Łazienka - pomysły, inspiracje & zdjęcia | Homify

Łazienka – aranżacje wnętrz, inspiracje & zdjęcia

 1. Potrzebujesz pomocy ze swoją łazienką?
  Potrzebujesz pomocy ze swoją łazienką?
 2. Potrzebujesz pomocy ze swoją łazienką?
  Potrzebujesz pomocy ze swoją łazienką?
 3. Potrzebujesz pomocy ze swoją łazienką?
  Potrzebujesz pomocy ze swoją łazienką?
 4. Potrzebujesz pomocy ze swoją łazienką?
  Potrzebujesz pomocy ze swoją łazienką?

Jak stworzyć idealną łazienkę?

Termin “idealna łazienka” jest raczej subiektywny. W końcu każdy człowiek ma w głowie jakiś pomysł na to, co stanowi dla niego idealną łazienkę. Choć może wydawać się to trudne, zwłaszcza w przypadku renowacji, przestrzegając kilku podstawowych zasad można wyciągnąć z przestrzeni łazienki to, co najlepsze. Jak zawsze, zaleca się uwzględnić swój własny styl, ale przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na wymiary łazienki, a także styl reszty domu, tak aby łazienka wpisała się idealnie w ogólny obraz. Niezależnie od tego, czy korzystamy z niej, żeby przygotować się na stawienie czoła temu co przed nami, żeby uciec od rutyny, lub też spędzić chwile relaksu po męczącym dniu, powinna być ona naszą świątynią wytchnienia i spokoju. Projekty łazienek powinny być przygotowane po dokładnym zastanowieniu się, czego tak naprawdę oczekujemy. Czy będzie to oaza ciszy i spokoju, czy też miejsce autoekspresji i kreatywności?

Gdzie znaleźć pomysły i inspiracje aranżacje łazienek?

Od nowoczesnej do klasycznej, od eklektycznej po minimalistyczną. W sekcji “łazienka” na homify znajdziemy ogrom przykładów, z których można czerpać inspirację. Kiedy zobaczymy zdjęcie łazienki, która nam się podoba, jednym kliknięciem możemy je zapisać w Katalogu Inspiracji. Katalogi Inspiracji na homify działają jak wirtualne notatniki. Jest to przyjemny i prosty do aktualizowania sposób na zbieranie i przechowywanie pomysłów. Pozwalają one na dodawanie tekstu, dzięki czemu zawsze będziemy pamiętać, co urzekło nas na konkretnym zdjęciu. Katalogi Inspiracji przez nas stworzone, zostają automatycznie zapisane na naszym profilu, przez co zebrane pomysły są zawsze pod ręką.

W jaki sposób zaprojektować łazienkę?

Istnieje wiele różnych stylów i tematów przewodnich, które można przyjąć podczas urządzania łazienki. Dla niejednej osoby może to być dość przytłaczające. Aranżacja łazienki powinna być funkcjonalna i praktyczna, ponieważ najprawdopodobniej znajdzie się wiele produktów, którym będzie trzeba znaleźć miejsce do przechowywania. Kiedy już zdecydujemy, jaki styl nam odpowiada, czas podjąć decyzję dotyczącą pokryć ścian i podłóg. Chcemy zaszaleć z odważnymi i jasnymi kolorami, czy raczej będziemy trzymać się neutralnych tonów? Trzeba też rozważyć prysznice, wanny i umywalki. Czy, żeby uzyskać możliwie najlepszy efekt, w naszej łazience powinien znaleźć się sam prysznic czy może wanna z prysznicem? Im więcej z góry wiemy o tym, czego oczekujemy, tym łatwiej będzie wykonać projekt łazienki o maksymalnym efekcie. Duża czy mała łazienka – na homify znajdują się tysiące inspiracji, które ułatwią nam ten proces.

Jakich kolorów użyć w łazience?

Zanim podejmiemy irracjonalne decyzje o dywanikach i ręcznikach, należy uzmysłowić sobie jakie kolory, będą dominowały na większych elementach w łazience. Nie zapominajmy, że kolory, które wybierzemy będą miały wpływ na ogólny nastrój i wrażenie w przestrzeni. W wielu domach kolorem pierwszego wyboru jest biały z tego względu, że łatwo go połączyć z innymi kolorami tworząc różne efekty. Zestawiony z niebieskim stworzy atmosferę podwodnych przygód, natomiast połączenie z czarnym doda przestrzeni dramatycznego i romantycznego wyrazu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ilość, lub brak, naturalnego światła przenikającego przestrzeń. Koniec końców, ten aspekt zdeterminuje kolorystykę łazienki. Zgodnie z ogólną zasadą, ani ciemne ani jaskrawe kolory nie powinny być stosowane w małych łazienkach, z wyjątkiem drobnych akcesoriów.

