Kąpiel parowa: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Kąpiel parowa: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Kąpiel parowa: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Co to jest łaźnia parowa? 

Oprócz tradycyjnych wanien, kabin prysznicowych lub jacuzzi, coraz więcej z nas chciałoby przenieść relaks oraz zabiegi kąpielowe i zdrowotne na wyższy poziom. Stąd coraz większa popularność domowych saun lub właśnie łaźni. Dawniej z łaźni korzystali przede wszystkim sportowcy, kuracjusze w sanatoriach i osoby zamożne, dziś możemy przebierać w wielu różnorodnych modelach, do których wystarczy naprawdę niewiele miejsca.

Ten wspaniały i niezwykle przyjemny sposób na odprężenie i oczyszczenie ciała pochodzi z czasów rzymskich, gdzie łaźnie były ogrzewane przy pomocy naturalnych gorących źródeł płynących pod ziemią. Z tego powodu cały czas funkcjonuje też termin łaźnia rzymska. Obecnie ciepło wytwarzane jest z użyciem specjalnego generatora pary, a odpowiednio zabezpieczone pomieszczenia zapobiega jej uciekaniu. Korzyści zdrowotne korzystania z domowej łaźni parowej to między innymi łagodzenie przeziębień i chorób oddechowych, wzmocnienie układu odpornościowego, oczyszczanie organizmu z toksyn, łagodzenie stresu i bólów mięśni, poprawa krążenia, a także piękna skóra i dobre samopoczucie. To od wieków stosowany środek leczniczy, który możesz mieć we własnym domu! 

Czym łaźnia parowa różni się od sauny? 

W obu przypadkach ich funkcją jest ogrzanie organizmu, odprężenie i zadbanie o nasze zdrowie, ale prócz tego dzieli je szereg różnic. Sauna to pomieszczenie wyposażone w specjalny piec, pozwalający uzyskać suchy efekt lub, dzięki polewaniu kamieni wodą, mokry. Temperatury w  domowej saunie mogą dochodzić nawet do 70 - 90 stopni Celsjusza, co powoduje reakcje organizmu i lepszą pracę narządów wewnętrznych. W saunie możemy wybierać między mokrymi i bardzo gorącymi sesjami lub też suchymi. Do budowy pomieszczenia wybiera się naturalne materiały, najczęściej drewno, które pięknie wygląda i pachnie. Minusem sauny jest na pewno dłuższy czas nagrzewania, który wynosi od 20 do 60 minut.

Łaźnie parowe, nazywane też tureckimi lub rzymskimi, najchętniej wykańczane są ceramiką, szkłem lub tworzywami sztucznymi odpornymi na wilgoć. Ciepło wytwarza specjalny agregat parowy, który wtłacza gorącą parę do pomieszczenia. Sauna i łaźnia parowa różnią się także wysokością temperatury i wilgotności, łaźnię bowiem cechuje wilgotność na poziomie 100%, a temperatury wahają się w przedziale 35 - 50 stopni. Jest na tyle komfortowa dla użytkowników, że możemy pozwolić sobie na dłuższe sesje. Z łaźni można korzystać nawet codziennie, a do osiągnięcia odpowiedniej temperatury wystarczą generatorowi zaledwie 2 - 3 minuty.

Łaźnia parowa w domu 

Domowe łaźnie parowe nie wyglądają już oczywiście jak rozległe kompleksy znane nam z sanatoriów. Nowoczesna technologia znacznie zmniejszyła powierzchnię i obecnie instaluje się wydajne i szczelne kabiny lub pokoje, pokryte materiałami odpornymi na wilgoć, takimi jak płytki ceramiczne lub akryl.  Obecnie nie ma potrzeby budowania osobnego budynku na łaźnię, wystarczy wydzielić nieco miejsca w łazience, świetnie sprawdzą się też specjalne kabiny prysznicowe z opcją łaźni parowej, gdzie zmieszczą się 2 - 3 osoby.

