Garaż: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia | homify Garaż: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Garaż: pomysły, aranżacje wnętrz & zdjęcia

Co tworzy idealny garaż?

Termin „idealny garaż” jest raczej subiektywny i zależy od indywidualnych preferencji i gustów każdego z nas. Dla niektórych garaż oznacza wolność, miejsce relaksu, które daje możliwość ucieczki od świata i choć na chwilę poprzebywania samemu ze sobą, ze swoimi myślami. Dla innych, garaż to doskonała przestrzeń, która może posłużyć jako centrum rozrywki dla całej rodziny, a zatem jako miejsce spotkań i wspólnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, wiele osób traktuje garaż przede wszystkim jako miejsce do przechowywania różnego rodzaju rzeczy i właśnie ten fakt często stanowi główny problem przy budowie lub przekształcaniu garażu. To, czy garaż zostanie uznany za perfekcyjny zależy wyłącznie od tego, kto podda go ocenie, a zwłaszcza będzie z niego korzystał. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, jak nasz garaż powinien wyglądać, nie powinniśmy się tym szczególnie martwić. Dzięki homify szybko i skutecznie rozwiążemy ten problem.

Pomysły i inspiracje na garaż

Zmieszczenie w garażu  tego wszystkiego, co chcemy, zwykle okazuje się zadaniem niełatwym, które na pierwszy rzut oka przerasta nasze możliwości. Oto kilka pomysłów na to, w jaki sposób najlepiej zaoszczędzić trochę miejsca w przestrzeni garażowej i lepiej ją zagospodarować.

Półki 

Półki to chyba najprostsze, ale i najbardziej efektywne rozwiązanie jeżeli chodzi o urządzanie garażu. Zamontowanie kilku metalowych albo drewnianych półek pozwala na zaoszczędzenie sporej przestrzeni, ale również na odpowiednie zorganizowanie i poukładanie tych wszystkich rzeczy, które w garażu mają znaleźć swoje przeznaczenie.

Haki 

Kolejnym dobrym pomysłem są haki naścienne, których zainstalowanie prowadzi do zaoszczędzenia miejsca na podłodze oraz umożliwia powieszenie na nich różnego rodzaju rzeczy, od odzieży po dziecięce zabawki. Haki mogą być ponadto użyte nawet do zawieszenia przedmiotów o bardzo dużych gabarytach, głównie rowerów. Takie ich wykorzystanie, zwłaszcza w przypadku bogatej rowerowej kolekcji, to znaczna oszczędność przestrzeni.

Skrzynki 

Urządzając garaż warto pamiętać również o skrzynkach, które zwykle sprawdzają się do przechowywania praktycznie wszystkiego i są raczej niedrogie.

Stojaki na narzędzia 

Nieocenione, zwłaszcza dla zapalonych ogrodników, są także stojaki na narzędzia pozwalające zachować porządek wśród licznych łopat i grabi, a zwłaszcza ułatwiające ich przechowywanie. Bez takich stojaków duże narzędzia są zwykle porozrzucane po kątach, a to sprawia, że w garażu robi się nieporządek.

Szafki 

W garażach niestety rzadko dostrzega się zalety i wykorzystuje szafki. Zwykle zapomina się o tym, że umożliwiają one schowanie, a tym samym uprzątnięcie wielu przedmiotów porozrzucanych po garażu lub poupychanych w jego rogach i szczelinach.

Jak najlepiej urządzić garaż?

Zanim przystąpimy do działania, warto najpierw zastanowić się, czego tak naprawdę pragniemy i jakich zmian w garażu chcemy dokonać. Wszelkiego rodzaju prace oraz przenoszenie do garażu jakichkolwiek rzeczy powinny zostać poprzedzone namysłem. Brak pomysłu, co i gdzie miałoby się znajdować, może zakończyć całe przedsięwzięcie fiaskiem, a co za tym idzie zamiast uporządkowanego garażu powstanie graciarnia. W swoich planach przede wszystkim powinno uwzględnić się najpierw przedmioty duże, takie jak samochody, gdyż to one tak naprawdę potrzebują przestrzeni i to od nich zależy, ile miejsca pozostanie nam na pozostałe rzeczy.

Ile kosztuje budowa oraz urządzenie garażu?

