Oczko ogrodowe: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Jak zbudować oczko ogrodowe?

Oczko wodne to doskonały sposób na ożywienie i uatrakcyjnienie naszego ogrodu. Czy można je umiejscowić w Twoim ogródku? Odpowiedzią na to pytanie jest dokładne zaplanowanie wszystkiego, zanim przystąpimy jeszcze do jakichkolwiek prac. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie umiejscowienie naszego stawu. Będzie ono zależeć od jego wielkości, a także głębokości. W tym artykule wyjaśnimy, jak przejść od planów do realnego zbiornika wodnego. Skupimy się nie tylko na jego kopaniu, zabezpieczaniu brzegów i instalowaniu pompy wodnej, ale również na doborze roślin i ryb, a także konserwacji stawu.   

Bardzo istotnym jest odpowiedzenie sobie na kilka zasadniczych pytań: 

- Jakie funkcje ma spełniać nasz oczko wodne? 

- Jakiego rodzaju zbiornik wodny najbardziej przypadnie nam do gustu?   

Jeżeli rozwiążemy te kwestie na etapie planowania to możemy być pewni, że zaoszczędzi nam to wiele problemów.  Najczęściej wybieranymi rodzajami zbiorników są oczko wodne i staw ogrodowy.  Najpopularniejszą opcją jest nieco dzikie oczko wodne, który z zamierzenia ma przypominać naturalny zbiornik wodny z charakterystyczną fauną i florą. Taki niewielki staw podwórkowy nie wymaga podłączenia pompy, czy też elektryczności, dzięki czemu jest najłatwiejszą do zbudowania opcją. Koszt jego wykonania jest również znacznie niższy i wynosi zazwyczaj około 500 zł za metr kwadratowy zbiornika. Jego utrzymanie to jednak całkiem inna kwestia i ten wątek powróci jeszcze w tym artykule. Drugą, równie popularną opcją jest znacznie bardziej imponujący staw, gdzie architekci zieleni pozwalają sobie na odrobinę szaleństwa. Dokładnie zaaranżowane kamienie, naturalnie wyglądające mini wodospady, złote rybki i karpie koi. To prawdziwy powiew luksusu w Twoim ogrodzie, a ceny takiego projektu mogą się bardzo wahać.

Jak wybrać miejsce na staw? 

Umiejscowienie stawu jest bardzo istotne. Najlepszą opcją jest znalezienie miejsca, które będzie częściowo znajdować się w słońcu, a częściowo w cieniu. Nadmierne nasłonecznienie jest problematyczne, gdyż powoduje szybki rozwój glonów, a to zdecydowanie coś, czego pragniemy uniknąć. Doskonałym pomysłem jest  zlokalizowanie oczka ogrodowego w miejscu, które można zobaczyć z domu, dzięki czemu można się nim cieszyć nawet chłodne dni. Śniadanie jedzone na tarasie z widokiem na oczko ogrodowe z kolorowymi karpiami Koi  to jedna z najbardziej relaksujących rzeczy, jakie można sobie wyobrazić. By w pełni zobrazować sobie, jak po nasz ogród będzie wyglądać po tak znaczącej zmianie, warto wyznaczyć brzegi przy użyciu liny. Będzie nam znacznie łatwiej zaplanować całość, niż gdy patrzymy tylko na rysunki na kartce papieru.

Wybierając miejsce dla naszego stawu nie powinniśmy kierować się jedynie kwestiami estetycznymi. Kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze. Należy więc sprawdzić, gdzie umiejscowiona jest sieć elektryczna i gazowa, by nie uszkodzić ich w czasie prac. Nie najlepszym pomysłem jest również umiejscowienie zbiornika wodnego w okolicy drzew, gdyż kopanie zagłębienia i inne prace z tym związane mogą spowodować uszkodzenie korzeni. Pamiętajcie także, że zbiornik wodny może spowodować ucieczkę wód gruntowych w jego kierunku, co niewątpliwie odbije się negatywnie na drzewach.

Znacznie łatwiejszy do utrzymania jest większy staw, jednak trzeba zwrócić uwagę na kwestie formalne. Pamiętajcie, że budowa oczka wodnego do 30 m2 nie wymaga pozwolenia, jednak musimy je zgłosić do Starostwa Powiatowego.

Jakie rośliny wybrać do ogrodowego oczka?

Rośliny to nie tylko piękny dodatek, który czyni nasz zbiornik wodny kolorowym, a naprawdę ważny element ekosystemu, który sprawia, że całość żyje. I właśnie to, jakie środowisko możemy stworzyć w naszym klimacie, powinno być najważniejszym wyznacznikiem doboru roślin. Nie ważne, jak bardzo będziesz starać się utrzymać tropikalne oczko ogrodowe ile pracy w to włożysz, pewne rośliny po prostu nie sprawdzą się w naszym klimacie.

