Ogród - pomysły, inspiracje & zdjęcia | Homify

Ogród – aranżacje wnętrz, inspiracje & zdjęcia

Jak stworzyć idealny ogród?

Każdy ma swoją własną wizję idealnego ogrodu. Jedni nie wyobrażają go sobie bez basenu, innych usatysfakcjonuje prosty ogródek ziołowy. Nie ważne czy urządzamy ogromną, otwartą przestrzeń czy maleńki skrawek ziemi, duży czy mały ogród, istnieją pewne podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować. Zawsze trzeba mieć na uwadze jakość podłoża oraz oczywiście własne preferencje. Możemy zadbać o to, żeby ogród był przytulny, zapraszający zarówno gości jak i domowników do spędzania w nim czasu. Ci z nas, którzy mają smykałkę do ogrodnictwa, mogą tutaj się wykazać i zrealizować oryginalny projekt. Pamiętajmy jednak zawsze, że ogród istnieje w relacji z domem, oswojona natura powinna harmonizować z budynkiem, prowadzić z nim konwersację. W następnej części doradzimy Wam, jak to wszystko połączyć i zrealizować ogród naszych marzeń. 

Gdzie szukać pomysłów i inspiracji na projekt ogrodu?

Od nowoczesnego po śródziemnomorski, od tropikalnego po japoński, w sekcji „ogrody” znajdziemy niezliczoną ilość inspirujących zdjęć, z których możemy czerpać pomysły. Każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet jeśli ma do dyspozycji bardzo małą przestrzeń, także bez obaw! Kiedy któryś z ogrodów skradnie nam serce, możemy jednym kliknięciem zapisać jego zdjęcie, tworząc Katalog Inspiracji. Katalogi Inspiracji na homify działają jak wirtualne notatniki. To łatwy i przyjemny sposób na zebranie w jednym miejscu inspiracji i pomysłów. Można je dowolnie edytować, również dołączając do nich tekst. Katalogi Inspiracji zapisują się automatycznie na naszych profilach, a zatem pomysły na ogród zawsze mamy pod ręką! 

Jak urządzić ogród?

Ilość stylów oraz motywów do wykorzystania w ogrodzie jest właściwie nieograniczona. Sugerujemy jednak, żeby przede wszystkim kierować się własnym gustem i wyczuciem stylu, zawsze mając w pamięci projekt domu. Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, jak pokazać naszą osobowość. Dopiero potem przychodzi czas na decyzje o podziale ogrodu oraz tarasu, jeśli oczywiście się na niego zdecydujemy. Wtedy też możemy zastanawiać się nad materiałami, jakich chcemy użyć. Wszystko zależy od naszego pomysłu na ogród, spytajmy się więc najpierw samych siebie, jakie mamy priorytety? Czy chcemy mieć ogród z bujną roślinnością, wprowadzić do niego wodę, czy raczej zależy nam na przestrzeni do zabawy dla dzieci? Funkcjonalność jest tak samo ważna jak wygląd, powinniśmy potraktować nasz ogród jako całość, choć możemy wydzielić w nim różne strefy. Jak zwykle, aby uniknąć chaosu i niefortunnych decyzji, polecamy skontaktować się z architektem krajobrazu, który z pewnością ułatwi nam zrealizowanie naszych marzeń. Oczywiście spełnienie różnych potrzeb jest możliwe, ale warto zdać z nich sobie sprawę przed rozpoczęciem projektowania i to z nich właśnie czerpać pomysły na ogród. Wtedy łatwiej i przyjemniej stworzyć przestrzeń, która będzie nam w pełni odpowiadać i nie będziemy musieli martwić się po fakcie. 

Jak stworzyć funkcjonalny ogród?

Zanim zaczniemy kopać w ziemi, zastanówmy się, co jest naszym ostatecznym celem? Czy nie wyobrażamy sobie ogrodu bez miejsca na grilla, na spotkania w gronie przyjaciół, czy może raczej marzymy o samotni, w której będziemy się relaksować? Bardziej odpowiada nam ogród Zen, czy plac zabaw dla dzieci? Uwielbiamy plewić, czy wolelibyśmy spędzać na pielęgnacji ogrodu jak najmniej czasu? Czy potrzebujemy ogrodzenia, aby zapewnić sobie prywatność, uchronić się przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów? Należy zadać sobie te wszystkie pytania z dużym wyprzedzeniem, aby upewnić się, że na koniec nie będą na nas czekać przykre niespodzianki. Kolejna istotna kwestia to cień. Poświęćmy kilka dni na obserwację, gdzie docierają promienie słońca i o jakich porach. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie należy posadzić rośliny, potrzebujące dużo słońca, a gdzie te, które lepiej czują się w cieniu. Nawet mały ogród możemy podzielić na różne sekcje, tworząc hierarchię i zaprowadzając równowagę pomiędzy rabatami, a miejscami do siedzenia i relaksu. Warto planować do przodu, zastanowić się nad tym, ile i w jakim czasie rośliny urosną, pozostawiając im odpowiednio dużo miejsca. 

