Nowoczesne kuchnie: inspiracje, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Planujesz remont kuchni, ale nie wiesz jaki styl wybrać do Twojego mieszkania? Popularnym trendem, który jest obecnie na topie, jest nowoczesny styl. Cechuje się przede wszystkim wygodą oraz idealnym zagospodarowaniem przestrzeni poprzez na przykład pojemne szuflady czy szafki.

Jak zaaranżować nowoczesną kuchnię? 

Nowoczesna kuchnia jest miejscem, w którym miło spędzamy czas z rodzina lub najbliższymi. Obecnie kuchnia nie służy tylko gotowania, i przyrządzania posiłków, to miejsce w którym z przyjemnością chcemy spędzać wolny czas. Kuchnia w obecnych mieszkaniach jest miejscem centralnym, w którym skupia się życie rodzinne. 

Częstym zabiegiem stosowanym w tym stylu jest łączenie kuchni z salonem. Daje to możliwość spotkania się z całą rodziną oraz celebrowania wspólnie posiłku. Przez takie połączenie nasze pomieszczenie staje się również idealnym miejscem spotkań towarzyskich. Nowoczesne meble idealnie również wkomponowują się w styl salonu tworząc wspólną całość.

Klasyka czy nowoczesny styl?

Jeszcze kilka lat temu, podczas aranżacji, najważniejsze było odseparowanie kuchni od pozostałej części tak aby tworzyły dwie zupełnie nie integralne części mieszkania. Kuchnia miała za zadanie jedno, czyli miejsce przygotowywania posiłków. Meble również nie były tak atrakcyjne, aby można było je połączyć np. 

z salonem. Również takie dodatki jak sprzęt AGD nie był zaprojektowany na pokaz. Obecnie możemy wybierać pośród wielu stylów, materiałów oraz kolorów. Wszystko zależy od naszego budżetu oraz ograniczeń.

Połączenie salonu z kuchnią, kilka przydatnych trików 

Podczas projektowania tej przestrzeni oraz zintegrowania jej z salonem musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów, jak kolor, zastosowanie kuchni oraz materiały jakimi chcemy wykończyć salon. Łącząc te dwie przestrzenie, musimy być pewni, że będą współgrały ze sobą oraz każdy element będzie się ze sobą integrował. 

Podczas aranżacji kuchni musimy wziąć takie aspekty jak funkcjonalność jej. Nie chcemy aby wszystkie nasze sprzęty oraz dodatki były widoczne dla każdego. Istotne zadanie odgrywają szuflady oraz wszelkiego rodzaju szafki w których możemy ukryć nasze rzeczy. Nowoczesne meble kuchenne, takie jak szafki kuchenne, a także piekarnik czy lodówka powinny spełniać wymogi komfortu i bezpieczeństwa. Bez względu na styl i rodzaj mebli kuchennych aranżacja kuchni powinna być odzwierciedleniem naszych zwyczajów i upodobań.  

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana kuchnia jest inwestycją w dobre samopoczucie, zważywszy na to, że spędzamy w niej dużą część naszego życia, czasami nawet do 4 godzin dziennie. Aranżacja kuchni jest bardzo kosztowną inwestycją. Ważne abyśmy na początku sprecyzowali jakie wymagania mamy, jakiego rodzaju sprzęt jest nam potrzebnym oraz sprecyzowali jaki budżet mamy na taką inwestycję. Jeżeli nie czujemy się na siłach aranżacji tak dużej przestrzeni możemy zawsze wynająć osobę która pomoże nam zagospodarować przestrzeń. Wynajęcie architekta wnętrz to na pewno dobra inwestycja naszego budżetu. 

Meble oraz dodatki 

Podczas doboru mebli kuchennych, ważne jest abyśmy przeanalizowali styl w jakim mamy urządzone nasze mieszkanie. Bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym w tym stylu są meble na błysk. Taki materiał bardzo dobrze się prezentuje oraz podkreśla elegancję wnętrza. Idealnie również komponuje się z meblami w salonie, które również są wykonane z podobnego materiału. Idealnie również sprawdzi się punktowe oświetlenie pod szafkami. 

Nadaje uroku oraz sprawia, że kuchnia bardzo  dobrze wkomponowuje się w przestrzeń salonu. Sprzęt schowany w szafki to idealnie rozwiązanie w momencie, kiedy chcemy połączyć kuchnię z salonem. Nieodłącznym elementem każdej kuchni jest stół. Jeżeli nasza kuchnia nie jest zbyt duża idealnie w takiej sytuacji sprawdzają się rozkładane stoły. W momencie kiedy nie planujemy gości a stół wystarczy nam do codziennego użytkowania. Składane krzesła to również idealnie rozwiązanie w małych przestrzeniach, Dzięki nim nie zyskujemy dużo przestrzeni.

Kilka pytań, zanim zaczniemy pracę nad projektem naszej kuchni. 

Przed każdym projektem ważne jest abyśmy zadali sobie pytanie, czy chcemy aby nasza kuchnia była pomieszczeniem zamkniętym czy otwartym? Od tego pytania możemy zacząć nasz projekt. Następnie czy chcemy wykorzystać popularne obecnie połączenie kuchni z pokojem. 

Po tym pytanie będziemy wiedzieli jakiego rodzaju meble są nam potrzebne. Kolejnym na liście pytaniem jest, czy kuchnia ma nam służyć tylko do przygotowywania posiłków czy również ma to być miejsce spotkań? To pytanie również ma duży wpływ ponieważ dzięki temu możemy zaplanować jakie meble oraz sprzęt jest nam niezbędny w kuchni. 

To również ma wpływ na to czy w naszej kuchni sprawi się stół, czy wystarczy tylko nieduży blat na którym będziemy przygotowywać posiłki. Ważne jest również oszacowanie naszego budżetu. To od niego zależy jakiego rodzaju meble będziemy mogli kupić, oraz jak zagospodarujemy naszą przestrzeń w sprzęt AGD. N

ajważniejszym pytaniem również jest kto z tej kuchni będzie korzystał, czy będą to dzieci, czy może osoby starsze. Odpowiadając na te pytania możemy być pewni, że nasza kuchnia nie tylko będzie wizualnie wyglądała dobrze, ale również spełnia takie warunki jak dobre przystosowanie do osób które z niej będą korzystały. 

Pamiętaj, że moda przemija a Ty w tej kuchni będziesz spędzał sporo czasu więc zaplanuj wszystko tak by kuchnia spełniała wszystkie Twoje wymagania. Oraz cieszyła Twoje oko oraz Twoich gości. Pamiętaj również, że inwestycja w kuchnię zawsze jest bardzo droga, więc jeżeli masz pewne obawy podczas projektowania, może poradź się osoby która posiada doświadczenie w projektowaniu kuchni.