Jakie ściany i podłogi dobrać do łazienki?

Z reguły szukamy pomysłów na płytki łazienkowe, niemniej jednak jest wiele innych opcji, które powinniśmy wziąć pod uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do pokrycia podłóg w naszej łazience. Płytki położone od podłogi po sufit łazienki to tendencja, która zyskała ogromną popularność w ostatnich latach z tego względu, że łatwo je umyć i utrzymać w dobrym stanie, w przeciwieństwie do farby, którą trzeba odświeżać z upływem lat. W dzisiejszych czasach, płytki ceramiczne na podłogę nie są jedyną dostępną opcją. Drewniane lub betonowe podłogi są urocze i łatwe w utrzymaniu, a ponadto dodają łazience zupełnie innego klimatu. Beton jest idealny dla tych, którzy pragną utrzymać wnętrze w stylu minimalizmu. Z drugiej strony, drewniana podłoga będzie idealnym dopełnieniem bardziej klasycznego, a także rustykalnego stylu. Obydwa typy podłogi znakomicie odnajdą się w innych pomieszczeniach mieszkania. Możemy też mówić o wielkim powrocie tapety łazienkowej! W ofercie jest wiele rodzajów tapet łazienkowych odpornych na wilgotne i mokre warunki w tej przestrzeni.

Jakie są pomysły na akcesoria łazienkowe?

Akcesoria łazienkowe są tymi elementami, które dodają nastroju w naszej łazience, a nie zawsze muszą być w pełni funkcjonalne. Aranżacja łazienki z użyciem akcesoriów łazienkowych jest najlepszym sposobem na wyrażenie swojej osobowości bez utraty przestrzeni ani ponoszenia wysokich kosztów finansowych. Muszelki, kolorowe mydełka lub wzorzyste zasłony są idealne, żeby wprowadzić do łazienki trochę koloru, a nawet zapachu – nawet bardzo mała łazienka jest łatwa do udekorowania w taki sposób. Jeżeli jesteśmy fanami nowinek technologicznych, możemy posunąć się do wyposażenia łazienki w najnowsze systemy dźwięku przestrzennego lub telewizory LCD.

Czym kierować się przy doborze oświetlenia łazienkowego?

Najlepsze projekty łazienek wymagają doboru odpowiedniego oświetlenia, który jest równie ważny jak pomysł na wystrój. Z pewnością, nie jest to decyzja, którą chcemy zostawiać na ostatnią chwilę! Wybór chłodnego lub ciepłego oświetlenia w dużej mierze zmieni ogólny efekt przestrzeni łazienkowej, a także wyznaczy jakie rodzaje opraw oświetleniowych i lamp powinniśmy wybrać. Obecnie, do łazienki wybiera się raczej oświetlenie pośrednie, wbudowane w ścianę bądź sufit, co ułatwia utrzymanie czystości. Możliwe jest również zainstalowanie oświetlenia wbudowanego w szafkę lub za lustrem, tak żeby żadne niedoskonałości nie umknęły naszej uwadze!

W jaki sposób zaplanować idealną łazienkę? Przed rozpoczęciem faktycznego procesu aranżacji łazienki należy uzmysłowić sobie ile osób będzie z niej korzystało na codzień. Czy umywalki i szafki powinny być zamontowane na takiej wysokości, żeby dzieci nie mogły do nich sięgnąć? Czy może wręcz przeciwnie, powinny znaleźć się na wysokości dostępnej dla dzieci? Na rynku istnieje wiele sprytnych rozwiązań, dzięki którym z upływem czasu możemy dostosować wysokości do wieku i wzrostu użytkowników łazienki. W dzisiejszych czasach, profesjonaliści bardzo dobrze wiedzą, jak stworzyć dobre projekty łazienek – którędy pociągnąć instalacje wodno-kanalizacyjne i gdzie zainstalować punkty wentylacyjne.

Jakie są najpopularniejsze pomysły na aranżację łazienki?

Łazienki w stylu eklektycznym 

Dla tych, którzy znudzeni są prostotą w łazience, styl eklektyczny będzie idealny. Jedyną granicę dla kolorów, kształtów i wzorów wyznaczać będzie nasza wyobraźnia. Nie trzeba obawiać się o spójność i zrównoważenie, gdyż kluczem do tego designu jest tworzenie stylowych niespójności. Obowiązuje tylko jedna zasada: czym bardziej kolorowe i głośne tym lepsze!

