Kuchnia na wymiar: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Dlaczego warto zdecydować się na meble na wymiar w kuchni? 

Nowoczesny projekt kuchni kojarzy Wam się tylko z meblami modułowymi od znanego producenta? To błąd! Meble na wymiar są dla nich bowiem niemałą konkurencją. Ich projekt będzie całkowicie dopasowany do naszych potrzeb pod względem rozmiaru, materiały, sposobu wykończenia…   

- Oszczędność przestrzeni jest głównym powodem, dla którego inwestorzy decydują się na zatrudnienie stolarza. Trudno jest dobrać takie meble gotowe, które w pełni wykorzystywałyby potencjał dostępnej przestrzeni. Jeśli mamy fantazję na zabudowanie całej ściany, to chcemy zabudować całą ścianę, a nie zostawić wolnych 10 centymetrów. Dodatkowo, doświadczony stolarz pomoże nam zapobiec powstaniu martwej przestrzeni w kątach kuchni, proponując praktyczne szafki narożne.   

- Drugim powodem jest wygląd, choć być może dla niektórych estetyczne walory będą grały pierwsze skrzypce już od początku. W kuchni na wymiar wszystko możemy wybrać: kolor, kształt dekoracji frontów, materiał… Oczywiście im bardziej będziemy odchodzili od “normy” tym droższy w realizacji może się okazać nasz projekt kuchni.   

- Ściany nigdy nie są proste! Dobry stolarz dopasuje nowoczesny projekt kuchni do konkretnych cech naszego domu lub mieszkania. Ujmie w zabudowie otwór okienny czy też przystosuje wysokość blatu oraz szafek do naszych potrzeb. Docenią to zwłaszcza osoby o “wymiarach” odbiegającej od średniej!   

- W przeciwieństwie do mebli modułowych, ale też mebli gotowych w ogóle, meble na wymiar dają nam o wiele większe możliwości modyfikacji w kwestii ich rozmiaru. Większość producentów oferuje wymiary standardowe, więc jeśli marzy nam się konkretny sprzęt AGD, który się im wymyka, to tylko własny projekt kuchni da satysfakcjonujące rozwiązanie. 

Ile to kosztuje? 

Chociaż robocizna stolarza znacząco pnie w górę ceny mebli na wymiar, ostatecznie wszystko zależeć będzie od materiału. Dobrze wykonane meble na wymiar zawsze okażą się lepsze od mebli produkowanych masowo, więc ceny trudno jest porównać. Przy podobnej jakości materiałów oraz tej samej wielkości kuchni, powinniśmy liczyć się z wydatkiem nawet o kilka tysięcy złotych większym.   Podczas wyceny spotkamy się z określeniem “metr bieżący”, “m.b.” Jest to miara używana w odniesieniu do przedmiotów wielkowymiarowych, odpowiadająca metrowi. W przypadku kuchni na wymiar oznacza to tyle co metr zabudowy zawierający szafki kuchenne stojące i wiszące. Jeśli mamy wątpliwości co do ceny, warto poprosić o wykonawcę o szczegółowe wyjaśnienie. 

Projektujemy nowoczesną kuchnię krok po kroku - o czym nie można zapomnieć? 

Nie przejmujmy się, jeśli nie mamy wykształcenia technicznego i nie jesteśmy w stanie wyliczyć wszystkich rozmiarów, dopasować parametrów. Po to zatrudniamy specjalistę, aby nam w tym pomógł. On sam jednak nie domyśli się o czym marzymy oraz czego potrzebuje nasza rodzina na co dzień. Dlatego koniecznie musimy przygotować mu listę naszych oczekiwań. Gdy ogarną nad wątpliwości co do konkretnego rozwiązania, zawsze możemy się skonsultować z naszym stolarzem.  

1. Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jest czy decydujemy się na aneks kuchenny w projekcie otwartym czy też chcemy mieć naszą kuchnię w osobnym pomieszczeniu? Od tego zależeć będzie cały projekt kuchni.   

