Wiejska kuchnia

Pomysły i inspiracje: wiejska kuchnia

Kuchnie w stylu wiejskim są zazwyczaj powiązane z użyciem materiałów organicznych i kunsztownych rękodzieł. Jest to bardzo ciepła i przytulna strefa w domu, gdzie przygotowywane i podawane są posiłki. Wiejskie kuchnie są przepełnione odniesieniami do stylu rustykalnego, ze szczególnym naciskiem na duże, drewniane stoły, toporne blaty i naturalne oświetlenie. Na homify znajdziemy szeroką gamę pomysłów i korzyści płynących ze zmiany aranżacji wyglądu naszej istniejącej kuchni lub zaprojektowania nowej właśnie w stylu wiejskim. Eksperci na homify zapewnią nam porady i pomoc przy najmniejszych szczegółach dotyczących projektowania kuchni w stylu wiejskim w naszym domu, od oświetlenia po użycie akcesoriów. Strona homify może stać się dla nas idealną alternatywą dla zatrudnienia projektanta kuchni. W trakcie projektowania swojej wymarzonej wiejskiej kuchni, będziemy mogli skontaktować się z grupą wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy pomogą nam zaplanować naszą kuchnię marzeń. Wiejska kuchnia może być stworzona w otwartej przestrzeni, gdzie będziemy mogli się cieszyć przytulną jadalnią nieoddzieloną żadną ścianką działową. Jest to nowoczesny akcent do wiejskiej kuchni, który zapewnia nam, że rodzina będzie spędzać wspólnie czas zarówno podczas przygotowywania posiłków jak i podczas ich spożywania.

Wskazówki co do projektowania wiejskiej kuchni

Jesteśmy zmartwieni, że budujemy kuchnię wiejska bez odpowiedniego przewodnictwa? Niepotrzebnie! Nie panikujmy, gdyż homify poprowadzi nas na każdym kroku projektowania i budowania absolutnie wspaniałej kuchni w stylu wiejskim. Podstawową poradą dotyczącą projektowania wiejskiej kuchni jest to, że powinna ona być przestronna i wyjątkowo komfortowa. W takiej kuchni musi się znaleźć duże okno (a nawet kilka okien), które umożliwi maksymalny dostęp do światła naturalnego. Sztuczne światło powinno być zapewnione przez zastosowanie artystycznych żyrandoli lub lamp podwieszanych pod sufitem, które wypełnią całe pomieszczenie ciepłym, żółtym światłem. Włączenie w projekt dużych, wręcz ponadgabarytowych mebli, takich jak blaty kuchenne, oraz licznych elementów rustykalnych pozwoli nam skutecznie zaaranżować kuchnię w stylu wiejskim. Ponadto, zestawienie ciepłych kolorów, ścian z kamienia lub czerwonej cegły, oraz drewnianej podłogi tworzy idealne połączenie i perfekcyjne tło dla wyżej wymienionych elementów wystroju w stylu wiejskim.

Jak stworzyć kuchnię w stylu wiejskim?

Wiejska kuchnia powinna oddawać nasze pragnienia. Innymi słowy, kuchnia w stylu wiejskim powinna uosabiać nas i nasz charakter. W takiej kuchni powinniśmy bezwzględnie czuć się "jak w domu" dzięki jej nieograniczonemu ciepłu i zarażającemu komfortowi. W wiejskiej kuchni zawsze będziemy mieli możliwość włączenia spersonalizowanych elementów wyrażających nasz charakter, takich jak rośliny doniczkowe lub rodzinne fotografie, albo też dostosowana do naszych potrzeb tapeta. Zawsze też możemy skorzystać z szerokiej gamy projektów typu DIY (z angielskiego: zrób to sam), które idealnie dopełnią wizerunek naszej kuchni. Wśród takich pomysłów znajdziemy własnoręcznie zdobione ręczniczki kuchenne lub wazony, albo też ozdoby naścienne, które sprawią, że nasza wiejska kuchnia będzie miejscem nad wyraz przytulnym.

Projektowanie kuchni - prosta sprawa

Kuchnia powinna być zaplanowana w taki sposób, aby wyglądała zarówno wyjątkowo atrakcyjnie dla oka jak i bardzo funkcjonalnie. Nie chcemy inwestować w kuchnię, która będzie jedynie urocza, ale nie zaoferuje nam niczego w kwestii funkcjonalności. Tak samo jak nie chcemy inwestować w kuchnię, która będzie niezmiernie funkcjonalna, ale nie będzie rozpieszczać naszych zmysłów na tyle, żebyśmy chcieli spędzać dodatkowe chwile na przygotowywaniu wystawnych uczt dla naszej rodziny. Na homify znajdziemy ogromny wybór przykładów i pomysłów na kuchnię, która spełni wszelkie nasze oczekiwania, zarówno pod względem wyglądu jak i użyteczności.

