Egzotyczna łazienka pomysły i inspiracje | homify Egzotyczna łazienka pomysły i inspiracje
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Egzotyczna łazienka pomysły i inspiracje

Przeniesienie dżungli do łazienki, jest marzeniem pewnie wielu z nas. Styl egzotyczny coraz częściej gości w naszych domach.  Dominującymi barwami w naszym pomieszczeniu powinny być kolory pustyni, a więc wszelkiego rodzaju żółcie, brązy i beże, jak również hebanowa czerń i soczysta zieleń. Motywy są najczęściej czerpane z tropikalnych dżungli bądź afrykańskich sawann.

Ściany, pierwszy krok w aranżacji naszej łazienki

Glazura ścienna powinna być imitacją drewna bądź kamienia, a także cechować się ozdobną fakturą. W zależności od naszej powierzchni powinniśmy dobrać odpowiednie kolory oraz barwy. Jeżeli nasza łazienka jest dość mała, pamiętajmy że wszystkie motywy na ścianach tylko zmniejsza naszą łazienkę.

Idealnie w małych pomieszczeniach sprawdzają się jednolite kolory. Jeżeli wybierzemy ciemny kolor ścian, ważne abyśmy w tym momencie zadbali o dobre oświetlenie, które rozjaśni nasze pomieszczenie. Najbardziej sprawdzą się punktowe oświetlenie, nie tylko nadaje ciepła, ale idealnie rozprowadza światło w naszym pomieszczeniu. Pamiętajmy również, że każde nałożenie płytek trochę zmniejszy naszą przestrzeń. W takim przypadku polecamy farby, które są odporne na wilgoć. 

 Farby nie tylko nie zmniejsza naszej łazienki, ale również po pewnym czasie będziemy mogli szybko zgnić kolor na taki który nam się będzie podobał, a koszty tego będą dużo niższe. 

Podłoga, czyli drugi krok w zmianie naszej łazienki

Zaczynając od podłogi, możemy zainspirować się kilkoma przykładami. Idealnie tutaj sprawdzają się wzorzyste podłogi, które zawierają elementy liści, bambusów, oraz ciekawie również wyglądają zwierzęce cętki. Jeżeli jesteśmy bardziej klasycznie, to powinniśmy wybrać bardziej stonowane materiały jak drewno czy kamień, a poprzez dodatki tylko pokazać nasz styl. Ciekawym również rozwiązaniem jest bambusowa podłoga, która daje dużo ciepła, i jest idealnym zamiennikiem klasycznego drewna, które często możemy spotkać w wielu aranżacjach.  

Ważna informacja jeżeli chodzi o podłogę bambusową to, że tak jak inne drewna egzotyczne, jest bardzo odporna na uszkodzenia, zawilgocenia i charakteryzuje się jedną z większych twardości – przewyższa parametrami rodzime gatunki drzew i niektóre egzotyczne. W przypadku takiej podłogi warto nałożyć olej, lub lakier na powierzchnię, tak aby podkreślić jej naturalne piękno. Po takiej impregnacji podłogę wystarczy zamiatać, odkurzać, a w razie potrzeby przecierać miękką szmatką lub wilgotnym mopem.  Kolejnym idealnym tworzywem, który sprawdzi się w naszej łazience to posadzki kamienne, czyli tak zwany  marmur oraz granit. Zaletą posadzek kamiennych jest wygląd i trwałość, a wadami - wysoka cena i zwykle pewna minimalna grubość jaką ma taka podłoga. 

Alternatywą dla podłóg kamiennych są wszelakie wylewki imitujące kamień, zawierające nawet dekoracyjne naturalne kruszywo w swoim składzie. W celu dodania przytulności przed wanną bądź kabiną prysznicową możemy zamieścić pluszowe, ciepłe dywaniki w brązowych barwach. Glazura ścienna powinna być imitacją drewna bądź kamienia, a także cechować się ozdobną fakturą. Meble powinny być proste i minimalistyczne, wykonane z drewna. Całość stylu dopełniają etniczne detale. Akcesoria wykonane z gliny bądź wikliny nadadzą się do tego idealnie. Możemy postawić na obrazki zwierząt, drewniane maski, dywanik z motywem zwierzęcym bądź palmy w wysokich donicach. 

Dodatki, które podkreślą nasz styl 

Meble powinny być proste i minimalistyczne, wykonane z drewna. Całość stylu dopełniają etniczne detale. Akcesoria wykonane z gliny bądź wikliny nadadzą się do tego idealnie. Możemy postawić na obrazki zwierząt, drewniane maski, dywanik z motywem zwierzęcym bądź palmy w wysokich donicach. 

Oczywiście czym by była naszą dżungla bez kwiatów? Wiele osób, może być lekko zszokowanych, ale kwiaty idealnie sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak łazienki. Wiele odmian, tylko żyje kiedy pomieszczenie w którym się znajdują jest bardzo wilgotne. 

Jak dopasować roślinę do łazienki?

Łazienka, to idealne miejsce dla naszej roślinności, kwiaty możemy umieścić na podłodze lub kwietniku. Do mniejszych pomieszczeń idealnie sprawdzą się małe doniczkowe kwiaty. W łazienkach świetnie rosną wszelkie kwiaty doniczkowe. Można je powiesić przy oknie, tak by ich pędy zwisały, albo zapewnić im podporę. Inne rośliny będą się dobrze czuły na półkach. Zimą, gdy dni są krótkie, wszystkie okazy lepiej przestawić bliżej światła. Roślin nie możemy potrącać ani zasłaniać im światła rozwieszonym praniem.

Nie wolno dopuścić, by miały kontakt ze środkami czyszczącymi. Wszystkie kwiaty podlewamy i nawozimy zgodnie z ich wymaganiami. Ze spryskiwania wodą można na ogół zrezygnować, bo wilgotność powietrza jest tu dostatecznie duża. Jeżeli nasza łazienka nie ma okna, nie musimy się tym za bardzo przejmować, ponieważ istnieje kilka odmian które sprawdzą się w takich warunkach. Aby nasza roślinność przetrwała możemy kupić dwa okazy odpornych gatunków: jeden trzymamy w ciemnej łazience, drugi na oknie, a po tygodniu zamieniamy je miejscami. 

Lepszym rozwiązaniem jest jednak zainstalowanie lamp, które zastąpią światło słoneczne (muszą być włączone przez 10-14 godzin na dobę). W niektórych sklepach dostępne są modele przeznaczone specjalnie dla roślin. Światło zbliżone do naturalnego emitują też świetlówki kompaktowe - tzw. żarówki energooszczędne - oraz lampy sodowe i ledowe. Można też użyć zwykłych świetlówek (są najtańsze). Sztuczne światło montujemy tak, aby promienie padały na rośliny od góry, z odległości 30-50 cm. Wszystkie te rzeczy, które zaaranżujemy w naszej łazience sprawią, że oddamy ducha stylu tropikalnego. Chwile spędzone w takim miejscu możemy potraktować jak nasze małe prywatne SPA, do którego będziemy wracać każdego wieczoru. Aby wszystko jeszcze lepiej zaprojektować, skontaktuje się z profesjonalistami od wyposażenia łazienek!