Jak wybrać ogrodzenie ogrodowe?

Kiedy tworzymy ogród naszych marzeń, nie powinniśmy zapomnieć o dobraniu odpowiedniego ogrodzenia. Zdecydowanie nie można zostawić tej decyzji na koniec! Ogrodzenie będzie przecież ramą dla projektu, w którego tworzenie włożyliśmy tyle czasu i energii. Nie chcemy zniszczyć całego efektu ciężkiej pracy i pieniędzy tanią, metalową siatką. To ważne zwłaszcza, jeśli zaczynamy od zera, pracujemy nad zupełnie nowym ogrodem. Ogrodzenie zawsze powinno dyskretnie wpisywać w estetykę, panującą w ogrodzie, nie wyróżniając się. 

Jak efektywnie zaplanować ogród?

Jeśli ważna jest dla nas jak największa efektywność i liczy się dla nas czas, powinniśmy zacząć od stworzenia listy potrzeb i pomysłów oraz zastanowić się nad poproszeniem o pomoc eksperta. Doświadczenie architekta krajobrazu lub ogrodnika okaże się nieocenione zwłaszcza przy dokonywaniu radykalnych zmian. Wiedzą oni wszystko o materiałach odpornych na zmienne warunki klimatyczne oraz o roślinach, którym nie trzeba poświęcać wiele uwagi. Z pewnością zadadzą trafne pytania na temat naszego stylu życia oraz pomogą nam dojść do tego, czego konkretnie oczekujemy po naszym nowym ogrodzie. Dla profesjonalistów z homify nie ma zbyt trudnego lub zbyt oczywistego wyzwania! Ich pomysły zaskakują, znajdziemy tu wszystko, od zielonych dachów po stawy Koi…  

Jak mogę urozmaicić wystrój mojego ogrodu?

Szczęśliwi posiadacze dużych ogrodów mogą pozwolić sobie na absolutnie swobodny wybór dekoracji. Od wzorzystych parasoli po tapicerowane meble, kanapy, poduszki i malowane krzesła… wszystkie te elementy wnoszą inne kolory i tekstury do naszych ogrodów oraz tarasów. Nie zapominajmy też o tym, że kwitnące rośliny to wspaniała, naturalna dekoracja. Odpowiedni nastrój możemy budować poprzez wybór interesujących akcesoriów ogrodowych. Na przykład, jeśli marzymy o odrobinie romantyzmu, zadbajmy o nastrojowe oświetlenie. Jeśli z kolei wolimy tradycyjne rozwiązania z ciekawymi akcentami, możemy wybrać ogrodowego krasnala lub fontannę dla ptaków i w ten sposób nadać ogrodowi charakteru. 

Co z patio, tarasem i dróżkami?

Przeważnie decydujemy się na jakiś łącznik pomiędzy domem a ogrodem, może być to taras lub po prostu dróżka. Czasem jedyną przestrzenią na wolnym powietrzu, jaką mamy do wykorzystania, jest patio. Te bardziej oswojone elementy, powinny harmonizować z budynkiem oraz ogrodem. Jeśli chodzi o wybór podłoża, mamy tutaj nieskończenie wiele opcji. Drewno to ciepły materiał, budujący ciepłą atmosferę. Kamień z kolei to chłodna elegancja, ale łatwa do czyszczenia i bardzo trwała. Wszystko zależy od naszego osobistego stylu oraz warunków, panujących w naszym ogrodzie. 

Jak wybrać meble do ogrodu?

W meblach ogrodowych liczy się nie tylko wygląd, ale także ich funkcjonalność. Powinny być one wygodne i wytrzymałe, odporne na zmienną pogodę. Musimy także pamiętać o miejscu na ich przechowywanie podczas okresu zimowego! Jeśli kanapy są dla nas zbyt oczywistym wyborem, możemy zdecydować się na bardziej wyluzowany hamak lub leżak. Najczęściej wybieranymi materiałami na meble ogrodowe jest drewno tekowe, rattan oraz plastik. Są one bardzo trwałe, łatwe w utrzymaniu, nie straszny im deszcz! Nie zapomnijmy o najmłodszych (lub po prostu wciąż młodych duchem) i pomyślmy o zainstalowaniu huśtawek i trampolin, by nasz ogród stał się idealnym miejscem do zabawy. 

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie?