Łazienki minimalistyczne 

Minimalizmowi sprzyjają czyste linie i prosta paleta kolorów. Dlatego też, planując łazienkę w stylu minimalistycznym temat przewodni powinien być uproszczony i wyciszony do granic. Zgodnie z mottem “Mniej znaczy Więcej”, wskazane jest regularne opróżnianie szafek i półek łazienkowych z wszelkich starych lub nieużywanych rzeczy. Konieczne jest więc posiadanie przestrzeni do magazynowania niezliczonej ilości przedmiotów zebranych przez lata. W kwestii ścian i podłóg, trwałe i neutralne kolory sprawdzają się najlepiej. Wybór materiału nie jest tak ważny w tym przypadku.

Łazienki nowoczesne 

Nowoczesna łazienka może być barwna, stonowana lub też ukazywać obydwie odsłony. Jedyne co musi, to dotrzymywać kroku aktualnym trendom, jeżeli ma być nazwana nowoczesną. Ci, którzy zdecydują się na łazienkę nowoczesną, muszą być elastyczni i otwarci na wprowadzanie zmian zgodnych z nowymi trendami łazienkowymi. Dlatego też, doradza się aby większe elementy były proste i eleganckie, a uwagę skupić na unowocześnianiu mniejszych elementów dekoracyjnych zgodnie z panującą modą.

Łazienki w stylu wiejskim 

Łazienki w stylu wiejskim mają powiew komfortu i domowej przytulności, stworzony za pomocą motywów kwiatowych, delikatnych kształtów oraz naturalnych kwiatów. Elementy dekoracyjne są bardzo ważne przy tym stylu, ale wszystko w granicach rozsądku! Krzesła rattanowe, plisowane zasłony i odcienie złamanej bieli i pasteli (kolory na ściany, podłogi i meble) są jednymi z najlepszych sposobów na przekonanie samych siebie do myślenia, że znajdujemy się w wiejskim Bed & Breakfast każdego dnia tygodnia.

Łazienki rustykalne 

Ci, którzy są zainteresowani rustykalnym stylem łazienki, powinny uwielbiać drewno. Wybór tego ciepłego surowca jest integralną częścią doskonałego stylu wiejskiego w domu, niezależnie czy znajdzie się on na suficie czy na sedesie. W rustykalnych łazienkach często pojawiają się wanny wolnostojące i elementy dekoracyjne takie jak poroże lub aluminiowe wiadra służące za kosz na brudną bieliznę lub za doniczki kwiatowe. Ostatecznie, niezależnie jaki styl wybierzemy, powinien on iść w parze z resztą domu i naszą osobowością.

Mała łazienka – co zrobić?

Nie ma powodów do zmartwień – w tej sekcji znajduje się wiele pomysłów na urządzenie małych łazienek. Nie ma co się przejmować gabarytami, bo przecież nie chodzi o wielkość przestrzeni, ale o to jak się jej użyje! Mała łazienka wymaga troszkę więcej kreatywności i zaradności. Trzeba pomyśleć o możliwości przechowywania rzeczy i o dostępie do światła naturalnego jeszcze zanim podejmiemy próbę planowania aranżacji łazienki. Zgodnie z ogólną zasadą, w małych przestrzeniach należy zachować wyciszoną paletę kolorów i ograniczyć dekoracje, koncentrując w ten sposób uwagę na źródle światła i dobrze rozwiązanym układzie przestrzennym. Inspiracje i pomysły na małą łazienkę z łatwością znajdziemy w odpowiedniej sekcji na stronie homify!

Jak przebudować łazienkę?

Remont łazienki właściwie zawsze rozbija się o budżet. Dlatego też, warto z góry wyliczyć ile tak właściwie jesteśmy w stanie wydać na renowacje i co rzeczywiście jesteśmy w stanie zmienić. Czy wystarczy wymienić jedną płytkę naścienną czy może cała łazienka jest przestarzała i szara? Wymiana elementów takich jak prysznic, wanna, umywalka czy toaleta może być skomplikowane i kosztowne. Nie zapominajmy jednak, nawet z pozoru niewielkie zmiany mogą dać znakomite efekty! Dlaczego nie pozbyć się tej starej zasłony prysznicowej albo nie zbudować nowej szafeczki pod umywalkę? Oświetlenie w łazience również może znacznie poprawić atmosferę. Może warto pomyśleć o świetle pośrednim albo zmianie dekoracji – aranżacja łazienki na nowo może być ciekawym wyzwaniem.