępne w sklepach ogrodniczych. I jak drzewa najlepiej pielęgnować? Powiedzą Wam nasi profesjonaliści!

Jakie rośliny sprawdzą się w naszym ogrodzie?

Do popularnych roślin które odzwierciedlają styl śródziemnomorski należą wszystkim znane pelargonie. Kojarzą się one głównie z balkonowymi skrzynkami, występują też w odmianie rabatowej, którą można zasadzić w ziemi. Wspaniale pelargonia łączy się z różą oraz lawendą. Warto też dodać bajecznie kolorowe cynie oraz gazanie, których kwiaty otwierają się w słoneczne dni. Stylowo będą również wyglądać lantany oraz akanty, których liście zainspirowały antycznych mistrzów do stworzenia korynckiej kolumny, a kwiaty wyrastają na wyniosłej, dekoracyjnej łodydze. Zestaw można uzupełnić szarłatem. Jest on nie tylko bardzo ozdobny, ale i pożyteczny – jego jadalne i zdrowe nasiona zyskują coraz większą popularność w kuchni. Szarłat ma purpurowe kwiaty, ale w tym kolorze może być cała roślina, występują również odmiany zielone. Cynie, gazanie i szarłat są roślinami jednorocznymi, a pelargonie i lantana nie przetrwają naszej zimy, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością uzupełniania nasadzeń.

Krzewy i pnącza w donicach

Niestety nasz klimat nie jest tak wspaniały jak w np. w Hiszpanii. Podczas aranżacji ogrodu miejmy na uwadze rośliny, które sprawdzą się również zimą. Wiele krzewów idealnie przezimuję naszą srogą zimę w ceramicznych donicach, latem te same donice oddają ducha wakacji w tym rejonie a zimą chronią nasze krzewy przed mrozem. Odpowiednio dobrane donice będą dodatkową dekoracją. Do nieodzownych krzewów w naszym ogrodzie należą oleandry. Ich gwiaździste kwiaty mogą być białe, żółte czy bordowe, a także różowe. Te ostatnie pięknie pachną wanilią, trzeba jednak uważać, bo roślina jest trująca. Niezwykle atrakcyjne i charakterystyczne dla południowych ogrodów są hibiskusy. Ich kielichowate kwiaty występują w olbrzymiej gamie kolorów i odcieni, a odpowiednio pielęgnowana roślina kwitnie całe lato. Warto też posadzić budleję, której kwiaty przyciągają motyle.

Odpowiedni charakter pomogą nam stworzyć też pnącza. Dwa najbardziej charakterystyczne – bugenwilla i milin wprawdzie pochodzą z Ameryki, jednak trudno wyobrazić sobie bez nich jakikolwiek ogród na śródziemnomorskim wybrzeżu. Kwitnące bugenwille wyglądają jak puszysty kobierzec. Efekt ten tworzy masa kolorowych przylistków (właściwe kwiaty, białe i delikatne, kryją się między nimi). Najbardziej popularne są intensywnie różowe, ale występują też w delikatniejszym odcieniu, a także białe i pomarańczowe. Na południu pną się po murach, sięgając kilku pięter, w Polsce dobrze sprawdzają się przycinane w doniczkach.

Milin natomiast może zimować w gruncie, choć musi być osłonięty od wiatru. Ma nie tylko piękne trąbkowate, czerwono-żółto-pomarańczowe kwiaty, ale i dekoracyjne, intensywnie zielone liście. Doskonałym uzupełnieniem będzie też jaśmin (Jasminum L., tego pnącza nie należy mylić z popularnym krzewem, jaśminowcem). Zapach jego delikatnych, białych kwiatów przypomina nieco aromat kwiatów pomarańczy. Szczególnie intensywny jest o zmierzchu i od razu przywodzi na myśl wakacyjne wieczory. A co powiecie na oczko ogrodowe? Ono także podkreśli styl śródziemnomorski!

Zioła, czyli nieodłączny element kuchni śródziemnomorskiej

Doskonałym uzupełnieniem ogrodu w południowym stylu będą zioła w doniczkach, ustawione na tarasie. Warto wykorzystać różne odmiany poszczególnych roślin – na przykład oprócz klasycznej bazylii, także jej wersję drobnolistną lub fioletową. Atrakcyjnie wygląda kolorowa szałwia, a także tymianek, o listkach w różnych odcieniach. Na stałe można także zasadzić jego rodzimą odmianę czyli macierzankę. Na stole i w ogrodzie przyda się także rozmaryn i oregano.

Meble i dodatki do naszego ogrodu

Niezbędnym rekwizytem są naturalne meble (wiklina, drewno, ewentualnie technorattan lub metal), wyścielone miękkimi, kolorowymi lub jasnymi poduchami, parasole chroniące nas przed słońcem oraz dające cień w upalny słoneczny dzień. Altany drewniane lub metalowe z płótnami oraz zimozielone żywopłoty z roślin liściastych lub iglastych również wkomponowują się w nasz styl. Warto dodać kilka jaskrawych dodatków (lampy, donice, rzeźby, urny). 

Jako dodatkowe nawierzchnie, obok kamiennych płyt, polecam beżowe kamyki, jasny lub czarny grys. Zgromadzi ciepło za dnia, a odda je w nocy.

Jeżeli nie mamy możliwości zagospodarowania ogrodu, zadbajmy o nasz balkon. Nic nie daje tyle radości naszym oczom jak pięknie udekorowany balon. Zadbajmy również o meble. Nic tak nie będzie oddawało ducha wakacjom jak kawa wypita w pięknym otoczeniu krzewów oraz kwiatów. Balon to idealne miejsce na wyhodowanie naszego małego ogródka, który będzie składał się ziół. Świeżo zebrane zioła idealnie sprawdzą się w naszej kuchni jako dodatek do potraw.