Kolejnym aspektem, który musimy rozważyć jest głębokość naszego stawu. Dobór odpowiednich roślin do różnych poziomów wody uczyni całość pełniejszą. Pamiętaj, że rośliny, które sprawdzą się przy brzegu, niekoniecznie poradzą sobie na dnie i odwrotnie. Najpopularniejszymi roślinami w oczkach wodnych są zdecydowanie lilie wodne. Kojarzą się nam one z bardzo sielską i romantyczną atmosferą. Istnieje jednak wiele innych, równie pięknych, ale mniej oczywistych roślin wodnych takich jak: grzybień, orzech wodny, czy grążel żółty. Niesłabnącą popularnością cieszy się też tatarak, trzcina, czy rzęsa wodna. Wybierając rośliny zwróć również uwagę na ich ceny. Lilie kojarzą się może z luksusem, jednak ich ceny zaczynają się już od 20 zł. Mniej popularne rośliny mogą być jednak znacznie droższe. Pamiętaj, że po zasadzeniu roślin należy odczekać kilka tygodni, by wszystko dobrze się przyjęło i dopiero po upływie około miesiąca od napuszczenia wody, można myśleć o wpuszczaniu do stawu ryb. 

Wybór odpowiednich ryb 

Jeżeli mamy już nasze rośliny, czas na wybór zwierząt wodnych. Oczywiście w pierwszej kolejności myślimy o rybach, ale można zakupić również ozdobne ślimaki, czy też żółwie. Podobnie, jak w przypadku roślin, tak i tu,  jednym z najistotniejszych czynników jest polski klimat. Mimo, że kochamy kolorowe, egzotyczne ryby, musimy pożegnać się z marzeniami o posiadaniu ich w ogrodzie. Jednak nie trzeba się smucić, istnieje wiele kolorowych gatunków, które uczynią nasz podwórkowy staw naprawdę pięknym, a nie potrzebują tak ciepłej wody. Przy wyborze ryb musimy pamiętać przede wszystkim o wielkości naszego zbiornika wodnego. Karaś ozdobny doskonale poradzi sobie w oczkach każdej wielkości, jednak już karp Koi i jesiotr wymagają większej przestrzeni i dobrego natlenienia wody. Mogą bowiem dorastać aż do 75 cm. Kolejną, piękną rybą, z której musimy zrezygnować, jeżeli nie dysponujemy odpowiednią złota orfa. 

Nie zapominajmy, że ryby mają różne wymagania żywieniowe. Tołpyga żywi się planktonem roślinnym. Kolejną taką rybą jest lin, który pomaga utrzymać staw w porządku. Piękna, kolorowa odmiana karpia - japoński Koi to marzenie wielu z nas. Trzeba jednak pamiętać, że to ryba dość wymagająca i potrzebuje dużo białka. Za stworzeniem stawu z karpiami Koi przemawia jednak fakt, że mogą zimować w wodzie. Niezależnie, jakie gatunki wybierzemy, musimy pamiętać o regularnym ich karmieniu. Na koniec chcemy dodać jeszcze jedną wskazówkę odnośnie ilości wpuszczanych do wody osobników - na każdy metr kwadratowy możemy mieć tylko 25 cm ryby. Jak łatwo policzyć - 75 cm karp japoński potrzebuje aż 3 metry kwadratowe.

  Konserwacja stawów ogrodowych 

Stworzenie pięknego zbiornika wodnego to jedno, jednak jego utrzymanie to drugie, ale równie ważne zadanie. W naszym klimacie warunki pogodowe zmieniają się bardzo drastycznie, dlatego też dbanie o nasz staw musi uwzględniać porę roku. Jeżeli masz jakieś egzotyczne rośliny w doniczkach umieszczone w swoim stawie, jesienią zabierz je do domu i dopiero wiosną umieść ponownie na miejscu. To też doskonały czas na rozsadzenie ich do kilku doniczek, by mogły rosnąć jeszcze piękniej. Wiosną naprawdę warto dodać kilka pięknych roślin pływających, a także nieco uporządkować strukturę naszego stawu.

Jeśli mówimy o konserwacji to powinniśmy się również skupić na przyjrzeniu się jakości naszej wody. Staw powinien być regularnie oczyszczany z nadmiernej ilości liści i resztek pożywienia dla ryb, gdyż rozkładające się resztki mogą powodować powstawanie  toksycznych gazów. Kolejnym problemem może być również gromadzenie się soli i minerałów w głębszych warstwach. Warto więc zainstalować pompę i filtr, a także posadzić rośliny tlenowe, które zwiększą poziom tlenu w wodzie. Te wszystkie zabiegi nic jednak nie dadzą, jeżeli nie będziemy regularnie oczyszczać dna. Zaniedbanie tego będzie powodować silne zamulenie stawu i stopniowe spłycanie jego basenu.

Ostatnim, ale również bardzo istotnym problemem może być nieszczelność ścian naszego oczka wodnego. Jeśli nie będziemy regularnie go kontrolować, może się okazać, że nie tylko tracimy wodę, ale również pozwalamy na stopniowe zniszczenie całej konstrukcji. A to coś, czego zdecydowanie pragniemy uniknąć.