Ile może kosztować aranżacja wiejskiej kuchni?

Niestety nie ma jednej konkretnej kwoty, która odpowiadałaby na to pytanie. Koszt aranżacji naszej wiejskiej kuchni będzie zależał od tego, jakie elementy wyposażenia do niej wybierzemy i w jaki sposób je w niej umieścimy. Koszt stworzenia kuchni w stylu wiejskim będzie również zależał od tego, czy planujemy gruntowny remont czy też chcemy podrasować pewne aspekty naszej kuchni. Na homify znajdziemy wiele różnorodnych wzorów i pomysłów do wyboru. Począwszy od przyjaznych dla kieszeni projektów i akcesoriów po wyrafinowane, wysokiej klasy eklektyczne projekty, na homify znajdziemy wszystko. Dzięki tak szerokiej ofercie pomysłów na pewno wybierzemy coś odpowiedniego dla naszego portfela i naszego gustu. Aranżacja wiejskiej kuchni niekoniecznie musi wiązać się z użyciem wyszukanych materiałów. Może być stworzona na podstawie projektów typu DIY, przy których nie korzysta się z zakupionych w sklepie przedmiotów, a zamiast tego, tworzy się własnoręcznie wykonane, niepowtarzalne elementy wystroju przytulnej i komfortowej kuchni w stylu wiejskim.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania kuchni w stylu wiejskim?

Istnieje wiele czynników, które powinniśmy rozważyć przy inwestycji w kuchnię. Po pierwsze, powinniśmy uważnie przemyśleć styl aranżacji kuchni. Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, ile miejsca w naszej nieruchomości możemy przeznaczyć na przestrzeń kuchenną. Po drugie, projekt kuchni musi mieścić się w naszym budżecie. Powinien być on przystępny i nie wypalić dziury w naszych kieszeniach. W trzeciej kolejności, miejmy na względzie to, czy wprowadzamy zmiany na dłuższy czas czy może przewidujemy kolejną re-aranżację w niedługim czasie. Jeżeli ma to być projekt niezmieniany przez długi czas, zdecydujmy się na konkretne, jasno ustalone wzory i trwałe rozwiązania. Jeżeli jednak przewidujemy, że projekt w niedługim czasie będzie zmieniany, możemy nie chcieć się obciążać dużymi wydatkami na trwałe rozwiązania, a w zamian zdecydujmy się na tymczasowe instalacje. Ponadto, jeżeli będziemy w stanie ustalić priorytety względem akcesoriów w naszej kuchni, z pewnością zaoszczędzimy wiele czasu i pieniędzy.

Pomysły na wnętrze kuchni w stylu wiejskim

Dobry pomysł na aranżację wnętrza jest kluczowym punktem podczas projektowania kuchni w stylu wiejskim. Szerokie zastosowanie drewnianych mebli kuchennych wraz z dużymi oknami w drewnianych ramach lub też kamiennych blatów oraz wykończeń okiennych w połączeniu ze spersonalizowanymi, wręcz osobistymi elementami dekoracyjnymi wprowadzającymi ciepło i poczucie wspólnoty stworzą doskonałą kuchnię w stylu wiejskim.

Zalety wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna w ostatnim czasie zyskała sporą popularność w nowych i nowoczesnych kuchniach. Jest to jeden z najnowszych i najbardziej cenionych dodatków do współczesnej kuchni. Ogólnie rzecz biorąc, jest to wszechstronny mebel umieszczony w centralnym punkcie kuchni. Oprócz luksusowego wyglądu, wyspa kuchenna jest niebywale użyteczna i funkcjonalna. Z powodzeniem możemy tu umieścić dodatkową kuchenkę, blat do przygotowywania i wyrabiania ciasta na domowy chleb lub makaron, a także niewielką chłodziarkę oprócz kilku szafeczek. Idealna wyspa kuchenna może być wykonana z ceramiki lub kamienia, drewna, albo też stali nierdzewnej. W zależności od ogólnego wystroju panującego w kuchni dobierzmy odpowiedni materiał z jakiego została wykonana wyspa kuchenna. Możemy zdecydować się na kolorystykę podobną lub całkowicie kontrastująca z resztą kuchni. Postarajmy się o idealne oświetlenie naszej wyspy kuchennej aby uzyskać możliwie najlepsze efekty.