Budowa garażu od podstaw to bardzo drogie przedsięwzięcie, które wymaga rozważenia wielu nie zawsze łatwych kwestii, takich jak fundamenty, drzwi, dach oraz stolarka budowlana. Koszty budowy mogą ponadto znacząco wzrosnąć, jeżeli zamiast podjąć się zadania na własną rękę, postanowiliśmy skorzystać z usług zewnętrznych wykonawców i robotników. Dodatkowo, wzniesienie garażu wiąże się z potrzebą zaplanowania i wzbogacenia go o odpowiednie odpływy, rynny, a zwłaszcza podłączenia do prądu. Podwójny garaż może kosztować nas nawet około 20 000 zł. Decydując się na konkretną wielkość garażu, przede wszystkim powinno się mieć na uwadze własne indywidualne preferencje i potrzeby. Jeżeli garaż nie ma służyć do przechowywania rzeczy dużych, takich jak samochody, warto zdecydować się na pomieszczenie małe, które z pewnością pomieści wiele rzeczy, ale również zaoszczędzi znaczną sumę pieniędzy potrzebnych do jego wzniesienia. Koszty przebudowy lub rozbudowy garażu są oczywiście nieporównywalnie mniejsze, bowiem całe przedsięwzięcie jest łatwiejsze do zrealizowania.

Co należy wziąć pod uwagę budując garaż?

Przed podjęciem jakichkolwiek prac budowlanych, trzeba obowiązkowo uzyskać pozwolenie na budowę. Bez tej zgody nie ma mowy o legalnym wzniesieniu garażu, a nielegalne niestety może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, w tym finansowymi. Aby dowiedzieć się więcej na temat pozyskiwania pozwoleń na budowę, warto odwiedzić stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego www.gunb.gov.pl. Jak już zostało wspomniane, najważniejszym etapem budowy lub przebudowy garażu jest planowanie i wstępne określenie, do czego tak naprawdę garaż ma nam posłużyć. Nie ma sensu wznoszenie małego, pojedynczego garażu, jeżeli w garażu należałoby zmieścić kilka samochodów. Z drugiej strony jednak, w przypadku, gdy planujemy wykorzystywać garaż głównie jako przechowalnię, budowanie podwójnego garażu mija się z celem i będzie generować niepotrzebne wydatki. Bazując na powyższym, zawsze należy mieć na uwadze budżet, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycję, a który zadecyduje o tym, na jak duży garaż możemy sobie pozwolić oraz z jakich materiałów możemy go zbudować i ile możemy na nie przeznaczyć. Dobrze jest posiadać choć drobną nadwyżkę budżetową na wypadek, gdyby coś poszło niezgodnie z planem i nasze wydatki nieoczekiwanie wzrosły. Kolejną ważną kwestią, którą należy dokładnie przemyśleć, jest energia elektryczna. Zakładając, że nasz garaż jest już podłączony do prądu, koniecznie trzeba upewnić się, czy ilość gniazdek zasilających jest wystarczająca dla tych wszystkich urządzeń, które chcielibyśmy mieć w garażu, a które wymagają energii elektrycznej. Oświetlenie jest również istotnym elementem. Jeżeli planujemy zorganizowanie w naszym garażu przestrzeni do wykonywania określonych prac, warto zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. Osoby, które zamierzają spędzać dużo czasu w swoim garażu zimą, powinny także pomyśleć o ogrzewaniu. Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na ocieplenie całego pomieszczenia bez potrzeby pójścia na kompromisy, jeżeli chodzi o ostateczną wizję garażu. Ogrzewanie podłogowe nie zaburzy całości projektu, gdyż będzie dobrze ukryte. Czasami zachodzi również potrzeba zainstalowania grzejników. Najbardziej opłacalne w takim przypadku jest skorzystanie z grzejników przenośnych, które zawsze łatwo można zdemontować.

Wskazówki dotyczące wykorzystania garażu jako przechowalni

Powyżej pojawiło się już kilka ciekawych i efektywnych rozwiązań dotyczących jak najlepszego wykorzystania przestrzeni garażowej. Decydując się na zamontowanie w garażu półek, haków, czy skrzynek, warto jednak pamiętać, aby umieścić je przy ścianach, na obwodzie garażu, tak, aby przestrzeń na środku pozostała wolna i całkowicie do naszej dyspozycji. Odpowiednia ilość półek, skrzynek i szafek umożliwi zachowanie porządku w garażu oraz wystarczającej ilości miejsca dla samochodów. Zapewni również, że w garażu znajdzie się przestrzeń do pracy, a także miejsce na rozrywkę.

Na co zwrócić uwagę przy przebudowie garażu?

