Nowoczesny ogród: inspiracje, projekty & zdjęcia│homify Nowoczesny ogród: inspiracje, projekty & zdjęcia
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Nowoczesny ogród: inspiracje, projekty & zdjęcia

Zastanawiasz się jak zaprojektować ogród? Oraz jak dobrać styl, który będzie komponował się z Twoim domem? Nie tylko w aranżacji wnętrz panuje wiele stylów oraz trendów.
Obecnie najpopularniejszym trendem jaki dominuje w biurach projektowych ogrodów jest ogród nowoczesny. Cechuje się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością oraz minimalizmem. W tym stylu bardzo są ograniczone kolory, formy oraz ozdoby. 

Dominującym materiałem w tym stylu jest przede wszystkim metal, szkło oraz beton. Ważnym aspektem podczas wyboru tego stylu jest to, aby styl domu oraz ogrodu pasowały do siebie i były spójne. Ciekawym zestawieniem są panele lub płytki które są takie same w domu jak i w ogrodzie oraz idealnym połączeniem jest drewno oraz granity na elewacjach.

Roślinność w nowoczesnym ogrodzie, czyli jak dobrać je do naszego stylu? 

Ten styl cechuje się przede wszystkim wielkoformatowością i jednolitością. Poprzez stonowane kolory oraz zastosowanie kilku odmian różnego rodzaju gatunków roślin, wygląd naszego ogrodu jest przez to bardzo naturalny, nieprzytłaczający.

Dzięki takiemu zastosowaniu nasz ogród jest bardzo naturalny, nieprzytłaczający sprawia wrażenie miejsca w którym idealnie możemy wypocząć a żadna inna rzecz nie będzie nas rozpraszała. Jeżeli chodzi o kwitnące rośliny ozdobne, to pojawiają się one tylko jako dodatek, nie mają za zadania dominowania w przestrzeni. W nowoczesnych ogrodach nie ma miejsca na różnorodność gatunków i barw. Chodzi o to, by zrezygnować ze skomplikowanych kompozycji roślinnych, wymagających stałej pielęgnacji i korekty.

Ekologia w nowoczesnym ogrodzie 

Ekologia również zagościła w nasze ogrodu, coraz bardziej stajemy się świadomi przez co nie tylko podczas projektowania domu zwracamy na to uwagę, ale również podczas projektowania ogrodów ma dla nas to znaczenie. Ekologiczne ogrody tworzą rozłożyste rośliny odpowiednio dobrane do podłoża, nie wymagające stałego, automatycznego nawadniania i użyźniania, są dość odporne na choroby i szkodniki. 

Ogranicza się również powierzchnię trawnika, którego pielęgnacja jest dość czasochłonna (grabienie, pielenie, podlewanie) i wymaga zużycia dużej ilości energii elektrycznej (koszenie, przycinanie). Zamiast trawnika wykorzystuje się duże ilości podobnej zieleni albo prawie się z niej rezygnuje. W przypadku tej drugiej opcji, zamiast posługiwania się kolorem roślin można posłużyć się podłożem (żwiry, płyty, kostka, drewno).

Wykorzystanie nowoczesnych materiałów  w ogrodzie

Popularnym stylem wielu firm brukarskich jest układanie nawierzchni prostymi rzędami. Coraz bardziej to się zmienia, klienci podczas projektowania wybierają różnego rodzaju wzoru takie jak mozaiki lub wymyślne geometryczne kompozycje, które wykorzystują różnego rodzaju wielkości elementy.

Dużą popularnością cieszą się nawierzchnie wykończone drewnem (w postaci prostych desek lub płyt drewnopodobnych), okolice roślin wypełnione żwirem, a nie jak dawniej korą; ścieżki utworzone z kostek kamiennych, żwiru lub płyt betonowych, a nawet szkła. Fontanny, murki czy grille mają proste bryły, wykonane również z betonu, kamienia lub metalu. Mogą pojawić się ozdoby lub meble ogrodowe z tworzywa sztucznego o oryginalnej formie.

Oświetlenie w nowoczesnym ogrodzie 

Bardzo ważnym elementem każdego ogrodu jest odpowiednie oświetlenie go. Nowoczesne ogrodu charakteryzują się subtelnym oświetleniem. Małe punktowe oświetlenie podkreśla charakter ogrodu oraz dodatkowo tworzy bardzo subtelny nastrój. Każde oświetlenie powinno być zaprojektowane adekwatnie do naszych potrzeb.  Również duże znaczenie ma to jakie zadanie ma spełniać nasz ogród. 

Czy to ma być oaza spokoju i wyciszenia czy wręcz przeciwnie miejsce rozrywki. Jeżeli chodzi o oprawy świetlne cechuje minimalizm zarówno pod  względem formy jak i materiału.

Dodatki, które podkreślą nasz styl 

Eleganckie oraz wysmakowane otoczenie, w którym możemy zrelaksować się po całym dniu jest wymarzonym elementem każdego kto posiadam dom. Takie miejsce przede wszystkim musi posiadać kilka niezbędnych rzeczy jak miejsce do odpoczynku które będzie zagospodarowane wygodnymi sofami lub hamakami. 

Oczywiście duże znaczenie ma bardzo dobrze dobrane oświetlenie. W tym stylu panuje minimalizm, więc nie musimy zastanawiać się nad zbędnymi dodatkami, które zakłócają naszą harmonię. Jeżeli jednak jesteśmy fanami małych dodatków, to na pewno sprawdzą się małe rzeźby które wprowadzą romantyczny nastrój tego miejsca. Małe lampiony ustawione na ziemi, również idealnie sprawdzą się, jak również świece zapachowe, ustawione na stole. 

Takie otoczenie sprzyja wyciszeniu i dobremu nastrojowi.  Ciekawą opcją są również wodospady, z których opada woda po pionowej gładkiej ścianie i znajduje ujście w krótkim kanałku, z którego woda wpada z lekkim szemraniem do okrągłego stawu. Małe drewniane mostki, również dodadzą ciepła każdego ogrodowi. 

Podczas zakupu dodatków, ważne jest abyśmy kierowali się naturalnymi materiałami, które idealnie komponują się w nasze wnętrze. Ważne jest również aby każdy element do siebie pasował i przede wszystkim nie dominował nad innymi materiałami czy rzeczami które mamy w ogrodzie. Ta sama zasada dotyczy również oświetlenia, które powinno być dodatkiem ogrodu. Oświetlenie powinno wprowadzać nastrój oraz podkreślać styl w jakim mamy zaprojektowany nasz ogród. Podczas wyboru mebli, również powinniśmy kierować się materiałami oraz prostotą form. 

Styl nowoczesny dość często jest wybierany przez młode osoby, które cenią sobie minimalizm oraz prostotę form. Również styl życia sprawia, że nie często mają czas poświęcać go na np. pielęgnację ogrodu, bardziej preferują spędzanie w nim czasu lub organizację spotkań dla najbliższych. Proste, nieskomplikowane a jednocześnie bardzo funkcjonalne kompozycje, rośliny odporne i wytrzymałe, to wszystko ułatwia utrzymanie ogrodu i jest bardziej praktyczne. Jeżeli masz pewne obawy podczas projektowania, może poradź się osoby, która posiada doświadczenie w projektowaniu ogrodów.