2. Jaki kształt powinna mieć nasza nowoczesna kuchnia? Najbardziej popularne obecnie są projekty na planie litery “U” oraz “L”. W małym mieszkaniu warto zastanowić się nad zabudową tylko jednej ściany lub jej części. Niektórzy idą jeszcze dalej, zasłaniając taką zabudowę przesuwnymi drzwiami. Brzmi jak idealne, oryginalne zadanie dla stolarza z fantazją!   

3. Na kształt kuchni i rozmieszczenie w niej przestrzeni do przygotowywania posiłków oraz przechowywania jedzenia oraz zastawy muszą mieć wpływ nasze konkretne zwyczaje i preferencje. Z ilu osób składa się nasza rodzina? Czy rano jemy w pośpiechu, więc strefa śniadaniowa byłaby dla nas jak znalazł? Czy lubimy gotować i wolelibyśmy większą kuchnię nawet kosztem pokoju dziennego? Skoro już zamawiamy kuchnię na wymiar, niech będzie ona faktycznie dopasowana do nas!  

4. Czas na wybór materiałów. Przejrzyjmy dobrze portfolio naszego wykonawcy, katalogi producentów mebli oraz przejdźmy się po salonach meblarskich, aby faktycznie wiedzieć, co wybieramy i nie decydować pod wpływem chwili.   

5. Wysłuchajmy uwag stolarza, który ze swoim praktycznym doświadczeniem będzie potrafił rozpoznać te genialne i te niekoniecznie dobre pomysły.  

6. Pamiętajmy o dopasowaniu do siebie zabudowy, podłogi oraz ścian.   

Z jakich materiałów możemy zbudować naszą nowoczesną kuchnię?   

- Najtańszym materiałem, z którego możemy zbudować nasze szafki kuchenne jest laminat, czyli płyta wiórowa obklejona cienką warstwą tworzywa sztucznego. Można ją spotkać w bardzo wielu kolorach i fakturach, popularne są imitacje drewna i kamienia.   

- Najpopularniejsze są kuchnie z płyt MDF. Są tanie, lekkie, i łatwe w obróbce, a dla pięknego efektu można okleić je fornirem z drewna naturalnego. Ich koszt wtedy znacznie wzrośnie lecz będą tego warte!  

- Na zabudowę możemy wybrać także lite drewno. Będzie to najdroższe z rozwiązań lecz bez wątpienia najbardziej efektowne. Nasz stolarz może wykonać na nim autorskie zdobienia i dekoracje wedle naszego życzenia. Oto niektóre z rodzajów drewna, które nadają się do zbudowania szafek kuchennych.   

* Olcha 

* Jesion 

* Czereśnia 

* Wiśnia 

* Brzoza 

* Sosna 

* Mahoń 

* Orzech 

* Klon 

* Dąb czerwony 

* Dąb biały   

- Teraz pozostaje nam jeszcze decyzja o materiale na blat kuchenny. Do wyboru mamy:

*  Laminat lub płytę MDF 

* Drewno (buk, dąb) 

* Kamień naturalny 

* Konglomerat 

* Płytki ceramiczne 

* Stal lub aluminium   

Chyba nie musimy dodawać, że zabudowa i blat muszą do siebie pasować! Czasami warto połączyć je ze sobą na zasadzie kontrastu kolorów, innym razem będą wyglądać lepiej wykonane z tego samego materiału, w tym samym kolorze. Wszystko zależy od naszego indywidualnego projektu kuchni. 

Jak znaleźć odpowiedniego specjalistę? 

Do realizacji naszej kuchni powinniśmy zaprosić profesjonalistę, którego portfolio wpadło nam w oko. Coraz więcej stolarzy publikuje swoje realizacje online, także na łamach homify - możecie odnaleźć ich klikając w zakładkę profesjonaliści. Ciekawych mebli nie brakuje również na Instagramie i Facebooku. Najbardziej sprawdzony sposób to jednak wciąż podpytanie znajomych, czy nie znają jakiegoś sprawdzonego fachowca, który realizuje projekty terminowo.