Ogród: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Ogród: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Ogród: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Jak wygląda idealny ogród?


Każdy ma swoją własną wizję idealnego ogrodu. Jedni nie wyobrażają go sobie bez basenu, innych usatysfakcjonuje prosty ogródek ziołowy. Nie ważne czy urządzamy ogromną, otwartą przestrzeń czy maleńki skrawek ziemi, duży czy mały ogród, istnieją pewne podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować. Zawsze trzeba mieć na uwadze jakość podłoża oraz oczywiście własne preferencje. Możemy zadbać o to, żeby ogród był przytulny, zapraszający zarówno gości jak i domowników do spędzania w nim czasu. Ci z nas, którzy mają smykałkę do ogrodnictwa, mogą tutaj się wykazać i zrealizować oryginalny projekt. Pamiętajmy jednak zawsze, że ogród istnieje w relacji z domem, oswojona natura powinna harmonizować z budynkiem, prowadzić z nim konwersację. W następnej części doradzimy Wam, jak to wszystko połączyć i zrealizować ogród naszych marzeń. 

Ogród piękny i funkcjonalny… Idealne połączenie!   

Zanim zaczniemy kopać w ziemi, zastanówmy się, co jest naszym ostatecznym celem? Czy nie wyobrażamy sobie ogrodu bez miejsca na grilla, na spotkania w gronie przyjaciół, czy może raczej marzymy o samotni, w której będziemy się relaksować? Bardziej odpowiada nam ogród Zen, czy plac zabaw dla dzieci? Uwielbiamy plewić, czy wolelibyśmy spędzać na pielęgnacji ogrodu jak najmniej czasu? Czy potrzebujemy ogrodzenia, aby zapewnić sobie prywatność, uchronić się przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów? Należy zadać sobie te wszystkie pytania z dużym wyprzedzeniem, aby upewnić się, że na koniec nie będą na nas czekać przykre niespodzianki. Kolejna istotna kwestia to cień. Poświęćmy kilka dni na obserwację, gdzie docierają promienie słońca i o jakich porach. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie należy posadzić rośliny, potrzebujące dużo słońca, a gdzie te, które lepiej czują się w cieniu. Nawet mały ogród możemy podzielić na różne sekcje, tworząc hierarchię i sprowadzając równowagę pomiędzy rabatami, a miejscami do siedzenia i relaksu. Warto planować do przodu, zastanowić się nad tym, ile i w jakim czasie rośliny urosną, pozostawiając im odpowiednio dużo miejsca. 

Jakie ogrodzenie jest najlepsze do  mojego ogrodu?   

Jedno z pierwszych pytań, jakie musimy sobie zadać, jest, co chcemy osiągnąć zagradzając nasz ogród. Jest to symboliczne ogradzanie naszego prywatnego terenu? Lub chcemy chronić je przed intruzami albo osłonić przed wścipskimi sąsiadami lub spojrzeniami  przechodnich? A może po prostu chcemy ukryć nieładne elementy, które nas otaczają? Jest wiele różnych rodzajów ogrodzeń!   

Kamienny mur jako ogrodzenie   

Osoby, które cenią sobie prywatność powinny zdecydować się na kamienny mur. Jest to trwałe i efektowne ogrodzenie! Wyglądają majestatycznie i imponująco, a poza tym doskonale pasują zarówno do domów w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Ale powinniśmy pamiętać o tym, że  ogrodzenie kamienne nie nadaje się do małych działek. Niepotrzebnie zmniejszy ono ich przestrzeń i przytłoczy mały ogród.   

Ogrodzenie drewniane   

Płoty i kratki wykonane z drewna są najbardziej uniwersalnym rodzajem ogrodzeń, bowiem pasują zarówno do zabudowy miejskiej, jak i wiejskiej. Sprawiają swojskie i naturalne wrażenie, a ponadto – nawet jeśli są szczelne – nie wywołują takiego uczucia izolacji od świata zewnętrznego. Najczęściej ogrodzenia te wykonuje się z dość wytrzymałego i łatwo dostępnego drewna sosny i świerku, jednak  – nawet przy dobrej jakości drewnie – ich największą wadą pozostaje konieczność regularnego malowania i konserwacji. Za wyborem ogrodzenia drewnianego stoi z kolei jego niska cena i naturalny wygląd dobrze dopasowujący się do zielonego otoczenia.   

Ogrodzenia kamienne i drewniane   

Do dziś popularne i często używane. Drewniany płot otoczony kamiennym murem. Kompozycja ta wspaniale łączy się z otoczeniem natury.   