Do przebudowy garażu należy podchodzić realistycznie, zwłaszcza jeżeli chodzi o nasze ambicje i zdolności. Zbytni optymizm lub pesymizm mogą utrudniać wszelkie działania na każdym z etapów przedsięwzięcia. W przypadku, gdy do działania przystępujemy na własną rękę i nie mamy w tym zbyt wielkiego doświadczenia, nie powinniśmy podejmować się zadań trudnych i skomplikowanych, takich jak przesuwanie ścian, czy zmiana lokalizacji armatury wodno-kanalizacyjnej. Pomimo tego, że wygodniej byłoby zatrudnić profesjonalną ekipę, która zrobiłaby to wszystko za nas, nie zawsze pozwala nam na to zaplanowany budżet, a wykwalifikowani robotnicy są raczej kosztowni. Ponadto, warto mieć na uwadze wielkość pomieszczenia i zastanowić się, czy jego wymiary są odpowiednie do przestrzeni, której osiągnięcie jest naszym ostatecznym celem.

Pomysły na przebudowę garażu 

Poniżej przedstawiamy kilka świetnych pomysłów, które warto rozważyć planując przebudowę garażu.

Pokój dzienny / kuchnia 

Jeżeli  w naszym domu mamy zbyt mało miejsca lub po prostu pragniemy znaleźć i wydzielić gdzieś przestrzeń do siedzenia i spożywania posiłków, garaż powinien zostać przekształcony w pokój dzienny lub kuchnię. Takie przekształcenie będzie niewątpliwie świadczyć o dużej kreatywności osób zamieszkujących dany dom.

Bawialnia 

Przekształcenie garażu w bawialnię najbardziej opłaca się tym osobom, które mają dzieci i są już zmęczone nieustannym sprzątaniem licznych zabawek porozrzucanych po całym domu. Ten sposób wykorzystania garażu da im poczucie, że dzieci są bezpieczne, a cały bałagan, który zrobią, ominie pomieszczenia mieszkalne.

Szopa 

Bez względu na to, czy cały posiadany przez nas ekwipunek nie mieści się już w przydomowej szopie, czy takiej szopy w ogóle nie mamy, bo nasz ogródek jest zbyt mały, przekształcenie garażu w tego rodzaju pomieszczenie jest stosunkowo proste i niedrogie w porównaniu z realizacją innych, zamieszczonych tutaj pomysłów.

Dodatkowa sypialnia 

Przekształcenie garażu w sypialnię to świetny pomysł dla tych, którzy od zawsze mieli problem ze znalezieniem miejsca do spania dla licznych domowników, czy przybyłych gości. Bez względu na to, komu taka sypialnia miałaby służyć, ogrzewane garaże często idealnie nadają się do ulokowania w nich łóżek. Warto również pamiętać o tym, że dodanie jeszcze jednej sypialni do naszej nieruchomości zwykle znacząco podnosi jej wartość.

Pokój do rozrywki 

Garaż może stać się idealnym centrum rozrywki zwłaszcza w tych domach, w których przestrzeni, czy to w kuchni, czy w salonie, jest niewiele. Garaż odpowiednio przekształcony może pełnić ponadto funkcję kina lub domowego baru, a tym samym prowadzić do integracji na co dzień bardzo zabieganych domowników.

Garażowe stylizacje

Garaż nowoczesny 

Nowoczesne garaże są wznoszone zwykle w stylu minimalistycznym i wyróżniają je kontrastujące ze sobą kolory i materiały. Garaże nowoczesne często posiadają również skośne dachy, a dominującym materiałem budowlanym, z którego zostały wykonane są panele dębowe.

Garaż eklektyczny 

Garaże eklektyczne są zwykle bardzo zróżnicowane i praktycznie niemożliwe jest znalezienie dwóch takich samych. Ich wygląd zależy najczęściej od danego projektanta i jego gustów oraz preferencji. Garaże eklektyczne są idealne dla tych osób, które poprzez wygląd garażu pragną wyrazić swoją unikalną osobowość, lub dla tych, które mają jakąś szczególną pasję i chcą, aby garaż, jak i jego wnętrze tę pasję unaoczniały.

Garaż klasyczny 

Garaże klasyczne z pomalowanymi na biało lub brązowo drewnianymi drzwiami z pewnością zaspokoją potrzeby wszystkich tych, którzy preferują subtelność oraz pragną, aby garaż swoim wyglądem nie odbiegał znacząco od wyglądu ich domu i komponował się z otoczeniem.

Więcej pomysłów i inspiracji 

Jeżeli powyższe pomysły i inspiracje okazały się niewystarczające i nie zaspokoiły naszych potrzeb, warto abyśmy zajrzeli jeszcze na stronę homify. Zamieszczone na niej galerie zdjęć garażów z pewnością zainspirują nawet najwybredniejszych z nas.