Nie ma znaczenia, czy marzymy o warzywach, ziołach czy kwiatach, przed posadzeniem czegokolwiek musimy zbadać jakość gleby w ogrodzie oraz uczciwie zapytać się samych siebie, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu w dłuższej perspektywie. To dwie rzeczy, które bezwzględnie powinniśmy zrobić przed podjęciem decyzji o stylu naszego ogrodu. Czy wyobrażamy w nim sobie sukulenty, drzewka owocowe, rośliny, które wypełnią dom zapachem wiosny? A może raczej pasuje do nas ekonomiczny, łatwy i tani w utrzymaniu, nie potrzebujący hojnego podlewania ogród? Rabatka czy skalniak? 

Skąd jeszcze można czerpać pomysły na piękny ogród?

Jeśli tylko pozwala nam na to miejsce, możemy zastanowić się nad postawieniem w ogrodzie szopy lub biura. To świetny sposób, aby powiększyć przestrzeń mieszkalną domu, tworząc prywatną oazę do relaksu, spokojne stanowisko pracy lub męską jaskinię! Kreatywnych rozwiązań jest nieskończenie wiele, możemy nawet zbudować oczko wodne albo wymarzony basen. Jakie są najpopularniejsze style w architekturze krajobrazu i jak dopasować je do własnego ogrodu? 

Jak urządzić naturalny ogród?

Naturalne ogrody to harmonijna kombinacja flory i fauny. Trzymając się odpowiedniego planu, obejmującego przeważnie wprowadzenie rodzimych odmian roślin, możemy stworzyć idealne warunki do osiedlenia się u nas lokalnych organizmów, takich jak motyle, żaby, pszczoły… Naturalny ogród musi być utrzymywany bez użycia środków chemicznych. Niektóre rośliny będziemy prawdopodobnie musieli często podlewać, a innych nigdy nie obcinać. W ten sposób stworzymy mikro ekosystem. To idealny wybór dla tych, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą i nauczyć tego swoje dzieci. 

Ogród zaaranżować można w różnych stylach.

Jak urządzić nowoczesny ogród?

nowoczesnym ogrodzie najważniejszy jest przejrzysty układ. Trawnik, taras oraz rabaty kwiatowe muszą być wydzielone w jasny sposób. Możemy tutaj grać poziomami, aby osiągnąć stworzyć hierarchię tych sfer. Jeśli chodzi o kwiaty i żywopłot, należy je regularnie przycinać, by wpisywały się w geometrię przestrzeni. Często używanymi materiałami w nowoczesnym ogrodzie są stal i beton, które wszędzie budują atmosferę na wskroś współczesną. 

Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim?

Styl śródziemnomorski w ogrodzie to nie tylko płytki z terakoty i dekoracje w różnych odcieniach brązów. Znajdziemy w nim cechy charakterystyczne dla krajów basenu Morza Śródziemnego, czyli na przykład Włoch, Hiszpanii i Grecji. A zatem naturalny kamień, drewno i kolory takie jak biały czy jasny niebieski również odegrają kluczową role przy tworzeniu ogrodu w tym stylu. 

Jak urządzić ogród japoński?

W ogrodach japońskich lub po prostu ogrodach orientalnych najważniejsze jest stworzenie idealnej przestrzeni do relaksu i wszystko musi zostać podporządkowane temu celowi. Kamień, woda, rośliny łatwe w utrzymaniu… te elementy potrafią wywołać poczucie harmonii i spokoju ducha, podobnie jak wodospady, strumyki i oczka wodne, których kształt i wielkość można dopasować do konkretnych charakterystyk naszego ogrodu. W ogrodach japońskich niezbędne są drzewka bonsai oraz dekoracje z bambusa, niezwykle przyjemne dla oka. 

Jak urządzić ogród Zen?

Ogród Zen, zwany także suchym ogrodem, to szczególny typ japońskiego ogrodu, całkowicie wolnego od wody. Z wykorzystaniem drewnianych grabi można w nim tworzyć wzory o falistych liniach, rysowanych na piasku lub drobnych kamyczkach. Do takiego ogrodu możemy wprowadzić również duże głazy, a jedynym akcentem kolorystycznym będzie tutaj porastający je mech.

Jak urządzić skalisty ogród?

Ogród skalisty sprawdzi się, gdy mamy do zagospodarowania strome zbocza. Najlepszym rozwiązaniem jest zdanie się na profesjonalistów, ponieważ ostatnią rzeczą jakiej chcemy są chwiejące się głazy na szczycie stromego spadku. Reguły wyznacza tutaj przede wszystkim topografia terenu. Należy wybrać rośliny, które nie potrzebują dużo wody i będą sobie dobrze radzić na wapieniu lub granicie.