Ogrodzenia metalowe   

Ogrodzenia metalowe są najpopularniejszym i najczęściej wybieranym ogrodzeniem Najtańsze, ale też niespecjalnie estetyczne, są te wykonane z siatki rozpiętej na metalowych słupkach. Najefektowniejsze spośród ogrodzeń wykonanych z metalu są oczywiście płoty tworzone na zamówienie w kuźni. Specjalista od kowalstwa artystycznego stworzy każdą kompozycję, od prostej po bogato zdobioną i stylizowaną. Kute elementy ogrodzenia mogą być dodatkowo ostro zakończone, co spowoduje specjalne utrudnienie  potencjalnym intruzom. Ogrodzenia metalowe jednak nie są efektowne jeśli chodzi o zachowanie prywatności i chronienie się przed wścipskimi sąsiadami.   

Ogrodzenia betonowe   

Na popularności nabrały ogrodzenia betonowe. Są one wykonane z prefabrykowanych betonowych segmentów. W ten sposób gwarantowany jest szybki i łatwy sposób jego budowy. Jeśli chodzi o estetykę, brakuje im czegoś na czym można by było zawisnąć oko. Ale ich największą zaletą jest trwałość , odporność na mróz i odpoorność na zmianne warunki tmosferyczne.   

Ogrodzenie zielone, czyli żywopłot   

Totalnym przeciwieństwem do ogrodzenia betonowego jest ogrodzenie wręcz naturalne. Takim żywopłotem prywatność jest gwarantowana w 100 procentach. Ściana zieleni z gęsto sadzonych krzewów doskonale tłumi hałas, chroni przed wiatrem, jest trudna do przekroczenia, a także zatrzymuje dochodzące z ulicy kurz i zanieczyszczenia. Żywopłot jest bardzo tani. Wymaga jednak pielęgnacj i dużego poświęcenia, w szczególności w przez pierwsze kilka lat. 

Wybór roślin do ogrodu, zależy tylko  od Ciebie

Nie ma znaczenia, czy marzymy o warzywach, ziołach czy kwiatach, przed posadzeniem czegokolwiek musimy zbadać jakość gleby w ogrodzie oraz uczciwie zapytać się samych siebie, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu w dłuższej perspektywie. To dwie rzeczy, które bezwzględnie powinniśmy zrobić przed podjęciem decyzji o stylu naszego ogrodu. Czy wyobrażamy w nim sobie sukulenty, drzewka owocowe, rośliny, które wypełnią dom zapachem wiosny? A może raczej pasuje do nas ekonomiczny, łatwy i tani w utrzymaniu, nie potrzebujący hojnego podlewania ogród? Rabatka czy skalniak? 

Aranżacja ogrodu różnych stylach

Ogród nowoczesny   

W nowoczesnym ogrodzie najważniejszy jest przejrzysty układ. Trawnik, taras oraz rabaty kwiatowe muszą być wydzielone w jasny sposób. Możemy tutaj grać poziomami, aby osiągnąć stworzyć hierarchię tych sfer. Jeśli chodzi o kwiaty i żywopłot, należy je regularnie przycinać, by wpisywały się w geometrię przestrzeni. Często używanymi materiałami w nowoczesnym ogrodzie są stal i beton, które wszędzie budują atmosferę na wskroś współczesną.   

Ogród w stylu śródziemnomorskim   

Styl śródziemnomorski w ogrodzie to nie tylko płytki z terakoty i dekoracje w różnych odcieniach brązów. Znajdziemy w nim cechy charakterystyczne dla krajów basenu Morza Śródziemnego, czyli na przykład Włoch, Hiszpanii i Grecji. A zatem naturalny kamień, drewno i kolory takie jak biały czy jasny niebieski również odegrają kluczową role przy tworzeniu ogrodu w tym stylu.   

Ogród japoński?   

W ogrodach japońskich lub po prostu ogrodach orientalnych najważniejsze jest stworzenie idealnej przestrzeni do relaksu i wszystko musi zostać podporządkowane temu celowi. Kamień, woda, rośliny łatwe w utrzymaniu… te elementy potrafią wywołać poczucie harmonii i spokoju ducha, podobnie jak wodospady, strumyki i oczka wodne, których kształt i wielkość można dopasować do konkretnych charakterystyk naszego ogrodu. W ogrodach japońskich niezbędne są drzewka bonsai oraz dekoracje z bambusa, niezwykle przyjemne dla oka.     

Ogród Zen? 

Ogród Zen, zwany także suchym ogrodem, to szczególny typ japońskiego ogrodu, całkowicie wolnego od wody. Z wykorzystaniem drewnianych grabi można w nim tworzyć wzory o falistych liniach, rysowanych na piasku lub drobnych kamyczkach. Do takiego ogrodu możemy wprowadzić również duże głazy, a jedynym akcentem kolorystycznym będzie tutaj porastający je mech.