Pomysły i inspiracje: aneks kuchenny

Aneks kuchenny to malutka kuchnia zazwyczaj nieoddzielona ścianą od reszty mieszkania. Na homify znajdziemy nieskończoną ilość pomysłów na stworzenie aneksu kuchennego w stylu wiejskim. Znajdziemy inspirujące przykłady modnych aneksów kuchennych zakrawających o styl rustykalny, aż po te wykonane w myśl minimalizmu. Główną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest fakt, że mała kuchnia nie zawsze jest synonimem taniej kuchni. Na niewielkim metrażu nadal możemy stworzyć wielkie rzeczy. Najważniejszym aspektem wiejskiego aneksu kuchennego, którego nie możemy lekceważyć jest oświetlenie. Powinno być ono dobrane tak, aby wizualnie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń. Użycie bieli lub odcieni bieli w naszym aneksie kuchennym w stylu wiejskim zdecydowanie ułatwi nam to zadanie. Możemy również zrezygnować z białych ścian na rzecz wytartego kamienia lub cegły. Ponadto, skutecznym rozwiązaniem jest użycie wydłużonych, prostokątnych płytek, które tworzą iluzję większej przestrzeni. Doskonałym rozwiązaniem w aneksach kuchennych jest użycie sprzętów do zabudowy. W taki sposób zyskamy miejsce, żeby swobodnie poruszać się po kuchni, a wszystkie sprzęty będą łatwo dostępne. Urok stylu wiejskiego zostanie pogłębiony i podkreślony przy wykorzystaniu drewnianych mebli i dekoracyjnych płytek ściennych lub podłogowych.

Jaki blat kuchenny będzie odpowiedni w naszej wiejskiej kuchni?

W różnych wiejskich kuchniach znajdziemy różne rodzaje blatów. Stąd też, możemy wybierać spośród wielu propozycji, od potężnych kamiennych po delikatne, zdobione kamieniem symbolicznie przywołujące charakter rustykalny. Niezależnie od tego, na jaki blat się zdecydujemy, powinien on idealnie współgrać z tapetami i akcesoriami w naszej kuchni. W większości wiejskich kuchni, znajdziemy blaty drewniane, gdyż idealnie pasują one do wnętrz zaaranżowanych w tym właśnie stylu. Drewno drewnu nierówne, więc pamiętajmy, że możemy wybierać z szerokiej gamy oferowanych opcji, takich jak dąb, klon, czy nawet bambus. Bez względu na  jaki typ drewna się zdecydujemy, będzie to powiew natury w naszej wiejskiej kuchni. Blat kuchenny może również zostać wykonany z marmuru lub granitu, co również idealnie wpisze się we wnętrze kuchni w stylu wiejskim. Nie szufladkujmy się jednak, możemy swobodnie łączyć ze sobą drewno i kamień, a uzyskamy spektakularny efekt.

Może jesteśmy zainteresowani innymi stylami aranżacji kuchni? Oto kilka pomysłów:

Kuchnia w stylu nowoczesnym 

Nowoczesna kuchnia nie zawsze musi być wytworna i przestronna. Równie dobrze, może to być mała, wręcz kompaktowa kuchnia, która idealnie pasuje do typowego mieszkania miejskiego. W nowoczesnej kuchni znajdziemy eleganckie szafki kuchenne, intrygujące oświetlenie i idealnie dopasowane akcesoria kuchenne. Wszelkie urządzenia, które znajdziemy w takiej kuchni będą wizualnie atrakcyjne, przy czym najważniejsza jednak będzie ich funkcjonalność. Najwyższej jakości urządzenia z pewnością sprawią, że użytkowanie takiej kuchni będzie niczym mniej jak przyjemnością.

Kuchnia w stylu klasycznym 

Atmosfera przestronnej i ciepłej kuchni to właśnie to czego szukamy jeżeli projektujemy klasyczną kuchnię. Jest to tradycyjny styl aranżacji kuchni, w którym znajdziemy wszelkie podstawowe udogodnienia, włącznie z konwencjonalnymi meblami i sprzętami kuchennymi. Kuchnia w stylu klasycznym może zawierać w sobie strefę jadalnianą, a w przypadku mniejszych domów, często znajdziemy w niej również małą spiżarnię, dzięki której zyskamy sporą przestrzeń do przechowywania przetworów, produktów spożywczych o długiej dacie przydatności do spożycia i wszystkiego innego czego nie potrzebujemy mieć na widoku. Klasyczne kuchnie charakteryzują się funkcjonalnością, przy czym ich przyjemny wygląd i przystępność nie schodzą na drugi plan.

Kuchnia w stylu industrialnym 

industrialnej kuchni znajdziemy przede wszystkim szafki i zlewy ze stali nierdzewnej, oraz drewniane blaty kuchenne. Wszystkie elementy tego stylu aranżacji kuchni prezentują eleganckie i smukłe formy, dzięki czemu kuchnia sprawia wrażenie dobrze zorganizowanego laboratorium. Odporność i trwałość stali nierdzewnej w połączeniu z praktycznym matem drewna sprawia, że styl industrialny zyskuje wyjątkowe miejsce wśród licznych opcji aranżacji kuchni. Kuchnia industrialna idealnie sprawdza się w mieszkaniach, w których króluje porządek i funkcjonalność.