Podczas wyboru miejsca na nasze domowe spa, najważniejszą rzeczą jest brak jakichkolwiek elementów wentylacyjnych. Musi to być pokój bez ogrzewania, wentylacji i innych urządzeń klimatyzacyjnych, istnieje bowiem ryzyko, że para wodna i ciepło będą się nimi przedostawać na zewnątrz. Dopiero teraz montujemy miejsca siedzące, najlepiej o zaokrąglonym kształcie ułatwiającym spływanie wody, doprowadzamy wodę i montujemy kratkę ściekową oraz wentylacyjną. 

Konstrukcja i instalacja łaźni parowej 

Najważniejszą rzeczą jest zabezpieczenie całego pomieszczenia przed działaniem wilgoci. Posiadając niewielką kabinę z opcją łaźni parowej, nie musimy się już niczym martwić, ale w przypadku większych przestrzeni koniecznie zadbajmy o kilka szczegółów. Posadzkę i ściany najczęściej pokrywa się ceramicznymi płytkami lub kolorową mozaiką, a dodatkowo izoluje przy pomocy specjalnej powłoki epoksydowej o działaniu przeciwwilgociowym. Podobnie jak w przypadku sauny, drzwi powinny otwierać się na zewnątrz i być wykonane z mocnego hartowanego szkła.

Kabina łaźni parowej potrzebuje zaledwie 1 metra kwadratowego, a dysponując wolną przestrzenią około 3 metrów kwadratowych, możemy mieć już kompletne domowe spa z prysznicem, sauną i łaźnią! Teraz pozostaje już tylko zamontowanie generatora pary z termostatem oraz zadbanie o doprowadzenie wody i jej odpływ. W przypadku łaźni odradzamy działanie na własną rękę i sugerujemy powierzenie jej ekipie wykwalifikowanych specjalistów. Odpowiednie dobranie pieca, wentylacji i odpływu wody wymaga specjalistycznej wiedzy, a chodzi tu przecież o nasze zdrowie! 

Czyszczenie i konserwacja łaźni parowej 

Z uwagi na ogromną wilgotność panującą w łaźni, nie możemy zapominać o częstym czyszczeniu i dbaniu o pozbycie się wody. Najlepiej jest dokładnie oczyścić ceramiczne powierzchnie przynajmniej raz w tygodniu przy użyciu specjalnych środków. Nie stosujcie żadnych ostrych gąbek ani płynów z elementami ścierającymi, powierzchnia musi zostać całkiem gładka, by nie zbierała się w niej woda! Jeśli woda w Waszych kranach jest twarda, po jakimś czasie zacznie tworzyć się osad mineralny, którego warto się pozbyć. Świetnie sprawdzą się wszelkie miękkie ściereczki i szczotki.

Czy koszt budowy łaźni parowej we własnym domu jest drogi? Niestety przekracza cenę sauny i w zależności od wielkości i wyposażenia waha się się w przedziale 15 - 30 tysięcy złotych. Łaźnia o wymiarach 160 x 160 x 220 cm z przeznaczeniem dla 3 - 4 osób to koszt około 20 - 25.000 złotych. Jeśli potrzebujemy więcej przestrzeni, gdzie zmieści się do 6 osób musimy już wydać około 30.000 złotych. Jak widać, w porównaniu do saun, cena jest znacznie wyższa, co wynika ze skomplikowanej konstrukcji.

Koszty domowej sauny w niewielkiej kabinie zaczynają się już od 3.000 - 4.000 złotych! Niewielki model w niezłym standardzie to 6.000 - 7.000 zł i w tej cenie otrzymamy kabinę o powierzchni 4 metrów kwadratowych wraz z piecem. Sauna ogrodowa wymaga stworzenia osobnego budynku oraz podłączenia prądu i wody, stąd cena będzie już sporo wyższa. Kabina w ogrodzie o wymiarach 4 x 2,4 x 2,5 metra będzie nas kosztować około 15.000 złotych. Jak widać, to spora inwestycja, ale na pewno przysporzy wam wiele radości i zdrowia!