Skandynawska łazienka pomysły i inspiracje | homify

Pomieszczenia

Jak zaprojektować łazienkę w stylu skandynawskim?

Łazienka w stylu skandynawskim przede wszystkim jest jasna, prosta w stylu z dodatkiem naturalnych materiałów jak drewno czy kamień. Łazienka w tym stylu charakteryzuje się minimalistycznymi formami oraz przewagą białych, szarych kolorów. Zapach który łączy się z tym stylem to lawenda oraz zapach morskiego wiatru. Jasna łazienka w kolorze białym może być trochę surowa dla wielu z nas. W skandynawskim stylu najważniejszą rolę odgrywają dodatki. To dzięki nimi surowe wnętrza odgrywają bardzo duże znaczenie. Np. najważniejszymi dodatkami w stylu skandynawskim to naturalne dodatki, jak drewno, kamień czy naturalne tkaniny jak len, czy wełna. To dzięki nimi nasz łazienka zacznie nabierać wyrazu.  Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przełamanie bieli dodatkami koloru np. brudnego żółtego. Pamiętaj, że najważniejsze w tym stylu to minimalizm, ogranicz dodatki do tych które są niezbędne w codziennym użytkowaniu.

Jak dobrać podłogę do swojej łazienki?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najważniejsze w stylu skandynawskim to naturalne dodatki. Idealnie w Twojej łazience sprawdzi się drewno. Nie musisz się obawiać, czy drewno do łazienki, która jest zazwyczaj narażona na wilgoć to dobre rozwiązanie. Oczywiście że tak, obecnie na rynku istnieje bardzo wiele farb, które chronią drewno przed zniszczeniem. Również dla Twoich stóp, drewno to bardzo miły dodatek. Jeśli jednak obawiasz się że przy Twoim użytkowaniu łazienki drewno nie spełni się, możesz je zastąpić płytkami drewnopodobnymi lub po prostu kamieniem podłogowym. Przed zagospodarowaniem podłogi pomyśl o podgrzewanej podłodze. Ta forma idealnie sprawdza się zimą, kiedy musimy wejść z rana do wychłodzonej łazienki.

Dodatki które odmienią Twoja łazienkę

Już wiemy, że drewno to idealny dodatek, który nie tylko ociepla nasze wnętrze ale daje poczucie elegancji zarazem.  Jeżeli masz trochę więcej wnętrza w łazience postaw na ciekawe dodatki, jak np. krzesło ogrodowe lub komodę. Stare dodatki, które wielu osobom nie były potrzebne mogą nadać niepowtarzalnego wyglądu Twojej łazienki. Stare spiłowane materiały to również nieodłączny dodatek stylu skandynawskiego. Jeżeli Twoja łazienka jest niestety mała, zadbaj o bardzo duże lustro. Nic tak nie powiększa małej przestrzeni  jak lustro. Jeżeli jest taka możliwość spraw sobie lustro tak duże jak jesteś w stanie je zmieścić. Przy małych pomieszczeniach idealnie sprawdzają się zawieszane półki. Nie każdy musi wiedzieć jakie produkty używasz, łazienka to nie sklep z kosmetykami. Idealnie do tego rodzaju nadają się pojemniki. Posegreguj je na produkty do włosów, ciała czy prania. Od tego czasu nie będziesz miał problemu ze znalezieniem swoich kosmetyków, a po drugie kurz nie będzie się gromadził na Twoich produktach.

Meble oraz materiały

W momencie kiedy zdecydujemy się, że Twoja łazienka będzie urządzona w stylu skandynawskim nie zapomnijmy o dodatkach, w przeciwnym wypadku Twoja łazienka może być chłodna i nieprzyjemna, a nie o to nam chodzi. Pamiętaj że zaczynając projekt łazienki zacznij od dobrania odpowiedniej palety. Idealnie sprawdzają się takie kolory jak biel, szarość czy granat. Warto również pokusić się na przełamanie tych kolorów, kolorowymi akcentami. Aby uniknąć wrażenie chłodu czy sterylności pamiętaj, aby meble nie były wykonane tylko z jednego tworzywa jak np. lakierowanych frontów. Idealnie sprawdzają się połączenia szkła z takim rodzajem materiału. Szkło idealnie nadaje meblom lekką formę oraz nadaje im nowoczesny charakter.  Proste wzornictwo to podstawa stylu skandynawskiego.  Stanowi również idealną bazę do zaprojektowania łazienki w dowolnym kolorze. Wybierając dodatki, pamiętaj o ceramice łazienkowej. Idealnie łączą się dodatkami z tej samej serii. Podczas zakupu zwróć na to uwagę, bo nic nie wygląda tak estetycznie jak świadomie dobrane dodatki do Twojego wnętrza. Jeżeli nadal jest niepewność, skontaktuj się ze profesjonalistami od wyposażenia łazienek.

Drewno w aranżacji łazienki

Styl skandynawski to przede wszystkim drewno. Jest to jeden z najważniejszych dodatków. Jeżeli chodzi o drewno to idealnie sprawdza się tutaj buk, jesiona, sosna czy dęb. Posiadają one naturalną strukturę oraz barwę. Jeżeli Twój budżet nie pozwala na zagospodarowanie łazienki naturalnym drewnem, może je spokojnie zastąpić imitacją drewna jak płytki drewniane czy panele. Jeżeli chodzi o meble, również możesz je spokojnie zastąpić np. płytą drewnianą. Płyty zazwyczaj pokryte są laminatem drewnopodobnym. Sprawiają również, że wnętrze jest eleganckie, a koszty zakupu tego rodzaju materiałów są dużo niższe.

Kamień w aranżacji łazienki

Kamień to jeden z naturalnych surowców, który jest wykorzystywany w stylu skandynawskim. Tutaj możemy wykorzystać  kamień jako dodatek np. jako mydelniczkę czy jako kubki na szczoteczki do zębów. Kamień idealnie prezentuje się również na podłodze łazienki. Producenci płytek ceramicznych w swojej ofercie przygotowali serię imitujące skały, więc wybór nie tylko musi się ograniczać do naturalnego kamienia. 

Styl skandynawski to umiłowanie oraz ukłon w stronę natury. Idealnie w tym stylu sprawdzają się stare meble, które zostały odnowione, lub po prostu stare krzesła z duszą i historią idealnie wkomponowują się w ten styl. Dlatego styl skandynawski w łazience może mieć kilka odsłon. Może być ukierunkowany do ascetycznego stylu, lub być bardzo ciepły i rodzinny. Styl skandynawski to również styl, który szybko nam się nie znudzi oraz nie wyjdzie z mody, ponieważ łączy nowe rzeczy ze starymi. W połączeniu tych rzeczy nasze pomieszczenie nabiera niepowtarzalnego wyglądu. Łazienka tutaj może mieć tradycyjny lub bardzo innowacyjny charakter. To już od nas zależy w jakim kierunku nasza łazienka zostanie zagospodarowana.